• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul si semaforul IRSA

Faptul ca pe site-ul actual al IRSA nu mai scrie de pateneriatul cu INFP-ul, NU inseamna ca acel parteneriat nu mai exista. Poate ca exista si acum, doar ca nu mai este mentionat pe site. Deci deductia ta pote fi incorecta dpdv logic si am sa-ti explic de ce: din momentul in care IRSA nu a mai facut public semaforul, din acel moment toate datele semaforului sint confidentiale intre IRSA si abonati. Cu alte cuvinte, nici abonatii nu mai au (presupun) voie sa faca publice datele din semafor.
Ori, chiar daca datele actuale ale semaforului (descrierile si comentariile legate de precursori) ar fi la fel ca si cele din formatul vechi, oricum abonatii nu ar avea voie, presupun, sa vorbeasca public despre aceste date (fiind confidentiale intre abonati si IRSA). Chiar daca semaforul actual ar fi la fel ca si cel vechi (aceasi nivel de predictie), nu se va sti acest lucru de catre public (de care noi, de catre cei care doresc sa se aboneze pentru a afla o predictie cat mai clara pe baze stiintifice).
Iar in cazul in care semaforul actual ar fi la fel cu cel vechi (doar ca noi nu putem sti), inseamna ca INCA ar mai exista acel parteneriat intre IRSA si INFP prin care informatia ar fi cenzurata fata de abonati.

Deci intrebarea ramane: mai exista acel parteneriat intre IRSA si INFP de care vorbeste Alex?

Pentru un om care doreste sa se aboneze la IRSA cred ca orice fel de cenzura referitoare la predictii si prognoze (gradul de predictie), indiferent de motive, influenteaza puternic decizia de a se abona. Deci cred ca ar trebui sa fie in interesul celor de la IRSA sa spuna din nou, cat se poate de clar pe site, daca acel parteneriat inca mai exista.

In definitiv cred ca oamenii cel mai mult vor sa afle prognozele si predictiile de cutremure. Cred ca cel mai important si eficient (dpdv al vietilor salvate) este sa poti sa fi informat de cu cateva ore sau zile inainte de un cutremur mai mare iar cand te alarmeaza avertizorul sa fi deja in cunostiinta de cauza, constient si atent la posibilitatea ca in acea perioada sa sune avertizorul, eventual la adapost.
Cred ca asta isi doresc oamenii care vor sa se aboneze la IRSA.
Altfel, avertizorul fara prognoza seismica te poate lua total pe nepregatite (mai ales avand in vedere raritatea seismelor sensibile) si in foarte multe situatii nu mai ai timp sa reactionezi daca nu esti avertizat dinainte de o prognoza seismica (daca nu esti atentionat de o prognoza sa fi mai atent la avertizor intr-o numita perioada).
Cred ca cel mai eficient ar fi sa fie mai multe alarme false ale prognozelor seismice, decat sa fie ratata prognoza unui cutremur major in care pot muri atatia oameni.

In formatul vechi al site-ului IRSA scria clar de parteneriatul cu INFP si de faptul ca predictia a fost trecuta la \\"confidential\\".

Despre ce \"predictie\" este vorba (cea care era trecuta la \"confidential\")?

Sa inteleg ca ei puteau face predictii mult mai clare si mai precise decat faceau pe pagina semaforului vechi? Sa inteleg ca aceste predictii clare si precise nu erau facute publice intr-un limbaj transant datorita parteneriatului cu INFP-ul? Sa inteleg (din ce spunea Alex) ca IRSA a facut publice initial prognoze seismice pe site iar acum nu mai face aceste prognoze datorita parteneritului cu INFP-ul? Semaforul seismic a aparut dupa parteneriatul cu INFP-ul, dupa ce nu au mai putut face publice prognozele seismice? Oare acum daca te abonezi la ei poti avea acces la predictii si prognoze clare, fara nici o cenzura?

Ar fi util daca ar putea raspunde cineva la aceste intrebari.
 
Iti spun ce am inteles eu din toata povestea: cu ceva ani in urma, IRSA publica predictii (data, ora si intensitatea). Eu nu accesam site-ul la acel moment. A urmat parteneriatul cu INFP, si predictiile au devenit confidentiale, acest lucru fiind mentionat pe site. Apareau pe site numai niste predictii vechi, istorice. Devenise public semaforul, fara prea multe comentarii. Aceasta etapa am prins-o.
Acum, abonatii au acces la semafor + ceva comentarii legate de semnalele interpretate, dar nu la predictie (data, ora si intensitate).
Nu exista vreun contract de confidentialitate care sa interzica abonatilor sa discute ceea ce vad pe site. Evident, nu pot publica informatiile, ele fiind proprietatea IRSA.

Referitor la vreun parteneriat ascuns, am anumite indoieli, dar nu am argumente, ci doar asa... un feeling. Desigur as vrea si eu sa aflu lucruri mai exacte;)
 
gx, ma uit la IRSA si vad ca de cind infp nu ne mai da date nu mai pun nici ei nimic. din 09/09/29 pina in 09/10/09, pt 12 pozitii nu au decit niste ore, nici macar o localizare sau o magnitudine. in alta parte tu zici sa irsa e singura sursa de informatii, dar nici ei nu au decit un cutremur pus in plus fata de infp. halal sursa (surse de fapt...):ack::harhar:=))=))
 
Anda, evenimentele necompletate corespund, de fapt, teleseismelor, nu si cutremurelor din Romania. De exemplu, apare si seismul din Transnistria din 9 oct ora 20:30 UTC , dar fara date. Am observat mai demult ca acele evenimente incluse in lista lor, dar fara determinari de magnitudini si localizari, corespund unor seisme departate, de fapt.
 
Asa ca IRSA nu copiaza de la INFP, totusi. Nici chiar asa. O fi criticabil semaforul, precum si ceea ce scriau ei la semafor, dar nu copiaza date de la INFP. Tine cont de faptul ca ei se focalizeaza pe evenimentele din Vrancea, eventual din estul Munteniei, nu si din alte zone.
 
Oricum, datele pentru seismul de azi de la ora 3:51 UTC, adancime 90 km, nu aveau cum sa le copieze de la INFP.
Repet: nu imi place semaforul, pe care il consider nerelevant; dar nu ma bag in treaba lor, e firma privata si fac ce vor, suntem economie de piata, cica, capitalismul are bunele si relele lui. Dar nu cred ca se pune problema ca IRSA copiaza datele seismice de la INFP. Nu cred asa ceva.
 
Au mai fost perioade in care si in lista IRSA apareau putine evenimente, chiar pauze aparente de 5-10 zile. Nu e o noutate.
 
Asa ca IRSA nu copiaza de la INFP, totusi. Nici chiar asa. O fi criticabil semaforul, precum si ceea ce scriau ei la semafor, dar nu copiaza date de la INFP. Tine cont de faptul ca ei se focalizeaza pe evenimentele din Vrancea, eventual din estul Munteniei, nu si din alte zone.
ce zic eu si ce intelegi tu :ack:
eu am vrut sa zic ca ambele sint la fel de inutile, ca nici irsa nu a avut date in perioada aia =)):harhar:=))
 
Asta nu elimina observatiile facute privind lipsa de actualizare a datelor INFP pentru ultimele seisme (27 sept, 9 oct). Le-au lasat pe valorile determinate automat, ca sunt suficiente pentru curiosi. Cat priveste perioada lipsita de cutremure de peste 2,0 , nu e o premiera totusi. Daca nu ma insel, in prima jumatate a lui martie a mai existat o astfel de perioada, in care nici pe IRSA nu apareau evenimente consemnate. Deci au mai fost cazuri.
 
Cu alte cuvinte conform teoriei conspiratiei, autoritatile au interzis IRSA si INFP sa publice date... =))
 
ei da! mai degraba nu au avut date. ori nu au fost seisme ori nu le-au inregistrat. =))
 
Nu Cutremuratule, a fost o perioada lipsita de seisme cu magnitudinea de cel putin 2,0 pe scara Richter.
 
M-a mirat faptul ca ultimul seim, cel din 9 oct, a fost publicat de IRSA foarte tarziu - a doua zi, daca mai tin minte bine. De obicei publica seismele foarte repede dupa ce se produc. Acum am stiut de seism pt ca a sunat alarma, si l-am vazut la scurt timp pe EMSC.
Trebuie insa sa remarcam faptul ca acest seism s-a produs pe semafor portocaliu - rosu:clapping:
 
da, si eu m-am mirat. a durat f mult

Am sunat la ei si am intrebat de ce nu s-a publicat. Din cate am inteles cel care se ocupa de updatarea site-ului era plecat in tara pentru revizii tehnice.
 
oare de ce au sunat pagerele azi? i-a intrebat cineva pe cei de la foton?
 
A fost un cutremur mare in Fiji ale carui vibratii au ajuns la noi intr-un sfert de ora. Cum au declansat sistemul de alarmare Romanesc, nu stiu.
 
A fost un cutremur mare in Fiji ale carui vibratii au ajuns la noi intr-un sfert de ora. Cum au declansat sistemul de alarmare Romanesc, nu stiu.

pi baza de rahat bagi, rahat ai sau pi inverse
placa achizitzii rulezzzzzzz
shi mai ales aia di seteaza softu :55:
 
Dragii mei, sa lamurim odata lucrurile cu SEMAFORUL SEISMIC de la FOTONSAS, sunt cateva intrebari care merita niste raspunsuri ample:
1. Cat de aproape de adevar si cat de util este? Sa remarcam faptul ca a "nimerit" tot ce se putea nimeri pana acum, adica a facut avertizari corecte! Toate datele converg spre acest lucru!
2. Se poate face pe site-ul nostru un patrat intr-un colt cu respectiva culoare din ziua respectiva? Se incalca vreo proprietate, vreo regula? Se poate gasi o solutie perfecta legal? Accesul la PROGNOZA SEISMICA se face doar de catre ABONATII Centrului de Avertizare Seismica acum!!!
3. Oare numai cei cu bani au dreptul la informatie, si - mai grav - dreptul la VIATA? Se aboneaza doar unul dintre noi si beneficiaza toti! Anul trecut accesul la SEMAFOR CUTREMUR a fost gratuit, in prima parte a anului, acum ... http://www.fotonsas.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=2
Orice comentariu va fi binevenit! :32:
TRAIM VREMURI GRELE SI VOR VENI TIMPURI SI MAI GRELE!!! :32:
TRAIM INTR-O TARA FARA REACTIE, veti vedea... si totusi... HAI ROMANIA!!!
 
subiectul asta nu merita un topic, exista deja unul despre IRSA. pe noi nu ne intereseaza avertizarea foton, nu credem in semaforul care nu prea a nimerit nimic. cutremurele maricele au venit pe semafor verde si s-au primit avertizari la cutremure din sumatra sau la unele de 3 si ceva. n-ai sa vezi niciodata pe acest site avertizarile foton. iti garantez!
 
Back
Sus