• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul INFP

Chiar nu e deloc in regula. Practic, lumea nu mai are acces la informatiile seismice curente doar pentru niste asa-zise teste. Un cutremur de magnitudine 4,5-5 sau 5,5+ poate sa vina si peste 3 luni, si peste 6 luni s.a.m.d. Si ce facem, nu mai actualizam nimic, doar pentru ca cica vrem sa facem teste ? Oricum nu sunt teste functionale. Inclin spre un pretext pentru a nu mai publica informatii despre cutremurele din Romania.
 
De pe EMSC:

Magnitude ML 2.9
Region ROMANIA
Date time 2014-09-10 08:41:42.9 UTC
Location 45.70 N ; 26.54 E
Depth 85 km
Distances 145 km N of Bucharest, Romania / pop: 1,877,155 / local time: 11:41:42.9 2014-09-10
50 km W of Foc?ani, Romania / pop: 105,112 / local time: 11:41:42.9 2014-09-10
14 km W of Nereju, Romania / pop: 4,202 / local time: 11:41:42.9 2014-09-10


Da ?
Si datele astea ar trebui sa fie disponibile pe site-ul INFP. Punct.
 
In orice caz, nu este deloc in regula ce au facut, a iesit o brambureala curata, adica o varza fara precedent. Varza! Daca vine zilele astea un 4,8 (cutremur care, oricum, nu e nici o branza, nici nu merita avertizare), o sa ii arate toata lumea cu degetul, circ nene!
 
Am observat ca se poate intra pe pagina in limba engleza www.infp.ro/en, apoi se poate trece la versiunea in romana unde apar informatii actualizate.


E posibil sa functioneze doar pe mobil...
 
Salutare,

Unde se poate gasi aplicatia online de testare pe infp.ro?

Ai specificat GeoX ca ai primit SMS inainte de cutremurul din seara de 10.09.2014 in chat, dar nu am mai prins discutia.

Esti abonat la:
http://www.alertacutremur.ro/

Ms
 
Salut, e vorba de o notificare primita de pe twitter, exista un canal numit cutremurinfo si am primit SMS cu 5 secunde inainte sa simt.
Vad ca iar nu am acces la site, cred ca reteaua mea de la office nu a primit modificarile. Deci vad doar aplicatia, nu vad site-ul principal. Ce spuneam eu ieri ?

In orice caz, nu este deloc in regula ce au facut, a iesit o brambureala curata, adica o varza fara precedent. Varza! Daca vine zilele astea un 4,8 (cutremur care, oricum, nu e nici o branza, nici nu merita avertizare), o sa ii arate toata lumea cu degetul, circ nene!

Eu inteleg ca in unele retele de acces se vede aplicatia, in altele se vede site-ul principal. Este aiurea rau, au facut prostii mari la configurare, nu asa se facea treaba.
 
In sfarsit, am acces la site. Normal e ca aplicatia sa o faca accesibila din site, separat, cu un link dedicat, o eticheta care indica ceva de genul SISTEM DE AVERTIZARE SEISMICA IN TIMP REAL, asa ceva. Asa se fac lucrurile coerent.
Am sters cache-ul, tot ramasese pe ala. Am restartat si computerul, vad ca acum e normal.
Am avut gura "aurita" ieri: :D :D :D

Daca vine zilele astea un 4,8 (cutremur care, oricum, nu e nici o branza, nici nu merita avertizare)


Nu stiam ca o sa fie cutremur, am zis la intamplare asa. Bine, cumva era de asteptat ca in toamna sa mai creasca putin, din august e in crestere usoara, e chiar normal. Acum completez si eu la L-ai simtit ? Ca deh, daca nu vedeam site-ul principal, nu puteam sa completez si eu acolo, nu ?
 
1. "Salut, e vorba de o notificare primita de pe twitter, exista un canal numit cutremurinfo si am primit SMS cu 5 secunde inainte sa simt." - Partea cu canalul de twitter am inteles, partea cum ai primit SMS nu am inteles, ca sa primesti SMS tb sa fii abonat la un serviciu, dar unde? Sau ai primit o notificare de la twitter de pe acel canal?

2. Pe site-ul infp.ro am cautat si eu dar nu am gasit aplicatia. Ai un link dedicat care sa duca direct la aplicatie? E un sistem de monitorizare in timp real cu avertizare prin SMS? Au promis cei de la INFP ca lucreaza la un astfel de proiect de anuntare prin SMS, dar e de dom viitorului. Atat timp cat ei castiga bani din abonamentele lunare, de ce ar da gratis in Romania? In alte tari sistemul de avertizare este gratuit, precum Japonia. Noi inca suntem la stadiul de dalta si topor cred, pe aceasta directie.

Ms
 
1,. Am primit sms de pe acel canal, eu am doar cont normal de twitter.
2. Aplicatia e in testare, cred ca in final ar trebui sa fie disponibila de pe un site, nu sa inlocuiasca site-ul. A fost data zilele astea mai mult pentru promovare, in mod nornal ar trebui sa se faca un link separat pe site, ceva de genul "sistem de avertizare online" sau asa ceva. Nu, aia de la firma privata foton sa castiga bani din asa ceva.
 
Acum, revenind la subiect: notez ca site-ul a ramas disponibil imediat dupa cutremurul de aseara. La precedentele seisme vrancene cu magnitudini de 4,7+, imediat se comuta pe o pagina de rezerva, in conditiile traficului ridicat. Ei, de data asta se pare ca site-ul a ramas online in ciuda unui posibil trafic mai ridicat, fiindca seismul a fost totusi simtit de mai multa lume, comparativ cu evenimentul de 4,6 grade din 24 august.
 
Legat de SMSuri si resimtirea cutremurului, trebuie remarcat totusi ca la un cutremur de magnitudine 4,8-5,0 nu prea simti unda P. Cand am primit respectivele SMSuri, cutremurul incepuse deja; de fapt ruperea deja se terminase in zona focala, dar cred ca doar procesul de propagare a undelor seismice era in plina desfasurare.
La 5,5-6,0 hai, mai ai ceva sanse sa simti si P-ul. Intervalul in care le-am primit a fost cam de 5-6 secunde fata de miscarea orizontala. E un pic offtopic, o sa mai continuam discutia la topicul de sisteme de avertizare.
 
Site-ul INFP are o noua forma. Sigur, nu e definitivat. Sper totusi sa vad si seismogramele in format digital. De data asta, se pun si microseismele crustale din diferite zone ale tarii...stiti doar ce taraboi am facut mai demult. :D :D Pe prima pagina gasim ultimele cutremure de peste 2,5 grade, intre alte informatii de prime-time. Pentru microseisme, trebuie facuta insa o cautare in baza de date...deh, nu e chiar mura-n gura, sa faca si lumea ceva, nu ? :)) :D
 
Au taiat accesul la sectiunea de date, ceea ce spune multe. Sigur, s-ar putea obiecta ca se lucreaza. Dar se stie ca sunt ceva probleme cu transparenta si comunicarea. Eu abia astept o alta serie de crustale care sa se simta local (si sunt multe zone in tara unde pot avea loc astfel de secvente), sa rad cum o sa sara lumea cu gura ca ce e asta, de ce nu se dau informatii, etc. O sa ma distrez atunci, in conditiile astea. Episodul Galati 2.0, in alta zona din tara. Ca si atunci, or sa dea in balbaiala, cu asa-zise explicatii care ignora observatiile lui Atanasiu...mai mare rusinea! Asta va fi consecinta transparentei limitate, nu ca dau cu eu piatra asa de florile marului.
 
Disfunctionalitatea am remarcat-o de ceva timp. Nu au pus la DATE cutremurul din Vrancea, si nu e pentru prima oara. Poate le da iar o secventa de crustale pe undeva, din alea care se simt, si lumea cauta innebunita informatii sa afle ce si cum. Sa te tii distractie atunci...:devil::devil::devil: Daca era cand a fost recenta secventa din Banat...tii...:devil:
 
Iar nu e disponibil accesul la sectiunea DATE, de cateva ore bune. Plus ca si datele de pe prima pagina nu mai sunt la zi. Sper ca nu se va da apa la moara unora, care atat asteapta; e plin Internetul de adeptii teoriei conspiratiei...
 
Se pare ca un prostut de la IT a incurcat ceva pe acolo la setari. IT-ul e o chestie sensibila, totusi, si cand strici ceva, afecteaza toata disponibilitatea functiilor site-ului.
 
Vreun pustiulica nu a stiut pe ce butoane sa apese si a incurcat borcanele. :)) :devil::devil::devil: O fi fost la o distractie si cine stie pe ce a apasat...
 
Tot nu merge, fireste. Abia astept sa apara iar cate un roi de microseisme crustale care se simta chiar si la magnitudini de 1,5-2 grade, ca la Galati. Sunt multe locuri in tara in care se poate intampla asa ceva. Si daca mai apare asa ceva, vedem si cine va face ng-ng. Nu mai spun ca se da apa la moara stim noi cui, care atat asteapta. In septembrie-octombrie 2013, "celebrul" seismolog de la infp, mihai diaconescu, s-a facut de ras in public invocand o pretinsa bula de gaz care se ridica nu stiu cum =)) =)) Se vede treaba ca individul nu a citit macar lucrarea lui Atanasiu, care inca din anii 40-50 a atras atentia asupra problemelor seismice de la Galati. Plus ca pe harti geologice vechi, aproape "prafuite", s-a gasit o veche falie perpendiculara tocmai pe Sf. Gheorghe si Peceneaga-Camena; exact pe falia asta s-au dispus cutremurele de la Galati. De unde sa fi stiut diaconescu treaba asta, dumnealui parca era cazut din Luna si invoca traznai care au dat apa la moara la toate prostiile ulterioare. Ei, sunt multe locuri in tara in care mai exista falii din astea, si sunt convins ca diferite episoade microseismice vor mai aparea, unele vor fi si simtite local. Sa vedem cine si cum/pe unde scoate camasa. O sa privesc cu detasare amuzata toata treaba.
 
Prima pagina nu e actualizata. Daca mai vine un cutremur cat de cat perceptibil...sa vedeti distractie. :devil::devil::devil: Asta e, joaca de-a intretinerea site-ului are si ea pretul ei. Daca sunt niste pustani pe acolo care vor sa faca pe grozavii, sa isi dea importanta tot manevrand pe la butoane...cineva pana la urma o sa o incurce daca se intampla o miscare care sa sperie putin lumea iar site-ul reper in materie de date seismice are probleme.
 
Back
Sus