• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul INFP

Mozilla:

Serverul nu a fost g?sit

Firefox nu g?se?te serverul www.infp.ro.

Internet Explorer 8:Google Chrome:
 
Cred ca cineva de acolo, cu anumite competente indoielnice, a umblat la ceva setari si nu mai vede pe anumite IP-uri sau ceva. Cine stie ce destept se ocupa cu administrarea si intretinerea site-ului, si-o fi bagat nasucul la configurare si a iesit o dandana. :devil::devil::devil:
 
Am sters si face la fel. Oricum face la un singur site, toate celelalte site-uri, romanesti si straine, n-au nici pe :devil:.
 
Geo cred ca te-au banat :d:d:d.
Eu unul am intrat acum cu Chrome si il deschide.
 
De aici de la servici ? De ce nu imi filtreaza iesirea la Yahoo sau la youtube, de exemplu ? Un singur site nu vad: infp.ro, in rest vad tot. Si nu am facut atacuri, nu am facut nimic. Ma enerveaza situatia asta. Mai ales ca nu ma pot duce la cineva care se ocupa cu reteaua sa il intreb de ce nu am iesire la infp.ro.
M-au banat pe mine cei de la infp.ro ? Hm. Sa fie sanatosi. Sa vad acasa ce si cum. Daca nici de acasa nu vad, se impute urat treaba.
 
Era mai mult sub forma de gluma.
Verifica pe alt calculator daca merge.
 
Nu am cum sa verific, sunt colegii aici, si nu pot sa explic de ce intru de la servici pe site-ul INFP, ce treaba am eu cu seismologia in timpul lucrului. Repet, EMSC-ul imi merge bine mersi.
 
Asa, deci am reusit sa vad infp. ro cu un free proxy de pe net. Nu imi pot schimba IP-ul de la servici, din motive obiective. Noi suntem intr-o retea interna cu niste adrese de interior, private, iesirea spre exterior e cu o singura adresa, avem un NAT/proxy intre intern si extern. Deci unde e buba ? Ce s-a putut intampla la ora 9 ? De ce nu mi-au blocat si iesirile la EMSC, de exemplu ?
 
Acum nu mai am timp si chef sa baleiez netul dupa free proxies, mojo se pare ca gluma ta nu ar fi chiar o gluma. Ceva-ceva este, chiar daca nu imi dau seama de cauza. M-am si enervat, iar daca astia m-au pus la poprire, sa fie sanatosi. Ca aia care le posteaza tampenii pe pagina de facebook...da-da, nici o problema, neh ? :ack::ack::ack::102::102:
 
Daca si acasa patesti la fel e clar ce s-a intamplat.
 
Abia astept sa ajung acasa sa vad daca merge. Daca e ok, probabil aia de la infp.ro au banat un grup masiv de IPuri din clasa celui cu care suntem noi vizibili in exterior. Daca nu e ok nici acasa, chiar ca se impute urat treaba. :102::ack::ack::45::devil::devil::mad::mad::mad:
 
Nu am idee ce s-a putut intampla in jurul orei 9 dimineata. Eu cu certitudine nu am lansat nici un atac, iar comp-ul meu nu are malware, cel putin asa imi arata produsul anti-v care e la zi. Banuiesc totusi ca vreun nepriceput de la partea tehnica de la astia a banat o clasa intreaga de IP-uri fara sa discearna. Asta ar fi varianta cea mai probabila. Vedem noi acasa. In eventualitatea, mai putin probabila, in care nici de acasa nu am acces, imi pare rau dar treaba se impute rau de tot.
 
Bine, in cel mai rau caz, acasa as avea posibilitatea sa imi resetez ruterul sa iau un IP diferit de cel de pana acum. Dar oricum e neplacut. Nu as prea crede, totusi, sa am probleme si acasa, probabil ca vreun nepriceput zelos, dornic sa arate sefilor de acolo ce mare si tare e el la protejat infp.ro, a facut vreo prostie...mai ales ca e si platit din bani publici. Pe bani publici "se merita" sa faci tranznai sau lucruri, oricum, insuficient cumpanite, cum ar fi banarea unei transe masive de IP-uri asa, la gramada.
 
Da, acum treaba e clara. Un fle? de la intretinerea site-ului/serverului a banat un grup de adrese care include si IP-ul unic cu care iesim noi in net. A vrut sa fie zelos caraghiosul ala, sa dea bine pe langa sefi ca uite ce destept e el daca baneaza nu stiu cate IP-uri. Ma asteptam la ceva mai inteligent totusi, pentru ca este vorba de site-ul unui institut cu o anume raspundere si cu un anume specific, dat fiind si impactul fenomenului seismic pe partea de informare. Dar avand in vedere ca de 7 ani apar pagini ca fiind "in constructie", ceea ce este aberant si de un ridicol iesit din comun, nu mai avem pretentii.
 
so, nu ai de unde sa stii daca nu cumva dragii tai colegi ti-au facut pocinogul si ti-au taiat accesul. verifica totusi
 
Si de ce nu au taiat si la EMSC ? Sau la youtube ? Sau la centrele seismologice din tari vecine ? Ei fix pe infp li s-a nazarit sa taie. Eu am constatat mai demult ca la intretinerea site-ului si la alte aspecte de ordin tehnic sunt inca destule lucruri care lasa de dorit. Si nu e vorba doar de aiureala aia cu pagina in lucru de 7 ani...phii.
 
S-a lamurit treaba, nu e de la mine, sunt anumite raspunsuri inadecvate in anumite configurari ale softului respectiv. Nu e ceva nou, ceva iesit din comun totusi.
 
Iar nu am acces la infp.ro. Au fost suficiente 3 accesari in 5 minute pentru ca la nivel logic (aplicatie), softul sa considere ca sunt un pericol public. Nu e de la mine din retea, stiu foarte bine ce e si ce nu e capabil sa faca adminul de retea, si nici nu cred ca e vorba de gatuire, congestie, la serverul web al infp. Nu e ca in cazul cutremurelor pe care le simte mai multa lume (4,7+), cand e clar ca e cadere la nivel fizic, in sensul ca numarul de tentative simultane de acces depaseste capacitatea. Astia au implementat o functie ca la mobotix. Pe mobotix, cand fac 6-7 postari in 5-10 minute, gata, s-a terminat, in sensul ca nu mi se mai permite sa postez. E ceva in genul asta. Nu stiu daca softul e cumparat sau scris de cineva de acolo, in orice caz are niste lacune/inadvertente serioase. Fiindca eu nu atac site-ul infp, da-o incolo de treaba. Configurare/setare proasta, ceva care incurca lucrurile.
Sigur ca pot sa intru printr-un free proxy service de pe net, e plin netul de asa ceva. Dar nu am chef.
 
Si deja mai am niste cazuri similare cu ale mele, intamplate acum cateva saptamani, deci nu are treaba cu reteaua mea, asta e sigur. Au configurat/implementat in mod deficitar o anume functie, crezand probabil ca functia respectiva le rezolva toate problemele. Ei uite ca nu e chiar asa, se produc niste efecte perverse si, evident, se da apa la moara unora si altora.
 
Back
Sus