• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Scenarii de cutremur

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Vom defini/descrie aici scenarii de cutremur vrancean, pe categorii de magnitudine, etaje de adancime, luand in considerare posibilele lor efecte; aceste aprecieri se vor baza si pe ceea ce s-a intamplat in timpul seismelor anterioare.
 
Vom lua in considerare scenarii de cutremur puternic (magnitudine egala sau mai mare de 6,7 pe scara Richter, intensitate maxima in zona epicentrala de cel putin VIII pe scara Mercalli).

1a. cutremur de magnitudine M=6,7-7,0 la adancime 70-110 km;
1b. cutremur de magnitudine M=6,7-7,0 la adancime 110-140 km;
1c. cutremur de magnitudine M=6,7-7,0 la adancime 140-170 km

2a. cutremur de magnitudine M=7,1-7,3 la adancime 70-110 km;
2b. cutremur de magnitudine M=7,1-7,3 la adancime 110-140 km;
2c. cutremur de magnitudine M=7,1-7,3 la adancime 140-170 km

3a. cutremur de magnitudine M=7,4-7,7 la adancime 110-140 km;
3b. cutremur de magnitudine M=7,4-7,7 la adancime 140-170 km


Cazul 3 poate fi eventual subdivizat pentru magnitudini 7,4-7,5 si 7,6-7,8. De notat ca seismele de magnitudine egala sau mai mare de 7,4 se produc intotdeauna mai jos de 110 km adancime.
 
Scenariul 1a: cutremur vrancean de magnitudine MGR=6,7-7,0 la o adancime de 70-110 km

Probabilitatea unui astfel de eveniment in urmatorii 10 ani este destul de mica, in orice caz nu cred ca ar fi mai mare de 10%.
Presupunem totusi ca se produce in regiunea Vrancea un cutremur cu magnitudinea intre 6,7-7,0 pe scara Richter (nu magnitudine moment Mw), la o adancime cuprinsa in intervalul 70-110 km.
Cutremurul vrancean produs in acest etaj de adancime este mai probabil sa aiba o directivitate preferentiala de la Nord-Est catre Sud-Vest, deci cu o intensitate mai mare in Muntenia decat in Moldova. Intensitatea maxima a seismului, in partea de nord-est a Munteniei, in arealul Buzau-Rm. Sarat, poate atinge VIII grade, cel mult VIII-IX pe scara Mercalli. In Bucuresti, intensitatea poate fi de VII grade pe scara Mercalli, cel mult VII-VIII grade (mai probabil totusi VII grade). Este posibil ca intensitatea la Bucuresti sa fie putin mai mare decat la Iasi. Ca ordin de magnitudine, este un cutremur comparabil sau putin mai puternic decat cel din 30 mai 1990, dar considerabil mai slab decat cel de la 4 martie 1977. Prin urmare, nu este de asteptat sa se observe efecte ca in 1977, ci doar avarii usoare si moderate, fara consecinte deosebit de grave pe scara larga.
Uzual, un astfel de seism poate avea o durata de aproximativ 1 minut, sau 45-60 de secunde (durata \"perceptibila\", nu cea a inregistrarii pe seismograma). Cutremurul incepe prin faza initiala, o trepidatie , miscare verticala nu foarte intensa, care este uneori simtita. Aceasta corespunde sosirii unei P in locatia de interes. Dupa un numar de secunde (18-19 sec, in cazul Bucurestiului), soseste unda S, incepem sa simtim miscari de leganare, miscari orizontale, in faza maxima a seismului putand sesiza combinatii de miscari. In cazul Capitalei, intensitatea atinge VII grade pe scara Mercalli, prin urmare, in interiorul locuintelor, putem avea probleme de mentinere a echilibrului. Cu atat mai mult daca ne aflam pe scari, la o astfel de intensitate este foarte posibil sa cadem pe scari si sa ne rupem gatul. De aceea, nu este recomandata iesirea pe scara in timpul cutremurului. Cutremurul a inceput, esti in apartamentul tau, ramai acolo pana se termina miscarea, cu atat mai mult cu cat stii ca daca miscarea verticala initiala nu a fost foarte brutala, atunci nu e vorba despre un cutremur catastrofal.
In functie de momentul din zi in care se produce cutremurul, se pot defini subscenarii pentru cutremur (cu acesti parametri) pe timp de zi si, respectiv, pe timp de noapte. Ce se intampla daca un astfel de cutremur se produce in cursul zilei ? Ce se intampla daca evenimentul survine noaptea ?

(Va urma)
 
indiferent de zi sau noapte sa notam o trista experientza>
1.pica telefonia mobila
2.pica netu :))
3.incepe tropaiala auto...si asta nu s=a mai exprimantat.
Deci putem banui urmatorul scenariu cu 2 diferite grade de executie:
a.acut , adica noaptea...se inghesuie romanii cu masinile pe unde pot, frane, njuraturi se circula la clantza.dar se mai circula.
b.cronic, adica ziua. Ca sa ne orientam consideram ambuteiajele de ora 16..177 sau 8..9 dimineatza..Restu e istorie.
Viitoare.
Despre cum s=a reactionat se va vorbii pe sticla cca.6luni zilnic la toate stirile.
 
Avand invedere cutremurul de azi din Marea Neagra si faptul ca totusi au aparut destule cutremure mai la suprafata in Vrancea care migreaza de la NE catre SV, sa mai ramana scenariul asta doar cu o probabilitate de maxim 10%? Nu cumva ar trebui sa creasca?
 
Stai linistit Aschiuta, ca seismul de azi din Marea Neagra nu va influenta activitatea din Vrancea, cu alte cuvinte nu grabeste aparitia marelui \"eveniment\". Daca cel din din 1901, care a avut o magnitudine de 7,1-7,2 grade, nu a avut un efect asupra Vrancei, daramite cel de acum care a avut doar 5,5 grade.
 
si daca black sea=ul de azi e cireasha de pe tort la presingul african?....
 
da\' cum ar fi sa dea acum unul adevarat prin fagaras? ha?
 
Alex!!! tu voiai sa ma trezesc in toiul noptii??? nu-i frumos! :harhar:
 
Vom lua in considerare scenarii de cutremur puternic.

No, cred ca asta imi place cel mai tare sa gasesc aici: o comprimare a notiunilor si informatiilor, inscrise prin diferite topicuri - care oricum ma depasesc pt a le intelege in ansambul lor - cu exprimarea unor ipoteze si scenarii probabilistice de catre cei care au cu siguranta, o imagine ... exhaustiva asupra fenomenelor seismice din Vrancea :harhar:, atit cit poate fi epuizat un domeniu care nu poate fi experimentat ci doar anticipat prin prisma datelor istorice (cam asa inteleg eu).

Uite, acum ma gindesc, o data in plus, la modul in care cunoasterea atenueaza frica - pina la nivelul la care te poti feri din calea fortelor naturii, desigur (nu ma refer la cunoasterea predictiilor vibrationale si big bang-istice, in niciun caz:)) ).

scuze de offtopic si de indemn:D.
 
Cred ca aici era vorba de scenarii, si mai ales daca e ziua sau noaptea Per ansamblu, treaba cu blocare de telefonie, net, circulatie rutiera, si altele....vor fi indiferent de momentul din zi / noapte Important este cum reactioneaza omul in astfel de situatii si asta depinde foarte mult si de pregatirea in caz de seism, educatie si multe altele
Din punctul meu de vedere, daca un seism vine noaptea, starea de panica e mai mare
Eu una nu stiu cum as reactiona: inainte "rezolvam" problema printr-un lesin Acum, treburile s-au mai schimbat pentru mine si am de ferit si pe cei din jur...si nu stiu cata putere voi avea
crybaby.gif

Si iar, in functie de cat de mare poate fi seismul si cat de rezistenta este cladirea, la ce etaj suntem surprinsi...multi factori intervin Discutia aici cred ca ar trebui sa fie foarte ampla, fiecare caz sugerat la inceput ar trebui dezbatut cu alte subcazuri, mai generale
Am citit multe despre cum ar trebui reactionat, ce si cum trebuie sa fim pregatiti Si multe nu am inteles
De exemplu, la fiica mea la scoala, bancile sunt gen masute individuale, dar tot cate 2 locuri pe rand In caz ca...vine, undeva am citit ca ar fi indicat sa se aseze sub banca, in alta locatie am citit ca ar trebui sa se culce langa banca. Deci...unde ?
Cred ca ar trebui "facute" ceva lectii, gen ID
worthy.gif

Si vad ca aici nu s-a mai scris de ceva vreme

huh.gif
 
rolord23 a spus:
Cred ca aici era vorba de scenarii, si mai ales daca e ziua sau noaptea Per ansamblu, treaba cu blocare de telefonie, net, circulatie rutiera, si altele....vor fi indiferent de momentul din zi / noapte Important este cum reactioneaza omul in astfel de situatii si asta depinde foarte mult si de pregatirea in caz de seism, educatie si multe altele
Din punctul meu de vedere, daca un seism vine noaptea, starea de panica e mai mare
Eu una nu stiu cum as reactiona: inainte \"rezolvam\" problema printr-un lesin Acum, treburile s-au mai schimbat pentru mine si am de ferit si pe cei din jur...si nu stiu cata putere voi avea
crybaby.gif

Si iar, in functie de cat de mare poate fi seismul si cat de rezistenta este cladirea, la ce etaj suntem surprinsi...multi factori intervin Discutia aici cred ca ar trebui sa fie foarte ampla, fiecare caz sugerat la inceput ar trebui dezbatut cu alte subcazuri, mai generale
Am citit multe despre cum ar trebui reactionat, ce si cum trebuie sa fim pregatiti Si multe nu am inteles
De exemplu, la fiica mea la scoala, bancile sunt gen masute individuale, dar tot cate 2 locuri pe rand In caz ca...vine, undeva am citit ca ar fi indicat sa se aseze sub banca, in alta locatie am citit ca ar trebui sa se culce langa banca. Deci...unde ?
Cred ca ar trebui \"facute\" ceva lectii, gen ID
worthy.gif

Si vad ca aici nu s-a mai scris de ceva vreme

huh.gif

pey conspecteaza p-acilea da vezi da ca goagal la serch pe sus deja ie o junga :55:
acu in alta ordine de idei tot aia conshpecteaza in general sunt cele mai concise shi corecte shtiintzific tratate mai mult sau mai putzin populist ecsplicate ceea cei bine. nu trebuie sa itzi iei campii ca nah pan la urma informatzia ie chesia susscesului, ce faci tu cu ea itzi deschide usa :55:

in lutima ordine de idei dap, ashtia cu politica shi nu numa traiesc din scenarite numa aici parca se orpii timpu in loc...

ce zici geoX de tratament la un scenariu de clasa 2c macar ahsa ca idei principale? mie imi face cu ochio 26.3...2.4 / 45.2...45.3 asha mai grabit ca ghiocelu intarziat ca nah parca shi primavara asta se lungeshte
 
Crise, vezi ca am bagat la pariuri seismice :55:

Intr-adevar, nu am mai scris demult la topic, promit ca o sa reiau scenariile de cutremur...
 
Dupa cum imi dau eu seama, in ultimul timp misca atat placa africana cat si cea asiatica. Acum, as vrea sa stiu si eu cat e plauzibil este scenariul:
- se rupe mai intai pana la 120 Km adancime de la aia asiatica;
- se rupe apoi dincolo de 150 km adancime de la aia africana
sau viceversa.
Interval de desfasurare al evenimentelor: 1 an.
E? :98: Sa va vad! :98: Tema de gandire :D
 
Lucrurile sunt mai complicate, Aschiuta ! Apropos, bine ai revenit, ai lipsit cam mult, lung chiul, ti-am pus absente nemotivate :98: :D
Mecanismul de rupere tine si de geometria blocului litosferic, de dispunerea zonelor de minima rezistenta in corpul respectiv. Nu as corela o anumita adancime cu un tip de stress, dat fiind faptul ca seismul din 1977, produs in partea superioara a blocului, a fost generat de stressul blocului Marii Negre, iar ruperea a fost pe directie NE-SV. In schimb, seismul de la 28 aprilie 1999, M=5,7 si adancime 151 km, a avut rupere pe directia NV-SE, deci invers fata de 1977, 1986.
 
Ce sa zic, m-am dedicat temporar cutremuratei asteia de crize, sa zic asa, ca ne zgaltaie actionarii. Ok, good point. Dar daca ar fi sa duc la extrem, ce conditii ar trebui sa fie indeplinite ca sa se produca o astfel de secventa?
 
In principiu, pot avea loc, in decursul unui an, 2 seisme cu mecanisme de rupere diferite. De exemplu, in 1990, primul cutremur, cel din 30 mai, a avut plan de faliere orientat Nord-Est spre Sud-Vest, in timp ce pentru al doilea cutremur, cel din 31 mai, directia a fost de la Nord-Vest catre Sud-Est. In numai 13 ore s-a inversat cu 90 de grade planul de rupere !!! In 2010, am avut un cutremur de 4,7 grade pe 8 iunie cu rupere pe directia NV-SE, in timp ce la seismul de 4,7 din 30 sept ruperea s-a inversat ca directie, planul a fost cel tipic NE-SV !!!! Deci iata ca putem avea astfel de inversiuni de directie a ruperii in intervale scurte !
 
Cat de mult e incarcata vrancea de pe placa Africana si cat de mult e incarcata de pe placa Asiatica? Se stie, exista vreo posibilitate de a corela incarcarea pentru comparatie?
 
Nu se poate cuantifica asa ceva. Tot ce se poate observa este alternanta mecanismelor de focar, determinate pe baza inregistrarilor instrumentale.
 
Am si eu o "mica" nelamurire. In ultima vreme (ultimii ani), tot ce auzim din partea oficialitatilor referitor la situatia din adancuri este: "Nu este nimic, totul face parte din activitatea seismica normala pentru vrancea". Am zis ok, or sti ei ce zic. Dar: constatam ca indiferent de ce se intampla in Vrancea, placa este aceeasi. Daca avem o activitate foarte scazuta - "este perfect normal". Daca creste "activitatea" subterana, iarasi, este normal. :98: Astazi, prin presa, cu ocazia activitatii usor deosebite din ultimele zile, circula aceeasi formulare care deja pentru mine unul devine din plictisitoare, chiar enervanta :D . Ma intreb atunci ce ar trebui sa se intample, ca situatia sa fie macar interesanta. Oamenii fie habar nu au ce se intampla, fie nu vor sa alarmeze, si cel mai probabil ambele. Probabilitatea ca intr-un interval de timp dat sa sa nu se intample nimic este intr-adevar, intotdeauna mai mare decat reversul. Pe asta cred ca se mizeaza. Pentru mine, ceea ce spun ei, echivaleaza cu a inceta sa mai studiem fenomenul, caci nu-i asa, oricum nu se intelege mare lucru. :98:
 
Back
Sus