• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

OZN-urile, cauzate de falii si de cutremure?

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Documentul militar britanic, recent desecretizat, consacrat
 
Si acum , in perioada actuala cum stam???

Sper sa nu-mi dai vesti proaste!!!:biggrin:
 
Sorinas nu ti se pare ca ceri cam mult de la o biata Dodo? M-a lasat sorinsov fara fulgi si cred ca a facut galci caci e disparut inmisiune.
Am povestit pe gfxworld http://www.gfxworld.info/forum/showthread.php?tid=665&page=1
ce am vazut zilele trecute dar refuz sa cred totusi ca exista falie prin cartier.
Din cate am citit eu despre acest subiect lumini ciudate ce par a studia fenomenul apar in zona de focar nu in Bucuresti. O fi fost vreun sofer OZN ratacit caruia i s-a defectat GPS-ul:ack:
Cei care locuiesc in zona Vrancea pot observa ciudatenii dar se pare ca le tin secrete si nu ne spunsi noua:ack:
 
Ok. Am revenit !!! Stiu ca Pasarea Maiastra Dodo a plans de dorul meu ...:biggrin::harhar::biggrin: E, hai, hai, Dodo, recunoaste, nu te sfii...oi fi tu golasa, fara pene, dar nici asa ...:harhar::harhar::harhar:
Intr-adevar, fenomene luminoase au fost observate si inaintea, in timpul si dupa cutremure vrancene moderate si puternice. Interesant e ca, in cazul seismului din 1977, fenomenele luminoase bizare au aparut chiar la mari distante de epicentru, in Muntenia si chiar in Oltenia, ceea ce pare oarecum paradoxal !!!
 
Nu pot sa cred!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sorinsov confirma luminile ciudate!
Cum nu era Venus sau Marte in concediu vrancean?
Poate erau baloane de sapun sau sticle Molotov:ack:
 
Nu pot sa cred!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sorinsov confirma luminile ciudate!
Cum nu era Venus sau Marte in concediu vrancean?
Poate erau baloane de sapun sau sticle Molotov:ack:
Ia nu mai ciripi asa, pasare maiastra Dodo :biggrin::harhar: Eu m-am referit la cazurile concrete din 77 si 86. Am fost destul de clar. Dar Dodo, pesemne, de abia s-a sculat din somn si inca mai viseaza la suratele ei mari de prin secolul 17....:biggrin:
Da, deci in 1977 s-au observat astfel de lumini chiar la mari distante de epicentru, ceea ce arata de fapt complexitatea fenomenului ! Se pare ca si in 1940 ar fi fost cam la fel. Oricum, in Vrancea nu e vorba de o falie ca in California, deci explicatiile respectivelor fenomene sunt probabil mai greu de date. Poate sa fie ceva cu ionizarea atmosferei joase, sau perturbatii ale campului electric terestru etc.
 
Sigur era Ion Iliescu poate zburatacind:ack:
Inainte de marile seisme de la noi si nu numai au fost multe obzervatii OZN!
 
Problema e, draga pasare maiastra Dodo, ca acele fenomene luminoase care insotesc uneori activitatile seismice nu sunt de origine extraterestra, asa cum speri tu :biggrin::harhar::biggrin:, ci sunt determinate de cauze naturale, terestre, draga Dodo.:harhar: Degeaba speri tu ca de vina pentru cutremure sa fie extraterestrii, ca nu e asa ! :harhar::harhar:
 
Incepi sa detii si tu Adevarul absolut ca Marci?
Ai fost tu acolo? Stii tu ce si cum? Esti atat de egoist incat ai impresia ca suntem singuri in Univers?
Ar trebui sa vina un ET in fata la guvern si sa tipe in gura mare ca este aici ca sa ne convingem?
Cand stiinta da chix incepe sa isi gaseasca scuze de tot felul dar multi creduli au luat plasa deja.
Biblia ne spune de Adam iar acum se verifica informatia. Concluzia: avea dreptate Cartea dar noi nu o credeam.
Daca am fi crezut nu am fii cercetat.
Timp pierdut, bani, efort ce puteau fi indreptate in alta directie. Aproape ca nu exista popor care sa nu aiba in mituri si legende ideea ca au venit ingerii din Ceruri, etc.
Probabil ca aveau toti tv si internet asa ca au copiat informatia de la unii la altii.
 
Draga Dodo:
1. Nu ma compara pe mine cu persoana pomenita, ca nu tine...:biggrin::ack:
2. Esti libera sa crezi ca seismele sunt provocate de extraterestrii care vin cu grabire sa invadeze Pamantul ! Oricum nu am zis ca nu cred in omuleti verzi. Desi pana acum dovezile sunt cam subtirele.
3. Exista deja o serie de explicatii plauzibile legate de aceste fenomene, care ar fi in legatura cu unele anomalii ale campului electric terestru, ionizarea atmosferei joase, etc. Deci cauze pur fizice !!! Numai ca diferentele de manifestare intre diversele zone seismice, si chiar de la un cutremur la altul din aceeasi zona seismica, sporesc complexitatea problemei.
4. Termenul OZN este aproape automat pus in legatura cu omuletzii verzi, asta e, Dodo :biggrin::harhar:
 
Te-ai gandit ca unii au tehnologia sa poata studia seismele? Poate sunt destul de avansati ca sa si priceapa ce se intampla inmaruntaiele Terrei!
La asta ma refeream!
Nu imi suci vorbele cum ai tu chef:ack:
 
Problema e ca nu pot sa ajunga sa si vada ce e in miezul Terrei. Asta vreau sa spun. Demonstreaza-mi tu ca poti sa ajungi in centrul Pamantului...:biggrin::harhar:
 
Adica ai cumva impresia ca alte fiinte, venite din alte lumi pot fi comparate cu noi?
Daca nu pricepem noi ce si cum rezulta ca nu exista????????????
Hai sa fim seriosi!
De ce alte fiinte ar trebui sa respire ca noi, sa aiba ochi in loc sa vada cu pielea sa zicem, de ce ar avea nevoie de 2 picioare si nu 7, etc?

Daca am fii si noi suficient de evoluati nu am interveni in viata altei lumi in caz ca am descoperi asa ceva! Virusi care sunt inofensivi pentru noi pe ei i-ar decima! Asa cum noi am invatat pas cu pas nici pe ei nu i-am putea arunca in haos daruindu-le tehnologie avansata atata timp cat ei abia au descoperit focul si cioplitul!
Am putea insa sa ii studiem de la distanta fara sa intervenim in viata lor!
 
Si ce, vrei sa zici ca au venit extraterestrii sa studieze Vrancea la 100-150 km adancime ??? Ha, ha, ha....:biggrin::harhar::biggrin::harhar::harhar::harhar:
 
Dumnezeu a creat omul si cu timpul stiinta va ajunge la aceeasi concluzie in loc sa ne vanda basme ca pana acum.
De ce ne-ar fi creat doar pe noi?
De ce ar fi pierdut atata timp ca sa ne faca si sa traim 100 de ani?
Suntem prea perfecti pentru a fii o simpla joaca sau un hobby.
Nu ni s-a spus ca vom trai vesnic in trup ci doar ca spirit. Cu alte cuvinte trupul acesta a fost creat pentru un anumit nivel informational.
Apoi ne repliem si primim un alt \"ambalaj\" material pe care sa il folosim si care este adaptat unei alte lumi.
Daca am fi fost aproape unii de altii am fi sarit diverse etape caci suntem curiosi si nu avem rabdare.
Nu poti studia un fenomen daca nu ai baza de informatii necesara.
Am fii tentati sa intervenim in viata altora si sa ii ajutam si ar fi o greseala.
Putem fi invatati sa pasim dar nu poate pasi nimeni in locul nostru!
Suntem studiati dintotdeauna si exista dovezi in acest sens dar cei ce ne studiaza au grija sa nu lase urme in masura in care pot.
 
Dodo, subiectul era altul. Iar esti off-topic :biggrin: Din partea mea, esti libera sa crezi ca omuletzii verzi de pe Marte fac experimente in Vrancea ! Eu nu cred acest lucru. Ce te deranjeaza in faptul ca nu cred ca au venit extraterestrii sa faca prostii in Vrancea ??? Ce ai cu mine ??? :biggrin::ack::harhar:
 
Tu crezi doar ce atingi, mirosi sau vezi!
Restul nu exista!
Dragostea nu exista si nici Dumnezeu caci nu poti dovedi existenta lor materiala!
 
Vrei sa imi spui si mie ce legatura e intre Dumnezeu si faptul ca nu cred ca au venit extraterestrii in Vrancea sa faca seisme ??? Esti culmea, zau :biggrin::ack::harhar::ack::harhar: Si, de fapt, tu ai ceva cu mine, uite nu vreau sa cred ca seismele din Vrancea sunt provocate de omuletzii verzi cu antene. Punct. Schimbam subiectul.
Revin la cauzele fenomenelor luminoase. Spuneam ca ar fi vorba de unele anomalii de ordin geofizic, dar problema este ca acestea nu se manifesta de fiecare data la fel, si nu au nici macar semnificatii precursoare utile practic. Cutremurul se poate produce si ziua in amiaza mare (asa cum s-a intamplat la 11 iunie 1738,26 octombrie 1802 si 30 mai 1990), si atunci nu se poate vedea nimic ! :biggrin:
 
NU AM AFIRMAT CA SEISMELE SUNT PRODUSE DE OMULETI VERZI CI DOAR CA EI POT STUDIA FENOMENUL PRODUCERII SEISMELOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
NU AM AFIRMAT CA SEISMELE SUNT PRODUSE DE OMULETI VERZI CI DOAR CA EI POT STUDIA FENOMENUL PRODUCERII SEISMELOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Si ai vazut tu omuletzii verzi la Vrancioaia ??? :biggrin:
 
Back
Sus