• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Sa ne construim propriul avertizor seismic. Conditii, posibilitati, variante...

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Aici discutam despre cum am putea sa ne construim (cine e interesat, fireste) propriul avertizor seismic, ca sa nu mai platim nu stiu ce abonament barosan...Nu dau nume, ca nu e etic. :clapping:
 
cristi71, ai putea explica si cite ceva, aici?
 
Da, macar la nivel de principiu, ca de fapt am pus topicul la grupul tehnic. De ce are nevoie, concret, cineva care ar dori, indiferent din ce motiv, a isi faca un astfel de avertizor ?
 
scuze acum am deschis topicul..deh meciuriule astea..pai in principiu un prieten cu ceva cunostinte de electronica si circa 15..lei componentele electronice, cutia si ceva acumulatori de la telefoane scoase din uz.(2) nu stiu cum sa fac cu schema..as vrea sa o dau totusi numai celor care au cont aici din respect pt ceilalti useri si moderatori. deci schema si detalii in privat.
 
ca pricipiu ar fi detectarea undei p cu ajutorul unui senzor de vibratii . mentionez ca si detectoarele care se gasesc la preturi uriase pe net functioneaza pe acelasi principiu.a cu citeva chestii in plus ( nesemificative..sau nu) buton de panica, semnalizare acumulator descarcat ( se rezolva si la asta in 1-2 zile). se pozitioneaza si regleaza aparatul pt sensibilitate maxima pe verticala.(unda P)
 
ma bucur ca un roman inventiv a rezolvat si problema asta. nu e nevoie sa pui schema aici, mi se pare corect sa o dai cui crezi tu de cuviinta. dar ma asteptam sa ne spui cum ti-a venit ideea, cit timp ti-a luat pina ai materializat-o, daca ai testat aparatul. chestii de-astea
 
ideea este veche..nu mi apartine. aparatele care sunt pe piata functioneaza pe acelasi principiu dupa cum am zis. ideea mi a venit cind am citit articolul despre un asemenea aparat. timp..de timp unui electronist ai ia cel mult 2 ceasuri sa l construiasca..piesele sunt nesemnificative ca si pret ( pina in 5 lei). sufletul montajului ramane senzorul care este de fapt un buzzer piezo modificat. de aici se pot dezvolta o gramada de scheme. buzzerul are doua caracteristici : produce un sunet puternic cind pe cele componente ale sale se aplicas o diferenta de potential si produce o mica diferenta de potential cind suprafata sa este supusa vibratiilor. pe acest principiu am construit detectorul. el nu este un precursor ci un detector de unda P,. acum ,citind mai mult pe net diverse comnetarii si pareri, incerc sa construiesc un semafor seismic electronic in functie de schimbarile a cel putin 2 marimi din natura. corelat cu ascest detector se poate numi o microstatie seismica construita acasa.
 
Cel mai bun ar fi un sistem piezoelectric, dar mai sunt si alte variante. Poate fiserul atasat va ajuta...
 
Cristi,
Cum ai rezolvat problema pragului minim?
Adica, cum faci diferenta intre un metrou sau un tramvai de pe strada si un seism simtibil?
 
bogdan link a spus:
Cristi,
Cum ai rezolvat problema pragului minim?
Adica, cum faci diferenta intre un metrou sau un tramvai de pe strada si un seism simtibil?
Nimic?
Sau nu ai rezolvat aceasta problema?
 
cum am raspuns si pe chat, detectorul se regleaza imediat dupa pragul de declansare a acestor surse de alarme false. in functie de fiecare zona se poate jongla cu traductorul piezoelectric. succes
 
Avertizoarele seismice folosesc frecvente GSM.Nu ar fi mai mai simplu sa aflam aceasta frecventa si sa calibram(poate cu un frecventmetru) un telefon sau un pager vechi?Cred ca de pe net putem afla acea frecventa?!?!
 
sa inteleg ca vrei sa ”captezi” (as putea spune si altfel) semnalul de la irsa?
 
aia cu captatu semnalului este forte greu sint semnale codate si nu cred ca se pot decoda usor , si am vaga impresie ca semnalele sint transmise via satelit
GSM-ul lucreaza pe o plaja de frecvente nu este intodeauna aceeasi

detectorul este interesant , dar la fel de interesant ar fi si schema sa fie postata pe undeva
din ce am vazut eu in filmulet seamana cu un senzor se soc auto, si in loc sa comande alarma comanda piuitoarea , daca se intinde un pic arcu si se pune o greutate in capatul ei creste sensibilitatea
bine alimentarea se poate face tampon cu acumulator si sursa la priza

si bine inteles daca montajul este fixat de perete poate detecta , dar la fel poate detecta si trintitul unei usi sau ferestre , trecerea unei masini de mare tonaj pe strada

am idee un pic de electronica :clapping:
 
schema a fost data catre colegii inregistrati cu cont pe site, momentan nu o am, e pe un stick care e la munca, puteti cere eventual pe chat de la colegi schema
 
Back
Sus