• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Prognoza meteo

In 27 iunie 2007, la reuniunea Comitetului pentru Situatii de Urgenta, premierul Tariceanu atragea atentia ca in ce priveste seceta nu exista o situatie de criza, situatia nefiind amenintatoare. Acesta a anuntat ca apa nu va fi restrictionata in urmatoarele doua luni. Despre canicula s-a vorbit foarte putin, spunandu-se ca s-au luat masuri pentru combaterea acesteia.
Tot in 27 iunie 2007, Traian Basescu declara ca i-a cerut premierului Tariceanu sa prezinte evaluari ale situatiei la nivelul tarii si masurile ce urmeaza a fi adoptate. Acesta a afirmat, textual, ca „prognozele pentru luna iulie si august sunt alarmante“ si ca se confrunta cu lipsa de reactie a autoritatilor la acest capitol. Prezent in sedinta ziarului „Gardianul“ de ieri, ministrul transporturilor, Ludovic Orban, ne-a precizat ca in sedintele de Guvern de pana acum nu s-a discutat despre prognozele din lunile iulie si august si despre temperaturile extreme care se anunta. Mai mult, Ludovic Orban ne-a declarat ca nu are cunostinta despre vreo prognoza alarmanta pentru iulie si august si ca directorii generali din subordine au primit un fel de prognoza de la ANM. „Nu intelegi mare lucru din prognoza pe luna august. Doar ca temperaturile vor fi peste medie si ca, in anumite perioade, vor depasi 35 de grade Celsius. Noi n-am stiut pana ieri (luni, n.n.) ca va fi canicula si abia atunci am luat toate masurile de restrictii pentru circulatie. Ar fi fost bine pentru operatorii de transport sa stie mai din timp. Acestia au fost luati pe nepregatite de restrictiile pe care le-am dat noi si nu au avut cum sa-si ia masuri, crescand astfel costurile“, ne-a declarat ministrul Orban.
Gardianul
 
Avertizarea cod portocaliu a fost extinsa la 32 de judete
ANM: Temperaturi de 42 de grade in week-end


O noua avertizare meteo a fost emisa, joi, pentru 32 de judete. In judetele avertizate cod portocaliu in perioada 19 - 22 iulie se vor inregistra pe arii extinse valori de temperatura de 39 - 40 de grade si izolat 41 - 42 de grade.

Aceste zece noi judete se alatura celorlalte 21 si municipiului Bucuresti, avertizate anterior cu codul portocaliu pentru zilele de joi si vineri.

Hotnews
 
ANM: atentionare \'\'cod galben\'\' pentru sudul tarii

ANM a emis, vineri, o noua avertizare meteorologica. Potrivit acesteia in intervalul 28 - 30 iulie, vremea va deveni caniculara cu valori termice maxime cuprinse intre 35 si 38 de grade.

Hotnews
 
Prognoza meteo

Astazi, in capitala, dupa foarte multe zile de canicula, vremea este instabila si chiar mai racoroasa decat in mod normal pentru prima zi a lunii august. Temporar cerul se va acoperi de nori, va ploua si vor avea loc descarcari electrice. Vantul va sufla moderat, iar temperatura scade. Se asteapta o maxima de 24 grade.

Realitatea
 
Vine furtuna

Centrul Operativ pentru Situatii de Urgenta din cadrul Ministerului Mediului si Dezvoltarii Durabile a transmis o atentionare cu privire la fenomenele meteorologice care vor avea loc in urmatoarele zile. Vremea va deveni instabila cu intensificari ale vantului, ploi, furtuni si grindina in mai multe regiuni din centrul, estul si sud-estul tarii.

Hotnews
 
ULTIMA ORA: Cod portocaliu in sapte judete

Vremea instabila din Centrul Europei se apropie si de tara noastra. ANM a emis o atentionare de furtuna cod portocaliu pentru judetele Caras-Severin, Hunedoara, Mehedinti, Gorj si Valcea, precum si pentru zonele de deal si de munte aferente judetelor Alba si Sibiu.

Realitatea

Imi place la nebunie \"faza\" asta cu coduri colorate...:harhar::harhar::crybaby::biggrin: Daca s-ar putea emite avertismente cu coduri colorate si pentru cutremure, ce bine ar fi ! :3::crybaby::57::ack: Va dati seama, se da avertizare seismologica: COD ROSU !!! :57::harhar:
 
Probabil ca se da dar in cerc restrans :ack:. Sa vedem ce va urma dupa mult asteptatul cutremur din vestul Turciei.
 
Probabil ca se da dar in cerc restrans :crybaby:. Sa vedem ce va urma dupa mult asteptatul cutremur din vestul Turciei.

pt noi, mai important e cel din est... nu ca nu l-am simti si pe cel din vest... cazul 1999, dar doar atat si nimic mai mult :ack: :crybaby:
 
Ultima ora: Avertizare cod galben - temperaturi de 38 de grade

ANM a emis o avertizare cod galben pentru intervalul 22 - 24 august, pentru: Banat, sudul Crisanei, cea mai mare parte a Olteniei, a Munteniei si a Moldovei si in jumatatea de vest a Dobrogei.

Realitatea
 
Atentionare cod galben: Vijelii la sfarsitul saptamanii

ANM a emis, vineri, o noua atentionare de cod galben, potrivit careia incepand din noaptea de sambata spre duminica si in cursul zilei de duminica, instabilitatea atmosferica se va accentua treptat in cea mai mare parte a tarii si se va manifesta prin: intensificari de vant ce vor lua si aspect de vijelie, frecvente descarcari electrice si averse care pot fi si torentiale.

Hotnews
 
Temperaturi de peste 35 de grade incepand de joi

Meteorologii atentioneaza ca temperaturile vor depasi 35 de grade in a doua parte a acestei saptamani. După ce in ultimele zile, mercurul termometrelor nu a depasit 30 de grade, iar in unele zone a plouat torential, meteorologii atrag atentia ca incepand de joi vremea se va incalzi.

Realitatea
 
ANM: Atentionare cod galben pentru vreme rece

Meteorologii au emis, marti, o noua atentionare de fenomene periculoase. Potrivit ANM, miercuri, joi si vineri vremea se va raci accentuat in toata tara, incepand din regiunile vestice, astfel incat temperatura aerului va ajunge la valori mai scazute cu aproximativ 8...10 grade fata de norma climatologica a acestei perioade a anului.

Hotnews
 
In cazurile meteo sunt expert.Puteti sa-mi puneti ce intrebari vreti .Sau explicatii pt. fenomenele meteo chiar banale.Eu am activat si ca profesionist :ack: Va pot lamuri in cazuri f. complicate
 
Andy, cum crezi ca va fi iarna care vine ? Vom avea ceva zapada ori ba ??? :ack::rolleyes::crybaby: Eu vreau zapada ! La urma urmei, am invatat la scoala ca iarna e bine sa fie zapada, ger uscat fara zapada nu e bine ! :crybaby::unsure:
 
ANM: Cod galben de vreme rece in urmatoarele trei zile

Meteorologii au transmis duminica o atentionare cod galben, pentru intervalul 22-24 octombrie, cand va ploua pe arii extinse in majoritatea regiunilor, vantul va prezenta, luni, intensificari in Oltenia, Muntenia, Dobrogea si sudul Moldovei, iar la munte vor cadea lapovita si ninsoarea.

Hotnews
 
Atentionare meteo: frig in toata tara!

In intervalul 5 noiembrie ora 00 - 6 noiembrie ora 21 vremea se va raci accentuat in toata tara, devenind deosebit de rece pentru inceputul lunii noiembrie, cu valori de temperatura cu 8 -10 grade sub mediile climatologice.

Hotnews
 
Vremea ramane rece, desi temperaturile vor creste usor

Administratia Nationala de Meteorologie anunta ca in urmatorul interval de timp temperatura aerului va creste usor, iar in toare regiunile vor cadea precipitatii, mai extinse in vestul, centrul si nordul tarii.

Hotnews
 


30 sep 2009 dimineata
[attachment=6273:200909/post_1636_1254291606_e22211c9b4912979d183e7e80bc86b9a.attach]


[attachment=6274:200909/post_1636_1254291778_d6a2552a1a6c2770045a3162299cbc37.attach] http://www.yr.no/satellitt/1.5941760 animatia se incarca cam in 2 minute
 
Back
Sus