• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul INFP

Iata comentariu la stirea noastra despre cutremurul de 3,9 grade din 28-29 ianuarie:

pascalirinel spunea...

astea-s cutremure controlate prin explozii...e cam ciudat ce se intampla... posibil explozii controlate gaze sist sau alte activitati secrete.



Evident ca le-am dat o replica muscatoare, nu inghit tampeniile:

GeoX spunea...

Prostii. Orice copil de clasa a 4-a stie ca seismele subcrustale nu pot fi influentate de aiureli. In sfarsit,crede fiecare ce vrea. Eu va atrag atentia ca Vrancea a avut multe perioade active si la 1900 si ceva, si la 1800 si ceva, si la 1700...si pe vremea lui Stefan cel Mare. Oare Stefan cel Mare facea explozii controlate ca sa ii sperie pe turci ? Daca dati crezare la toate tampeniile, nu e de mirare ca dati in gropi si calcati in strachini,


In conditiile astea, geniile IT-iste de la INFP se joaca cu site-ul. Bravo, domnilor, sa vedeti ce sageti va asteapta daca mai da Vrancea ceva care sa se simta. Ce titluri or sa lanseze unii prin presa si nu numai. Site-ul de referinta in materie de date seismice este obiect de joaca pentru diversi pustani, care, deh, trebuie sa isi faca si ei mana, de undeva sa inceapa si ei, nu-i asa ? Sau poate vor sa le arate sefilor ce grozavi sunt ei, cum le mai mesteresc de nu ii intrece nimeni. Din pacate, daca vine coana Vrancea si scoate o vocaliza care sa se simta de la Chisinau pana la Craiova, asa, nu pustiulica aia de la IT vor fi cei infierati in public, cu manie proletara. Asta e situatia.
 
In sfarsit, a fost actualizat si continutul care apare pe prima pagina. Sunt convins ca s-a jucat cineva la cine stie ce "butoane" si a incurcat borcanele. De fapt s-a mai intamplat sa apara astfel de lacune, timp de 12-24 de ore, depinde.
 
www.infp.ro ?

Rezultat:

Warning: mysqli_real_connect(): (HY000/2002): Connection refused in /srv/www/www.infp.ro/wp-includes/wp-db.php on line 1379

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /srv/www/www.infp.ro/wp-includes/wp-db.php on line 1409

Warning: mysql_connect(): Connection refused in /srv/www/www.infp.ro/wp-includes/wp-db.php on line 1409

Error establishing a database connection

This either means that the username and password information in your wp-config.php file is incorrect or we can't contact the database server at localhost. This could mean your host's database server is down.

Are you sure you have the correct username and password?
Are you sure that you have typed the correct hostname?
Are you sure that the database server is running?

If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the WordPress Support Forums.

Se joaca iar cineva pe acolo ? Poate le da un cutremuras care se simte taman cand nu merge site-ul. :devil::devil::devil:
 
Cred ca se fac iar niste schimbari. Sa vedem in ce sens. Daca se mai pot vedea seismele zilnice, de exemplu. Si arhiva de seismograme, am vazut ca mai nou era disponibila arhiva de seismograme de la diferite statii.
Sau nu a fost de ajuns experienta Galati din toamna lui 2013, cand s-a dovedit ca pot exista situatii in care chiar si cutremure de magnitudini 1,4-2,0 se pot simti in epicentru ? Abia astept sa se repete situatia si sa iasa taraboi ca ce e asta, de ce nu se anunta nimic...Fiindca acolo chiar se simteau microseismele de magnitudini ML mai mari de 1,3 grade. Sunt curios cand si unde se va mai repeta o astfel de situatie. Imi si imaginez ce valuri se vor face.
 
In anii 80 nu se dadeau publicitatii decat seismele mai mari de 4,4, fara a se preciza adancimea si doar daca nu coincideau cu vreun alt eveniment care ocupa tot spatiul redactional, gen congrese, plenare de partid, vizite de lucru etc... Deci suntem in progres, oricum...
 
Da, am banuit eu. Au facut iar unii de la intretinerea tehnica a site-ului niste boacane, au modificat niste setari si unii vad, altii nu vad site-ul nou. E joaca la cei care intretin site-ul, nene.
 
De catva timp, cand dai cautare in baza de date cu seisme zilnice, observam ca nu mai e disponibila harta pe care sunt plasate epicentrele evenimentelor:

http://www.infp.ro/eida/

Vezi atașament 8

Am incercat cu 3 browsere diferite si de la 3 calculatoare diferite, nimic, unde-i harta, nu e harta. :devil::devil::devil::devil:=))=))=)) Apar doar cercuri rosii pe o suprafata alba. =)) Rad si curcile, nu altceva. Suntem in anul 2015, totusi, da ? Dar deh, asa ca cand niste pustiulici prosti de la IT se joaca la butoane ca sa se dea mari la sefime, din prea mult zel, cu ce bine mesteresc ei butoanele. Cred ca si o gaina ar fi mai desteapta decat IT-stii lor. O gaina ar fi mai atenta cu intretinerea site-ului si a functiilor corespunzatoare. Si nici nu ar costa atat, fiindca IT-istii sunt pretentiosi la bani, ma refer la aia cu site-urile; doar portia zilnica de graunte, acolo. O gaina IT-ista ar rezolva problemele majore cu site-ul. Problema reziduala ar fi cu gainatul, ca daca incepe gaina sa se gainateze pe tastaturi si pe acolo pe la servere, trebuie facuta curatenie. =)) =))
 

Atașamente

  • INFP-EIDA.jpg
    INFP-EIDA.jpg
    165,8 KB · Vizualizări: 4
Ne laudam cu minunatele sisteme de avertizare, dar la chestii de minim bun simt cum e intretinerea sau actualizarea continului unui site suntem varza. Q.E.D. Sa angajeze o gaina, ce mai calea-valea. =)) =)) =))
 
De 4 zile, harta ioc. Ceea ce duce la concluzia ca deh, atunci cand e vorba sa fie ceva vizibil pentru public, las'ca merge si in doru' lelii, ca in tara romaneasca, nu-i asa ? Da' ne mandrim cu ce grozave sisteme de avertizare facem, ca alea dau bine ca titluri pompoase. Inclusiv cu iz electoral, ca se lauda fostul ministru al cercetarii, costoiu parca il chema, acum vreo 2 ani, cu ce minuni va avea populatia la dispozitie. :45: Da un site cu informatii relevante despre seismicitatea zilnica nu-s in stare sa intretina.
 
Probabil ca, asa cum s-a mai intamplat de n ori, cine stie ce nataflet, din dorinta de a arata foarte zelos la sefi, s-a dat mare cu ce se pricepe el la umblat "la butoane" si a stricat ceva. Bravos! :devil::devil::devil::devil:
 
Da. Tot nu merge, dar se pot cauta cutremurele, introducand manual coordonatele, in felul urmator: la nord trecem 49, la sud 43, la vest 20, la est 30.
 
Constatam, fara supriza de altfel, ca site-ul INFP nu se mai actualizeaza nici pentru cutremure de 2,0+ si 2,5+. Nu e ceva iesit din comun, suntem obisnuiti cu vorbele despre asa-zisa transparenta...pe care oricum nu le mai crede nimeni. Eu vreau sa atrag atentia asupra faptului ca, in aceste conditii, cei de la INFP vor fi prinsi cu pantalonii in vine de catre Mama Natura, la un moment dat. Se va intampla asta, mai devreme sau mai tarziu. Si se vor gasi destule voci de hiene si sacali, in spatiul mediatic (public) romanesc, care vor urla "Capul lui Motoc vrem!". Si se va gasi un politician care, in goana dupa voturi, pentru a face pe plac gloatei amatoare de sange, va purcede la taierea unor capete de la institutul cu pricina. Ma tem insa ca nu le voi lua apararea, si voi adopta o atitudine meditativ-contemplativa. Au cautat-o cu lumanarea. Transparenta ? Ce minciuna.
 
Am spus mereu ca e plin de sacali si hiene care atat asteapta, sa aiba motiv, si inca ce motiv!! Se va intampla treaba asta, mai devreme sau mai tarziu. Ce mare lucru e sa actualizezi site-ul ? Eu cum reusesc sa imi rup din timpul meu zilnic si sa actualizez continutul pe cutremure de la noi si cutremure din lume ? Si nu e jobul meu asta, e evident acest lucru. Eu pot, altii care sunt de specialitate si care au ca obligatie informarea publicului despre situatia seismica zilnica din tara nu o fac sau, cand o fac, o fac in sila, mai da-le si la astia cate un fleac.
Sa vedeti cand o sa le sara sacalii la cap, o sa ma distrez. Si la cum sunt politicienii nostri, cu siguranta se va gasi vreunul care sa isi faca imagine si taie cu barda undeva. Daca li se da pretexte, aia e.
Bravo USGS! Nota 10 (zece) pentru USGS.
 
La capitolul trasparenta adevarata (nu vorbe goale, adica minciuni), USGS are nota 10 (zece), iar INFP nota 3 (trei).
 
Si ce pretext minunat vor avea hienele si sacalii..:)) Ia sa vina acum un 4,8-5,1 asa, nu apare pe site-ul INFP, apare doar la EMSC. O sa fie circ si o sa rad cu lacrimi. =))=))=))=))=)):)):))
 
Maine le voi scrie in mod special, intreband de ce nu se mai afiseaza seismele de 2+ pe prima pagina si cele de 2,5+ in catalog. Sa vedem daca primesc raspuns. Nu azi, fiindca azi e cazul sa uit lucrurile neplacute. :D
 
Stai linistit Geo. De cand au fost recunoscute si specializarile la alde spiru-hareti de genul "Cosmoligie", "Cutremologie" etc, cat timp tot felul ce pocnitori sunt angajati politic in posturi, nu ai cum sa ai pretentii.
Sa nu se supere Baba si sa-si dea cu parerea. Atunci avem o mare problema.
In rest, felicitari pentru ce faci.
 
Speram sa se fi schimbat mentalitatile comuniste, ceausiste. Dar se aduna din ce in ce mai multe dovezi ca nu. Sa ii vad eu ce fac cad i-o prinde Baba Vrancea cu pantalonii jos...sa vedem pe unde scot camasa. Nu le-o scot eu, in orice caz.
 
Au reinceput sa actualizeze si pe twitter cu un cutremur din Japonia. Sa vedem maine dimineata, desi cred ca pe cel dat de Matusa GT nu il mai pun.
 
Back
Sus