• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii de la cutremurul din 27 octombrie 2004

User: Guest

Cred ca asta a fost primul cutremur care m-a speriat mai serios pana atunci glumeam pe seama lor.

Am prins si cutremurele din 86 si 90 dar atunci stateam la casa si la scoala tin minte ca aveam clasa la parter.

In octombrie 2004 eram acasa (locuiesc intr-un bloc la etajul 14 :clapping: ). Stateam la televizor in pat si cred ca si asta m-a facut sa-l simt si mai puternic.

Au fost doua socuri: primul a fost destul de urat intai miscari pe verticala ale blocului aboi balans destul de accentuat (30-50 cm) si senzatia ca nu se va opri pana jos. Mai urat a fost ca atunci cand balansul incepuse sa scada si ma gandeam ca a trecut a venit al doilea soc si din cate imi amintesc a fost mai puternic dect primul. Cele mai suparatoare sunt miscarile pe verticala pentru ca sunt progresive si ai senzatia ca devin din ce in ce mai puternice pana se face totul praf. Altfel blocul s-a compurtat foarte bine nu s-au crapat pereti, nu mi-a cazut nimic de pe nici un raft etc.

Tin minte ca mult timp dupa aia nu mi-a venit sa cred ca respectivul cutremur a avut doar 6 grade.
 
User: Guest


am simtit foarte puternic,eram la toaleta si se aude huruind pamantul ,un zgomot infricosator .
 
User: zet***

Eram la carciuma si beam o bere bruna cu o domnisoara blonda. Carciuma era un barulet destul de cochet undeva pelanga Victoriei laparterul unui bloc vechi. Nu am stiut ca e cutremur pana nu s-a agitat lumea pe langa noi si am vazut berea din pahar balanganindu-se zdravan. Domnisoara a iesit rapid impreuna cu majoritatea celor din incinta. Eu m-am speriat abia cand a inceput sa cada varul ( sau praful) din tavanul barului si niste domni si doamne sa strige disperati ca e cutremur si murim toti. De simtit nu s-a simtit foarte tare dar panica au creat-o cei care urlau din toti rarunchii. Eu mi-am acoperit berea si am sperat ca scap nepasandu-mi prea tare de domnisoara cu care eram la intalnire ca oricum era deja afara...si asa am scapat si de cutremur si de...domnisoara. Pana la urma berea era Guiness si a meritat efortul.
 
User: TMD*

Eram acasa si ma uitam la TV cred cand a inceput vibratia pe veritcala. Cum ultimul seism serios a fost in 1990 a durat o secunda sau doua pana sa-mi reamintesc ce se inatmpla. De data asta am iesit direct pe strada pana sa ajunga unda S. A fost orium clar mai slab ca cel din 1986 si din 1990. In cam 2 minute era deja destula lume pe strada care comenta evenimentul. Pagube la caldirea mea sau la cele invecinate nu au existat. M-am suit in masina si am dat o tura prin oras. Era ceva lume pe strada dar nu in mod semnificativ. Avarii la cladiri n-am vazut. Am revenit acasa si am stat pe net sa ma mai documentez despre seisme in timp ce ascultam stirile ca sa aflu ce magnitudine a avut si daca cumva in alte parti ale tarii a fost mai rau ca la Bucuresti.
 
User: Marek****

Eram la calculator cand am inceput sa simt vibratiile pe verticala. La inceput, cat timp nu se amplificasera am crezut ca e vreun camion ceva are trece pe strada. Cladirea era una veche din Bucuresti, cu doua etaje iar eu ma aflam la primul. In secundele urmatoare cand miscarea s-a amplificat foarte mult am realizat ca e cutremur si ca e unul mare si am fugit in locul unde consideram ca ma aflu cel mai in siguranta. A urmat un balans pe care l-am perceput ca fiind foarte amplu si senzatia era ca cladirea nu se mica doar pe o directie ci parca oscila pe mai multe, fara insa sa se resinta socuri cand se schimba. Era ceva destul de "tandru" daca se poate spune asa, diferit de ce vedem in filmulete postate etc...
 
User: dee*****

L-am prins ?n P23 din Regie, la ultimul etaj. Eram ?n plin? sesiune de..... CounterStrike.
smile.gif
St?team s? ?in de monitor s? nu ajung? pe jos. S-a sim?it bini?or ?n c?min.
 
User: gst***

bucuresti, dr. taberei, bucla, et. 10, bloc TD (prototip zice legenda).
in virtutea traditiei inceputa in '86 eram tot in chiloti, citind. citind "burtierele" de la un canal tv de stiri. daca nu mi-am schimbat costumatia, macar gusturile literare sa le schimb, nu?

ce pot sa spun e ca etajul 10 se scutura destul de rau. zgomotul era de paraituri, un soi de trosnete in perete. cu toate astea, nu au aparut fisuri in tencuiala macar.
am avut un loc de refugiu intr-o zona a apartamentului unde sunt grinzi si piloni de beton, totusi nu am avut in semi-panica aiai timp sa identificam un loc in care sa avem un adapost mai potrivit.

vecinii de la 3-4 spuneau ca a fost rau, cel putin din descrierile lor a fost mai rau in comparatie cu ce am simtit noi.
interesant mi s-a parut ca la cca. 2 minute dupa ce aparent cutremurul s-a incheiat, in baie aveam atarnat de calorifer ceva care oscila NEREGULAT, adica amplitudinea crestea si scadea... a mai durat 1-2 minute.

a fost prima data in care nu am mai avut reactia aia de panica sa o iau la goana pe scari.
 
User: ale****

Eram in camunul 3 in tei la erajul 7. Inainte de cutremur vorbisem cu colegii ca cel mai bine e sa ne bagam sub tocul usii iar unu a venit cu ideea sa bagam masa sub tocul usii sa fie si mai rezistenta treaba.

Cand a venit cutremurul ne am speriat am eliberat repede masa am luat-o am incercat sa o bagam sub toc si surpriza! masa nu incapea pune o la loc hai inapoti si asa a trecut cutremurul.
 
User: GeoX

Dupa cum am spus si mai pe la inceputul acestui topic, nu am sarit din pat. M-am dus sa ma culc pe la 11 si un sfert in acea seara de 27 octombrie 2004, nu apucasem sa adorm, de fapt stateam intins si eram aproape de pragul atipirii, dar nu dormeam efectiv. Asa ca am simtit si saltatul vertical specific, stand intins in pat, pe spate. M-a frapat ca se lungea trepidatia, dar imi ziceam ca trebuie sa se termine acusi-acusi. :D Aaaa, nu, nici pomeneala, pentru ca dupa o aparenta slabire, incepe balansul specific, peretii tronzneau ceva. Abia atunci m-am ridicat din pat, si am putut sa simt bine si faza finala, practic am foarte clar in minte faza de atenuare, simteam vibratiile cum slabeau progresiv. Paradoxul este ca acum, la 10 ani, imi e mai clara tocmai aceasta faza de atenuare.
 
User: Arhi****

Eram la masa de lucru si, un al saselea simt, mi-a soptit ca acel cutremur care tocmai a inceput era altfel decat cele uzuale simtite deja de foarte multe ori (4,3...5,6). Primul "branci" a fost suficient de serios incat sa realizezi imediat ca nu asta va fi tot. Au mai urmat niste leganari ceva mai putin intense cateva secunde, timp in care am ajuns in exteriorul casei si am audiat corul cainilor din cartier, care latrau haotic, punctand cu urlaturi ca de lup. M-a surprins faptul ca, peste aproximativ 20-30 minute, facand o deplasare pe jos pe strada, am constatat ca toate pasarile erau treze desi era noapte, ciripind ciudat. Ele probabil simteau inca replicile mai marunte, insesizabile de catre om.
 
User: Shi*****

Eram pe canapea ma uitam la TV, si am simtit ca si cum ar fi sarit pisica in pat de pe dulap, ma uit si nimic, dupa care a inceput sa se zgataie, dau si fug la tocul usi, dar ma intorc sa stig televizorul (de parca aia ar fi ajutat cu ceva) dupa care revin la tocul usi si ma fixez intr-o pozitie cat mai sigura, dar deja se terminase.
 
User: Anas******

Tin minte ca eram in pat, la calculator. Atunci locuiam la etajul 4/4 intr-un bloc din caramida din zona Baicului. Toate cutremurele acolo le simteam, nu ratam nici unul.
Am sarit din pat strigand cutremur. Zgomotul de bloc care paraie e absolut sinistru. Mama statea in dreptul usii, eu stateam, in dreptul altui toc de usa tinand de televizor care se misca haotic pe masuta lui.

Am sititi clar atat undele pe orizontala cat si cele pe verticala. Imi amintesc ca spuneam intruna: "nu se mai termina, nu se mai termina...." A fost lung.
Motanii mei au fost mereu niste nesimtiti, niciodata nu s-au sesizat in preajma unui cutremur, asa ca nu ma pot baza pe ei.
 
User: amb*****

Eram student, in camera de camin C4 din Targusor, Iasi, etajul 3 (ultimul). Un coleg manca in camera cand a inceput miscarea, s-a intors speriat - "se darama caminul". Cladirea fiind extrem de veche, miscarile s-au simtit mult timp - cred ca mai degraba din cauza miscarilor cladirii, nu cutremurul propriu-zis.

Nu-mi amintesc sa fi fugit nimeni pe scari, desi am oprit un alt coleg care voia sa iasa din camera (ar fi fost o idee proasta, nu vreau sa ma gandesc cum se miscau si ce s-ar fi putut intampla). Sperietura a fost groaznica, mai ales ca a durat mult si spre mijlocul cutremurului, miscarea se intetise puternic.

Eu raman cu doua idei: 1. starea generala a cladirilor, acel camin studentesc era intr-o stare groaznica. Nu cunosc multe detalii, dar nu stiu daca se fac studii serioase si se consolideaza. 2. Telefoanele mobile. Retelele cad imediat ce se intampla asta - am vazut inclusiv la ultimul 5.7 , e extrem de grav si sper sa nu vedem cat de grav e si sa nu vina un cutremur mare si sa fie necesar telefonul, nu doar "l-ai simtit?"
 
La acest cutremur am fost fericit! Eram in delegatie la Timisoara si am scapat de un chin suplimentar!
 
Back
Sus