• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul INFP

Dupa parerea mea, functia pe care au configurat-o/implementat-o nu e chiar atat de "desteapta" precum cred aia de la tehnic IT. La primul cutremur de 4,7+ tot o sa le devina site-ul indisponibil, fiindca lumea va intra si prin proxy-servers free available pe net; si atunci ce vor face ei, vor bana tot Internetul ? E cam vraiste administrarea si intretinerea site-ului ca si actualizarea continutului, am spus-o mereu; auzi, de n ani o tin langa cu "pagina in constructie". Intrebati va rog orice webdesigner si orice webmaster care se respecta si vedeti ce zice cand aude de "pagina in constructie" (sau, ma rog, "in lucru") timp de 5 sau 7 ani. Dar sa nu ne suparam prea mult, ca suntem in Romania, nu ?
 
Acum a revenit. E clar ca nu e de la reteaua mea, daca am si alte relatari de chestii similare. Si nici nu ca atunci cand se produce cate un cutremur si pica site-ul. E o functie la ei care nu merge bine, nu recunoaste cum trebuie anumite clase de IPuri pe care le considera potential malitioase in cazul unui numar crescut de accesari la interval relativ scurt. Insa din pacate asta nu e deloc o solutie pentru ceea ce se intampla atunci cand se produce cate un cutremur perceptibil pe scara mai larga. Nu este si gata.
 
Se pare ca se testeaza o aplicatie online de avertizare seismica pentru Bucuresti. Raman aia de la IRSA fara obiectul muncii...adica fara marfa de vandut. :devil::devil::devil::devil:
 
E ok, dar sa rezolve si cu site-ul, care nu mai e disponibil. Un cutremur de magnitudine peste 4,5 (cum a fost, de exemplu, cel din 24 august) nu se produce chiar in fiecare zi si nici in fiecare saptamana sau in fiecare luna...de obicei. Urmatorul 4,5+ poate sa vina si peste 6 luni. Am inteles ca se lucreaza la site, ok. Aplicatia e buna, dar momentan e doar o interfata software, testul adevarat e la primul cutremur perceptibil cat de cat. Sper ca site-ul, cu toate functiile si rubricile sale, nu doar catalogul seismic, dar si informatiile despre proiecte si altele, sa revina online cat mai curand. Inteleg ca se lucreaza la fel, se refac legaturi, ok. Aplicatia ar trebui sa fie accesibila din site, nu sa substituie complet continutul site-ului. In rest, e ok. Sunt curios cum se acceseaza de pe mobil.
 
Alt comentariu: au si obsedatii de semafor o jucarioara draguta, respectiv biluta. Ca tot urlau isterici cum e semaforul. :D :devil: E verde, na! Si cand e rosu, insemna ca vine HUTZA! :devil::devil: Morala: uite-te la bilutza centrala, neamule. Na bilutza, neamule! =)) =)) Daca-i pe verde, e liniste. Daca se face rosie, se cheama ca incepe "distractia". ;) Adica vine circul si pe la noi. De fapt, a inceput circul si urmeaza sa ne ajunga...pe noi, bucurestenii, in 25-30 de secunde. Intervalul e setat pentru BUCURESTI.
 
In orice caz, site-ul trebuie repus online cat mai repede. Fiindca, repet, un cutremur de magnitudine peste 4,5-5,0 poate sa vina si peste 6 luni, foarte bine, si ce facem pana atunci ? Probabil ca zilele astea se va rezolva, sper sa se mentina functiile si informatiile de pana acum...sigur ca sper si la ceva imbunatatiri.
 
Mai este problema LAG-ului datorita conexiunii slabe la internet sau a PC-ului.
E foarte posibil sa simtim cutremurul cu multe secunde inainte sa ajunga timerul la 0.
 
Da, si asta e important mai ales la mobile, intri cu mobilul pe net, aici e si mai si. Sigur, lasi aplicatia online sa ruleze in background (asta inseamna ca trebuie sa fii totusi permanent conectat la net, ceea ce nu e intotdeauna posibil, te mai misti, mai iesi dintr-o zona de acoperire WiFi...care oricum are o anumita incarcare).... Eu astept acum sa repuna site-ul in functiune totusi, pentru ca, repet, un cutremur de magnitudine ML > 4,5 (de tipul celui din 24 august, de exemplu) mai poate sa se produca si peste 6 luni, si ce facem pana atunci ?
 
Avem un cutremur de 3,5+ deja si site-ul nu e functional. Aplicatia e frumoasa, dar trebuie mentinut site-ul ca atare, totusi.
 
Imi pare rau, dar treaba nu e in regula. Nu testezi ceva pe pagina principala inlocuind-o cu totul. Daca nu se rezolva rapid, or sa aiba vorbe. Ok, se lucreaza, dar macar puteau lasa forma veche, cu link suplimentar la aplicatia de avertizare, nu te apuci sa substitui tot fara sa lasi o rezerva.
 
Si daca testeaza doar interfata grafica, nu e nici o filozofie, am vazut-o, e cu biluta verde care cica trebuie sa devina rosie cand vine hutza. Numai ca lipseste obiectul care sustine testul. Adica asta de fapt nu e test de functionalitate. Se poate face, eventual, o simulare, baga un semnal cu anumite caracteristici si vad daca se face bila rosie, baga si variatia de interval si semnalul sonor, ok. Altfel, nu e mare branza. Las la o parte ca ceasul e setat cu o ora in minus fata de ora locala, nu e nici cal (UTC) nici magar (ora locala in Romania). Si, inca o data, functiile informative ale site-ului...totusi, cutremurele perceptibile nu vin in fiecare zi sau in fiecare saptamana/luna.
 
Si inca ceva. E usor de vazut ca banda aia aparent mobila, linia care defileaza, nu e reprezentare de semnal seismic. Macar sa faca si ei o simulare, sa bage o forma de unda care reprezinta inregistrarea unui cutremur de marimea celui din octombrie 2013 si sa vada cum merg functiile, cum se schimba culoarea bilei si cum/daca se emite semnalul sonor, plus cronometrarea secundelor ramase din cele 30 maxim admise pentru Bucuresti. Asa se face treaba. Asta e.
 
Daca asta inteleg prin informare, atunci sa fie sanatosi, ca se fac de rasul lumii. Pana si iranienii sunt mai informativi.
Sa ne aducem aminte ca acum vreun an jumate, domnul ministru al Cercetarii Mihnea Costoiu se lauda cu ce aplicatie grozava de avertizare se va dezvolta si va fi gratis pentru toata lumea. Foarte frumos. Dar intreb eu ca un carcotas: de ce acum, cand incepe campania electorala ? Ha ? :devil::devil::devil::devil: E frumos, e interesant, dar nu prea e utila asa cum e acum.
 
Eu sper si cred totusi ca se va reveni la o forma cel putin echivalenta cu ce exista pana acum. Asta nu e site stiintific de centru seismologic, totusi. Aplicatia trebuie sa fie doar o anexa, sa existe in site un link special pentru acces, dar nu e normal sa se substituie tot continutul site-ului cu chestia asta, e complet aiurea.
 
Bun, e interesanta aplicatia, dar: ce faci daca din cauza intarzierilor inerente unei conexiuni la net, pana vezi ca mai ai 25 de secunde, de fapt ai si inceput sa simti cutremurul ? Oare s-a tinut cont si de acest aspect ?
 
Inca o obiectie, in legatura cu pragul minim de magnitudine. Cred ca ar trebui sa fie mai mare, minim 5,5 pe scara Richter (sau chiar 6,0). Din motive evidente.
 
Si nu este deloc in regula faptul ca aplicatia asa-zis testata ruleaza pe site, se taie toate functiile site-ului, nu mai e disponibila informatia curenta. Site-ul nu se mai actualizeaza cu informatiile despre cutremurele curente. Nu s-au mai pus datele privind cutremurul de ieri. Parca era vorba ca se publica seismele de la 2,5 in sus pe pagina principala, iar pe twitter vin si cele de 2,0-2,4 grade. Cineva rau ar sugera ca e un pretext sa nu se mai actualizeze continutul site-ului. Nu e normal sa se taie site-ul doar ca sa se faca niste pretinse teste. Oricum nu sunt teste de functionalitate a sistemului de avertizare, ci asa-zise teste pentru interfata grafica (software), atat si nimic mai mult. Sa bage nene un semnal similar celui al unui cutremur, sa faca o simulare; si nu cu blocarea functiilor site-ului, si cu oprirea publicarii informatiilor despre cutremurele curente, inclusiv a notificarilor prin SMS de pe twitter.
Eu nu dau 2 bani pe asa-zisele teste, daca ele se fac cu pretul blocarii accesului la informatiile despre seismicitatea curenta, despre proiectele in derulare si alte asemenea.
Chiar acum au bagat iar asa-zisele teste, taind functiile obisnuite ale site-ului. Este complet aiurea, e aberatie la maxim. Sau trebuie sa se puna ceva frumos ca sa ia gura targului, in campanie electorala ? N-am uitat declaratia tovarasului ministru al Cercetarii Mihnea Costoiu. Impusca 2 iepuri dintr-o data. Pe de o parte, sa dea bine ca s-a facut si s-a dres, sa voteze lumea pe cine trebuie, iar pe de alta parte ce sa mai actualizam noi site-ul cu informatiile despre cutremure, ce sa-si bage prostimea ochii in cutremurele noastre, ia mai da-i incolo.
Nici macar nu este test adevarat, pentru ca de cate ori deschid aplicatia in browser, forma de unda vizibila este aceeasi, incepe cu o galma si apoi devine linie dreapta. Cutremurul de ieri nu s-a vazut deloc. Inclin sa cred ca e un pretext care sa ascunda intentia de a nu mai publica pe site cutremurele curente.
 
Back
Sus