• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul EMSC

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Dupa cum ati vazut, incepand de ieri seara, in jurul orei 7 (ora Romaniei), site-ul EMSC (http://www.emsc-csem.org/) a devenit indisponibil, imposibil de accesat. Intrucat aceasta indisponibilitate nu a fost una anuntata (cum fac ei de obicei, atunci cand planifica anumite operatiuni de intretinere a site-ului), banuiesc ca e vorba de niste probleme tehnice, si inca de unele foarte grave, din moment ce nici acum site-ul nu este disponibil. Probabil ca a fost un atac masiv. In aceste conditii, eu ma tem ca e posibil ca pe viitor sa se restrictioneze drastic accesul la acest site, in sensul ca nu orice va mai putea vizualiza respectivele informatii, ci numai utilizatori inregistrati, pe baza de parola sau alte elemente de identificare (utilizatori membri ai unor organizatii seismologice). Practic, ar fi posibil sa se transforme intr-un fel de intranet. Daca, evident, a fost vorba de atacuri masive si care au condus la daune foarte grave.
 
Daca se restrictioneaza accesul doar la seismologi, atunci se da apa la moara teoriei conspiratiei, care spune ca are loc intesificarea activitatii seismice, vulcanice, inversarea polilor, 2012... etc. iar guvernele ascund fata de oameni aceste lucruri care urmeaza sa se intample.
 
Evident ca nu pot fi impiedicati sa faca asa ceva, daca ei considera ca numai in acest fel s-ar asigura un nivel de securitate corespunzator. Totusi, sper ca nu se va ajunge aici. Oricum, a fost un incident grav, ceva neasteptat, de vreme ce nici pana acum nu a redevenit disponibil. Ori un atac masiv, ori o afectare a legaturii la Internet a providerului lor.
 
Problemele de la Emsc sunt urmatoarele:

- serverul oprit
- legatura serverului la internet afectata (probabil un router ars)

Nu cred ca este vorba de vreun atac sau despre inchiderea site-ului. Daca ar fi vrut sa-l inchida ar fi anuntat. Iar referitor la atac, nu mai pot exista atacuri care sa te faca sa dispari de pe internet zile intregi (au fost dezvoltate destuleechipamente care sa protejeze la nivel hardware).

Ce cred eu ca s-a intamplat: o avarie la nivel hardware (fibra optica intrerupta, hard disk / sursa / procesor / router defect) pe care nu au cum sa o repare in week-end. Daca s-a defectat o componenta si nu au una de rezerva, poate dura pana cumpara una noua (mai ales ca e week-end-ul la mijloc).

Ce este specific organizatiilor non-comerciale si stiintifice: prezenta internet nu este vazuta ca ceva de importanta majora.

Drept pentru care va trebui sa apelam la resursele alternative: http://geofon.gfz-potsdam.de/db/eqinfo.php si Fotonsas.
 
sov ai cumva impresia ca Emsc vinde pui de balta sau ii ataca Infp ca sa nu ne dea informatii? suferi de teoria conspiratiei =))
 
Cine inventeaza atacuri fantoma asupra Emsc? TU!
 
In primul rand, cred ca ai auzit ca exista hackeri, crackeri si alte alea. Eu la asta m-am referit. Au mai fost cazuri de site-uri atacate in acest fel. Evident, motivele tehnice (defectiuni ale unor componente) justifica durata indisponibilitatii. Dar oricum, pe net exista si astfel de atacuri.
 
Data trecuta cand au schimbat scriptul...a durat cateva zile pana sa functioneze. poate fac la fel:17:
 
Ar fi putut avea si o solutie de rezerva, in caz de avarii majore, de defectiuni ale unor componente...Dar, se pare, prezenta pe net nu e de o importanta majora, in viziunea lor....Noroc ca avem alternative, geofon/Postdam e o alternativa buna, zic eu. Ei oricum transmit date la EMSC.
 
Pot avea un site de rezerve numai pentru seismologi, nu avem de unde stii.
 
Probabil ca au asa ceva. Oricum, avem datele de pe geofon/Postdam (de la germani), ei reactualizeaza repede site-ul cu ultimele date, pe care de altfel le transmit si la EMSC (GFZ).
 
Ce imi place mie, insa, la site-ul EMSC, este acea harta mare, de pe pagina principala, in care se arata distributia seismelor in Europa, parte din Asia, Orientul Mijlociu, incepand cu zona mediteraneana, continuand cu Turcia, Iran, zona Caucazului, parte din Hindu-Kush etc.
 
Pot avea un site de rezerve numai pentru seismologi, nu avem de unde stii.
Seismologii folosesc o retea separata, accesibila si publicului, insa acolo exista doar fisierele de output (de ex de tip seed) pe care le pot accesa intre institute. Dar noi nu avem programe pentru vizualizarea unor astfel de fisiere, plus ca nu stim sa interpretam seismogramele (chestie elementara pentru un seismolog).
 
I-au dat drumul, in sfarsit...Cu date incomplete, evident...
 
si tu rasufli usurat ca nu restrictioneaza accesul:D
 
A cazut din nou site-ul EMSC, a disparut iar de pe fata Internetului =)) =)) =)) =))
 
Back
Sus