• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Tipuri de cutremure vrancene

Cam asa ceva. Deci a frapat pe multi numarul de 4-5 cutremure mai mari pe secol, intr-un volum litosferic relativ redus. Nu prea era normal asa ceva.
 
Inca ceva. Daca cutremurele vrancene sunt generate de ruperi in interiorul acestui bloc nu este de presupus ca acesta in timp si-a modificat volumul si implicit masa? Si daca este asa nu inseamna ca magnitudinea maxima ce poate fi generata de acesta sa scada in timp?
 
Pai se admite ca pana la urma...se va cam termina, intr-un anumit timp. Din pacate nu cred ca vom apuca noi. Cel mai mare cutremur cunoscut a fost cel din 1802, si a fost in partea foarte adanca din Muntii Vrancei, de tipul celui din 1940. Ca idee, procesul e in stingere treptata, intr-adevar.
 
Multumesc pentru explicatii modul explicit in care ai facut-o, ca de altfel in toate informatiile pe care le dai.
 
Si eu multumesc pentru aprecieri, si de fapt ma bucur ca se implica lumea in aceste discutii.
Si apropos de ce spuneai, e interesant ca dupa 1940, in zona adanca de la nord de Vrancioaia a cam disparut activitatea importanta. Centrul activitatii seismice de foarte mare adancime (150 km) din Muntii Vrancei a "migrat" de la nord de Vrancioaia (1940) mai catre centru asa. Asta e interesant in contextul modificarilor de forma si pozitie ale acestui bloc. Cred ca in 1940 s-a rupt ceva acolo jos, si acel ceva s-a dus in jos sau/si s-a digerat cumva in astenosfera. E o ipoteza doar.
Din acest motiv, cred ca un viitor cutremur de foarte mare adancime din Muntii Vrancei nu va mai veni din capatul nordic (ca in 1940) ci mai degraba din partea dinspre centru asa.
 
Un viitor cutremur vrancean foarte adanc din Muntii Vrancei, tip A cum l-am denumit, ar putea veni, candva, mai degraba din partea centrala a ariei seimogene, si nu din zona epicentrului cutremurului din 1940. Incepand din 1960 s-au produs 7 cutremure moderate (MGR=5,5-5,6) pe aceasta zona centrala, iar aceste seisme moderate pot "pregati", cumva, pe termen lung, un viitor seism major la o adancime de 140-160 km asa. Sa speram ca un cutremur de acest tip si de magnitudine foarte mare (MGR=7,4-7,6) va veni mult mai tarziu, intr-adevar. Cel putin asa ar arata actualele prognoze pe termen lung. Dar...cum spuneam si altadata, cine stie ce e acolo jos, vorba cuiva, nici :devil: nu stie sigur ce e.
 
Ma uitam recent pe hartile prezente pe emsc care prezinta seismicitatea Vrancei.
Nu putina mi-a fost mirarea sa remarc cateva cutremure intre 200 si 250 km adancime (cele doua cercuri albastru inchis). Personal, stiam ca in Vrancea nu pot aparea cutremure sub 200km dar se pare ca m-am inselat.


342349.regional.seismicity.depth.jpg


Interesant ca acestea se afla la marginea zonei seismice. Acum se pune intrebarea: putem avea cutremure moderate in aceste zone adanci sau nu ?
 
Cel mai adanc cutremur vrancean s-a produs la 16 mai 1982, undeva pe langa SIRIU, deci la capatul sud-vestic al ariei epicentrale, adancimea focala fiind de 205 sau 218 km, in functie de sursa datelor. Cutremurul a avut magnitudinea 4,5. Alte cutremure mai jos de 180 km nu stiu sa mai fi fost, acela a fost o exceptie. Nu, cutremurele moderate si puternice sunt grupate doar la adancimile de 70-110 km, 120-135 km si 140-170 km.
 
Teoretic viitorul seism vrancean important, ar trebui sa faca parte din categoria, care nu a mai generat seisme mari de ceva timp.
 
Se poate face o foarte buna corelare intre anumite tipuri de cutremure vrancene puternice (MGR > 6,5-6,7) si caracterul sezonier al seismicitatii din Vrancea.
Sa vedem intai cazul seismelor foarte adanci (h=135-160 km) care apar de obicei in perioada octombrie-noiembrie:

25 octombrie 1446 MGR 7,2
24 noiembrie 1516 MGR 7,2
8 noiembrie 1620 MGR 7,3
26 octombrie 1802 MGR 7,7
26 noiembrie 1829 MGR 7,0
13 noiembrie 1868 MGR 6,6
6 octombrie 1908 MGR 6,8
10 noiembrie 1940 MGR 7,4

Desi in catalogul ROMPLUS cutremurul din 1908 este dat cu adancimea de 125 km, in alte cataloage (V.Marza, C.Radu) apare cu adancimea de 150 km. Ion Atanasiu il aprecia ca fiind ceva mai adanc.
Oricum, cred ca sunt niste cauze fizice ale acestei corelari intre tipologia seismelor si caracterul sezonier, de exemplu in faptul ca seismele foarte adanci semnificative apar de obicei in octombrie-noiembrie.
 
Este usor de observat ca, cel putin pentru perioada ultimilor 600 de ani, cutremurele de octombrie-noiembrie s-au produs mai mult in prima jumatate a fiecarui secol, desi in secolul al XIX-lea a existat si cazul seismului din 13 noiembrie 1868. In partea a doua a secolului apar si cutremurele de august:

29 august 1471 MGR 7,4
15 august 1571 MGR 6,8
10 august 1590 MGR 7,2 (cu niste semne de intrebare)
19 august 1681 MGR 7,4 (in catalogul lui C.Radu cutremurul din 1679 apare ca fiind doar unul moderat). Dupa el apare insa un cutremur resimtit intens in Muntenia la 7 ianuarie 1690; catalogul lui Cornelius Radu este totusi mai complet pentru perioada ultimilor 600 de ani. Va rog sa observati deja clasicul interval de 9 ani 1681-1690.
17 august 1893 MGR 6,7
31 august 1894 MGR 6,8
30 august 1986 MGR 7,0
 
Secolul al XVIII-lea pare a fi fost unul foarte atipic si in ceea ce priveste aparitia cutremurelor vrancene. Nu au aparut nici cutremure mari de octombrie-noiembrie, nici cutremure mari de august. Palierele de adancime s-au respectat totusi: 150 km pentru cutremurul din 12 iunie 1701, 125-130 km pentru marele cutremur din Muntii Buzaului de la 11 iunie 17387,4), posibil 110-130 km pentru cel din 6 aprilie 1790.
 
Back
Sus