• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pregatirea familiei in caz de cutremur; ce trebuie facut in caz de cutremur

Anda, scuze, dar m-am exprimat gresit sau am pierdut ceva pe traseu M-am exprimat la trecut Ca de la ultima figura, au trecut ceva ani si intre timp, am doi pui de aparat - si aici pot spune ca sunt mai rea ca leoaica, adica daca ii simt in primejdie, rad totul in jur si trec peste absolut orice pentru ai apara Deci, pe langa autoeducatia mea, mai trebuie sa fac si in familie
Iar cercetasi pentru adulti...nu am gasit Dar daca puii mei vor fi pregatiti, eu gasesc enorm de multe resurse pentru ei
Am citit si partea cu posibilul mod de reactionare pentru fata la scoala Am listat si voi face un soi de plan dar ma intreb daca nu ar fi bine sa "arunc" pastila acestei parti a educatiei si la scoala
whistling.gif






da Anda, de acolo am listat
Merci oricum
 
nu ar strica sa soliciti directorului de la scoala sa faca o pregatire de genul asta. eventual sa-i duci si ce ai listat.
 
Rolord, poti citi aici mesajul meu pe care ti l-am dat acum putina vreme , nu stiu daca ai apucat sa il citesti.

http://www.cutremur.net/topic/608-site-ul-si-semaforul-irsa/page__st__360

Daca te decizi sa iti iei un avertizor de la IRSA (in cazul pagerului, cel de locuinta am inteles ca are 2 praguri suna mai mult daca cutremurul e mai mare si mai putin daca e mai mic, in cazul pagerului suna la fel indiferent) iti dau cateva sfaturi.

Nu stii niciodata daca cutremurul este mare, eventual periculos. Asadar daca suna nu trebuie sa o iei de buna, sa alarmezi pe ceilalti sau sa te panichezi, indicat este sa te duci intr-un loc mai sigur din apartamentul tau linistit pentru ca timp ai.(daca stai la casa poti iesi in curte) alaturi de ceilalti membri. Se prea poate sa nu il simti deloc pentru ca el e prea mic si asa mai departe. Am detaliat in mesajul meu anterior, daca ai intrebari lasa-mi un mesaj privat.
 
Ziarele de azi au luat in deradere ceea ce scrie intr-un ghid (neidentificat clar, probabil unul mai vechi facut de noi pentru MLPAT) in care se recomanda fixarea mobilerului astfel incat sa nu cada la seism peste locatari. Precizez ca acea masura nu a inventat-o vreun guvern, nici macar eu, dar este reala si serios tratata in Japonia, SUA, Noua Zeelanda, Italia etc. Desi nu tine loc de consolidare, este necesara chiar in cladiri noi, mai ales la etaje superioare si pentru mobile zvelte. Ar fi pacat sa fie neglijata o astfel de masura buna si care nu prea costa decat un pic de pricepere tehnica.
 
Vad ca ProTv-ul si onorificul INFP fac propaganda desantata la asa-zisul triunghi al vietii. Va spun ceva.La cutremur, nu ma voi duce langa biblioteca ca sa caut triunghiuri,ba dimpotriva, ma voi indeparta pe cat posibil de obiectele grele de mobilier. La cutremurul din 1986, un coleg de liceu,evident copil atunci, era sa moara daca il prindea biblioteca ce s-a rasturnat. Daca baiatul respecta sfatul dnului Marmureanu,murea! Asa ca mai usor cu asa-zisul triunghi ai vierii, nu e asa simplu, e cam periculos. Trebuie vazut ce poate cadea. Fiinda nu cade blocul, dar iti cade un mobilier greu pe tine.
 
Locuind la etajul superior al unui bloc,cada de fonta iti poate salva viata?


Cu scuzele de rigoare,revin cu o alta problema...fiul meu este elev al liceului din Busteni,judetul Prahova si locuieste in camin .Pe timp de noapte ,caminul se inchide,ei nemaiavand posibilitatea sa iasa.Paza vine si deschide caminul la 6.45.Cred ca e o problema pe care o voi adresa directiei scolii...Nu mi se pare deloc ok.Dar nici nu am stiut pana aseara cand am discutat cu fiul meu daca ei la liceu au facut ceva ore de instruire in cazul dezastrelor..
 
creteli70 a spus:
Cu scuzele de rigoare,revin cu o alta problema...fiul meu este elev al liceului din Busteni,judetul Prahova si locuieste in camin .Pe timp de noapte ,caminul se inchide,ei nemaiavand posibilitatea sa iasa.Paza vine si deschide caminul la 6.45.Cred ca e o problema pe care o voi adresa directiei scolii...Nu mi se pare deloc ok.Dar nici nu am stiut pana aseara cand am discutat cu fiul meu daca ei la liceu au facut ceva ore de instruire in cazul dezastrelor..
Cum adica se inchide caminul si paza deschide la 6:45?
Din punctul meu de vedere, chestia asta se numeste privare de libertate.
 
creteli70 a spus:
Locuind la etajul superior al unui bloc,cada de fonta iti poate salva viata?


Cu scuzele de rigoare,revin cu o alta problema...fiul meu este elev al liceului din Busteni,judetul Prahova si locuieste in camin .Pe timp de noapte ,caminul se inchide,ei nemaiavand posibilitatea sa iasa.Paza vine si deschide caminul la 6.45.Cred ca e o problema pe care o voi adresa directiei scolii...Nu mi se pare deloc ok.Dar nici nu am stiut pana aseara cand am discutat cu fiul meu daca ei la liceu au facut ceva ore de instruire in cazul dezastrelor..


cred ca o cada solida ar ajuta. acum depinde cum e baia, ca iti poate cadea tencuiala in cap.

in privinta copilului inchis in camin, eu zic ca trebuie neaparat sa te adresezi administratorului caminului, directorului liceului si eventual inspectoratului sc jud PH. daca ia foc ceva, ce fac copiii aia? si cum actioneaza pompierii?
 
Parerea mea, si politiei te poti adresa.
Pe bune, daca se pune lacatul pe usa, cu copii in interior, chiar privare de libertate a minorului se poate numi. Pot paria ca este vorba de minori.
 
Fiind doar amator in domeniu...imi dau cu umila-mi parere...

Cred ca la noi altfel se manifesta cutremurele mari. Cred ca miscarile sunt mai line si mai non-violente. Nu de alta dar in '86, '90, chiar si '77 nu s-a prabusit toata mobila asa...deodata. Ba chiar bunica mea a ramas cu pestele intact pe televizor...:))

Ori poate cele din filmulet sunt extrem de violente, ori poate sunt de suprafata... E posibil ca cele adanci sa se manifeste altfel...?

Zic si eu...
 
Intr-adevar, e vorba de cutremurul de la Kobe din 1995, cred, care a fost evident crustal, 20 km adancime.
 
Pai...daca s-ar manifesta asa la noi, cred ca ar avea vreo 9,5 (ceea ce evident este imposibil). Nu cred ca ar ramane multe constructii in picioare.

Vedeti, trebuie sa peivim partea plina a paharului: cutremure mari rare, adanci si nu extrem de violente...
 
Am vazut filmuletul cu etajerele si dulapurile, ma intreb cum ar fi rack-urile unui datacenter, spre exemplu. Sau in ori langa marile orase unde sunt amplasate. Cred ca ar exista pagume de miliarde de dolari daca ar fi aceeasi intensitate, ma refer pentru firmele care au acolo date, site-uri, etc...nu? Eram curioasa vazand filmueltul daca la noi aceste datacentere sunt amplasate in cladiri rezistente? Ma rog, era o curiozitate la care daca considerati pertinent, va rog sa ma imi raspundeti.
 
Depinde.
Sunt datacenter-uri amplasate "la intamplare", desi eu nu le-as numi datacenter-uri.
Dar sunt si datacenter-uri construite asa cum ar trebui, cu cladiri foarte bune, infrastructura foarte buna, redundante peste redundante, ci mirror in locatii geografice aflate la mare distanta (de obicei peste munti).
 
Back
Sus