• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Tu de ce nu mergi cu bicicleta?

Greva la metrou. RATB-ul neputincios. Multa lume a ales sa mearga pe jos. Am numarat biciclistii. Numai 12 intr-o ora si jumatate. De ce asa putini?
Sa nu zica cineva ca e greu de dat la pedale ca mersul pe jos e de 5 ori mai greu ca mersul cu bicicleta.

Lasand la o parte bicicleta, daca pe perioada grevei s-ar fi interzis circulatia autoturismelor, RATB-ul ar fi facut fata cu succes. Pentru ca nici metroul, nici calatorii nu au blocat RATB-ul ci autoturismele.
 
motociclisti ai numarat? :clapping:
 
Nu, ca nu cred sa fie motociclisti care sa nu mearga cu motocicleta dar din cauza grevei sa se razgandeasca.
 
de o saptamina am inlocuit masina de serviciu cu... bicicleta de serviciu. si e super, chiar ma simt mai in forma ;)
 
e foarte distractiv, eu am invatat vara aceasta sa pedalez astfel ca acum merg destul de bine..lasand la o parte gropile, e foarte distractiv, iar aproape in fiecare seara merg cate 20 km..sincer sa fiu, nu-mi se pare deloc obositor, desi traiesc intr-o zona cu multe dealuri..la inceput pare putin mai greu, dar dupa ce inveti, creeaza dependenta ;)

oricum, ca un aviz, sa nu franati pe roata din fata prea des, si mai ales in cazul pantelor, ca va alegeti cu un zbor peste ghidon :rolleyes: (eu o stiam, dar eram putin sceptic la inceput, asa ca am testat mitul)
 
anda a spus:
de o saptamina am inlocuit masina de serviciu cu... bicicleta de serviciu. si e super, chiar ma simt mai in forma ;)
Si colegii? Presupun ca sunteti mai multi, nu-i asa?

Nu stiu cata lume s-a gandit dar in caz de cutremur in Bucuresti bicicleta e de baza. Ca pe RATB, metrou si masina nu se mai poate conta. Personalul de la RATB vrea acasa, metroul trebuie verificat daca mai e bun, toata lumea merge cu masina "sa ajunga repede" si distantele nu sunt chiar asa mici ca sa mergi pe jos. Apropo, desi bineinteles ca nu asta e cel mai important, cum a fost in 1977, stie cineva? Au aparut mai multi biciclisti dupa cutremur?
 
Eu când merg cu bicicleta, evit, pe cât posibil, șoselele. S-au umplut de demenți. În rest, de câte ori am ocazia, mai ies la câte-o plimbărică.
 
da, sintem vreo 40 cu biciclete si de multe ori mergem impreuna cite 5-6 unde avem treaba. e foarte fain.
 
Back
Sus