• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

RETEAUA SEISMICA NATIONALA

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
Simbata am vizitat statiile seismice Vrancioaia si Plostina.
Tot ceea ce am vazut, nu ar fi fost posibil fara ajutorul unor oameni deosebiti. Ei sint dl. Director tehnic dr. Constantin Ionescu, seful Retelei Seismice Nationale, prietena mea draga dr Iren Moldovan, seful Colectivului de Studii Magnetotelurice si Bioseismice din cadrul INFP, domnul Andrei Apostol si nu in ultimul rind, sotul meu, care m-a carat cu masina pe niste coclauri...
De asemenea, as vrea sa le multumesc oamenilor care m-au primit cu drag, dl Stefan Tataru, seful observatorului de la Vrancioaia, dna Nela, cea care se ocupa de statia Plostina si doamna Luminita, care a avut grija de noi. Si, evident, salutari lui Alex si Adrian ;)


Inceputul

Am plecat intr-o dimineata mohorita de toamna spre Muntii Vrancei, trecind muntii pe DN2D-Ojdula-Lepsa. Toate bune si frumoase pina am trecut de Ojdula. De acolo, totul devine o aventura. Asfaltul lipseste cu desavirsire, drumul arata ca un drum forestier, plin de gropi si de portiuni cu urme adinci de roti de camion. Si ca totul sa fie frumos, timp de o ora jumate nu am avut semnal pe reteaua de mobil :rolleyes: Asadar, sfatul meu este sa evitati acest drum! Peisajul este extrem de frumos, mai ales in vremea asta, cind copacii sint aramii, dar nu veti avea timp de admirat peisajul din cauza atentiei pe care trebuie s-o acordati gropilor din drum. Cind am inceput sa urcam, a inceput si ninsoarea. [attachment=15773:virf.JPG]
In virf, era chiar depusa bine, ziceai ca-i iarna. Dupa ce am ajuns in Lepsa, drumul a devenit bun, dar numai pina la ramificatia spre Vrancioaia; de acolo, e imposibil de imaginat cum arata... M-a impresionat cit de framintat este relieful in zona. Se vad straturile geologice foarte clar, in pozitie aproape verticala. Iar despre peisajele din Muntii Vrancei ce sa spun? Fara cuvinte. Pe marginea drumului era plin de catina si catina rosie. Dupa citiva km de drum jalnic, am ajuns la un indicator spre Vrancioaia. [attachment=15771:ind.JPG]
Alaturi, in iarba, pe o bucata aparent nesemnificativa de beton, e o placuta metalica pe care scrie ACADEMIA ROMANA, Institututl de geodinamica, MICROPOLIGONUL 1, PILONUL NO 22. Ce inseamna asta, habar nu am, poate ne explica cineva.
[attachment=15772:pilon.JPG]
Iar dupa cei 4,5 km care nu se mai sfirseau, am ajuns si la observator. [attachment=15774:eek:bs.JPG]
Ce am aflat acolo, va spun miine. Deci... va urma :rolleyes:
 
Vrancioaia

Am recunoscut imediat cladirea statiei, din poze. Conform paginii INFP, http://www.infp.ro/cercetare/observatoare/vrincioaia , OBSERVATORUL SEISMOLOGIC DR. RADU CORNELIUS-VRINCIOAIA are drept scop monitorizarea seismica a teritoriului Romaniei, masurarea diferitilor factori precursori in vederea corelarii cu activitatea seismica, furnizeaza date pentru sistemul de alarmare seismica a obiectivelor industriale si civile.

Inauntru ne-am intilnit cu Iren, care mi-a adus mai multe carti din partea domnului director Ionescu. Va multumesc mult pentru ele.
Pe masa din hol, ma astepta seismograma cutremurului de 4,7 din 30 septembrie, pe care v-o arat si voua. [attachment=15787:seismograma.jpg] Pe aceasta seismograma se vad cutremurul din Romania si un teleseism, restul sint zgomote.
Pina am schimbat citeva vorbe cu Iren si ai ei, a aparut di dl. Tataru, seful statiei, un om foarte deschis si amabil. Ne-a prezentat intii camera de control. Acolo exista un Teledyne, care inregistreaza seismele cu high si low amplification si (foarte interesant) inca un tambur care inregistreaza tipetele papagalilor. In poza il vedeti pe dl Tataru iar pe monitor se vad infrasunetele din diverse locatii. [attachment=15788:infrasunete.jpg]
La Vrancioaia se studiaza si comportamentul pestilor si al papagalilor. In 3 acvarii se gasesc carasi aurii [attachment=15789:pesti2.jpg], niste pesti care traiesc in nisip si care nu se vedeau si niste pesti de riu [attachment=15790:pesti1.jpg]. Dl Tataru spunea ca inainte de cutremurul din 90 a gasit unul din pestii de riu pe podea. In aceeasi incapere e si o broasca testoasa de apa autohtona, care statea cumintica in vasul ei. In camera alaturata sint doua perechi de papagali care traiesc intr-o voliera [attachment=15791:papagali.jpg] , supravegheati permanent de o camera de luat vederi [attachment=15792:papagali2.jpg]si ale caror tipete sint intregistrate pe un tambur.

Am vizitat apoi muzeul statiei, dar despre asta...miine ;)
 
Anda: Alaturi, in iarba, pe o bucata aparent nesemnificativa de beton, e o placuta metalica pe care scrie ACADEMIA ROMANA, Institututl de geodinamica, MICROPOLIGONUL 1, PILONUL NO 22. Ce inseamna asta, habar nu am, poate ne explica cineva.

E vorba despre poligoanele de studii geodinamice ale Institutului de Geodinamica "Sabba Stefanescu" al Academiei Romane... paginile 9, 10... din textul de prezentare.
 
Muzeul

Intr-o incapere-muzeu, se gasesc echipamentele folosite urma cu foarte multi ani, de care dl Tataru are mare grija si pe care ar vrea sa le reconditioneze. [attachment=15817:muzeu.JPG]
Statia fost infiintata in 1942, dupa cutremurul din 1940 si, dupa cum spune dl Tataru, si-a legat dezvoltarea de marile cutremure. A functionat cu intreruperi pina in 1950, cand a avut loc un seism de 5,5 grade Richter, care a determinat redeschiderea statiei in 1952 si aducerea unor echipamente rusesti. Acestea foloseau hirtia foto ca suport pentru seismograme. In imagine se vede un astfel de aparat, a carui parte mecanica fusese reconditionata si chiar mi s-a facut o demonstratie de functionare. [attachment=15818:foto.JPG]
Dupa cutremurul din 77 chinezii au adus un aparat destul de sofisticat, pe care il vedeti alaturi.[attachment=15819:chin.JPG] Se pare ca la vremea aceea, aparatul era o senzatie in domeniu. Dupa cutremurul din 86 s-a primit aparatura americana, Teledyne. Pe perete se gasesc doua seismograme ale cutremurului din 17 mai 1953 imprimate pe hartie afumata, [attachment=15820:afum.JPG] facute cu un aparat ca cel cu tambur negru din prima fotografie.

Dupa prezentarea statiei, am fost sa vedem si aparatura moderna, care se afla amplasata intr-o “casuta”, pe un deal de linga biserica, la care ajungi trecind prin cimitir ;) . Ploua de rupea, scarile erau alunecoase, dar am reusit sa urcam. Nu stiu cum se descurca oamenii astia cind e zapada. Aici eram dup ace urcasem ce era mai greu, iar in cealalta poza e ceea ce mai ramasese de urcat. Se vede si cabina senzorilor [attachment=15821:scari1.JPG][attachment=15822:scari2.JPG]
Inauntru, pe un pilastru de beton in forma de L se gasesc echipamente noi si vechi. [attachment=15823:pilastru1.JPG] [attachment=15829:pilastru2.JPG] De exemplu, senzorul verde [attachment=15827:senzor.JPG] se numeste STS-2, este foarte nou si foarte scump. Alaturi, dispozitivul negru este o emisfera de material sensibil la radiatii, care masoara radionuclizii. Dupa ce este mentinut un timp in acel loc, se trimite la un laborator specializat care numara urmele lasate de radon. Astfel se poate determina daca nivelul de radon a crescut si se poate face corelarea cu un eventual cutremur. Dispozitivul portocaliu este un senzor vertical S-13, care transmite date catre Teledyne.
Pe restul aparatelor nu le stiu, poate ni le spune cineva.
Iar in incheiere, pentru so, un peisaj cu comuna Vrancioaia vazuta de la cabina senzorilor [attachment=15828:general.JPG]

va urma...
 
Andrei Apostol

Vizita la Plostina nu ar fi fost posibila fara dorinta domnului Andrei Apostol de a ma cunoaste. Dinsul a fost foarte amabil, si a propus sa ne intilnim acolo. Dar cine este Andrei Apostol? Este geofizician, membru al Societatii Americane de Seismologie si al Centrului de Bioseismologie, New York. S-a stabilit in New York, cu ceva ani inainte de revolutie si a facut de toate; a fost profesor universitar, sofer de taxi in Manhattan, cautator de petrol. Si a calatorit foarte mult, realizind studii publicate in numeroase reviste de specialitate. Inainte de a pleca in SUA, a avut o casa pe linga Covasna, pe care o transformase in statie seismica. Inca se lupta sa-si redobindeasca acea casa.
In Romania, are un proiect impreuna cu dr Iren Moldovan, seful Colectivului de Studii Magnetotelurice si Bioseismice despre care puteti citi aici si puteti vedea niste poze aici

In principiu, dupa ce a localizat niste falii de suprafata, face de doua ori pe zi niste masuratori de semnal de biolocatie, perpendicular pe falii. Se traseaza un grafic de variatie a semnalului, care ii poate spune daca apare un stress tectonic. De fapt incearca sa coreleze aceste variatii cu aparitia unor cutremure. Se intentioneaza verificarea de catre colectivul de Studii Magnetotelurice si Bioseismice a rezultatelor obtinute prin metode biogeofizice cu ajutorul electrometriei, a hartilor geologice existente si cu seismicitatea crustala locala.
Despre aceasta metoda, dl Andrei Apostol va vorbi miercuri, 20 octombrie ora 18, la Institutul de Geodinamica langa Strada Batistei, in spatele Intercontinentalului.
Ce sa va spun despre omul Andrei Apostol? In primul rind, ca este foarte simpatic. In al doilea rind, ca se adapteaza foarte usor la locul in care traieste si este plin de energie. Cind ne-am intilnit, venea cu o galeata cu apa de la izvor, pe o ploaie rece… ne-a iesit cu plin :D M-a impresionat foarte tare faptul ca stiind ca are musafiri, a plecat omul la Focsani si a facut cumparaturi. Printre altele, un nisetru, din care a facut ciorba. Avea si carne de oaie, de la un prieten din sat, pe care am facut-o pe gratar. Am uitat sa spun ca dl Apostol are foarte multi prieteni in zona. Dupa ce am mincat, dinsul ne-a explicat cu mare bunavointa in ce consta activitatea dumnealui la Plostina. Ne-a aratat ansa pe care o foloseste in biolocatie, un cadou de la o universitate din Germania. [attachment=15871:ansa.JPG] A vrut chiar sa ne duca la locul masuratorilor, sa ne lase si pe noi sa masuram, dar din pacate, turna cu galeata, asa ca am renuntat, faliile fiind foarte departe. A invatat doi copii localnici cum sa faca masuratorile, si spunea ca unul dintre ei este chiar talentat. La intrebarea mea, daca oricine poate folosi o ansa, mi-a raspuns senin ca da. Totul e sa-ti lasi mintea libera. Chiar as fi vrut sa incerc si eu, dar daca nu s-a putut acum, poate va fi alta data.
Ne-a povestit si despre locurile energetice ale nativilor americani, despre aventurile dumnealui din Guatemala, despre indienii de acolo. Are niste poze senzationale de prin toate locurile lumii. Am avut multe de invatat de la acest om si mi-a facut mare placere sa-l cunosc.
Domnule Apostol. Sper sa ne mai vedem. Si credeti-ma ca mereu o sa-mi amintesc cu placere de o zi ploioasa de toamna, in care, intr-un sat uitat de lume din muntii Vrancei, am mincat pentru prima oara in viata mea ciorba de nisetru, datorita unui om uimitor.

Un interviu in doua parti cu dl Andrei Apostol puteti citi aici inteviu partea intii interviu partea a doua
 
Plostina



Conform paginii de pe siteul INFP, Observatorul Seismologic Plostina este situat la 7 km N de Observatorul Seismologic Dr. Radu Cornelius - Vrincioaia formand impreuna cu acesta un complex de cercetare stiintifica destinat monitorizarii seismice a teritoriului Romaniei, masurarii diferitilor factori precursori in vederea corelarii cu activitatea seismica si furnizarii de date pentru sistemul de alarmare seismica a obiectivelor industriale si civile.
http://www.infp.ro/cercetare/observatoare/plostina

De la domnul Director Tehnic Constantin Ionescu, am aflat ca la Plostina exista o retea densa de accelerometre destinata sistemului de alarmare seismica, compusa din 7 accelerometre dispuse in cele 7 “casute”, un accelerometru de adancime instalat intr-un put de 50m, retea de infrasunete, sistem de monitorizare a campului magnetic, sistem de monitorizare a ionizarii atmosferei, statie de GPS diferentiala, toate noi si functionale.

La Plostina, in afara de dl Andrei Apostol am fost asteptati si de dna Nela, cea care are in grija statia Plostina. Care nu inseamna doar o cladire, ci 7! Este vorba despre un sistem de tip array, in care statia de baza, PLOR4 este in centru, apoi pe un cerc cu o raza de 500 m sint dispuse 3 statii iar pe un alt cerc concentric, cu raza de 1.2 km, alte 3 statii. Se doreste amplasarea a inca doua in viitorul apropiat.

[attachment=15954:1cimp.JPG]aici vedeti reteaua de senzori de infrasunete, GPS-ul este cel cu caciula rotunda si alba si este capabil sa detecteze miscarea terenului cu precizie de 1mm. Se mai poate vedea si un dispozitiv care masoara ionizarea atmosferei (cel argintiu, pe picior)
[attachment=15955:2infrasunete.JPG]in cilindrul portocaliu este montat un senzor de infrasunete iar toata tubulatura din jur foloseste la scaderea nivelului zgomotelor.
[attachment=15956:3cas1.JPG]imi pare rau pentru calitatea pozei, dar a fost singura facuta in ”casuta” unde se aduna toate informatiile de la senzori. in stinga jos chestia maro, este un microbarometru, realizat de dl Adrian Moldovan. in cilindrul din dreapta se afla senzorul de adincime.
[attachment=15957:4statie meteo.JPG]o statie meteo
[attachment=15959:cas_hnf_400.jpg] senzorii din cea de-a doua cabina
[attachment=15958:plost.JPG]o vedere a statiei, mai putin obisnuita, de pe dealul din spate. se vad cele doua casute cu senzori si aparatura.
 
Ca de obicei, Anda, este la inaltime:clapping:
Ai descris atat de bine ceea ce ai vazut, dar ai fost si norocoasa sa poti vedea asa ceva

Intr-adevar, :D jos palaria !

Astept sa mai descrii
 
multumesc rolord :98: chiar am fost norocoasa.

Plostina

Dupa ce am mincat faimoasa ciorba de nisetru, ploaia s-a mai linistit am luat-o la deal, pe un drum vai de el, sa vedem si PLOR3, aflata la o jumatate de km. Asa arata drumul [attachment=15983:drum2.JPG] si asa arata PLOR3 [attachment=15981:5plor3.JPG] [attachment=15982:6plogr_hnf_400.jpg] [attachment=15984:7plor3.1.JPG]
In mod normal, ai zice ca ce mare lucru, o incapere de 4 mp, cu o groapa de 4 m adincime, cu doua aparate si gata. Dar de fapt e incredibil de multa munca, sa tragi curent, sa faci gard, sa sapi groapa aia, sa o betonezi, sa o izolezi, sa instalezi aparatura, sa intretii ce e acolo… si totul, inmultit cu 6! Felicitari oamenilor care s-au descurcat sa faca asa ceva. E vorba de angajati ai INCDFP, care au facut totul cu miinile lor. In jurul statiei am gasit citeva ghebe, spre incintarea Irenei, care le-a cules in umbrela mea :98: [attachment=15985:umbrela.JPG]
Dupa ce am coborit putin, dna Nela ne-a aratat PLOR7, care se vedea pe dealul vecin, la aproape 2km distanta si inca o statie, nu-mi mai amintesc care, situata la aceeasi distanta. Acoperisul care se vede in zare este de la PLOR7.[attachment=15986:plor7_hnf_400.jpg] Nici nu vreau sa ma gindesc cum ajunge dna Nela la PLOR7 in miezul iernii, prin zapada...

Cam asta a fost ce am vazut la Plostina. Cind ne-am intors la Vrancioaia, am gasit niste minunate sarmalute in foi de vita, aduse de dna Luminita, careia ii multumesc ca a avut grija de noi. Asa cum le multumesc din nou celor care mi-au oferit aceasta experienta deosebita:
Domnule Director tehnic dr. Constantin Ionescu, seful Retelei Seismice Nationale, fara aprobarea dumneavoastra, nu as fi ajuns nicicind acolo si fara acordul dat de a-mi fi prezentate in amanunt cele doua statii, nu as fi avut ce arata cititorilor nostri. Nu am cuvinte sa va multumesc. :D
Draga mea dr Iren Moldovan, seful Colectivului de Studii Magnetotelurice si Bioseismice, daca nu te zbateai tu, sa ma duci sa imi explici, nu stiu daca m-as fi descurcat. Mi-ai facut ziua de neuitat. Iti multumesc din suflet =))
Domnule Andrei Apostol, daca dumneavoastra nu ati fi dorit sa ma cunoasteti, nu mi-ar fi dat prin gind ca ar fi fost vreodata posibil sa ajung la Vrancioaia. Va multumesc mult de tot :98:

Asta a fost aventura de la Vrancioaia. Dar... reteaua seismica nationala mai are si alte statii, pe care cine stie...poate...
 
Anda, ai vazut, fotografiat,impartasit si comentat acolo unde multi dintre noi nu avem acces si poate nu vom ajunge niciodata. De aceea in numele tuturor iti spunem:"SARUT MANA!" :D
 
Mi-a facut placere sa va arat si voua, DG :D


Ar mai fi ceva de spus. L-am intrebat pe domnul director Constantin Ionescu ce investitii s-au facut in locurile pe care le-am vazut. Raspunsul dumnealui a fost urmatorul:
Investitiile sunt mari si sunt facute in timp.

La VRI;

Valoarea investitiilor este de cca 120 000 Euro, bani proveniti din proiecte nationale, internationale si bilaterale. Investitiile directe au fost numai de 40 000 Euro. In ce am investit ( aparatura moderna de monitorizare, sistem de achizitie si monitorizare automata, sistem de monitorizare bioseismic, si altele)

La PLOR;

Valoarea investitiilor este de cca 250 000-300 000 Euro in echipamenente cu bani proveniti din proiecte nationale, internationale si bilaterale (Univ. Karlsruhe, Institutul de Geofizica (30.000Euro)). In ce s-a investit : sistem de monitorizare seismica pe arie restransa (tip array) compus din 7 statii seismice cu o apertura de 1.2 km, retea densa de accelerometre destinata sistemului de alarmare seismica compusa din 7 accelerometre dispuse la cca 50o m unul de altul in doua cercuri concentrice si un accelerometru de adancime instalat intr-un put de 50m., retea de infrasound, sistem de monitorizare a campului magnetic, sistem de monitorizare a ionizarii atmosferei, statie de GPS diferentiala, infrastructura locala.


Acum, vin si eu si ma intreb: oare de ce s-ar investi sute de mii de euro in aparatura de supraveghere, daca s-ar putea face predictii in functie de luna, de vibratiile sau de ”parrrticolele” nu stiu cui. Celor care cred in hinci, istrati, hare si alte genuri de sarlatani, poate le spune ceva chestia asta.
 
Dupa ce am vazut cita aparatura este in cele doua statii seismice, mi-am pus problema cam ce volum de munca e necesar pentru mentinerea in buna functionare a sistemului. Asa ca l-am mai intrebat pe domnul director Constantin Ionescu, ce efort necesita coordonarea si intretinerea Retelei Seismice Nationale. Raspunsul dinsului:

In cadrul Retelei Seimice si Centrului de Date avem 55 persoane din care 2 CS2, 5 CS3, 10 CS , 3 IDT3, 2 IDT iar restul sunt operatori la statiile seismice sau in cadrul Retelei Seismice. In cadrul departamentului avem 5 Doctori, 9 doctoranzi iar anual coordonam lucrari de licenta pentru studentii le la Univ. Bucuresti, Politehnica, etc. De asemenea in functie de proiectele pe care le avem angajam studenti pentru aceste proiecte. Anual obtinem grant-uri din UE unde trimitem tineri pentru specializare.
In acest moment eu sunt responsabilul din partea INCDFP pentru doua proiecte UE-FP7 (NERA si EPOS).

Mentinerea in functiune a unei asemenea retele in functiune implica multa munca atat pe partea de intretinere si dezvoltare cat si pe partea de cercetare. Publicarea de lucrari indexate ISI, participarea la proiecte FP7, proiecte bilaterale, etc.

Daca aveti intrebari despre acest subiect, va astept sa le puneti.
 
tot de la dl director tehnic Constantin Ionescu, am mai aflat cite ceva.
In afara de cele 82 de statii seismice in timp real mai avem 30 statii cu inregistrare off line (aceste statii sunt destinate masurarii cutremurelor puternice iar datele sunt culese manual din memoria lor ). Institutul Naţional pentru Fizica Pământului (NIEP) exploatează o reţea seismica în timp real conceputa pentru a monitoriza activitatea seismica pe teritoriul României, in special pentru regiunea Vrancea care da cutremure intermediare-adâncime (6-20 km). Dezvoltarea în ultimii ani a reţelei seismice şi achiziţionarea de sisteme avansate sunt factori esenţiali pentru a atinge acest obiectiv.
Incepand cu anul 2002 s-au instalat staţii noi, in timp real. Această reţea de staţii seismice digitale este echipata cu senzori de acceleratie (EpiSensor) şi senzori de viteză (în bandă largă - STS2, CMG3ESP, KS2000, CMG40-T sau perioadă scurtă - MP, SH-1, S13, etc).

in atasament, aveti dispunerea statiilor din Romania si lista lor. [attachment=16306:statii seismice.jpg]
 
Ca veni vorba de retea nationala. Revin cu intrebarea, nu se poate organiza si o retea nationala de supravegheat reactia animalelor? Eu una zic ca ar fi util.
 
Asta cred c-ar fi buna doar pe o arie restransa, nu cred ca are vreun rost sa urmaresti reactia animalelor in...Tg. Mures, de exemplu :D
 
In 1977 au fost consemnate reactii ale animalelor la distante foarte mari de epicentru, sute de km, de ex. la Timisoara.
 
Respect pentru toti cei care, pe salarii de nimic, asigura intretinerea, functionarea statiilor, prelucrarea si interpretarea datelor, oameni care fac asta mai mult din pasiune.
Pacat ca nu se investeste mai mult in cercetarea cutremurelor. :98: Este fara exagerare un domeniu de viata si de moarte pentru noi romanii, de care uitam pana in momentul in care este prea tarziu, si ramanem cu numaratorile. Este o CERTITUDINE - odata la un numar de ani (20, 30, 50..) vom fi loviti crunt de aceasta forta a naturii. Ori la cum suntem pregatiti, mai mult ca sigur, starea generala va fi una de razboi.
Cercetarea in general este o problema nationala.. :D
 
eu zic ca stam mai bine la investitiile in cercetarea cutremurelor decit in alte domenii. nu zic ca e de ajuns, dar se vede ca cei care conduc INCDFP fac tot ce pot. si credeti-ma ca char se zbat si se lupta pentru fiecare banut, pentru fiecare proiect.

am gasit o harta cu dispunerea retelei de la Plostina. aici se vede cum sint dispuse statiile.retea plostina[attachment=19366:scmp014.png]
 
putini stiu ca Japonia a ajutat Romania cu echipamente seismice.
Dl director Constantin Ionescu ne spune ca ”INCDFP a primit din Japonia prin programul JICA echipamentele de la Muntele Rosu in valoare de cca 600 000 USD.”
 
Back
Sus