• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Tu de ce nu mergi cu bicicleta?

Eu nu merg pe bicicleta in principal pentru ca nu stiu cum se face acest lucru. Am mers doar pe tricicleta si asta in copilarie.
Din pacate, un amic biciclist a trait in cateva randuri niste experiente care l-au cam lecuit: fugarit si inghesuit de soferii de tir. Buna glumita, nu?
 
Eu nu merg pe bicicleta in principal pentru ca nu stiu cum se face acest lucru.
Multumesc pentru raspuns.
Eu am avut norocul sa citesc intr-o carte cum se face ca poti sa-ti tii echilibrul pe bicicleta, am aplicat teoria si am reusit sa invat fara sa cad. E drept ca numai teoria nu ajunge, faci niste S-uri de toata frumusetea si dupa 2-3m te opresti. Dar nu cazi.

...un amic biciclist a trait in cateva randuri niste experiente care l-au cam lecuit: fugarit si inghesuit de soferii de tir...
Se vede treaba ca anumite comportamente pe bicicleta ne pun viata in pericol, si asta nu tine de regulile de circulatie. Anumite lucruri nu se fac chiar daca ai dreptate. Partea proasta e ca nu stiu ce anume i-a determinat pe soferii aia sa fie agresivi. Ar fi util de stiut.
 
Inghesuit si fugarit de soferii de tir cu ajutorul vehiculului condus, in sensul de apropiat si simulat ca-l impinge de pe partea carosabila. Pentru simplul fapt ca drumul are o singura banda/sens, tirul e mare, biciclistul e mic, drumul e lung si o gluma proasta facuta unuia care n-are alta treaba decat sa faca drumetii cu bicicleta mai dinamizeaza atmosfera in cabina.
 
eu merg de cite ori pot. cu o veche bicicleta TOHAN
 
Eu am un motiv foarte intemeiat pentru care nu merg cu bicicleta .Mi-a furato :55:
 
nu fi suparat, ti-a ramas tancul :55:
 
^^^^
Cu care să se suie pe ăla de i-a furat bicicleta sau cum?



Eu merg cu transportul în comun, deşi câteodată mi-aş dori să fie prevăzute vehiculele cu instrumente de tortură împotriva ălora care ascultă manele pe telefon, a ălora care îşi bagă nişte căşti de doi lei în urechi, după care dau muzica tare de auzi şi tu ceea ce nu te interesează, precum şi a cerşetorilor. Bicicletă n-am avut niciodată, maşină n-am, iar de motociclete mi-e frică. :55:
 
Mi-a furato :55:
E foarte suparator ca se intampla. Se recomanda plangere la politie si cautat prin talcioc.
In general pagubitii dupa un timp cumpara alta. Am auzit ca unora li s-a furat bicicleta si de doua ori. Un navetist isi facea socoteala ca iese mai ieftin daca lasa sa i se fure din cand in cand bicicleta utilizata pentru deplasarea de la gara la serviciu decat sa plateasca sa o transporte acasa zilnic cu trenul.

Cu care să se suie pe ăla de i-a furat bicicleta sau cum?
Nu, in loc de bicicleta

Eu merg cu transportul în comun
Si eu, pentru ca mi-e nu stiu cum sa ies in evidenta dar am constatat ca asta nu e valabil pentru cei mai multi cum credeam.

Totusi, de ce nu se merge mai mult cu bicicleta?
 
Da am incercat sa \"predic\" pentru bicicleta, insa multi spun ca e vorba de traficul periculos. Eu simt totusi ca e doar un pretext. Sunt mult prea snobi. Daca nu o cauti cu lumanarea si nu provoci (a se citi nu mergi cu viteza daca esti si fata), poti avea parte de un traseu normal. Cativa au spus ca ajung transpirati la birou si e cam neplacut.

Si hai sa ne gandim, la noi in Romania masina indica un statut. Marea majoritate prefera sa isi ia o masina decat sa isi ia o casa, in situatia in care au totusi bani sau posibilitatea de a lua un credit. Toata lumea stie ce e aia un VW sau Ford sau mai stiu eu ce, dar o bicicleta e doar o bicicleta.
 
si cu cit masina e mai de fițe e si proprietarul mai (re)cunoscut. stiu cazuri de fițoși din astia care spun ca ce daca au o masina scumpa, ei sint oameni obisnuiti. si ca nu au nevoie de notorietate dar fac tot ce pot sa iasa in fata.
stiu si doua exceptii, de oameni extrem de bogati, care au plecat de jos si care si acum sint aproape la fel ca atunci cind reparau masini sau vindeau la tejghea piinea facuta in cuptorul din spatele casei. exceptiile astea ar merge cu bicicleta, daca masina nu le-ar economisi o gramada de timp.
 
@Aschiuta:
Initial credeam ca singurul motiv sa nu mergi cu bicicleta e ca e greu sa faci un lucru neobisnuit, ca e greu sa fii deosebit.
Dupa ce m-am mai documentat, se pare ca intr-adevar frica de masini este un motiv.
Am impresia ca si comoditatea si transpiratia sunt motive. Stiu pe cineva care dupa doua saptamani a renuntat din cauza transpiratiei. Apropo, cum e sa urci dealul de la Cotroceni?
Frica de masini cred ca se trage din copilarie cand eram trasi de mana ca \"Vine masina si te calca!\". Nu mai suntem copii. O noapte acasa e mai periculoasa ca poate vine cutremurul.
@Anda, @Aschiuta
Fitosii sunt totusi, proportional, putini. Autobuzele sunt pline si pistele de biciclisti, chiar vara, sunt aproape goale. De ce?

Nu cred ca efortul fizic e un deranj decat in imaginatia celor care nu au incercat. Pe bicicleta contextul te fura si te trezesti, dupa transpiratie, ca ai facut efort fara sa-ti dai seama. Daca te controlezi, adica esti atent sa mergi mai incet decat iti vine, sa te lasi eventual depasit (asta pentru unii e cel mai greu :55: ), cred ca poti sa nu transpiri.
Doar astea sa fie motivele sa nu mergi cu bicicleta?
 
Asta ne face o natie de fricosi. Ceea ce nu e prea incantator. Nu neg ca nu am fi asa o natie, ca exista o mare doza de lasitate in roman (parerea mea - no offense!).

Daca motivul asta ar fi adevarat, atunci de ce nu vad in Timisoara sau in Iasi mai multi biciclisti. Sau in statiunile de la mare, vorba aia ca te duci la relaxare acolo si ai unde sa te plimbi. Nu cred ca e real. Gandeste-te un pic: vezi mimozele fardate sa se plimbe cu \"bicla\"? Pai ii curge rimelul de pe ochi pana ajunge la birou, iar la birou ii ia o ora sa se fardeze!!!!! Cine o mai ia de nevasta? Sau daca e maritata, vrei sa se degradeze in fata colegilor prezentandu-se fara fard?

Am urcat pe bicla pana la Scropoasa, iar de la Scropoasa pana in primul sat am carat si bicla si rucsacul in spinare. Am mers de la Tulcea la Mahmudia cu vant in fata, iar de la o medie propusa de 12km/ora am mers cu 5km pe ora din cauza unui vant din fata. Lumea din zona spunea ca in ultima luna nu mai batuse vantul asa! Cotroceni is cool la deal sau la vale! Pentru sporirea dificultatii il urc cu viteza 21, bineinteles ca zimtii sunt prastie!

Eu cu bicla la birou merg doar vara din cand in cand din motive de transpiratie. Numai vinerea oricum. Ca nu ma pot abtine sa nu iau viteza. De, viciul!
 
ma gindesc ca poate multi nu-si pot permite o bicicleta...
 
ma gindesc ca poate multi nu-si pot permite o bicicleta...
O bicicleta ieftina costa cam 350 lei. Asta inseamna abonament RATB + metrou pe toate liniile pe 5 luni. Dar se pare ca intr-adevar si asta e un motiv (sa dai deodata 300-400 lei) si e destul de greu sa spui \"nu-mi pot permite\" asa ca o dai cotita ca \"e greu de dat la pedale\" sau \"e periculos\" ca da mai putin rau.

Asta ne face o natie de fricosi.
Nu, problema e mondiala. Si englezii se tem, si americanii, si portughezii, si irlandezii si probabil multi altii.

Daca motivul asta ar fi adevarat\' date=\'...[/quote\']Care? Scuze dar nu ma prind? Comoditatea, transpiratia, frica de masini, snobismul?

\'Aschiuta\' pid=\'30182\' dateline=\'1256572822\' a spus:
atunci de ce nu vad in Timisoara sau in Iasi mai multi biciclisti.
In Arad acum 30 de ani erau o multime de biciclisti si cred ca sunt si acum. Si in Timisoara erau vizibil mai multi ca in Bucuresti. In Iasi nu stiu, cred ca intra in categoria \"Bucuresti\"

Sau in statiunile de la mare\' date=\' [/quote\']Nu e usor sa cari bicicletele la mare. Trebuie suporti pe masina sau daca nu mergi cu masina, odata cu bagajul mai cari la tren si bicicleta. Sau mergi pe bicicleta la mare si aia nu mai e plimbare, e sport serios.

\'Aschiuta\' pid=\'30182\' dateline=\'1256572822\' a spus:
Gandeste-te un pic: vezi mimozele fardate sa se plimbe cu \\"bicla\\"? Pai ii curge rimelul...
Pai cine le pune sa goneasca? (Da, stiu, te fura peisajul si o arzi fara sa-ti dai seama... am patit-o si eu) Sa mearga cu 10-15km/h, relaxat.

Am urcat pe bicla pana la ... Am mers de la Tulcea la Mahmudia cu vant in fata...Cotroceni is cool la deal ... urc cu viteza 21
Paradoxal, se pare ca tocmai ciclismul ca sport este inamicul mersului cu bicicleta pentru deplasari sau plimbat. Se creeaza impresia ca bicicleta mai ales pentru sport de performanta.

P.S. Mda, cred ca am exagerat... scuze... Ce sa sterg? :55:
 
nu stergi nimic :55:
o bicicleta ieftina e proasta, se strica urgent. asa ca probabil se gindesc ca nu are rost sa se lipseasca de 400 de lei fiindca ii arunca degeaba, neavind mai multi pt ceva de calitate.
 
[quote name=\'\'anda\' pid=\'30191\' dateline=\'1256582879\']o bicicleta ieftina e proasta\' date=\' se strica urgent...[/quote\']Daca apuci sa mergi aproximativ 3000km (adica 5 luni zilnic 2 drumuri de 10 km) pana se strica sau :55: se fura, din punct de vedere economic e bine. Iti recuperezi abonamentul pe RATB si metrou.
 
Off...atatea riscuri si cu toate astea se merita! pe cuvant:
- daca mergi cu bicicleta la serviciu si nu pleci cu 5 minute inainte de a incepe programu nu o sa ajungi fleasca(si la urma urmei poti sa cari un tricou de schimb in spate daca e nevoie).
- Praf??..hai sa fim seriosi; si in masina si pe motocicleta tot cam acelasi praf il inhalezi(cu un filtru nu se face primavara, noxele de la esapament trec ca prin branza).
- daca 50% din soferi ar merge pe bicicleta cu siguranta nu ar mai fi atata praf iar riscul de a fi lovit de o masina ar scadea si el.
- faci un pic de miscare si nu cred ca strica deloc, ba din contra.
- placerea de a depasi Q 7-le care sta la semafor :55:
- ne-am mai destresa(ma uit ce oameni crispati sunt soferii bucuresteni)
...si cred ca lista poate continua
 
Off...atatea riscuri si cu toate astea se merita! pe cuvant:
- daca mergi cu bicicleta la serviciu si nu pleci cu 5 minute inainte de a incepe programu nu o sa ajungi fleasca(si la urma urmei poti sa cari un tricou de schimb in spate daca e nevoie).
- Praf??..hai sa fim seriosi; si in masina si pe motocicleta tot cam acelasi praf il inhalezi(cu un filtru nu se face primavara, noxele de la esapament trec ca prin branza).
1. Nu daca mergi la costum.
2. Haide mey, ca nu vorbim de filtru de dacie. Un filtru de polen mediu nu prea lasa praf si noxe sa treaca prin el. Unul de top nu lasa aproape deloc.

- placerea de a depasi Q 7-le care sta la semafor :55:
Aici nu te pot contrazice neam.
 
Merge si la costum dar arati super-super-super ciudat (dar asta e ceva subiectiv :55: ). Daca suporti, foarte bine. De putut, se poate daca ai de ce:

Renaud Dutreil, the chairman of the North American unit of the luxury and fashion conglomerate LVMH
http://3.bp.blogspot.com/_kSNVKrktK...BU/AsXt0myWWKw/s400/new+york+times+dapper.jpg

Laszlo is the president of the Hungarian Cyclists\' Federation
http://farm4.static.flickr.com/3453/3954108020_fded466273.jpg

Adrian Nanulescu, manager al departamentului Clienti Corporate Orange, bucureştean, familist, pasionat de offroad, biciclist http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3931/4829196/7/10.jpg
 
Da, parca vad maine-poimaine cu tot frigul titlu mare in ziar:

\"Gripa porcina urca bucurestenii pe biciclete\"

\"Transportul in comun devine periculos si cu masina nu se poate sa mearga prea multa lume ca nu e loc pe strazi. Si cum cu motocicleta sau motoreta multi considera ca e cam periculos si pe jos dureaza mult prea mult, bucuresteanul nostru comod a ajuns sa reconsidere bicicleta ca fiind cel mai potrivit mijloc de transport in ciuda frigului patrunzator de noiembrie (sau decembrie)\"
 
Back
Sus