• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Peak Oil, sau viata fara petrol...

S-a dat liber la tehnologiile care pana acum erau tinute la cheie :worthy: Am avut dreptate, exista tehnologii de obtinere a energiei electrice, foarte ieftine, dar care pana acum erau tinute la secret :ack: Iata ca prima din ele a fost anuntata public, urmand a fi implementata in viitor:

Massachusetts Institute of Technology a anuntat ieri ca a descoperit o metoda revolutionara de a depozita energia solara cu costuri mici. Noua tehnologie ar putea transforma energia solara dintr-o sursa de energie alternativa, marginala, intr-una dintre principalele surse de energie, intr-un timp relativ scurt.

Pana acum principala problema in acest domeniu era depozitarea energiei solare, proces foarte scump si ineficient. Inspirati de procesul fotosintezei, cercetatorii au dezvoltat un nou tip de catalizator din cobalt, fosfat si un electrod. Cand catalizatorul este pus in apa si electrodul este alimentat cu curent electric se produce oxigen.
Un alt catalizator este folosit pentru a produce hidrogen. Oxigenul si hidrogenul pot fi combinate intr-o incinta de alimentare care sa produca energie electrica. Cei ce detin panouri solare le vor putea folosi ca si pana acum, ziua, pentru a-si alimenta cu energie casa si in acelasi timp vor folosi energia solara pentru a obtine hidrogen si oxigen din apa.

Noul catalizator functioneaza la temperatura camerei, in apa cu pH neutru, si cercetatorii MIT ne asigura ca este foarte usor de implementat.

Pana acum, electroliza nu putea fi folosita in depozitarea energiei solare din cauza costurilor foarte mari implicate.

Noua metoda este ieftina si este privita de cercetatori ca o dezvoltare tehnologica de o importanta capitala pentru viitorul omenirii.
In opinia lor, in 10 ani, folosirea acestei metode se va generaliza, iar reteaua electrica de astazi, prin cablu, va fi data uitarii.

\'Major discovery\' from MIT primed to unleash solar revolution
Scientists mimic essence of plants\' energy storage system
Anne Trafton, News Office
July 31, 2008


In a revolutionary leap that could transform solar power from a marginal, boutique alternative into a mainstream energy source, MIT researchers have overcome a major barrier to large-scale solar power: storing energy for use when the sun doesn\'t shine.

Until now, solar power has been a daytime-only energy source, because storing extra solar energy for later use is prohibitively expensive and grossly inefficient. With today\'s announcement, MIT researchers have hit upon a simple, inexpensive, highly efficient process for storing solar energy.

Requiring nothing but abundant, non-toxic natural materials, this discovery could unlock the most potent, carbon-free energy source of all: the sun. \\"This is the nirvana of what we\'ve been talking about for years,\\" said MIT\'s Daniel Nocera, the Henry Dreyfus Professor of Energy at MIT and senior author of a paper describing the work in the July 31 issue of Science. \\"Solar power has always been a limited, far-off solution. Now we can seriously think about solar power as unlimited and soon.\\"

Inspired by the photosynthesis performed by plants, Nocera and Matthew Kanan, a postdoctoral fellow in Nocera\'s lab, have developed an unprecedented process that will allow the sun\'s energy to be used to split water into hydrogen and oxygen gases. Later, the oxygen and hydrogen may be recombined inside a fuel cell, creating carbon-free electricity to power your house or your electric car, day or night.

The key component in Nocera and Kanan\'s new process is a new catalyst that produces oxygen gas from water; another catalyst produces valuable hydrogen gas. The new catalyst consists of cobalt metal, phosphate and an electrode, placed in water. When electricity -- whether from a photovoltaic cell, a wind turbine or any other source -- runs through the electrode, the cobalt and phosphate form a thin film on the electrode, and oxygen gas is produced.

Combined with another catalyst, such as platinum, that can produce hydrogen gas from water, the system can duplicate the water splitting reaction that occurs during photosynthesis.

The new catalyst works at room temperature, in neutral pH water, and it\'s easy to set up, Nocera said. \\"That\'s why I know this is going to work. It\'s so easy to implement,\\" he said.

\'Giant leap\' for clean energy
Sunlight has the greatest potential of any power source to solve the world\'s energy problems, said Nocera. In one hour, enough sunlight strikes the Earth to provide the entire planet\'s energy needs for one year.

James Barber, a leader in the study of photosynthesis who was not involved in this research, called the discovery by Nocera and Kanan a \\"giant leap\\" toward generating clean, carbon-free energy on a massive scale.

\\"This is a major discovery with enormous implications for the future prosperity of humankind,\\" said Barber, the Ernst Chain Professor of Biochemistry at Imperial College London. \\"The importance of their discovery cannot be overstated since it opens up the door for developing new technologies for energy production thus reducing our dependence for fossil fuels and addressing the global climate change problem.\\"

\'Just the beginning\'
Currently available electrolyzers, which split water with electricity and are often used industrially, are not suited for artificial photosynthesis because they are very expensive and require a highly basic (non-benign) environment that has little to do with the conditions under which photosynthesis operates.

More engineering work needs to be done to integrate the new scientific discovery into existing photovoltaic systems, but Nocera said he is confident that such systems will become a reality.

\\"This is just the beginning,\\" said Nocera, principal investigator for the Solar Revolution Project funded by the Chesonis Family Foundation and co-Director of the Eni-MIT Solar Frontiers Center. \\"The scientific community is really going to run with this.\\"

Nocera hopes that within 10 years, homeowners will be able to power their homes in daylight through photovoltaic cells, while using excess solar energy to produce hydrogen and oxygen to power their own household fuel cell. Electricity-by-wire from a central source could be a thing of the past.

The project is part of the MIT Energy Initiative, a program designed to help transform the global energy system to meet the needs of the future and to help build a bridge to that future by improving today\'s energy systems. MITEI Director Ernest Moniz, Cecil and Ida Green Professor of Physics and Engineering Systems, noted that \\"this discovery in the Nocera lab demonstrates that moving up the transformation of our energy supply system to one based on renewables will depend heavily on frontier basic science.\\"

The success of the Nocera lab shows the impact of a mixture of funding sources - governments, philanthropy, and industry. This project was funded by the National Science Foundation and by the Chesonis Family Foundation, which gave MIT $10 million this spring to launch the Solar Revolution Project, with a goal to make the large scale deployment of solar energy within 10 years.
 
Inspired by the photosynthesis performed by plants, Nocera and Matthew Kanan, a postdoctoral fellow in Nocera\'s lab, have developed an unprecedented process that will allow the sun\'s energy to be used to split water into hydrogen and oxygen gases. Later, the oxygen and hydrogen may be recombined inside a fuel cell, creating carbon-free electricity to power your house or your electric car, day or night.

Eu am o mare rezerva in privinta acestei metode...Trecind peste chestii tehnice, cum ar fi randamente de curent sau de reactie, puritatea apei, costuri (catalizatorul de platina nu e chiar ieftin) mi se pare o metoda nesigura. Ce denumesc ei o pila de combustie este de fapt o mica bomba. Cea mai mica scinteie poate arunca in aer instalatia. Probabil stiti ce s-a intimplat la inceputul secolului XX cu dirijabilul Hindenburg. Asta face hidrogenul... Este deosebit de periculos iar masurile de siguranta ar trebui sa fie draconice.
 
Eu sunt sigura ca exista tehnologie mult mai avansata decat asta. Si nu numai pentru o alternativa de producere a energiei, ci mai multe. Insa nu cred ca s-au decis asupra celei care va urma.
Ca fapt divers, sa ne gandim numai ce ar fi insemnat dresurile de nylon care nu se rup. Descoperirea exista de vreo 10 ani (de cand o stiu eu)...
 
Daca au inceput sa trambiteze chestia asta e clar ca au rezolvat si problemele de randament si securitate. Cu riscurile la hidrogen... mi se par asemanatoare masinilor pe GPL sau autobuzele de pe vremea lui Ceausescu care aveau buteliile alea mari deasupra. Dar daca s-au facut centrale termice care merg cu gaz si sunt multe case care nu au sarit inca in aer... cred ca va fi ok.

Referitor la pret da, probabil pentru inceput va fi prohibitiv, pentru ca o instalare a acestei metode de producere de electricitate la nivel larg ar insemna o prabusire a pietei de energie electrica pentru micii consumatori.

Tehnologii avansate fata de ceea ce stim exista, de mai multi zeci de ani. Dar nu se lanseaza fiindca ar insemna ca oamenii sa nu mai cumpere tehnologia actuala, si atunci ce faci cu toate fabricile care sunt echipate pentru tehnologia actuala si ar avea mari pierderi ca sa faca upgrade pentru a produce tehnologie din urmatoarea generatie?
 
Cu riscurile la hidrogen... mi se par asemanatoare masinilor pe GPL sau autobuzele de pe vremea lui Ceausescu care aveau buteliile alea mari deasupra. Dar daca s-au facut centrale termice care merg cu gaz si sunt multe case care nu au sarit inca in aer... cred ca va fi ok.

Nu e chiar asa... Hidrogenul este mult mai inflamabil decit gazul metan si spre deosebire de acesta, este pur. Practic este avid de oxigen. Plus ca este tinut (probabil) sub presiune iar pompele care-l vehiculeaza cresc riscul unei aprinderi accidentale. Recipientii sub presiune sint ei insisi ”bombe” iar cea mai mica fisura poate distruge tot. Nu am discutat si despre oxigenul sub presiune...
Mie metoda mi se pare ok doar dpdv teoretic. Practic sint multe probleme care ar trebui rezolvate si rezolvarea lor implica niste costuri cam mari. Asadar, nu cred ca e deloc ieftina. Probabil, in contextul actual cei care au facut anuntul ori vor sa-si creasca val actiunilor la bursa, ori au nevoie de un investitor. Eu una nu-i cred.:worthy:
 
Probabil, in contextul actual cei care au facut anuntul ori vor sa-si creasca val actiunilor la bursa, ori au nevoie de un investitor. Eu una nu-i cred.:worthy:

nu chiar... din cate am inteles din articolul ala au deja fonduri si nu sunt listati la bursa fiind departament de cercetare al unei universitati
 
nu chiar... din cate am inteles din articolul ala au deja fonduri si nu sunt listati la bursa fiind departament de cercetare al unei universitati

da, ai dreptate. oricum cred ca isi atrag fondurile de undeva.
dar iti spun sigur ca in laborator nu vei prevedea niciodata problemele de pe teren. teoria e frumoasa, dar practica da mereu batai de cap.
 
Eu zic ca nu se va termina niciodata goana dupa aurul negru. Sunt mult prea multe interese la mijloc pentru a renunta, si atata timp cat inca se fabrica masini, utilaje, materii prime care sunt dependente de petrol si derivate, nu vor renunta niciodata. Economia statelor foarte dezvoltate sta in petrolul necogiat.
Ca petrolul este pe terminate? Si ce daca, mai inventeaza ei ceva si o sa scoata si din piatra seaca petrol. Tehnologia oricum a avansat. Ia vedeti mai jos ce au facut baietii buni in privinta energiei electrice de exemplu (care este si ea dependenta de petrol, mai mult sau mai putin). Credeti ca o vor inlocui? Nici vorba. Atata timp cat sunt diferite tratate intre tari si natiuni de furnizare a energiilor de orice fel, aceastea nu vor fi niciodata schimbate. Alternative, dupa cum vedeti vor fi gasite mereu.

http://student.hotnews.ro/stiri-stu...scoperire-majora-domeniul-energiei-solare.htm
 
Chiar despre articolul asta discutasem mai sus... Ma indoiesc de posibilitatea ca petrolul sa dispara complet din industrie, cel putin din privinta faptului ca tot ce inseamna plastic are ca baza petrolul. Dar este posibil ca acel petrol folosit in industrie sa fie sintetizat artificial, cum deja se intampla in anumite tari, proces care deja este mult mai ieftin decat petrolul extras din zacaminte...
 
Alternative se gasesesc, insa nu vor renunta la petrol atata timp cat inca mai sunt targeturi de cucerit cu ajutorul lui, navete in spatiu, planete explorate si altele. Chiar daca, in ipoteza in care, constructorii de automobile se hotarasc sa schimbe combustibilul complet, trecand la cel \"nepoluant\", tot vor mai avea nevoie de derivate din petrol pentru constructia de masini. Deci, iar nu dispare.
Este o discutie mai mult teoretica, eu nu o vad pusa in practica nici in viata asta nici in cea viitoare.
 
Nu va dispare, dar depinde pentru ce anume vrei sa il folosesti. Este vorba despre prioritizare. Pentru moment nu stiu cum e viata fara petrol, dar incep sa realizez cum o sa fie fara gaze :harhar:
 
Back
Sus