• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Off-topic... Aici scriem ce nu are loc pe alte subiecte...

alma

New member
Înscris
27 Apr 2009
Mesaje
2
Scor reacție
0
Buna:) de simbata seara citesc intr-una de pe acest site, inca mai am... tin sa felicit administratorul si pe ceilalti care contribuie cu date foarte interesante. Sint fascinata, speriata si foarte dornica de-a sti...
 
cu cit stii mai multe cu atit ai sa fii speriata mai putin. ne bucuram ca=ti place aici si te asteptam si pe chat :sad:
 
Cum se poate atasa un fisier .jpeg intr-un post, aici pe forum :sad: ?
 
Cand scrii un mesaj, vezi ca in partea inferioara e o rubrica numita Attachments, in casuta New Attachment copiezi sursa (locatia) fisierului din calculatorul tau, apoi dai click pe butonul Add Attachment din partea dreapta. Cand transmiti mesajul (Post Reply) cu fisierul imagine atasat, in mesajul postat va aparea si poza, ca atasament de fapt. Eventual se poate insera si in mesa, daca bifezi optiunea Insert into post.
 
Cand scrii un mesaj, vezi ca in partea inferioara e o rubrica numita Attachments, in casuta New Attachment copiezi sursa (locatia) fisierului din calculatorul tau, apoi dai click pe butonul Add Attachment din partea dreapta. Cand transmiti mesajul (Post Reply) cu fisierul imagine atasat, in mesajul postat va aparea si poza, ca atasament de fapt. Eventual se poate insera si in mesa, daca bifezi optiunea Insert into post.
Multam frumos:). Incercasem in acest mod dar in post preview nu aparea activ attachment-ul inserat, ceva nu am facut cum trebuie.
Am folosit in cele din urma un site unde am upload-at fisierele foto.
 
Depinde cat de mare e fisierul. Pe forum exista o limita privind marimea fisierelor care pot fi atasate.
 
Depinde cat de mare e fisierul. Pe forum exista o limita privind marimea fisierelor care pot fi atasate.
Da, posibil sa fie cauza. Am citit undeva despre limita de 150 kB parca?
Fisierul de 250 kB am incercat sa-l micsorez dar nu mai era descifrabil in forma redusa.
 
Dna Firea,

1. Orice cutremur din lumea asta are replici.
Termenul stiintific al acestor replici este “aftershoks”.
2. Toate replicile au o magnitudine mult mai mica decat socul principal.
In unele zone seismice, diferenta de magnitudine dintre socul principal si cea a celei mai mari
pe replici este chiar de 2 grade.
In cazul nostru, daca socul principal a avut magnitudinea M=5.3, rezulta ca replicile pot avea magnitudini mai mici de M=4. De ce va speriati
si transmiteti aceasta spaima si telespectatorilor
atata timp cit un cutremur mult mai mare (M=5.3)
nu a produs nici un efect dezastruos?
Problema replicilor in cazul acestui cutremur este doar o problema pentru seismologi si nu pentru mass-media.

Cu respect,
Valeriu Grecu
seismolog INCDFP
Comentariu preluat de aici http://www.antena3.ro/stirea_zilei/?p=151
 
Doamna Gabriela Vranceanu (sic !!! :sad: :32: :32: ) Firea este o persoana extrem de \"inteligenta\", care cunoate toate tainele naturii, si stie ea mai bine cum se manifesta fortele tectonice mai ceva decat toti cercetatorii din lume la un loc...:32: :32: :harhar: :unsure: Evident, televiziunea ***** (nu ii pomenesc numele pentru ca nu merita asa o cinste) nu se dezminte...
 
buey, INCDFP :sad::harhar::32::harhar::32::tongue:
 
Vinde careva consumabile medicale?
Cum e cu mastile chirurgicale si gripa asta porcoasa?
 
daca nu ma insel, la intersectia republicii cu mosilor e un tehnico-sanitare-medicale-etc unde ar trebui sa se gaseasca si masti de-astea. da\' fiind vorba de un virus cred ca va trece fara problema prin mastile acelea...
 
Am intrebat doctoru\'
Intradevar, virusul trece fluierand prin mastile alea. Dar nu si purtatorii virusului :55: Pe acestia ii opreste masca.
 
Stiti ce nu apare pe site-ul care se deschide din avatarul lui Bogdan:D? Gradul de risc dat de indicele de UV, despre care citesc tot felul de avertismente, in ultima vreme... . Neinteresant, probabil.
 
Stiti ce nu apare pe site-ul care se deschide din avatarul lui Bogdan:D? Gradul de risc dat de indicele de UV, despre care citesc tot felul de avertismente, in ultima vreme... . Neinteresant, probabil.
pai daca ma uit eu bine acolo, vad alerta galbena cu urmatorul text ”Se mentine indicele UV ridicat.
Se recomanda evitarea iesirii in aer liber la orele
pranzului si purtarea de ochelari de soare si protectie
a pielii expuse.” si avertizarea asta e de ceva timp acolo :))
 
Am intrebat doctoru\'
Intradevar, virusul trece fluierand prin mastile alea. Dar nu si purtatorii virusului :)) Pe acestia ii opreste masca.

Si totusi gripa \"clasica\" face mai multe victime anual decat acest nou virus. Si totusi foarte marea majoritate a cazurilor descoperite au fost tratate, cei care au murit fiind descoperiti mult prea tarziu.

Si totusi se face cam prea mult caz de acest lucru cand in lume sunt o gramada de alte boli care ameninta mult mai serios sanatatea tuturor.
 
@Una,
Pe prima pagina, jos, la alte alerte (cum spune si Anda :)) )
@Brandiburu,
Gripa clasica face victime multe in tarile sarace. Acestea nu au bani de dat pe Tamiflu. Asa ca hai sa \"descoperim\" o gripa ce afecteaza tarile bogate, care cumpara...
 
am gasit un filmulet, cu un schelet de acu 4500 de ani. e ciudat sa te uiti la oasele alea si sa te gindesti cit de vechi sint...

Oseminte vechi de 4.500 ani descoperite în Prahova
Pe teritoriul României, acum mii de ani, oamenii îşi cinsteau morţii cu piramide mici, din pământ.

Sub o astfel de structură, la Ariceştii Rahtivani, în Prahova, arheologii au descoperit osemintele unei căpetenii care a trăit în urmă cu 4.500 de ani. Structura solului a permis conservarea aproape perfectă a rămăşiţelor umane.

Mormântul a fost descoperit într-o exploatare de pietriş. Arheologii spun că astfel de vestigii din epoca bronzului sunt extrem de rare. Bărbatul a avut parte de o înmormântare ritualică iar trupul a fost orientat spre Răsărit. Săpăturile în zonă nu au fost terminate iar arheologii se aşteaptă să descopere noi vestigii.

Scheletul descoperit de arheologi va ajunge la un antropolog care va stabili cu exactitate vârsta, înălţimea şi bolile de care a suferit bărbatul îngropat.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=103653&c=99
 
Back
Sus