• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii de la cutremurul din 27 octombrie 2004

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
User: GeoX

Era o seara aparent obisnuita, pe la mijlocul saptamanii, cred. A doua zi urma sa merg, ca de obicei, la servici, dis de dimineata. Asa ca m-am dus sa ma culc pe la 11 si ceva, 11 si un sfert...Nimic nu parea sa anunte evenimentul seismic ce urma sa se produca in acea noapte de octombrie, mai exact 27 octombrie (la o zi dupa cea in care se implinisera 202 ani de la Cutremurul cel Mare din anul 1802). Poate doar o oarecare agitatie a cainilor maidanezi din zona blocurilor, si chiar a unui papagal al unui vecin, care papagal tot caraia si tipa de vreo 20 de minute fara oprire. Pe moment, nu i-am dat atentie. Asadar, la 11 si jumatate eram deja in pat, intins, si incercam sa atipesc, stand cu ochii inchisi. Eu am un somn usor si adorm repede cum pun capul pe perna, asa ca tocmai eram pe punctul sa adorm, cand am avut, brusc, o senzatie neplacuta, o trepidatie la inceput discreta, vaga, nu foarte clara, trepidatie care incepuse sa scuture patul si care se prelungea nefiresc ! Am deschis ochii si am privit afara pe fereastra, spre blocul din fata, paralel cu al meu. Incepusera sa se aprinda lumini, una dupa alta, lumea se trezea si se scula din paturi !!! Trebuie sa spun ca am fost foarte calm in acele momente, nu am tipat deloc (asa cum am facut la cutremurul din 1986 sau la al doilea seism din 1990), zic "Asta e, se misca, astept sa se termine ca nu am ce face.... Deodata s-a auzit un huruit surd si prelungit, patul a inceput sa se legene orizontal pe directia est-vest, zgomotul devenise chiar intens. M-am sculat in picioare, parintii mei iesisera din camera si au strigat "Cutremur ! Cutremur!". Am aprins lumina, dar in momentul acela miscarea a inceput sa slabeasca, si tocmai cand ma indreptam spre usa camerei sa ies pe hol a incetat aparent, desi vreo cateva secunde am sesizat inca o trepidatie finala, practic am sesizat destul de bine faza de atenuare a miscarii seismice (in acel moment mi-am zis ca "Nu s-a terminat!"). Intr-adevar, asta e de fapt lucrul care m-a frapat, faptul ca am sesizat faza finala, de atenuare a miscarii seismice, de slabire a zguduielii pana la incetarea completa a miscarii perceptibile.

In sfarsit, ne-am dus la televizor sa vedem ce se anunta, am luat aparatul de radio portabil si am stat vreo ora trezi, ascultand anunturile de la tv si de la radio. Lumea nu a iesit afara, cel putin de la noi din bloc nu am vazut pe nimeni. Intre timp, m-am dus la computer si am trimis e-mail sorei mele (care locuieste in Belgia) si unor prieteni si fosti colegi de liceu si facultate aflati in strainate. Apoi am revenit la televizor sa mai urmaresc anunturile si comentariile. Pe la 12 jumate-1 fara un sfert ne-am retras in dormitoare.

Nu, nu eram speriat, v-am spus ca mi-am pastrat calmul, spre deosebire de cutremurele precedente (din 1986 si 1990). Poate si fiindca totusi seismul a fost mai slab decat cele din august 1986 si 30 mai 1990.

In orice caz, seismul din octombrie 2004 a fost cel mai important cutremur produs in Vrancea dupa cele din 30 si 31 mai 1990, si a fost resimtit intens in cea mai mare parte a tarii, dar si in tari vecine (in Ucraina, Moldova, dar mai puternic in Bulgaria, in special la Varna si Ruse). Nu am avut pagube la bloc si nici in apartament, nu s-a rasturnat nimic.
 
User: Iep****

Pe noi cutremurul ne-a prins rugandu-ne. Nu mai stiu ce necaz aveam atunci. Am stiut ca este cutremur de la inceput. Aflandu-ma la etajul 3 intr-un bloc de 4 etaje din prefabricate care a rezistat fara stricaciuni in 1977, nu prea m-am speriat de cutremur. Dar mi-a fost frica de Dumnezeu sa ma intrerup de la rugaciune ca sa fiu atent la miscari. Sotia nu si-a dat seama la inceput, la primele miscari, pe verticala nu a reactionat. Cand si-a dat seama, a avut impresia ca eu nu stiu ce se intampla, a strigat "Cutremur!" si s-a dus la copil. Aceasta a coincis cu aparitia miscarilor pe orizontala. Eu am ramas in genunchi, dar n-am mai rezistat curiozitatii, am lasat rugaciunea si am fost atent la miscari. Am sesizat miscari atat pe verticala cat si pe orizontala si apoi numai pe orizontala. Spre final frecventa a scazut mult. Atunci am zis "S-a terminat". Mi-am dat seama ca acele miscari lente nu erau ale blocului, prea mic, ci ale pamantului. Acum stiu, la cutremurul viitor vom avea secunde bune de miscari numai pe verticala in care se mai poate face ceva; de asemenea nu-mi voi face iluzii ca daca miscarile la inceput sunt numai pe verticala poate scapam de cele orizontale, acelea vin dar mai tarziu.
 
User: Guest

Eram la serviciu. Atunci luram la o companie care avea o linie de productie pe verticala. A fost cumva funny sa vad cateva tone bune de metal care se miscau de parca erau bete de chibrituri. Oricum, nu s-a intamplat nici un incident. Imediat dupa, am sunat-o pe sotia mea, sa intreb daca e bine. Culmea este ca ea a iesit pe fereastra sa vada cum se misca blocurile (stam la etajul 10 din 10). Bineinteles ca m-am facut negru de suparare. In acea seara am inceput instructajul propriu si al sotiei in caz de cutremur.

Ca o paranteza, cand am ajuns acasa de la munca, pe la 12:50-1 noaptea, inca mai erau oameni in fata blocurilor, care nu intrasera in casa.
 
User: D***

Eram cam obosita asa ca m-am dus la culcare mai devreme decat de obicei. Anterior seismului un catel latrase disperat cam 30 de minute.Ma asezasem in pat si la un moment dat am auzit un sunet ciudat, ca si cum vantul misca tabla de la geam. M-am ridicat partial si mi-a aruncat ochii catre fereastra sa vad daca este furtuna deoarece nu auzeam si vuietul specific vantului. Atunci am realizat ca este cutremur si am tasnit in hol. Am aprins lumina dar am realizat ca mi-am uitat mobilul langa pat.
M-am intors rapid, am luat telefonul si am tras catelul buimac langa mine. Am descuiat usa cu gandul sa o deschid in caz de ceva. M-am apucat sa ...scriu un sms
whistling.gif

Nu am tipat niciodata la cutremur si ori sunt inconstienta ori am sange rece. Ma miram de faptul ca blocul in care stau se misca ciudat, ca un bloc intreg, cumva rigid si abia daca se auzeau cateva scrasnete ale peretilor. Eram obisnuita cu leganari si podea ca din banda de cauciuc. Nu a cazut nimic, nu s-a spart nimic.
 
User: Guest

In prezent am aproape 17 ani,asta inseamna ca in 2004 aveam 12 ani.

Tin minte ca era 27 octombrie in jur de 11 seara,si ma pregateam sufleteste pt a2a zi de scoala in kre urma sa fiu de serviciu pe scoala.Deodata incep sa ma simt obosita,si hotarasc sa ma bag la somn.Stiu perfect momentul in care m-am intins in pat,mi-am asezat confortabil capul pe perna,m-am uitat la ceas si stiu perfect ca era 11:40,si nu stiu din ce motiv am decis sa-mi trag patura peste cap.dupa cateva secunde in care incercam sa adorm,simteam cum imi vibreaza piciorul.N-am bagat de seama,am zis ca e cv obisnuit,o articulatie sua vena ce o fi fost(precizez ca niciodata pana atunci nu simtisem un cutremur).Dupa ce piciorul tot tremura,a inceput si al doilea.Am scos capul de sub patura si auzeam cum in alta camera scrasneau pereti si bibilioteca veche,de pe vremea lu mamaie,ale carei geamuri mai si tremurau.Incepeam sa nu ma mai simt atat de confortabil.L-am auzit pe tata din dormitorul de alaturi cum se ridica brusc de pe fotoliu si mi-a zis sa vin repede in hol.In secunda 2 eram in hol,cu tata si mama care fusese trezita brusc din somn si foarte speriata.Tata ne-a pus pe amandoua sub grinda de la hol si ne spunea cat de calm putea sa nu ne facem griji ca totul se vad termina.Porma n-am mai simtit cum imi fuge pamantul de sub picioare.Stiu ca eram foarte speriata,si ca m-am dus imediat la televizor sa vad cum se intreprup emisiunile,pt editia speciala \'\'Romania afectata de cutremur\'\'.Normal ca in seara aia pana la ora 3 nu ma putut nimeni linistii si abie pe la ora 4 am putut adormii.

Din fericire,noroc ca nu s-a produs nicio paguba materiala,si nici macar pierderea unei vieti omensti,dar 100& neam tras cu o sperieura groaznica(cel putin eu).
 
User: Guest

A fost cam neplacut, ma bagasem in pat de vreo 15 minute si tot incercam sa adorm. Btw, aveam aproape 14 ani si era primul cutremur pe care aveam sa-l simt. :sad:

Am auzit o usa de garaj trantindu-se foarte puternic si mi-a atras putin atentia. Fiind concentrat la zgomotul de afara, nu am putut sesiza inceputul cutremurului, dar cand am vazut usile dulapului miscandu-se violent mi-am dat seama ca... ceva nu e in regula. Totusi, am ramas intepenit vreo 3-4 secunde in pat nestiind cum sa reactionez. Imediat dupa, m-am grabit spre usa / hol vreme in care a inceput sa se domoleasca.
 
User: Guest

Eu eram in pat si citeam bancuri macabre. Nu imi era foarte clar ce inseamna banc macabru deci nu m-a afectat acest lucru. In fine, eram relaxat. La un moment dat, a inceput sa tremure patul. Ma enervasem pe vecinii de sus, am crezut ca le-a venit chefu de reparatii, de dat gauri... ( trebuie sa adaug aceasta paranteza pt a spune ca pana in acel moment nu vedeam legatura dintre zguduitura de cutremur si sforait, bormasna sau d-astea... adica legatura care se face in filme intre aceste 2 lucruri: "hey, bill nu mai sforai, ah dar vai e cutremur...". Mi se parea de-a dreptul prosteasca si lipsita de sens legatura dar iata ca ea exista...) Oricum, la a doua zguduitura m-am ridicat in fund in pat, usor speriat, iar la a treia stiu ca ma uitam la un colt al camerei - un colt de tavan - ce aveam impresia ca se va rupe... apoi l-am vazut si pe bunicul meu iesind in tocul usii... ne-am uitat la televizor... si cam atat.
 
User: Guest

Veneam pe jos spre blocul unde locuiesc, si cred ca la vreun sfert de ora ininte de cutremur am trecut pe langa un santier unde proprietarul lasase 4 Rotwaileri de paza noaptea. In mod normal cainii latrau de dupa gard, dar in acea seara i-am vazut in strada si se agitau si latrau de mama focului. Desi erau vestiti in cartier pentru muscaturi, am indraznit sa trec exact printre ei. Nici macar nu m-au bagat in seama, ceea ce m-a uimit. Pana am ajuns acasa cred ca am numarat 3-4 satre de caini ce alergau haotic si latrau aparent aiurea. La 5 minute dupa ce am intrat in apartament, cutremur......brrrrr....Mi-a venit imediat imaginea cu cainii latrand si alergand......de atunci :55: de cate ori aud caini latrand mai mult decat trebuie ies afara 25-30 minute, preventiv (stau la etajul 4 din 4...brrrr)....din fericire pana acum am iesit de vreo 2-3 ori dar degeaba
21.gif
 
User: Vlad****


Eram la birou si stiu k am auzit prima data geamurile de la biblioteca zdranganind.....apoi s-a auzit un vuiet ciudat si peretii au inceput sa scrasneasca.....am fugit imediat sub grinda de rezisteanta din hol si simteam cum peretele inca tremura. Tin minte ca in acea zi am gasit furnici in chiuveta....fapt ce m-a mirat.
 
User: Guest

A fost primul cutremur pe care l-am simtit !!

Era tarziu si a doua zi aveam colocviu la anato, de aceea am invatat pana tarziu. Ca sa fiu fresh a doua zi, m-am dus sa fac un dus. Apa era groaznic de fierbinte, ceea ce nu mi se parea normal, chiar mi-am spus in gand "ce Dumnezeu are apa asta". Am terminat de facut dusul si m-am in camera, si m-am asezat langa sora mea, care numai ce adormise. Cum ma pun in pat, acesta incepe sa tremure, iar eu nelinistita ii zic surorii mele:" Anca, chiar asa sforai, de tremura, patul??" Si bineinteles am si zgaltait-o putin crezand ca ea este de vina. In timp ce patul se zgaltaia, au inceput si jaluzelele sa faca stanga-dreapta. In acel moment am tipat
21.gif
a intrat dracul in casa
24.gif
)..... Sora mea se trezeste si tipa: cutremur si intra intr-o stare de panica, cum nu am mai vazut-o nicodata, pur si simplu a inlemnit in pat si m-a strans de mana si ma uitam la tavan si in gand doar atat aveam: "cade tavanul peste noi"!

Eu stau la etajul 8 , probabil ca de asta l-am si simtit bine.
 
User: Local********

Eram student pe vremea aceea, era o seara ordinara de miercuri si ma pregateam pentru o noua zi de studiu. Eram obosit de la cursuri si fara bani fiind "alesesem" sa incerc sa adorm la un ceas rezonabil la un film. Eram in living fiindca atunci nu aveam in camera personala un tv si stateam intins pe punctul de a adormi impreuna cu serialul Mortal Combat transmis de Protv, serial numai bun de adormit.

In secundele in care se inganau constienta si cu somnul am fost trezit de zgomotul obiectelor decorative, a icoanelor mici si a lumanarilor imprastiate pe mobilierul din camera care, cazura toate iar corpul de mobilier care reprezinta un bar s a deschis brusc cu un zgomot imediat si practic provocator de panica si a plesnit puternic. Am ramas linistit in pat. Pana m am dezmeticit mai bine am auzit un tropait puternic apropiindu se de mine si tipand "cutremur, este cutremur !". Era mama care venise ingrozita si care voia sa coboare scarile. Speriat de cutremur nu eram la acel moment dar incepuse sa ma sperie gandul unui alt cutremur care ar fi putut urma, am ales sa coboram. Mai erau vecini iesiti dar nu si din scara mea, foarte multa lume era speriata la balcoane si geamuri iar starea de stres a fost potentata de un generator de curet electric foarte zgomotos al unei cladiri invecinate care a continuat sa mearga jumatate de ora dupa seism si care a generat mai multa panica, lumea nestiind ce se aude atat de tare si de sumbru. Dupa 2 minute de stat afara ne gandeam sa urcam inapoi si atunci ne am intalnit cu un vecin care se ducea sa isi cumpere o bere. Ajungand inapoi in apartament ne am uitat la stiri si editii speciale timp de cateva zeci de minute dupa care, am adormit cu greu pe la 3 dimineata.

In acelasi apartament am trait si seismul din 1990 insa atunci eram mai mic iar senzatiile percepute nu au fost atat de mature ca cele traite in 2004. Nu imi face placere dar incerc sa imi inchipui cum s ar fi simtit 1977 sau 1986 in acest apartament dintr un bloc de 4 etaje din Iasi construit din prefabricate care, cel putin pentru mine, pare foarte flexibil iar durate de 50+ secunde pentru un sesim major cred ca sunt de a dreptul terifiante si periculoase.
 
User: Caro********

la mine a fost chiar funny: eram cu sotia in pat care deja atipise in timp ce eu ma uitam cu inversunare pe NG sau discovery, chiar nu mai stiu, era ceva cu constructii, culmea si despre rezistenta la seisme. La prima unda ajunsa in frumoasa capitala sotia mea s-a trezit si a spus ca e cutremur, insa i-am spus ca ce e mai rau de abia vine ca e destul de mare. A fost primul cutremur petrecut in pat si se simte super misto. Nu am iesti afara din casa (yeap stau la casa la et 2) ci am mutat postul pe ceva stiri sa ne uitam cu totii la ce spun la tv.

Am trecut prin ceva cutremure pana atunci, insa a fost de-a dreptul nasol. Next time o sa am bunul simt sa ma scol din pat, nu de alta, insa e mai ok
 
User: bradi****

Eu l-am nimerit destul de "bine". Eram in Iasi, zona "buna" de altfel. Eram in bucatarie, vremuri de studentie, mancare asa cam ce mai putusem incropi. Eu stateam in capatul mesei exact de langa usa care dadea spre iesirea in hol (2 camere decomandat etajul 1), colegul de apartament era langa mine, de-a latul mesei, iar in celalalt capat al mesei era un prieten comun care venise cu prietena in vizita la noi. Terminaseram de mancat si stateam la o tigara si-un "pahar de vorba". Intamplarea face ca subiectul discutiei era Ceausescu si ce a facut el bun / rau pentru Romania, totul vazut prin ochii unor oameni care au prins prea putin din respectiva epoca in asa masura incat sa si inteleaga altceva decat le putea servi o carte de istorie.
Tot discutand, colegul asta al meu de camera care statuse de-a latul mesei, se aseaza in fund pe podea, sprijinindu-se de dulapul care era in fata mesei (una din partile mesei era in perete, bucatarie oarecum stramta). Tot discutand il aud deodata pe tipul asta cum zice "bai, e cutremur". Initial ne-am uitat la el, mentionez ca ascultam un radio pe "fudal", nu am auzit nici caini, nici fosnete, nimic. Pur si simplu ne-am trezit luati pe nepusa masa. Am vazut becul din bucatarie (agatat bineinteles, cum se poarta) cum incepe sa se legene de colo colo, m-am ridicat de pe scaun si am simtit cum incepe sa-mi fuga pamantul de sub picioare. Mentionez ca am simtit foarte mult ceea ce s-ar numi unda S. P-ul cred ca a trecut fara sa-mi dau seama prea mult, pur si simplu simteam cum podeaua se duce dintr-o parte in alta. Bineinteles ca fata s-a panicat, a inceput sa fuga pe scari (n-a mai contat ca toti strigam sa stea in casa).

Norocul nostru a fost faptul ca am avut parte de ceva destul de slab, as putea spune, nu s-a creat o panica prea mare. Cel putin initial. Pentru cunoscatori mentionez ca am stat atunci in C.U.G.2 , undeva la bloc 1054 daca-mi aduc bine aminte. Din cate am inteles blocurile alea ar fi destul de noi si bine facute, nu sunt expert in domeniu. Oricum din fata scarii se vedea combinatul C.U.G. , gardul incepea de langa aleea din fata blocului si, de asemenea, dupa acest combinat era calea ferata spre vaslui-bucuresti si dealuri. Odata cu producerea acestui cutremur, din cate am inteles, cateva valve de la un CET (care, bineinteles, era foarte aproape de noi - cum altfel? :) ) s-au deschis si incepuse ceva de genul unei evacuari fortate a aburului din instalatie, cazane, nu cunosc decat foarte relativ cum este sistemul. Oricum, fiind combinatul pus intr-o zona asemenea unei vai, sunetul acela care s-a auzit cateva minute bune a fost amplificat de aceasta asezare si pot sa spun ca se auzea atat straniu dar ca si cum ar vui pamantul foarte tare. Practic ne gandeam ca cine stie ce urmeaza sa vina si ne pregateam pentru ce este mai rau. Noroc de cativa vecini care, stiind despre ce e vorba, si realizand ca altceva nu ar avea ce sa fie (cutremurul trecuse de cateva minute bune) ne-au linistit.

Concluzie: nu stati 1 ora afara, la 11 noaptea, in zona moldovei, in toamna tarzie, in pijamale. Riscati ceea ce am facut eu: o gripa de pomina (dar na, nu am avut cu cine sa ma inteleg sa intram in casa, erau toti prea speriati).
 
User: Wlad***

Eram in liceu pe vremea aceea, in clasa a XI-a, imi amintesc ca era o seara obisnuita iar a doua zi aveam ore de dimineata, desi obisnuiam sa ma culc tarziu, dupa 12 noaptea, in acea seara m-am simtit mai obosit ca niciodata, cu toate ca aveam canapea in camera mea, nu stiu ce mi-a venit sa-mi pun o saltea pe jos, m-am gandit ca o sa adorm mai bine, chiar nu mai stiu de ce. In camera mea am o mobila foarte mare si grea si mereu m-am gandit oare cum s-ar misca in caz de cutremur, acum ma aflam chiar intre mobila si pat :clapping: stiu ca ma culcasem cu ideea ca in noaptea aceea era eclipsa si ma gandisem sa-mi pun ceasul sa sune cand ajungea aproape de faza maxima, insa n-am mai facut-o, m-am gandit ca am vazut destule si la cat de obosit eram nu mai merita efortul sa ma trezesc cand e somnul mai bun.
In acea zi nu-mi aduc aminte sa fi remarcat ceva deosebit in legatura cu comportamantul animalelor cu toate ca in general sunt atent la tot ce e in jurul meu.
Mi-am facut "patul", in cazul meu salteaua si m-am bagat sub plapuma, am incercat sa adorm dar tot nu reauseam asa ca mi-am schimbat orientarea si m-am intors cu capul spre nord. Cum stateam pe burta, am simtit niste vibratii mici, am crezut ca mi se pare, ca sunt agitat si imi bate mie inima aiurea, dupa 3-4 secunde alte vibratii de data asta mai puternice si usor verticale ca si cum m-ar fi saltat putin de la podea, moment in care am auzit usa de la dormitor si pe ai mei strigand sa ies din camera ca e cutremur, mama era cea mai panicata, tin minte ca in momentul in care eu m-am ridicat inca nu incepuse miscarea pe orizontala, a durat destul de mult de la primele vibratii percepute pana la zgaltzaila pe orizontala. Abia cand am ajuns toti langa grinda de rezistenta am avut ocazia sa privesc cum se legana tot holul ca o corabie si cum huruiau peretii. Tin minte ca acea miscare pe orizontala dadea semne ca se opreste dar s-a amplificat iar, mama spunea "gata, hai ca se termina" iar tata "stai ca incepe iar", eu am perceput-o ca fiind compusa din doua reprize de leganari orizontale, asa cum si miscarea verticala mi se paruse la inceput intrerupta. Dupa ce s-a terminat dansul ramasesem fixat cu privirea pe bidonul de apa de pe masa din bucatarie si pe apa care continua sa se miste in el apoi am ajuns in camera mea unde am inspectat obiectele care se prezentau toate la locul lor, spre surprinderea mea. Am deschis fereastra sa privesc luna si stiu ca era undeva foarte sus pe cer insa nu mai tin minte in ce faza era eclipsa dar imi amintesc ca le-am spus alor mei ca eclipsa ar fi putut fi una din cauzele care a dus la descarcarea din seara aceea. Tata era preocupat de dat telefoane insa abia dupa vre-o 20 de minute a reusit pentru ca reteaua era blocata iar eu meditam la gandul ca ar putea urma o replica. Nu am mai stat mult si dupa ce mi-am servit portia de informatie de la TV l-am programat sa se stinga si am adormit.

Pentru majoritatea celor din generatia mea a fost cel mai puternic cutremur simtit vre-odata, este o experienta care nu poate fi uitata, nu vreau sa-mi imaginez cum s-ar simti un 7R daca mie un 6R mi s-a parut mare. A doua zi, la liceu se vorbea doar despre cutremur, toti te intrebau daca l-ai simit, unde ma duceam auzeam bancuri despre cutremur, un subiect care pana atunci n-ar fi interesat pe nimeni :crybaby: Tin minte ca toata saptamana aia s-a discutat despre cutremur pana si a doua saptamana cand ne schimbam in vestiar inainte de ora de sport tot despre cutremur se vorbea.

Cam astea sunt amintirile mele legate de acel eveniment, fericit pot spune, pentru ca nimeni nu a patit nimic si pentru ca pana la urma s-a dovedit a fi o experienta initiatica pentru cei mai tineri si zic eu a avut rolul sa ne aminteasca noua, romanilor optimisti de genul "ce cutremur dom\'le? vezi-ti dom\'le de treaba ca n-o sa mai vina niciun cutremur", ca felia de pamant pe care ne ducem viata este una dintre acelea care inca "vorbeste" despre transformarile prin care pamantul a trecut si inca trece de milioane de ani, un timp la care viata noastra nu s-ar putea compara decat cu cea a unei musculite de otet, viata suficient de lunga totusi pentru trai din plin de cel putin 2-3 ori frisoanele batranei Vrancea.
 
User: Guest

Eram in casa tocmai se terminase un meci de fotbal in liga campionilor si ma pregateam de somn.... Eram in pijamale dar primesc sms de la tata ( care venea de la servici ) sa cobor sa ii deschid usa de la scara ca isi uitase cheile in casa ( am uitat sa mentionez ca stau la etajul 2 intr-un bloc cu 4 etaje) cobor ii deschid usa si am inceput sa ii povestesc despre meci pe la etaju\' 1 simt prima vibratie la care ii zic lu tata " ce tarziu merg tramvaiele astea " dar vibratia era din ce in ce mai puternica si auzeam scarile cum scransnec tata atunci mi-a zis hai rpd la un vecin pana sa ajungem noi la unu dintre vecini deja miscarea se mai oprise.... ajung in casa ne uitam la tv la care suna mama sa ne intrebe daca suntem ok... si asta a fost tot am mai stat dupa la tv vro juma de ora si am adormit :crybaby:
 
User: Guest

Eu l-am simtit destul de bine ( sau asa mi s-a parut ca fiind primu cutremur care l-am simtit in intregime ) stateam in pat si eram pe punctu de a adormi tata si mama inca se uitau la tv deodata simt cum se misca patul cu mine la care o aud pe mama tipand mihai cutremur vin-o repede ma ridic buimac din pat si simt cum imi fuge parchetul de sub picioare ajung pe hol cu ai mei ne-a mai zgaltait de vreo 2 ori si s-a oprit. Dupa o aud pe vecina mea " DOAMNE FERESTE " ies in strada mai multi vecini stateau in fatza blocului. Am intrat in casa ai mei au mai stat la tv cateva ore in timp ce eu am dormit fara vise
 
User: Guest

"De cutremurul din 27 oct" :12: eram la Predeal, la un curs (cu munca). Stiu ca era destul de tarziu, ne relaxam, jucam carti, table, etc. Eram la etajul 2 al unei vile care se afla langa gara. Personal, jucam table cu un coleg. A inceput sa vibreze tabla. Am zis ca bate din picior colegul. Cateva secunde am fost bulversata, nimeni nu zicea nimic. Bausem cate ceva si toti credeau ca numai lor li se pare. Apoi a inceput pe orizontala. Nu a durat foarte mult, dar suficient cat sa ne panicam. Din 16 oameni, nimeni nu a fugit pe scari. Am stat unde eram pana s-a terminat, apoi am sunat la Bucuresti sa vedem cum au simtit rudele. Nu am simtit replici, nu au fost daune.
 
User: Guest

salut!la cutremurul din 2004 eram in caminul nr 3 din campusul universitar tei,al facultatii de constructii,anu 2....locuiam intr-o camera la etajul 7.La ora aia eram toti in camera,fiecare cu activitatile lui,cand am vazut cum usile de la dulapuri se deschid,geamul deschis se lovea de dublura sa,scaunul de sub mine aproape ca m-a daramat pe spate,am iesit speriat pe hol am vazut holul acela lung cum se unduia orizontal, stanga - dreapta,puteam vedea in interiorul camerei,la capatul holului,in timpul miscarii(o senzatie urata rau),a trecut in cateva secunde,dar suficienta cat sa ne sperie.

Am Simtit si cutremurul din 90,pe atunci eram la gradinita,atunci stiu ca a fost mai urat,caci unei colege i-a cazut un ghiveci cu flori in cap,am vazut cum se crapau pereti-eram intr-o cladire la parter,deci am facut putin pana afara,dar pe drum am vazut tencuiala cazand,pereti crapandu-se.SImteam nevoie sa adaug si eu ceva!
 
User: re*****

La asta din 2004 dormeam pe canapea in sufragerie, e prima oara cand am cazut de pe canapea. Nu stiam ca fusese cutremur, slabut, slabut tare.

Apropo de camine, nevasta-mea e moldoveanca, la vremea aia statea in Regie , acolo si in 2004 se crapase tavanul modulului( un fel de hol al camerei), blocurile alea erau jalnice, crapaturi uriase in ele.

In 2004 n-am avut net cateva zile, tabla de pe blocuri retezase cablaraiele.
 
User: Zet***

Asta a fost cred singurul cutremur pe care l-am prins si simtit mai "ca lumea"

La ala din 77 aveam 5 ani si nu-mi aduc aminte nimic (eram la Timisoara), la ala din 86 dormeam (eram in Constanta) si cand au venit ai mei sa ma trezeasca :clapping: m-am intors pe partea cealalta si le-am zis sa ma lase in pace
tongueyah.gif
, la ala din 90 (tot in Constanta) ma intorceam de la liceu si eram in tramvai, nu stiam de ce a incetinit brusc tramvaiul desi era intre statii si nici un semafor sau alt obstacol.

Revenind, la cel din 2004 stateam de vorba in bucatarie cu un var aflat intr-o vizita tarzie. Si stateam rezemat cu spatele de un perete, pe un taburet, cu picioarele intinse dar trecute unul peste celalalt. La un moment dat au inceput sa mi se miste picioarele usor stanga-dreapta si am avut impresia ca ametesc - probabil creierul nu reusea sa raspunda la intrebari existentiale de genul de ce mi se leagana picioarele? Apoi am realizat ce se intampla. Locuiesc intr-un bloc de prefabricate, facut in 84, la etajul 6 din 8 si m-a surprins foarte tare senzatia "gelatinoasa" pe care o aveam cand se agita blocul. Cea mai apropiata senzatie: daca n-ati mai mers mult timp cu trenul, apoi mergeti cu unul, momentul in care se pune in miscare si incepe vagonul sa se legene usor, exact asta era senzatia. Mai multe nu stiu sa va spun, a si trecut ceva timp de atunci. Totusi nu-mi doresc un cutremur mare, imi e teama de urmari, chiar daca poate eu si familia n-om pati nimic. Insa tic-tac tic-tac...
 
Back
Sus