• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pregatirea familiei in caz de cutremur; ce trebuie facut in caz de cutremur

conquiztador a spus:
Am vazut filmuletul cu etajerele si dulapurile, ma intreb cum ar fi rack-urile unui datacenter, spre exemplu. Sau in ori langa marile orase unde sunt amplasate. Cred ca ar exista pagume de miliarde de dolari daca ar fi aceeasi intensitate, ma refer pentru firmele care au acolo date, site-uri, etc...nu? Eram curioasa vazand filmueltul daca la noi aceste datacentere sunt amplasate in cladiri rezistente? Ma rog, era o curiozitate la care daca considerati pertinent, va rog sa ma imi raspundeti.
exact la asta voiam sa constientizeze lumea, ce se intimpla cu lucrurile din jurul nostru. ca pe noi ne zguduie mai tare sau mai moale, e irelevant. problema e ce facem asa incit sa nu fim raniti de ceea ce se afla pe linga noi
 
Aici cred ca e "buba". In sensul ca oamenii, de cele mai multe ori mor striviti sau sunt raniti foarte grav din cauza lucrurilor din jurul lor, in cazul unui cutremur. Un dulap, o masa, scarile daca coboara pe ele in timpul cutremurului-nu toti avem cunostinte despre masuri de urgenta in astfel de cazuri. Plus ca firmele care detin aceste datacentere, nu stiu cat de bine isi securizeaza instalatiile, cladirea etc. Dar, daca exista zone speciaale, unde se stie ca curemurul are efecte mai putin vizibile, atunci probabil ca zona muntilor e cea mai potrivita, totusi, in cazul in care respectivii nu au legatura cu cutremurul....
 
Vreau sa spun ca m-am tot interesat si cel putin Clausweb.ro ofera securitate supliemntara pentru ca issi are datacenterul intr-o cladire bine securisata, fiind sediul unei firme din domeniul electric, in Bucuresti. Acuma, depinde foarte mult si de gradul seismului.
 
Dragos Tataru
Ce ziceti de urmatoarea idee: o expozitie despre cutremure in Romania, cu exponate, activitati practice, animatii etc? Aceasta idee se va concretiza - ministerul a aprobat deja Proiectul MOBEE, pe care il voi implementa impreuna cu un grup de colegi. Pentru ca suntem la inceput, avem un chestionar de 5 minute - 15 intrebari simple pentru a ne da seama ce vrea publicul sa vada, asa ca va rog sa va spuneti parerea:

https://www.surveymonkey.com/s/MOBEE


Va rog si eu, completati chestionarul. multumesc!
 
Va invitam sa participati la sondajul de opinie realizat de o echipa de cercetatori de la Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti referitor la cercetarea si evaluarea gradului de pregatire antiseismica a cetatenilor care locuiesc in municipiul Bucuresti. Sondajul a fost elaborat in cadrul proiectului "Inginerie seismica bazata pe comunitate", acronim COBPEE si il puteti accesa pe pagina de web a proiectului:

http://cobpee.utcb.ro/

Chestionarul se adreseaza exclusiv persoanelor care locuiesc in Bucuresti!

Pentru intrebari sau informatii suplimentare va rugam sa ne contactati pe emai: [email protected]


Distribuiti pe facebook: https://web.facebook.com/cobpee/info?_rdr&tab=page_info
 
Back
Sus