• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pehblenda si paranormali in Muntii Buzaului

He he he, intradevar, lovesti scutul, dar sus la biserica am vazut parcate diverse turisme.

Despre bateria la telefon exusta o explicatie simpla si logica. In zona nu prea este semnal, si aparatul cauta de nebun reteaua, consumand bateria cat ai zice "peste".
 
Cum cel putin doua dintre hobby-uri ma poarta adesea in locuri fara acoperire de retea, cunosteam aspectul mentionat de tine, asa se face ca opream telefonul cand realizam ca nu am semnal, cu atat mai mult peste noapte. Ma bazam, indeosebi, pe sms-uri si-n ciuda astor precautii am patit necazul mentionat.
Mon cher, fara falsa modestie: sunt harsit in ce priveste expeditiile si nu mi-s necunoscute amanunte de genul asta, plus ca fiind insotit de un grup asupra caruia imi asumasem responsabilitati, cu atat mai mult eram atent in evitarea inconvenientelor.
 
Buna seara ! Inca de la inceput am fost atras de titlui acestui topic " Pehblenda si paranormali in Muntii Buzaului " care parea a se baza pe dezbaterea a doua " probleme " : pehblenda si paranormali / paranormalul in muntii Buzaului, dar pana la urma s-au mai adaugat doua " probleme" chihlimbarul si vestigiile rupestre ceea ce este foarte bine , numai ca aceste ' probleme" trebuie tratate ,destul de serios, separat dar la un loc : separat deoarece sunt diferite si la un loc deoarece se " manifersta " si exista in cadrul aceluiasi areal " Muntii Buzaului ". Pentru inceput tin sa precizez faptul ca am deschis ochii, am crescut si traiesc in sanul acestor munti, iar foarte multe date le-am adunat chiar din zona si nu de pe internet .Iar pentru a intelege ce se intampla in acesti munti trebuie sa petreci cat mai mult timp in " compania" lor, sa-le descoperi singur si treptat "secretele". De asemenea imi cer scuze anticipat daca am sa deranjez pe cineva cu comentariile mele, va multumesc pentru intelegere!
Am sa incerc sa fac o scurta analiza a fiecarei " probleme" in parte, iar pe parcursul timpului voi incerca sa revin cu mai multe detalii si informatii:
1) pehblenda- ca si definitie cred ca stim cu totii ce este, foarte multe date scrise , accesibile , nu sunt , dar..... in zona (zona cuprinzana un areal destul de mare aproximativ 1500-2000 km patrati )de-a lungul timpului a existat o " activitate " ,sa-i zicem asa ,de prospectiuni geologice , si doar atat , a carui rezultat " nu se stie"
2) paranormali/ paranormalul - tot un subiect destul de delicat, dar nu greu de inteles ,este foarte " usor " de inteles daca petreci cat mai mult timp cuteerand , la pas, potecile acesti munti. Am sa postez alaturat doua fotografii facute anul trecut undeva in zona vestigiilor rupestre de la Nucu
[attachment=16142:Imag046.jpg] [attachment=16143:Imag047.jpg]
fotografiile sunt facute din acelasi loc dar in directii diferite si foarte aproape de locul numit " La Tiharie" unde exista o stanca ,pe care, se spune ca prin anii 80 ar fi disparut doi braileni , un alt " aspect " al zonei ar fi acela ca foarte multe persoane care au mers in zona , traseele fiind destul de lungi nu au acuzau oboseala da chiar au afirmat ca " si-au incarcat bateriile"'
3) chilhimbarul -
Chihlimbarul (sau ambra)ROMANITUL este o rasina fosila divers colorata (mai ales in nuante de galben), provenita din mai multe specii de pini; varsta sa este estimata intre 150 si 53,5 milioane de ani. In structura sa se gasesc adesea fosile animale sau vegetale. Prin traditie, este considerat a avea proprietati terpautice speciale, dar este si un material foarte apreciat pentru bijuterii.
Scurt istoric ( s-a exploatat in mine in perioada 1927-1985)
1578 - Mihnea Voda si sotia sa Neaga inzestreaza biserica din Alunis cu o usita incrustata cu chihlimbar.
1829 - muscalii exploateaza zacamintele cunoscute din tara lor.
1836 - se confectioneaza port-tigarete, iar praful se arde ca tamaie.
1903 - Gheorghe Munteanu Murgoci – marele geolog, mineralog şi pedolog român prezentată Universităţii din Bucureşti - Teza de docenţă "Zăcămintele succinului din România (chihlimbar, romanit)"prin care a dovedit stiintific ca ambra sau rumanitul de la Colti, unic in lume prin culoarea sa neagra, este chihlimbar, nu tamaie, asa cum au crezut multa vreme taranii din partea asta de tara.
1903 Dr . DUMITRU GRIGORESCU incepe sa concesioneze teren in zona aproximativ 700 Ha teren
1927 -. Dr.Dumitru Grigorescu deschide prima mina de chihlimbar la Coltii de jos punctul Danciulesti. din minele din Colti se extrag 158 kg de chihlimbar
1929 - Cu ocazia celui de-al XIV - lea Congres International al Agriculturii, Dr.Dumitru Grigorescu organizeaza la Istrita o ampla expozitie de chihlimbar (160 nuante de culori).
1932,- Paris, o expozitie romaneasca uimeste lumea. Inginerul Dumitru Grigorescu, omul de care se leaga epoca de varf a chihlimbarului romanesc (1927-1937), ofera personal reginei Angliei (Mary, sotia lui George al V-lea) un medalion de chihlimbar in care erau conservate insecte.
1937, -minele de la Colti falimenteaza.
1947- 1948 se deschide o mina in punctul Poiana
1937-1948, taranii din Colti si aventurieríi straini cauta "piatra soarelui" si in gaura de sarpe.
1948 - se deschide mina in punctul Fata Repede
1948 - minele sunt inchise, interzicandu-se oficial si definitiv extragerea chihlimbarului in Romania.
1974- se deschide o mina in punctul Fijeresti
1974 – 1984, 1985 se deschid si functioneaza 4 mine in zona satului Alunis punctu Stramba
Muzeul Chihlimbarului a fost construit de localnici in perioada 1977-1980. In prezent adaposteste o frumoasa colectie de chihlimbar
Cat despre cautarea si gasirea chihlimbarului ferice de cei care au reusit sa-l gaseasca in mai putin de o ora in prezent chihlimbarul se gaseste destul de greu , pana in anii 1965-1970 cand s-au impadurit foarte multe zone, se gasea foarte usor si dupa ploi torentiale, in prezent dupa ploi se mai gaseste rar si buctele mici doar pe haldele de la gurile fostelor galerii de mina, pentru a-l gasi trebuie sa te pui pe sapat in cele cateva locuri ,( Stramba, Motoca, Cateasca, Fata Repede, Danciulesti, )unde straturile " rosturile" ies la suprafata , dar riscul este foarte mare versantii fiind abrupti , existand pericolul de prabusire si de surpare a malurilor, indicat fiind sa nu mergi singur, totusi daca ai si putin noroc poate dai peste asa ceva [attachment=16145:Imagine0176.jpg] sau asa ceva [attachment=16146:Imagine0342.jpg] care scos arata asa [attachment=16147:Imagine0803.jpg] si are aproximativ 80g. iar nu ca o lauda pentru avedea mai multe despre cautarea si prelucrarea chihlimbarului accesati :"http://stirileprotv.ro/stiri/social/te-vezi-la-stirile-protv-pe-urmele-chihlimbarului.html#comments"'

4) vestigiile rupestre - se gasesc in mai multe zone din Muntii Buzaului , la: Pietroasele ,Chiojdu,Catina, Colti- complexul Alunis, Bozioru - complexul Nuc, aceste vestigii fiind in numar de 25 si au fost " inventariate " pentru prima data de Alexandru Odobescu in anul 1871 , care in calatoriile sale a fost insotit de pictorul elventian Henri Trenk care realizeaza un frumos album de acuarele prin care evidentiaza vestigiile din spatiul Alunis - Nuc . In acest spatiu avem de a face de doua complexe :
complexul Alunis format din : ansamblul Alunis (compus din bisericuta sapata in piatra si cele trei chilii situate in imediata vecinatate a acesteia ) datare sec.III -VI d. Hr. atestare legendara 1277, atestare documentara 1524 si pestera Tatarilor datare sec III-VI
complexul Nuc format din :
Agatonul Nou - datare sec.XIII, atestare 1587
Agatonul Vechi - nedatabil deteriorat de agenti externi
Chilia lui Dinisie Torcatorul - datare sec III -VI d.Hr
Fundul Pesterii - datare sec.VI - IV i. Hr pe peretii acesteia in afara de texte sun incizate si 12 pumnale de tip Akinakes,9 varfuri de lanci si 7 varfuri de sageti
Fundatura - datare sec.XIII, atestare documentara 1678
Pestera lui iosif - datare sec. III -VI d.Hr, atestare documentara 1587 , reprezentativ acestei pesteri este incizia situata la 10 cm deasupra intraii reprezentand simbolul paleocrestin al pestelui , de asemenea in fata pesterii creste un exemplar secular de molid rosu
Pitra Ingaurita - Datare sec. III - VI d.Hr prima atestare documentara 1858 sub denumirea de Pestera Ingaurita
Bucataria - datare sec.XIII
Ghereta - nedatablila deteriorata de agenti externi
Imi pare rau fiindca nu pot posta si fotografii cu fiecare vestigiu, din lipsa de spatiu, dar pe parcursul timpului am sa revin si am sa postez cateva fotografii reprezentative pentru fiecare
De asemenea se spune ca in aceste chili si pesteri ar fi poposit si salasluit si calugarii Audieni, si chiar Sava Gotul ar fi plecat in ultima sa calatorie,inainte de a fi inecat in raul Buzau , tot din acesta zona,
Intradevar asa cum a sesizat cineva la Biserica de la Alunis au fost montate termopane ( de culoarea stejarului) si ca masa din fata bisericii a fost acoperita cu gresie, aceste lucruri nu prea se incadreaza in " peisaj" dar nu sunt atat de suparatoare pe cat este faptul ca anumiti " turisti "au distrus o serie de inscriptii ,vechi, din interiorul chiliilor ba chiar si-au scrijelit, cu varful cutitului sau cu carbune, numele pe peretii interiori si exteriori ai acestor chili,
Sper ca nu v-am plictisit cu atatea date !
SA AUZIM NUMAI DE BINE!
 
c.c.i, iti multumesc pentru ce ai scris. cum sa ne plictisesti? e foarte interesant si te asteptam cu alte noutati. esti bine venit oricind :D
 
1-despre istoria locurilor
Vin si eu cu o teorie referitoare la vechimea inscriptiilor din zona, am fost de mai multe ori in arealul Nucu-Alunis, in ultimii 5 ani sa zicem, si impresia pe care mi-au lasat-o locurile este ca diversele cavitati - pesteri au suferit modificari succesive, functie de populatiile care au salasuit acolo, ocazional sau nu, astfel inclin sa cred ca zona a fost locuita inainte de sec. III si numai o catastrofa a determinat populatia sa migreze in alta parte. In pestera lui Iosif exista pe unul din pereti (cum intri in stanga unde ar fi fost un fel de altar) incizat in piatra un VORTEX care seamana izbitor cu cel din fotografia postata de C.C.I., probabil ca si locuitorii schitului au fost impresionati de acest fenomen fizic si au tinut sa-l imortalizeze.

2-despre caracterul paranormal
Din discutiile purtate cu oameni ai locului precum si cu cei care au cercetat cat de cat zonal cat si din propria experienta acolo, reiese ca exista fenomene inca neexplicate care se petrec in acest areal, odata eliminate cauzele cunoscute, ramanem cu o mare necunoscuta, zona fiind mai greu accesibila (in perioada ploioasa este un iad acolo) este si f. putin studiata, insasi oamenii locului nu cunosc tot arealul, sau se fac ca nu-l cunosc.
[attachment=17294:IMG_8625.jpg]
In imagine - Coltii Tainitei - formatiune stancoasa monumentala
 
Atentie! Povestirile de data recenta in general sunt confuze si multe din locuri sunt expres descrise gresit, daca te duci si vorbesti cu localnicii care cunosc bine bine zona, dar nu cu cei care la ora 10 sunt deja afumati dupa vizita la birt, o sa descoperiti ca lucrurile "nu sunt ce par a fi".

Inca acolo oamenii se feresc sa spuna ce stiu. atunci cand o spun o fac pe ocolite conspirativ chiar, se vede ca cei 40 de ani de secretomanie comunista a lasat amprente adanci in psihicul individual cat si in cel colectiv.

Cei tineri sunt mai deschisi la vorba.
 
Back
Sus