• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Un cutremur catastrofal ar putea lovi Canada

eu cred ca in afara de stiinta mai exista ceva care sa te anunte..o voce interioara...
nu ma pricep dar crezi cumva ca luna plina din emisfera nordica poate influenta vrancea si cea din emisf sudica nu?
 
[quote name=\'alex_giuvara]...Cutremurele pot fi prevazute\' date=\' si intradevar, ajuta si luna cel putin prin indicele de refractie al luminii...[/quote\']
Cum asa?
 
salutare domnu\' alex_giuvara, daca esti atat de experimentat, si totul in concluziile tale se bazeaza numai pe stiinta , asa cum sustii, te rog sa ne impartasesti propriile tale \'\'descoperiri\'\' in materie\'\', si stiinta pe care sustii ca te bazezi; nu ne mai tine asa in \'\'extaz\'\' ptr ca afirmatii de genul celor pe care le faci tu putem face oricare dintre noi!!!
Asa ca spor la treba si nu mai o \'\'aburi\'\' atata!!!:harhar:
 
In primul rand, nu va aburesc

In al doilea rand
Stiinta - Electromagnetism, Plasma, Optica si multe altele

Nu cred ca v-ar ajuta descoperirile mele pt ca sunt un pic futuriste.

In al treilea rand, nu voi mai posta niciodata pe forum, am facut greseala asta si sigur nu se va mai repeta.
Oricum, omul nu crede pana nu vede, deci pana la urmatorul cutremmur nu am cum sa va conving.

Salutare
 
Deci nu ai cu ce sa ne convingi si ai incercat si tu asa sa ne aburesti putin .
Din partea mea, nu a mers sa ma aburesti, trebuia sa vii cu date mai concludente, (ca si asa nu ai adus nici una), ai aberat aci pe forum bla, bla bla, ceea ce oricare putem face!!!
Deci cum am spus, nu am ce sa cred ca nu mi-ai aratat nimic!!!!!
Doar vorbe goale, fara nici cel mai mic discernamant!
Parerea mea ca esti de (doi) lei si nu meriti nici cea mai mica atentie in felul cum ai pus problema !!!
Sunt convins ca nu-ti va simti nimeni lipsa!
Salutare!:harhar:
 
Omul nu crede pana nu vede sau nu exista date concrete.
Cand cineva descopera ceva ..exista multi sceptici dar eu cred ca fiecare trebuie sa creada in talentul lui indiferent de parerea noastra.
 
In primul rand, nu va aburesc

In al doilea rand
  Stiinta - Electromagnetism, Plasma, Optica si multe altele

Nu cred ca v-ar ajuta descoperirile mele pt ca sunt un pic futuriste.

In al treilea rand, nu voi mai posta niciodata pe forum, am facut greseala asta si sigur nu se va mai repeta.
Oricum, omul nu crede pana nu vede, deci pana la urmatorul cutremmur nu am cum sa va conving.

Salutare
A , si inca ceva, daca in noaptea asta imi vei spune ca va fi cutremur, nici nu voi lua in seama prognoza ta, si voi dormi mai linistit ca de obicei.
Probabil ca-ti dai seama de ce nu-si au rost comentariile.

Cat despre ceea ce spune dodo, sunt perfect de acord, dar nu cred ca trebuie sa credem in cei ce nu pot argumenta cele spuse!
Fiecare din noi e liber sa spuna ce vrea si fiecare din noi e liber sa creada sau nu!!!
:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Sorin nu te grabi. Intai vedem ce spune, pe ce se bazeaza, etc si abia apoi putem sa ne dam cu parerea.
Tu il cunosti pe Alex Giuvara? Eu nu...deci ii dau o sansa sa ma convinga..asa e logic si corect.
 
Sorin nu te grabi. Intai vedem ce spune, pe ce se bazeaza, etc si abia apoi putem sa ne dam cu parerea.
Tu il cunosti pe Alex Giuvara? Eu nu...deci ii dau o sansa sa ma convinga..asa e logic si corect.

Atata timp cat spune ca :
Nu sunt alt Hancu si nu suport aluzii de genul acesta, dar as putea spune k am stat ascuns destul de mult ca sa ma perfectionez :harhar:

pai noi ce sa credem? unde a stat ascuns, in padure, in pamant, unde anume?
Ce fel de cercetari , studii, etc a realizat???

Nu vezi ca prin modul lui de a vorbi sfideaza?

Eu unul nu accept ceea ce spune el!

E dreptul fiecaruia de a accepta, sau nu!
 
pai daca a zis ceva tu ai sarit la el...de ce sa te convinga pe tine sau pe mine?
Noi aici adunam informatii, spune fiecare ce crede, etc nu dam afara pe nimeni!
Este dreptul lui sa isi expuna parerile dar cum vrei sa o faca daca tu il gonesti?
nu il crezi..ok...dar nici nu a apucat sa zica nimic ....
daca maine iti dovedeste ca are dreptate ce faci? ii ceri scuze? daca iti pica o caramida in cap...e tarziu deja...
lasa omul sa vorbeasca si sa ceara informatii daca are nevoie si sa il ajutam.
nu a venit sa ne dea predictii la borcan sau in matura..a spus ceva logic.
eu nu stiu fizica cuantica, chimie sau asa ceva dar altii stiu si il pot ajuta cu informatii.

pana una alta ajung la o concluzie...ca suntem vibratie....
tine de fizica chestia asta...
 
Sorinas, primul si ultimul avertisment. Daca te mai iei de cineva pe forum, zbori. Nu stau la discutie.

alex_giuvara: observ ca lucrurile au deraiat pe forum asta seara. pacat. in orice caz, decizia iti apartine.
 
Alerta anulata
Conform oamenilor de stiinta, activitatea seismica din vestul Canadei a revenit la normal mai repede decat credeau seismologii. Riscul producerii unui cutremur puternic in zona s-a diminuat revenind la nivelul obisnuit, cel putin pentru moment.

Seismologul John Cassidy de la National Resource Canada a declarat ca perioada de risc a fost depasita si ca urmatoarea crestere a activitatii seismice este prevazuta pentru inceputul anului 2008.

Stirea a fost pusa astazi pe site, pagina de stiri.

In ziua in care a aparut stirea pe mai multe site-uri canadiene toti am inceput sa comentam si sa ne dam cu parerea.
RE: Un cutremur catastrofal ar putea lovi Canada

Relax... fratilor, ce a fost mai rau a trecut. Saptamana trecuta a fost un maxim de precursori seismici care i-au pus pe jar pe cercetatori. Insa, de cateva zile s-a mai calmat situatia. In fine, cutremurul asta o sa fie intradevar mare(avand in vedere precursorii de sapt trecuta), dar nu prea curand pentru ca momentan este o pauza

Ar putea oamenii astia sa spuna k defapt a fost o alarma falsa dupa ce s-au ambalat atat? inca mai spera ca o sa se produca sapt viitoare.

D.p.d.v al zilei de azi, nu va fi mai mare de 5 pe Richter. Oricum daca o sa fie pe acolo ceva intre 5.0 - 5.4 totul e ok pt k pot sa va spun dak urmeaza ceva mai mare, sau nu.

Salut

This post was last modified: 02-04-2007 09:36 PM by alex_giuvara


Poate va amintiti ce a spus si eu confirm aici ca a zis asa\" nu va fi nimic cel putin 2 luni\" pentru ca nu exista inca toate elementele! Dupa aceea mai discutam!
 
Desi nu e topic de linkuri aici, va pun aici un link pe care mi l-a indicat si mie colegul meu din Vancouver. Cred ca e interesant sa va uitati un pic. :harhar::rolleyes::harhar:
http://earthquakescanada.nrcan.gc.c...type=realtime&year=2007&station=VGZ#SECTION_1

Oricum, acel mega-cutremur din zona de subductie Cascadia poate sa apara si peste 100-200 de ani. Nu cred ca se poate spune cand, si nimic nu ar indica totusi o apropiere, o iminenta a unui astfel de mega-cutremur de subductie (cu magnitudine Mw=9).
 
Asta zic si eu monitorizare serioasa...si modul cum e pusa si online. :harhar: Nu ca la noi. Sa ia lectii si ai nostri...:harhar:
 
BREAKING NEWS!!!


Am aflat din surse sigure ca....




INFP va pune si el o astfel de monitorizare dar mult mai performanta, cu un model 3d pe care poti sa-l rotesti si sa vezi exact cum a avut loc seismul la ce adancime si pozitionarea placilor, plus optional poti activa si dezactiva niste puncte care reprezinta pozitia epicentrelor cutremurelor anterioare (o sa se poata selecta o perioada de timp anume in functie de ce vrei tu sa vizualizezi).




Chestia aceasta este cel mai mare efort al INFP-ului, iar modelul 3d va putea fi prezentat intr-o interfata flash.



Toata aceasta zona de informatii, cu prezentarea seismogramelor si a modelelor 3d va fi realizata 100% AJAX, ceea ce inseamna ca se pot modifica interactiv diversi parametri!!!!!



Nu se cunoaste inca data exacta la care INFP va lansa acest nou site de informare, dar toti cei de la care am aflat aceasta informatie se asteapta ca site-ul sa fie lansat in anul 3010.



Pana atunci, timp de mai mult de 1000 de ani, site-ul INFP va afisa mesajul:


\"UNDAR CONSTRACSION!!!\"

:harhar::harhar::harhar:

P.S.: Sunt mai mult ca sigur ca Marmureanu invelea ciocolata-n staniol.... :harhar::tongue:
 
:23:Ma apuc de sa imi scriu memoriile si sa fiu pregatita sa monitorizez site-ul pentru stra stra stra nepotii stra nepotilor nostri:56:
 
Interesante seismele produse ieri in zona Vancouver, Canada. El sunt legate, cu certitudine, de zona de subductie Cascadia, din nord-vestul Americii de Nord. Studii laborioase efectuate in ultimele decenii au aratat ca zona este predispusa la un mega-seism de magnitudine 8,5-9, cutremur care s-ar putea produce oricand in urmatorii 100 de ani. S-au evidentiat urme ale unui tsunami devastator cauzat de un cutremur extrem de puternic produs in zona in ianuarie 1700. Acest tsunami ar fi afectat sever si zonele de pe cealalta parte a Pacificului, chiar si Japonia. Conform statisticilor, seisme de magnitudine 8,5-9 s-ar putea produce, in zona de subductie Cascadia, cam o data la 300-400 de ani, si cum ultimul seism (de magnitudine 9) s-a produs in 1700, e explicabil de ce este asteptat viitorul mega-seism din zona tocmai in acest secol. Va fi un mega-seism de subductie, similar probabil cu cel produs in zona Sumatrei la 26 decembrie 2004. De altfel, se considera ca zona Sumatra si zona Cascadia sunt \"gemeni\" seismici ! :biggrin::unsure::hypocrite::harhar:
 
Back
Sus