• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Primul salut

E clar ca activitatea in vrancea si asa redusa se concentreaza in etajul litosferic superior:whistling:sub 130-135 km nu mai exista seisme nici macar de 2-3 gr .Va dati si voi seama ce tensiuni se acumuleaza in etajul inferior.sorine acefpt fapt coroborat si cu acalmia care cuprinde cam toate etajele inca din apr 2006(la seismele mari din secolul asta acalmia cuprindea doar etajul unde se producea seismul dupa cum se stie)ma face sa cred ca seismul cel mare ar putea fi chiar mai mare de 7,5(oricum va fi mai puternic ca in 77).probl.e ca nu stim cand tensiunea acumulata va atinge pct. critic si de cata presiune e nevoie dispre E pt a genera acest seism major

sau poate ca nu sunt \"anuntate\" pe nicaieri respectivele seisme, in special si pt faptul ca sunt considerate a fi nesemnificative pt Vrancea.

deasemenea faptul ca incepand cu anul 2006 nu s-au produs seisme nici macar de 5 grade, pe tot etajul de adancime, nu trebuie privit ca un semn rau, deoarece daca intradevar ar urma sa e produca un seism de peste 7 grade, energia necesara producerii acestuia e deja acumulata, mai lipseste doar scanteia.


PS : Bogdan, OLD DG, bine ati venit in \"universul RoSeismic\". :whistling:
 
\"Scanteia\" e cand se produc unul sau mai multe cutremure importante la est de noi...:whistling::whistling: Totusi, si perioadele de activitate mai scazute si care dureaza mai mult decat variatiile normale de cateva luni sunt elemente care pot preceda, pe termen lung, evident, cutremure semnificative. Cand intr-o portiunile din acrl bloc (ma refer la partea inferioara) avem totusi mai putine cutremure decat in mod obisnuit, e de banuit ca e in pregatire ceva. Am mai spus: preferam un cutremur de 6,7-6,8 acum, decat unul de peste 7,0 in 4-5 ani de acum incolo...:sad::unsure:
Din datele existente pentru ultimii 50 de ani, rezulta clar ca in jumatatea inferioara se produc cam de 4-5 ori mai multe cutremure decat in partea \"de sus\", tensiunile sunt oricum mai mari \"jos\" decat \"sus\". Adica un cutremur mare (M > 7,0) la aceeasi adancime cu cel din 1977 nu e de asteptat prea curand, poate la sfarsitul secolului. Pot fi cutremure in jur de 6,5 grade, de exemplu (la 80-100 km adancime). In schimb, in partea de jos sunt mai multe cutremure, si cand ceva \"se coace\" acolo e cumva mai \"usor\" de banuit.
Repet: \"scanteia\" (pe un termen de maxim 1-2 ani) trebuie sa fie aparitia unor cutremure mai mari undeva pe \"centura\" Turcia-Iran-Caucaz-Hindu Kush-Pamir. :unsure::unsure:
 
Salut si eu pe toata lumea de aici ! :crybaby: Pe unii ii cunosc, pe altii nu, insa important este ca am gasit si aici subiecte foarte interesante !

Peace all ! :ack:
 
Wellcome, Ice ! Ne bucuram ca in sfarsit ai facut pasul cel mare ! :crybaby::ack::clapping: :harhar::3:
Intr-adevar, sunt o multime de subiecte interesante si incitante aici. Ai ce citi, si asteptam sa comentezi. De la bun inceput, iti spun ca nimeni de aici nu e seismolog, dar suntem interesati de acest fenomen din cauza implicatiilor pe care le are, dar si a caracterului sau spectaculos si imprevizibil. Sunt si alte subiecte, nu doar despre cutremure.
Oricum, bun venit si asteptam cu nerabdare mesajele tale...:crybaby:
 
Salutare tuturor.

Ma bucur ca am dat ce acest forum, unde deja am aflat o multime de lucruri interesante
 
Bun venit pe forum, zice maistrul de ceremonii...:hypocrite::hypocrite::biggrin:
Intr-adevar, aici se discuta despre multe lucruri foarte interesante care, din pacate, nu prea se abordeaza pe canalele media uzuale...:harhar::harhar:
 
Back
Sus