• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Gripa porcina sau A/H1N1

Bogdan

Administrator
Înscris
10 Dec 2012
Mesaje
2.899
Scor reacție
2
Aici vom scrie despre pandemia de gripa.
In primul rand, o \"harta\" ce urmareste pandemia.
http://www.idemc.org/
Foarte multe lucruri interesante...
 
Bine, si tu ii crezi? Ce pandemie e aia fara restrictii de circulatie? Nu prea ma pricep eu, dar mi se pare un pic cam exagerata gripa asta.
 
Ai dreptate :55:
In plus, umbla vorba (si nu stiu cat este de adevarat asta) ca din acei multi morti, nici macar 1 nu era alb. Doar latinos si negrii.
 
Un caz confirmat si in Grecia.
A ramas doar Ro, Bulgaria si tarile din Yugoslavia (cu exceptia Serbiei, unde sunt cazuri cu suspiciune).
 
Cei de la OMS se pare ca vor sa declare pandemie, spunand ca virusul circula la ora actuala in toata lumea. Sunt unele lucruri pe care nu le pricep: de ce cazurile mortale s-au inregistrat doar in zone destul de bine delimitate? Si de ce este riscul combinarii acestui virus cu cel al gripei aviare? Se pot \"incrucisa\" virusurile?
 
Cei de la OMS se pare ca vor sa declare pandemie, spunand ca virusul circula la ora actuala in toata lumea.
Ingradirea liberei circulatii? Nasol.

Si de ce este riscul combinarii acestui virus cu cel al gripei aviare? Se pot \\"incrucisa\\" virusurile?
Da virusii se mai combina intre ei.
 
Virusul gripei H1N1 se raspandeste rapid in Japonia, iar o pandemie de gripa porcina ar putea fi iminenta, au fost concluziile discutiilor de luni de la adunarea mondiala a Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS), relateaza, luni, NewsIn, citand Reuters.
Directoarea generala a OMS, Margaret Chan, a spus ca epidemia de gripa porcina trebuie tratata cu toata seriozitatea, pentru ca exista inca multe necunoscute in ceea ce priveste evolutia virusului.
\\"Suntem toti supusi presiunii de a lua decizii urgente si curajoase, intr-o atmosfera de considerabila incertitudine stiintitifica\\", a declarat ea. \\"Pentru prima oara in istoria omenirii, asistam sau am putea asista la o pandemie de gripa care evolueaza in fata ochilor nostri\\", a spus Chan, remarcand ca acest lucru nu s-a intamplat in 1968, 1957 sau 1918.
Virusul H1N1 s-a raspandit in aproape toate statele americane
Richard Besser, seful Centrelor de Control si Prevenire a Bolilor (CDC) din Statele Unite, a declarat ca virusul s-a raspandit in aproape toate cele 50 de state americane si nu da semne ca ar regresa. \\"Desi nu asistam la o severitate a bolii precum cea anuntata initial in Mexic, epidemia nu s-a incheiat\\", a spus el, adaugand ca noul virus circula probabil in toata lumea.

Articolul complet la http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-05-18&id=28274&kword=pandemie
 
Una dintre ...bizareriile acestui virus este faptul ca a depasit bariera termica; virusurile gripale au o virulenta conditionata de temperaturile scazute, asociata si unei imunitati a omului, mai scazuta iarna; cu cit e mai mare depresia imunitara, cu atit organismul lupta mai greu cu virusul fiind expus la complicatii (infectiile respiratorii fiind cele mai frecvente).
La acest virus AH1N1, temperatura mai ridicata nu mai reprezinta o bariera si se raspindeste cu o mare usurinta iar imunitatea organismului, consolidata prin aportul de vitamine si minerale (printr-o hranire potential mai diversificata, vara, nu? ), cu greu face fata atacului viral :55: .
Indubitabil ca potentialul evolutiv si mutagen al acestui virus a intrecut multe \"asteptari\". Am inteles ca ADN-ul viral al AH1N1 reuneste tulpini umane, porcine si aviare din 3 continente:)) =)) . De parca, fiecare virus si-a epuizat combinatia proprie de gene si s-a trecut la combinatia \"interspecifica\" =)) . Bizar, oricum ... .
 
In general, virusurile gripale prezinta o variabilitate foarte mare si pot genera surprize. Nu as vedea ca sigura varianta unui virus creat, de-a lungul timpului gripa a mai prezentat, in manifestarile ei epidemice si pandemice, evolutii oarecum surprinzatoare. La cat de des apar variatiile in virusurile gripale, era de asteptat sa apara mai des pandemii gripale, nu la interval de 30-40 de ani.
 
O fi nascut in laborator?
Intre oportunismul microorganismelor si armele biologice este o granita pe care cunostintele mele nu o pot defini. De aceea, chiar si in fata cu mine insami imi reprim orice teorie paranoida (pe cit posibil :55: ). Eu personal, nu stiu; nu cred ca a fost creat.
(Dar cred in subiecte pt atragerea atentiei marii populatii pt a distrage atentia de la altele =)) ; paranoica).
[quote name=\'\'GeoX\']In general\' date=\' virusurile gripale prezinta o variabilitate foarte mare si pot genera surprize. Nu as vedea ca sigura varianta unui virus creat, de-a lungul timpului gripa a mai prezentat, in manifestarile ei epidemice si pandemice, evolutii oarecum surprinzatoare.[/quote\']
Dar. Bizara mi se pare capacitatea adaptativa/evolutiva a virusului in raport cu mecanismele de aparare ale organismului uman. Alt virus, alta epidemie, alta pandemie. Dar bizar e mult spus poate, virusurile sunt niste ...agenti \"remarcabili\". Iar eu am o problema in legatura cu oportunismul microorganismelor si al organismelor inferioare (filogenetic vorbind) in general.
 
Primul caz de gripa porcina confirmat in Romania.

Gripa porcina. Cum ne putem proteja si care sunt simptomele? Ion Bazac: Acest tip de gripa nu se trateaza acasa. Igiena personala este cea mai importanta masura de protectie

Primul caz suspect de gripa porcina in Romania a fost confirmat miercuri dimineata de laboratorul Institutului Cantacuzino. Este vorba despre o femeie sosita de la New York la Bucuresti, izolata in acest moment alaturi de alti trei membri ai familiei la Institutul Matei Bals. Ministerul Sanatatii face recomandari privind protectia impotriva virusului H1N1 si masurile ce trebuie luate in cazul aparitiei simptomelor de gripa porcina.

Hotnews
 
Ma uimeste ca nu avem absolut nici un comunicat oficial pana acum.
 
\"Ion Bazac: Acest tip de gripa nu se trateaza acasa\"
:55:=))=))=))=)):))=))
Acest tip de gripa este periculos pentru ca este de tip diferit fata de gripa de sezon iar organismele umane nu au dezvoltat inca imunitate.
Din punct de vedere al simptomelor insa, gripa H1N1 poate trece de multe ori neobservata! In SUA, de ex., nu se recomanda prezentarea la medic decat in cazul aparitiei febrei sau a problemelor respiratorii.
Dintre cei care au decedat pana acum 100% (toti) au avut si alte probleme medicale grave, care au reprezentat cauza decesului.
Tot in SUA, in fiecare iarna mor 30 000 de persoane din cauza gripei sezoniere..
Majoritatea celor infectati cu H1N1 virus s-au vindecat in decurs de mai putin de 2 zile, multi nemaiprezentand simtome dupa 1-3 doze antivirale ( pastile de Tamiflu sau R...)
Ce gripa mai trece cu 3 pastile ?
Bafta si spalati-va pe maini, ca hepatita e de sute de ori mai periculoasa si.. nici nu trece cu pastile =))
 
\\"Ion Bazac: Acest tip de gripa nu se trateaza acasa\\"
Acest tip de gripa este periculos pentru ca este de tip diferit fata de gripa de sezon iar organismele umane nu au dezvoltat inca imunitate.
Si aseara(27.05) domnul Bazac spunea ca nu are virulenta mare si ca se poate trata \"si\" acasa, fara medicamente specifice(Dar e periculoasa boala!!!)
Dumnezeuleeeeee:worthy: Mare e gradina ta!
 
\'andy_1950\' pid=\'22399\' dateline=\'1243465894\' a spus:
\\"Ion Bazac: Acest tip de gripa nu se trateaza acasa\\"
Acest tip de gripa este periculos pentru ca este de tip diferit fata de gripa de sezon iar organismele umane nu au dezvoltat inca imunitate.
Si aseara(27.05) domnul Bazac spunea ca nu are virulenta mare si ca se poate trata \"si\" acasa, fara medicamente specifice(Dar e periculoasa boala!!!)
Dumnezeuleeeeee:worthy: Mare e gradina ta!

E greu sa citesti si sa citezi mai mult decat primul rand si e foarte usor sa incerci sa pari ironic!:55:
 
:55: cei de la OMS nu mai fac actualizarea zilnica a situatiei. Ultimul update este din 27 mai, ora 06.00 GMT.
Or fi avut liber de Inaltare cateva zile?

Bogdan
 
Back
Sus