• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seism la Istanbul?

Ma gandeam ca te gandesti la o legatura instre seismul australian si cel din Sumatra.
Dupoa ce am vazut filmul cu mega vulcanul de sub lacul toba ...ma astept la orice in zona aceea.
Totusi Istanbulul este langa noi si mii se romani traiesc acolo sau merg sa cumpere marfa.
 
dar si marmureanu a spus dupa seismul din 26 dec 2004 din Vestul Sumatrei ca e foarte posibil sa fi fost declansat de cel din sudul Australiei, pt ca s-ar afla oarecum pe aceesi falie, la capete diferite.
 
Ma gandeam ca te gandesti la o legatura instre seismul australian si cel din Sumatra.
Dupoa ce am vazut filmul cu mega vulcanul de sub lacul toba ...ma astept la orice in zona aceea.
Totusi Istanbulul este langa noi si mii se romani traiesc acolo sau merg sa cumpere marfa.

si chiar daca se seismiciteaza istanbulul tot nu ne afecteaza...

seismul din 17 aug 1999 de la Izmit doar s-a simtit si n-a creat nici o paguba materiala la noi.
 
Seismele turcesti sunt crustale din cate am vazut eu. Logic nu au cum afecta Vrancea.
 
Nu ma agit caci nu ma duc in Istanbul:harhar:
 
Dodo nu se duce in Fagaras. Asta e specialitatea lui SYL.
La\' Stanbul se ducea vaporul din \"Toate panzele sus\".:biggrin:
 
Dodo nu se duce in Fagaras. Asta e specialitatea lui SYL.
La\' Stanbul se ducea vaporul din \\"Toate panzele sus\\".:biggrin:
Hai Dodo, fii buna si serveste o excursie in Fagaras...e asa frumos acolo...:biggrin::harhar:
 
Era o branza Fagaras. Pot sa ma sacrific sa o gust dar nu sa ma catar:ack:
 
Era o branza Fagaras. Pot sa ma sacrific sa o gust dar nu sa ma catar:ack:
Daca aducem in discutie Fagarasul, sa ne mutam la topicul adecvat. Dodo, ma gasesti la Cutremure crustale din Fagaras :biggrin::harhar::biggrin:
 
SYL a spus:
Dodo a spus:
Dodo nu se duce in Fagaras. Asta e specialitatea lui SYL.

Daca tu zici...:harhar:

mi se pare mie sau are you scared de seisme ? niste intamplari asa de rare si de nevinovate, dar de multe ori ofensive :biggrin::harhar::biggrin:
Sa te prinda o zguduiala din aia taman pe Transfagarasan si sa rastoarne niste bolovani...nu e placut :harhar::17::harhar::harhar:
 
norocul meu ca nu ma duc prea des pe acolo si deasemenea nu sunt nici seismele dese...

dar putem inventa un sport extrem... mentinerea echilibrului in timpul unui seism pe panta unui munte de pe care cad bolovani. :biggrin:
 
care a mutat fagarasul la istanbul ? :biggrin:
v-ati pus pe instrainat tara :biggrin:
 
norocul meu ca nu ma duc prea des pe acolo si deasemenea nu sunt nici seismele dese...

dar putem inventa un sport extrem... mentinerea echilibrului in timpul unui seism pe panta unui munte de pe care cad bolovani. :biggrin:
Brrrr....ce ganduri fioroase...:harhar::unsure::harhar: Dar, EarthQuake, vin cu o contrapropunere: cum sa te feresti de o biblioteca ce se rastoarna in timpul unui cutremur vrancean major, si nu poti sa iesi din camera din cauza ca s-a blocat usa !!!!! (strambarea peretilor, chestii...:biggrin::harhar::harhar::harhar:).
 
care are o roaba pe acasa, sa mergem sa recuperam fagarasul de la turci ? :biggrin:

si altceva sper ca n-ati mai instrainat, nu ? :biggrin:
 
Back
Sus