• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pledoarie pentru rugby

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
Cel mai corect sport, mi se pare a fi rugbyul. De copila m-am indragostit de el si nu mi-a mai trecut. Poate va va placea si voua daca il vedeti prin ochii mei. In curind incepe cea de-a VII-a editie a Cupei Mondiale, in Noua Zeelanda si m-am gindit ca e momentul sa va fac sa vedeti de ce imi place acest sport.


Exista un blog, al unui fost rugbist, unde sint prezentate echipele participante. Mi se pare foarte bine facut si vi-l recomand http://toprugby.blogspot.com
Citeva rinduri de acolo.

Cele 20 de echipe care vor lua startul in competitia suprema a rugby-ului mondial sunt in plina febra a pregatirilor. Favorite, ca la aproape fiecare editie, sunt cele trei mari echipe din emisfera sudica (Noua Zeelanda, Australia si Africa de Sud - campioana en-titre), dar si Franta sau Anglia.

Reprezentativa Romaniei, care a participat la absolut toate editiile, va evolua in grupa B, in compania nationalelor Argentinei, Angliei, Scotiei si Georgiei. Pe 10.09.2011, la Invercargill (Rugby Park Stadium) jucam impotriva Scotiei; pe 17.09.2011, tot la Invercargill (Rugby Park Stadium) evoluam impotriva Argentinei; pe 24.09.2011 la Dunedin (Otago Regional Stadium) impotriva Angliei si pe 28.09.2011 in Palmerston North (Manawatu Arena) vom da piept cu Georgia.

Despre istoria CM, aveti mai multe aici http://toprugby.blogspot.com/2011/08/cupa-mondiala-scurta-avanpremiera.html
 
„Adevărul" vă prezintă povestea Stadionului „Naţional" din Bucureşti. A celui vechi, care a purtat, timp de circa patru decenii, numele „23 August". Şi a celui nou, care urmează a fi inaugurat la meciul cu Franţa (6 septembrie). Astăzi vă prezentăm culisele unui meci memorabil din istoria sportului cu balonul oval. Contra reprezentanţilor „Cocoşului Galic", tricolorii au făcut spectacol, deşi, până la urmă, au pierdut, în faţa unei asistenţe-record.

Socotit de la începuturile sale un sport al elitei, rugby-ul a fost jucat şi la noi, în mare măsură, până prin anii '50 de reprezentanţii burgheziei. Tocmai de aceea, în momentul în care comuniştii au venit la putere, acest sport a fost în pericol de moarte. S-a salvat sau a fost salvat, se spune, doar pentru că Gheorghe Gheorghiu-Dej, liderul Partidului Muncitoresc Român, lucrase la Atelierele CFR Griviţa, iar acestea aveau dinainte de 1947 o foarte bună formaţie de rugby.
Cum sovieticii nu aveau echipă la acea vreme - acolo sportul cu balonul oval fusese interzis, iar el se juca doar în Georgia (RSS Gruzină), însă sub numele conspirativ de „lelos" (tot atunci, la noi, cuvântul „rugby" a devenit „rugbi", iar această variantă a fost folosită până prin 1965) -, ţinta trasată românilor care-l practicau a fost să-i învingă pe capitalişti. Adică pe francezi şi pe britanici. Ceea ce avea să se întâmple relativ repede. „Cocoşii" aveau să fie înfrânţi la Bucureşti, în 1960, cu 11-5. Erau anii în care naţionala de rugby reuşea o serie de 25 de meciuri-test fără înfrângere, între 21 mai 1959 şi 29 noiembrie 1964, câştigând de două ori cu Franţa, la Bucureşti, şi făcând tot atâtea egaluri în Hexagon.

Chirilă a scris despre „cutremurul" din 1960

Construit în 1953, pentru Festivalul Mondial al Tineretului şi Studenţilor, Stadionul „23 August" a devenit mai apoi gazdă a unor importante dispute rugbistice. Primul meci a intrat în istoria acestui sport. În istoria mondială. Cu toate că vremea nu era tocmai bună, cerul fiind acoperit de nori, în 19 mai 1957, România a disputat primul meci-test de rugby cu Franţa de după război. Fără să fie impresionaţi de faptul că adversara tocmai câştigase Turneul celor 5 Naţiuni, Viorel Morariu, Titi Ionescu, Alexandru Penciu şi ai lor colegi au condus cu 15-6 în minutul 60, spre satisfacţia privitorilor din tribună.

România a pierdut „la mustaţă", în ultimul minut (15-18), însă presa străină a consemnat jocul nostru, dar şi un aspect nemaiîntâlnit la o dispută rugbistică interţări: la acel meci au asistat 100.000 de spectatori! Un record mondial doborât abia în 2000, când la jocul Australia - Noua Zeelandă, pe stadionul Olimpic din Sydney au fost cu 10.000 mai mulţi.

„Pentru bunăstarea întregului popor"

Trei ani mai târziu, în 1960, Franţa avea să cadă la Bucureşti. „Cea mai mare victorie a rugby-ului românesc a intrat în istorie. Iar seismografele rugbistice din capitalele celor cinci naţiuni, de la Johannesburg şi din îndepărtatul Wellington al Noii Zeelande au înregistrat duminică 5 iunie 1960 un puternic cutremur sportiv cu epicentrul pe Sadionul «23 August» din Bucureşti", scria Ioan Chirilă în revista „Sport". Pe pagina vecină apărea cu litere de-o şchioapă: „Trăiască cel de-al III-lea Congres al PMR!" şi „Pentru fericirea şi bunăstarea întregului popor".
http://www.adevarul.ro/sport/antifo..._de_spectatori_pe_-23_August_0_545346085.html
 
in sfirsit, a inceput Cupa Mondiala. sint 4 grupe, a cite 5 echipe. Romania este una din cele 12 echipe care au participat la toate cele 7 editii ale CM.

desfasurarea meciurilor si rezultate:
ora este a Romaniei

GRUPA A

09.09 11:30 – AUCKLAND: NOUA ZEELANDĂ – TONGA: 41-10

10.09 09:00 – AUCKLAND: FRANȚA – JAPONIA: 47 - 21

14.09 08:00 – WHANGAREI: TONGA – CANADA: 20 - 25

16.09 11.00 – HAMILTON: NOUA ZEELANDĂ – JAPONIA: 83 - 7


18.09 11:30 – NAPIER: FRANȚA – CANADA: 46 - 19

21.09 10:30 – WHANGAREI: TONGA – JAPONIA: 31 - 18

24.09 11:30 – AUCKLAND: NOUA ZEELANDĂ – FRANȚA: 37 - 17

27.09 07:00 – NAPIER: CANADA – JAPONIA: 23 - 23

01.10 08:00 – WELLINGTON: FRANȚA – TONGA: 14-19 cea mai mare surpriza

02.10 05.30 – WELLINGTON: NOUA ZEELANDĂ – CANADA: 79 - 15


GRUPA B

10.09 04:00 – INVERCARGILL: ROMÂNIA – SCOȚIA 24 - 34

10.09 11:30 – DUNEDIN: ARGENTINA – ANGLIA: 13 -9

14.09 10:30 – INVERCARGILL: SCOȚIA – GEORGIA: 15-6


17.09 06:30 – INVERCARGILL: ROMÂNIA – ARGENTINA: 8-43

18.09 09:00 – DUNEDIN: ANGLIA – GEORGIA; 41-10

24.09 09:00 – DUNEDIN: ROMÂNIA – ANGLIA: 67 - 3

25.09 10:30 – WELLINGTON: ARGENTINA – SCOȚIA: 13: 12

28.09 09:30 – PALMERSTON NORTH: ROMÂNIA – GEORGIA: 9 - 25

01.10 10:30 – AUCKLAND: ANGLIA – SCOȚIA: 16 : 12

02.10 03:00 – PALMERSTON NORTH: ARGENTINA – GEORGIA: 25 - 7



GRUPA C

11.09 06.30 – AUCKLAND: AUSTRALIA-ITALIA: 32 - 6

11.09 09:00 – NEW PLYMOUTH: IRLANDA – SUA:22-10

15.09 10:30 – NEW PLYMOUTH: RUSIA – SUA: 6 - 13

17.09 11:30 – AUCKLAND: AUSTRALIA – IRLANDA: 6 - 15

20.09 10:30 – NELSON: ITALIA – RUSIA: 53 - 17

23.09 11:30 – WELLINGTON: AUSTRALIA – SUA: 67 - 5

25.09 08:00 – ROTORUA: IRLANDA – RUSIA: 62 - 12

27.09 09:30 – NELSON: ITALIA – SUA: 27 - 10

01.10 05:30 – NELSON: AUSTRALIA – RUSIA: 68:22

02.10 10:30 – DUNEDIN: IRLANDA – ITALIA: 36 - 6


GRUPA D

10.09 06:30 – ROTORUA: FIJI – NAMIBIA: 49 - 25

11.09 11:30 – WELLINGTON: AFRICA DE SUD – ȚARA GALILOR: 17 - 16

14.09 05.30 – ROTORUA: SAMOA – NAMIBIA: 49 - 12

17.09 09:00 – WELLINGTON: AFRICA DE SUD – FIJI: 49-3

18.09 06:30 – HAMILTON: ȚARA GALILOR – SAMOA: 17 - 10

22.09 11:00 – AUCKLAND: AFRICA DE SUD – NAMIBIA: 87 - 0

25.09 05:30 – AUCKLAND: FIJI – SAMOA:7 - 27

26.09 06:30 – NEW PLYMOUTH: ȚARA GALILOR – NAMIBIA: 81 - 7

30.09 10:30 – AUCKLAND: AFRICA DE SUD – SAMOA: 13 - 5

02.10 08:00 – HAMILTON: ȚARA GALILOR – FIJI: 66 - 0
 
Noua Zeelanda - Tonga, dansurile razboinice dinaintea meciului, Sipi Tau (Tonga) si Haka (Noua Zeelanda)
[media]
 
din pacate, Romania a pierdut greu, pe final, meciul cu Scotia, 34-24. dar ai nostri au jucat foarte bine 70 de minute. ultimele 10 au fost problema. oricum, au aratat ca stiu sa joace rugby si m-a impresionat cita lume i-a sustinut. am marcat doua eseuri, prin Mihaita Lazar si Daniel Carpo. felicitari baieti!
romanul Maris Tincu a fost declarat omul meciului :clapping:
si o poza care arata frumusetea rugbyului. desi a avut 3 scotieni in spate, Daniel Carpo a reusit eseul
[attachment=25010:eseu.jpg]

cele mai importante momente ale meciului
[media]
 
Cel mai exotic suporter al Romaniei la CM! E chinez si il cheama Ahmed.
Ahmed Abdul are 30 de ani si este din Dunedin, dar jobul l-a adus pentru o perioada Ia Invercargill, orasul in care Romania va sustine doua meciuri.
“Multi vor veni din Dunedin sa sustina Scotia si asa m-am gandit ca eu sa tin cu Romania”, si-a explicat Ahmed alegerea.

Stie ca Romania este cea mai mare tara cu rugby in afara celor din Turneul celor Sase Natiuni.

Desi nu a jucat rugby si nu are vreao legatura cu Romania va veni cu toata familia la meci.
Ahmed i-a asteptat ieri pe Stejari pe Aeroportul din Invercargill si le-a cerut autografe cum au aterizat.

Suporterul roman s-a pregatit pentru intalnirea cu Stejarii si a invatat cateva cuvinte romanesti: salut, bun venit, multumesc, da si la revedere.


Ahmed le transmite suporterilor romani de acasa sa nu fie suparati in cazul in care Romania va pierde si sa ii sustina in continuare pe baieti.

http://frr.ro/2011/09/08/cel-mai-exotic-suporter-al-romaniei-la-cm-e-chinez-si-il-cheama-ahmed/
 
Anglia - Argentina 13-9
un meci cu multe ratari si de-o parte si de cealalta. Argentina s-a bazat doar pe celebra-i gramada, Anglia a avut mai multa imaginatie. eu zic ca s-a vazut diferenta de valoare.
 
Cupa Mondiala de Rugby - la Digi Sport (1, 2 sau 3)

9 septembrie, ora 10:30: Ceremonia de deschidere

Meciuri in Grupe

9 septembrie, ora 11:15: Noua Zeelanda - Tonga

10 septembrie, ora 04:00: Scotia - Romania

10 septembrie, ora 11:30: Argentina - Anglia

11 septembrie, ora 11:30: Africa de Sud - Tara Galilor

14 septembrie, ora 14:30: Scotia - Georgia

17 septembrie, ora 06:30: Argentina - Romania

17 septembrie, ora 11:30: Australia - Irlanda

24 septembrie, 09:00: Anglia - Romania

24 septembrie, ora 11:30: Noua Zeelanda - Franta

25 septembrie, ora 10:30: Argentina - Scotia

28 septembrie, ora 09:30: Georgia - Romania

01 octombrie, ora 10:30: Anglia - Scotia

Sferturi de Finala

08 octombrie, ora 08:00: Sfert de finala 1

08 octombrie, ora 10:30: Sfert de Finala 2

09 octombrie, ora 08:00: Sfert de Finala 3
09 octombrie, ora 10:30: Sfert de Finala 4

Semifinale

15 octombrie, ora 11:00: Semifinala 1

16 octombrie, ora 11:00: Semifinala 2

Finale

21 octombrie, ora 10:30: Finala Mica

23 octombrie, ora 11:00: Finala Mare
 
mentalitate de rugbyst... :clapping:

http://www.gsp.ro/gsp-special/super...onanta-a-rugbystului-george-balta-199502.html

Acum patru ani şi patru luni, rugbystul George Baltă a suferit un accident cumplit pe teren. De atunci se luptă cu handicapul său şi visează ca într-o zi să meargă din nou


"După zece ani de rugby şi mii de grămezi legate sau prăbuşite, a venit ziua de 11 martie 2006, într-o sîmbătă, în care cursul vieţii mele a luat o întorsătură bruscă, poate prea bruscă", îşi începe George Baltă povestea vieţii. Una tristă dar care, speră el, într-o zi o să aibă şi happy-end.

A suferit un cumplit accident pe terenul de rugby. La un meci de pregătire între echipa sa, Olimpia Bucureşti, şi selecţionata Under 19 a României, într-o grămadă la mijlocul terenului, George a rămas întins la pămînt. Îşi aduce aminte perfect acele momente, cele mai cumplite din viaţa sa! "Bărbia mi-a fost înfiptă în piept, un fior rece mi-a trecut pe şira spinării pînă la glezne revenind înapoi cu o senzaţie de amorţeală ce îmi cuprindea tot corpul", dezvăluie talonerul de doar 24 de ani.

Diagnosticul a fost unul grav: traumatism vertebro-medular cervical, luxaţie anterioară bilaterală C6-C7, cu alte cuvinte coloana vertebrală deformată în zona gîtului şi măduva secţionată complet. A rămas paralizat de la gît în jos!

Corpul său, de sportiv, s-a luptat cu moartea
Medicii nu i-au mai dat decît cîteva ore de trăit. Le-au spus-o în faţă părinţilor lui George. "Doamnă, nu putem face minuni. O să facă stop cardiorespirator şi o să moară! E ca un pui cu gîtul rupt". Corpul lui George s-a luptat însă cu moartea. "Dacă nu ar fi fost sportiv, ar fi murit, cu siguranţă. Au urmat zile grele, operaţii peste operaţii, infecţii, dar George a trecut peste toate", povesteşte mama rugbystului. Femeia povesteşte totul parcă zîmbind. Nu vrea să-i arate fiului său nici un gest de resemnare. Luptă împreună cu George, în fiecare secundă, pentru un ţel comun: acela ca fiul său să meargă din nou.

A stat cinci luni în spital. "Aţi văzut cum este să stai la pat două zile din cauza unei gripe! Imaginaţi-vă cum este să stai şapte săptămîni, timp în care vine cineva şi te întoarce cu cearşaful de pe o parte pe alta ca să nu apară escarele, cînd nu poţi vedea nimic altceva decît patru pereţi şi tavanul. Doamne, ce bucurie aveam cînd veneau vizitatori! Prietenii şi familia m-au ajutat să trec peste momentele grele, cînd simţeam că nu mai am nici un motiv să trăiesc", mărturiseşte George.

"Muncesc ca să-mi recîştig viaţa!"
După cele mai grele luni din viaţă, George şi-a recăpătat uşor-uşor încrederea. Din pat a trecut în scaunul cu rotile. "A fost un şoc, dar m-am bucurat pentru că mă puteam deplasa. Primul lucru care mi-a venit în minte a fost să ies pe balcon, să văd copacii înverziţi, să ascult ploaia", subliniază rugbystul.

A început apoi programul de recuperare. Prin ore, sute de ore de exerciţii, şi-a recuperat braţele, spatele. Nu-şi simte încă în totalitate degetele, abdomenul, dar a făcut progrese senzaţionale. Se trezeşte la şase dimineaţa cu gîndul să-şi înceapă exerciţiile fizice, să nu piardă nimic, să nu întîrzie. "Nu muncesc pentru a-mi cîştiga pîinea, că doar sînt pensionar, am 270 de lei pensie, ci pentru a-mi recîştiga viaţa. Trăiesc, nu vă speriaţi, dar vreau să trăiesc ca înainte", declară George.
 
la meciul de rugby dintre Noua Zeelanda si Japonia s-a tinut un moment de reculegere pentru victimele cutremurelor din Japonia si Christchurch :clapping:
 
Romania a pierdut meciul cu Argentina cu 43 - 8. sper sa uit cit mai repede meciul asta :clapping:
 
am pierdut la scor si meciul cu Anglia, 67-3. totusi, mi se pare ca a fost un meci mai bun decit cel cu Argentinai. frumoasa ultima faza.
 
[media]

În maori, versurile sunt următoarele:
Kapa o pango kia whakawhenua au i ahau!
Hi aue, hi!
Ko Aotearoa e ngunguru nei
Hi Au,au, aue ha! Hi
... Ko Kapa o Pango e ngunguru nei!
Hi Au,au, aue ha! Hi
I ahaha!
Ka tu te ihiihi
Ka tu te wanawana
Ki runga ki te rangi e tu iho nei,
Tu iho nei, hi!
Ponga ra!
Kapa o Pango, aue hi!
Ponga ra!
Kapa o Pango, aue hi, ha

Lăsaţi-ne să ne unim cu pământul nostru
Acesta este pământul nostru
Suntem All Blacks
E timpul! Acesta este momentul meu
... Supremaţia noastră, vom triumfa
Şi vom ajunge în vârf!
Feriga de argint!
All Blacks!
Feriga de argint!
All Blacks!

preluare de pe Oaks (Stejarii) Rugby (FB)
 
Romania - Georgia 9 - 25, un meci de uitat.
 
cea mai mare surpriza pina in acest moment, TONGA invinge Franta cu 19-14
 
primul sfert de finala. IRLANDA - TARA GALILOR. Hai Irlanda!!!
[media]

rezultat: 10-22 :clapping:
 
al doilea sfert de finala:
Anglia - Franta. hai Anglia!
[media]
rezultat final 12-19
 
Back
Sus