• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Istrate, predictiile si educatia seismica a populatiei

sau poate trebuie sa faca cineva o plingere
 
sau poate trebuie sa faca cineva o plingere

Anda, tu vorbesti de atitudini civice elaborate, aici =)) . nu-mi amintesc sa existe asa ceva la noi, cu exceptii rare, f. rare.

Am inceput sa ma gandesc la o chestie. Oare, ma intreb eu, perpetuarea acestui focar de infectie alcatuit din blogul si forumul/ site-ul lui istrate, si de cei care il intretin, nu face, voluntar sau nu, decat sa abata atentia oamenilor de la problemele de zi cu zi, de la scandalurile de coruptie, de la porcariile politice ??? Sigur, poate nu e vorba de o intentie explicita, dar gantiti-va la faptul ca lumea este tinuta in tensiune, panicata si innebunita cu aiurelile \\"cresc vibratiile, scad vibratiile, palpaie cu rosu de 3 ori pe numarul 20, vad negru\\" etc, etc.
In aceste conditii, sugerez ca focarul de infectie Istrate&Co de fapt ar fi un instrument de abatere a atentiei oamenilor de la problemele cotidiene, de la coruptia generalizata, incompetenta si nesimtirea politicienilor etc. Instrument foarte eficient, se pare, alaturi de Libertatea, Cancan, Click si alte mizerii.
Spun aceste lucuri si pentru faptul ca intr-o tara normala, colportarea de zvonuri alarmiste cu inducerea de panica in randul populatiei capata conotatii penale, deoarece vizeaza siguranta nationala. Iar cei care o fac suporta anumite consecinte. Deci focarul de infectie in mod normal trebuia sa dispara prin autosesizarea unor institutii cu atributii in domeniu.

Cred ca fituicile mentionate de tine si, intr-o masura mult mai mare - otv-ul, arunca pe piata, scandaluri, subiecte mediocre, pe principiul gestionarii maselor cu piine si circ, abatindu-se atentia de la coruptia clasei politice.
Dar nu cred ca focarul de infectie alcatuit din blogul si forumul/ site-ul istrate&co are radacini in zona despre care vorbesti tu. Impactul mi se pare ineficient dar e posibil sa nu sesizez eu dimensiunea sa.
Insa eu gindesc la scara mai mica - a indivizilor de acolo care si-au dat vietile peste cap (presupunind ca a existat vreodata ordine in vietile lor) asteptind vibratii si temindu-se de apocalipsa predictionata de istrate&co. Sunt scandalizata de lipsa de ratiune a cititorilor de acolo.
Doar in ultimul rind dispretuiesc administratorii care gestioneaza acele site-ri si care, cu foarte putina inteligenta, reusesc totusi sa faca trafic pe spatiul lor electronic.
Sorry de punctul meu d evedere, dar, daca ati deschis acest subiect ... =)) :ack:.
 
Se pare ca istratii s-au suit pe pereti, cica e isterie generala la adeptii mosului. :98: :98: :98: S-AU SUIT ISTRATII PE PERETI !! =)) =)) =))
=)) =)) =))
Lasand gluma la o parte, va atrag atentia, din nou, asupra unei chestiuni cat se poate de serioase. Un eventual seism vrancean de magnitudine 6,5 nu este, prin el insusi, un eveniment devastator; nu se produc distrugeri majore in cazul unui astfel de cutremur. Raul cel mare va fi datorat istratilor, care vor prezenta manifestari necontrolate, si vor crea situatii periculoase care ne vor pune in pericol. De aceea, trebuie sa fim atenti la istratii innebuniti. Am inteles ca acum la istrati s-ar fi amplificat din nou dementa colectiva. Oare ce pazesc autoritatile statului ? :smile: :118: :)) :55: :98: :99: :99: :98: :rolleyes:
 
Eu una nu citesc de foarte, foarte multa vreme si ziarele amintite mai sus Din punctul meu de vedere, sunt multe ziare care ar trebui eliminate Cele bune le poti numara pe degete Ziarele nu fac decat maculatura
huh.gif

In privinta tv - multe posturi sunt de "umplutura" Prind un soi de subiect (a se remarca exprimarea mea cu eleganta) si il dezbat pe toate fetele La sfarsit constati ca ai pierdut mult timp in fata tv si nu ai ramas cu o idee despre ce s-a vorbit Multe posturi tv, cheama in asa numitele talk-show-uri, pe unii care sa-si dea cu parerea despre ceva O dezbatere realmente educativa, din care sa poti desprinde niste idei folositoare, pe posturile tv nu am vazut...poate le-am pierdut...
hypocrite.gif

In privinta site-urilor - mijloace moderne de manipulare...cine gaseste fraierii de pe net, sa profite
Putine site-uri sunt intr-adevar ceea ce ar trebui sa fie (fara lingusire, felicitari pentru initiatorii acestui site), dar si aici cine este istet, gaseste ceea ce are nevoie
winking.gif

Ca in toata Romania, porcarii si gunoaie sunt peste tot Iar sa putem capata o educatie NORMALA...poate stranepotii nostri vor ajunge ceea ce se cheama nivel normal
In tara, am observat ca se practica metaoda aruncarii cu praf in ochii cuiva pentru a nu vedea ceea ce trebuie....metoda de camuflare a multor nereguli

Eh ! e tara noastra, nu ?
 
Back
Sus