• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul EMSC

Se pare ca sunt probleme foarte mari si grave la EMSC, de vreme ce se repeta caderea aceea serioasa de acum cateva saptamani. Sigur, in principiu exista alternative. Problema e ca pentru zona mediteraneana, hartile reprezentate pe alte site-uri nu sunt la fel de detaliate cum e harta afisata pe EMSC. Si pe noi ne intereseaza foarte mult ce se intampla in zona mediteraneana si in imprejurimi. Ca asa, harti globale ale seismicitatii gasim si pe alte site-uri. De aia =)) =)) =)) =))
 
Din motivul pe care l-am spus mai devreme, celelalte site-uri cu informatii/date ale cutremurelor din toata lumea nu sunt satisfacatoare, nu au un accent special pe zona mediteraneana, Turcia, Iran s.a. Nu vreau sa fiu carcotas sau superficial, dar nu am mai vazut alte site-uri cu date seismice globale care sa prezinte si cate o harta cu detalii ale seismicitatii din zona mediteraneana, detalii actualizate foarte rapid, pe masura producerii de noi evenimente seismice. Asta e punctul tare al site-ului EMSC, cred eu...
 
A revenit online =)) =)) Ma speriasem =)) =))
Adevarul e ca imi place foarte mult harta lor, pe care putem vedea foarte bine ce se intampla in Turcia, in Iran, in Caucaz, chiar si intr-o parte din Muntii Hindu-Kush. Acesta e motivul pentru care EMSC-ul e baza, pentru mine. =))
 
iarasi sint probleme :D datele sint neactualizate de mai bine de 5 ore. hmmmm...intre timp a fost un cutremur de peste 5 undeva in Oceanul Arctic (conform datelor de pe site-ul INFP)
 
uite daca nu ma crezi; uita-te la data =)) ;) =)) =))
 
Mie nu imi merge. Probabil ISP-ul care imi da acces la net la servici nu acceseaza ruta catre ISP-ul pentru EMSC. ;)
 
=)) daca ma rogi frumos, iti mai pun poze ca sa te tin la curent =)) ;)
 
Sorine, pune-le tu pozele... sa vada si ea ca te descurci ;)
In alta ordine de idei, de la mine de acasa nu merge cu IE, Firefox si Chrome. Provider, RDS.
De la mine de la serviciu, nu merge cu IE, Firefox, Crazy Browser si Chrome. Provider Vodafone.
Merge (si So poa\' sa confirme) prin redirectionare cu http://anonymouse.org/anonwww.html.
Eu cred ca au blocat IP-urile de Buc... si, daca tot a fost picat, te trezesti ca azi noapte un bucurestean le-a spart site-ul =)) Sorine, sa stii ca o sa te caute =)) ca tu intrii zilnic =))
 
Bogdan, multam fain ;) Fac cinste cu berica :p =)) AM REUSIT SA INTRU PE EMSC !!! =)) =)) =)) =)) :p
 
;) ce performanta !!!!!!!!!!!!! =))
 
Confirm ca s-a rezolvat problema si pe astral/upc
 
EMSC mort, imediat dupa producerea cutremurului din nordul Italiei !
 
Noua forma a site-ului EMSC este disponibila online incepand de azi ! :clapping: :clapping: :p :clapping:
 
Mi se pare mai urat ca vechiul site. In plus nu mai gasesc linkul catre harta google map cu cutremurele.
Se pare ca granitele tarilor sunt mai putin vizibile iar cerculetele cu cutremurele sunt mai mici.
Nu imi place.
 
Un alt punct slab este ca nu se mai poate vedea imediat actualizarea finala a informatiilor despre cutremurele mai mici (de magnitudine sub 6).
 
Functionalitatea site-ului EMSC este din ce in ce mai proasta. Forma veche era mult mai robusta, nu avea probleme atat de mari de disponibilitate, de functionalitate. Momentan nu se incarca partea de continut pe pagina primara. Nu stiu ce au avut in cap cand au inlocuit forma veche, in orice caz nu s-a produs nici o imbunatatire, dimpotriva, lucrurile merg mai prost, din ce in ce mai prost. Noua forma a site-ului EMSC are si alte dezavantaje, informatiile se regasesc mai greu, nu iti poti da seama imediat cand revizuirile sunt finale, etc.
 
n-ai de unde sa stii cum stau cu finantele, in vremurile astea de criza. oricum, eu ii inteleg, asa cum il inteleg pe oricare administratotr de site. fac si ei ce pot. doar rubrica de seisme recente are probleme, restul e functional. :32:
 
Oricum forma veche nu avea problemele astea. Am facut deja sesizare pe mail, sa vad ce raspund. In orice caz, forma actuala nu se dovedeste la fel de robusta ca cea anterioara. In plus, regasirea informatiilor este deficitara. Nu mai pot vedea imediat care sunt revizuiri finale si care sunt inca provizorii.
Disfunctionalitatea actuala nu se leaga de numarul de accesari. Oricum, forma veche a rezistat acceptabil in 2008 cand au fost cutremurele din Grecia.
 
Se pare ca iarasi sunt probleme de data aceasta cu coordonatele. Sper ca se va rezolva curand si problema asta.
 
Back
Sus