• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Un cutremur catastrofal ar putea lovi Canada

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Un cutremur catastrofal ar putea lovi săptămâna viitoare Columbia Britanică, aflată la graniţa vestică dintre Canada şi Statele Unite, afirmă presa canadiană de astăzi.

Jurnaliştii relatează că seismologii ar fi înregistrat mişcări telurice încă imperceptibile pe fundul Oceanului Pacific, în largul insulei Vancouver. Specialiştii sunt de părere că mişcările respective se pot transforma într-un seism uriaş.
Realitatea

Alex a facut un articol pe aceasta tema pe pag de start(www.cutremur.net).

Oare cat de probabila este predictia?
 
Din cate am inteles, zona de subductie Cascadia este foarte asemanatoare cu cea din vestul Indoneziei-Sumatra, care a generat cutremurul din 26 decembrie 2004. Unii considera cele 2 zone de subductie drept \"gemeni seismici\". Adevarul este ca de mult timp se ia in considerare ipoteza unui cutremur foarte puternic ce ar putea lovi Vancover-ul, vestul Canadei si care sa genereze si un tsunami distrugator. Ultimul seism de o asemenea amploare a avut loc in 1700 (\"cotat\" cu o magnitudine Mw=9), si se stie regula \"de fier\", implacabila: ce s-a intamplat in trecut va mai avea loc si in viitor. :harhar::unsure::harhar: Ramane de vazut cand. Deci un cutremur extrem de puternic va avea loc in acea zona, la un moment dat. Eu am remarcat, de altfel, ca de circa 1 an, cam asa ceva, in zona Vancouver s-au cam inmultit cutremurele moderate, de magnitudine 4-5, chiar si putin peste 5 (submarine probabil, fiindca au fost putin resimtite acolo, am un coleg de liceu care locuieste acum chiar in Vancouver :harhar::harhar::harhar:). Se poate ca aceasta crestere a numarului de cutremure mici sa indice o crestere a stressului tectonic in zona, dar totusi acest lucru nu indica si cand anume se va produce seismul. Eu o sa ii trimit linkul amicului meu, nu ca sa il sperii, evident...:harhar::wink:
 
A fost si un documentar pe Discovery legat de zona seismica Cascadia si seismele mari care au avut loc in trecut. Si perioada de revenire daca nu ma insel era chiar de 300 - 400 ani si cum spunea si sorin de 1-2 ani s-au cam tot inregistrat seisme prin zona Vancouver, deci ar fi posibil sa se produca un seism, mai ales ca odata si odata se va produce, dar nu este cert ca va fi si unul mare, mai ales ca in secolul al XX-lea au mai fost seisme, ce-i drept mai mici de 9 grade, dar mai mari de 7.

Pana una alta, sa speram pt cei de acolo ca nu este vreo prognoza seismica facuta de vreun \"seismolog\" marca Vergil Tampu sau vreun previzionar somnabul, deoarece astia sunt mai ceva ca furnicile, ca raspandire. :harhar:
 
Am vorbit mai devreme, pe mail, cu colegul meu care locuieste la Vancouver. Fireste ca va urmari ce se intampla, dar crede (si eu la fel) ca nu trebuie sa ne ambalam ca gata, vine ala mare saptamana viitoare ! Teoretic ar fi probabil sa se intample ceva acolo saptamana viitoare, practic insa nu se poate sti ce anume va fi ! S-ar putea sa aiba loc un cutremur asa, de pilda la 6-7 grade pe scara Richter, deci care sa se simta in zona. Au fost atatea alarme false. Si el stie ca de mult timp se asteapta un mega-cutremur in zona, dar acest mega-cutremur s-ar putea sa se produca si peste 100 de ani ! Deci EarthQuake are dreptate, sa nu fie vreo alarma hancoista amplificata de amatorii de senzational ! De acord, unii cercetatori cred ca se intampla ceva acolo, si, in mod cert, un alt cutremur mare, comparabil cu cel din 1700, este de asteptat in viitor in zona de subductie Cascadia. Dar nu cred ca acest mega-seism se va produce neaparat saptamana viitoare. Mama Natura e atat de complexa, precum vedem...:harhar::hypocrite::harhar:
 
Relax... fratilor, ce a fost mai rau a trecut. Saptamana trecuta a fost un maxim de precursori seismici care i-au pus pe jar pe cercetatori. Insa, de cateva zile s-a mai calmat situatia. In fine, cutremurul asta o sa fie intradevar mare(avand in vedere precursorii de sapt trecuta), dar nu prea curand pentru ca momentan este o pauza

Ar putea oamenii astia sa spuna k defapt a fost o alarma falsa dupa ce s-au ambalat atat? inca mai spera ca o sa se produca sapt viitoare.

D.p.d.v al zilei de azi, nu va fi mai mare de 5 pe Richter. Oricum daca o sa fie pe acolo ceva intre 5.0 - 5.4 totul e ok pt k pot sa va spun dak urmeaza ceva mai mare, sau nu.

Salut
 
Un cutremur mare o sa fie acolo la un moment dat. Dar, mai ales dupa ultimele noutati, se pare ca o sa mai treaca ceva timp. Alarma pare a fi fost falsa...:harhar::harhar::harhar: Un cutremur de 8-9 grade poate sa se produca si peste 100 de ani ! Nu cred ca acele indicii sunt pentru un cutremur de 9 grade care sa se produca saptamana viitoare ! Alarma falsa, pe moment, dar e interesanta perspectiva, pe un termen mai lung...:harhar::rolleyes::harhar:
 
Colegul meu zicea, intr-adevar, ca ei sunt constienti ca mai devreme sau mai tarziu o sa ii \"bubuie\" tare de tot. Si cu seismele de subductie nu-i deloc de gluma. Cele mai mari cutremure (magnitudini de pana la Mw=9) apar in zone de subductie, acolo unde o placa se impinge si se \"scufunda\" sub o alta placa. Asa a fost in Indonezia (Sumatra) la 26 decembrie 2004, asa va fi si in zona de subductie Cascadia. La un moment dat va fi. Dar nu cred ca se poate spune si cand se va produce nenorocirea...:harhar::harhar: Se banuieste ca se pregateste, dar nu se stie cand loveste...:harhar:
 
ok ok, dar se poate sti cand se va produce, cel putin eu stiu :harhar:
Nu sunt alt Hancu si nu suport aluzii de genul acesta, dar as putea spune k am stat ascuns destul de mult ca sa ma perfectionez :harhar:
 
ok ok, dar se poate sti cand se va produce, cel putin eu stiu :harhar:
Nu sunt alt Hancu si nu suport aluzii de genul acesta, dar as putea spune k am stat ascuns destul de mult ca sa ma perfectionez :harhar:

Hai gata, nu mai vb, uitati-va pe [email protected] (dar nu aratati continutul la toata tara) :harhar:

si eu sunt curios, dar cum accesez adresa asta de e-mail?:harhar:
 
:ack:adica dodo nu primeste si tu esti mai cu motz?:harhar:
este mailul sefilor:whistling:
 
:ack:adica dodo nu primeste si tu esti mai cu motz?:harhar:
este mailul sefilor:whistling:

am inteles....:ack:atunci nu mai este de interes....daca e pentru sefi, acolo sa ramana.
 
ok ok, dar se poate sti cand se va produce, cel putin eu stiu :harhar:
Nu sunt alt Hancu si nu suport aluzii de genul acesta, dar as putea spune k am stat ascuns destul de mult ca sa ma perfectionez :harhar:

Mi se parea normal ca atata timp cat ai pus informatia pe forum ca a trimis mail cu nu stiu ce , aceasta sa apara si la noi pe forum, daca era SECRETA , trebuia sa o trimiti pe mail fara a mai face aceasta specificare, ptr ca daca tu ai trimis ceva interesant , care nu trebuie publicat ,(ptr noi cititorii de rand), inseamna ca in romania inca mai functioneaza anumite metode.... cenzura, ceva de genul asta...parca, si de altfel am impresia , eu personal, ca esti cam al doilea Hancu, modul tau de a te prezenta , te recomanda ptr aceasta \'\'functie\'\'!!!!!! :harhar:
 
poate a trimis ceva secret ca sa il creada sefii:ack:
daca e de la nasa?:harhar:
 
dodo crede ca se pot prevedea seisme dar nu o crede nimenea:crybaby:
sosolinatus  e mereu contra:ack:
eu cred ca exista o legatura intre atractia lunii, seisme din anumite zone, etc. care sa influenteze vrancea.
cred ca este ceva complicat si dodo nu stie cum se prevad..poti sa ii spui si lui dodo ca sa isi miste fulgii afara?:harhar:
 
Nu sunt de la NASA, sunt roman din Romania :harhar:

Cutremurele pot fi prevazute, si intradevar, ajuta si luna cel putin prin indicele de refractie al luminii.

Site-ul acesta este o ideea buna, mai ales ca romanii nostri nu s-au gandit la asa ceva pana acum.

Nenorocul meu este ca a existat Hancu inaintea mea, dar fara el nu ar fi existat motivatia sa descopar cum pot fi prevazute seismele :harhar:

Este intradevar fff complicat, dar e OK. Oricum va anunt pe toti dak e ceva in Vrancea( >5.3 pe Richter )
 
Nu sunt de la NASA, sunt roman din Romania :harhar:

Cutremurele pot fi prevazute, si intradevar, ajuta si luna cel putin prin indicele de refractie al luminii.

Site-ul acesta este o ideea buna, mai ales ca romanii nostri nu s-au gandit la asa ceva pana acum.

Nenorocul meu este ca a existat Hancu inaintea mea, dar fara el nu ar fi existat motivatia sa descopar cum pot fi prevazute seismele :harhar:

Este intradevar fff complicat, dar e OK. Oricum va anunt pe toti dak e ceva in Vrancea( >5.0 pe Richter  )


Mutumi frumos ptr intentiile tale bune si te rugam totusi sa ne anunti ....inainte!

Multumim!
 
Back
Sus