• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Upgrade forum

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Astazi forumul a fost upgradat la ultima versiune. Prima incercare de upgrade a generat unele erori si am intrerupt procesul revenind la back-up-ul creat inainte de inceperea operatiunii de upgrade. A doua incercare a fost un succes, in acest moment forumul ruland ultima versiune disponibila.

Ce este nou in noua versiune?

1. Previzualizarea unui topic. Pentru a previzualiza un topic din lista de topice, fara a-l incarca, faceti click pe icon-ul
topicpreview.png
care se afla in continuarea titlului topicului.

2. Posibilitatea de a face public un subiect anume pe facebook, twitter, si alte astfel de servicii de socializare.

3. Mai multe functii la partea de status. Puteti sa setati un status iar acum puteti lasa comentarii la statusurile altor useri.

4. Userii pot sa-si linkeze contul de pe forum cu contul personal de twitter.

5. Userii pot sa-si modifice felul in care arata pagina de profil

6. Sistemul de notificare privind noile mesaje private sau raspunsuri la topicurile urmarite a fost imbunatatit

7. Functia de cautare a fost imbunatatita

Multe alte functii au fost imbunatatite si au fost introduse unele functii noi.

Problema ramasa in urma upgrade-ului este ca inca nu reusesc sa setez portalul (stirile) ca prima pagina a site-ului, dar asta va fi rezolvata cat de curand.

In cazul in care apar probleme in utilizarea forumului lasati aici un mesaj,
 
felicitari Alex :113: :114:
e mult mai buna versiunea asta. se administreaza mult mai usor, imi place cum au gindit functia de cautare si nu e de neglijat partea de socializare. totul functioneaza cum trebuie la mine
 
Felicitari Alex, merge ok :114: . Ce am vazut eu ....ca nu mai este disponibil chat-ul in fereastra forumului (banuiesc ca l-ai scot temporar) :113:
 
Chat-ul functioneaza in continuare. Daca nu il vezi si in prima pagina a forumului cum ar fi normal, deasupra topicurilor, sterge fisierele temporare ale browser-ului si incearca sa accesezi din nou site-ul. Spune-mi te rog daca dupa procesura asta s-a remediat problema.
 
Am verificat. Din pacate, si dupa golirea cache-ului, tot nu merge. Asta pe Firefox. Pe IE e ok, adica vad chat-ul in fereasra forumului. Poate e doar la mine?
Mai pateste cineva acelasi lucru?
 
Nu stiu de ce nu merge la tine... am verificat pe toate browserele si e ok, la mine se vede ok fereastra chat-ului....
 
poate e ceva la mine....nu-i bai. Ii dau eu de cap, doar sa stiu ce merge si ar trebui sa-l vad... :113:
 
am anuntat si pe chat, sa scrie aici cine mai are probleme... sa vedem care e treaba
 
microv69 a spus:
poate e ceva la mine....nu-i bai. Ii dau eu de cap, doar sa stiu ce merge si ar trebui sa-l vad... :113:
pui un print screen sa vedem ce vezi si tu?
 
daca apesi pe shoutbox de pe bara, se incarca?
 
da anda, shoutbox-ul merge foarte bine. eu nu vad chat-ul in fereastra forumului (uite cum se vede in IE)

[attachment=12264:Clipboard02.jpg]
 
daca nu esti logat pe forum, folosind ffox, tot nu-l vezi?
 
daca nu siont logat (guest) in Firefox, se vede OK :113:
sigur e ceva de la contul meu...
 
treci pe skin-ul default, stanga jos, primul din lista, si vezi daca cu skin-ul default merge bine
 
Problema era din cauza skin-urilor care nu erau compatibile cu noua versiune de forum. Am sters toate skin-urile vechi care nu erau compatibile, am ramas doar cu cele default.
 
a facut si chestia asta, dar degeaba. in plus, skinul lui la mine mergea
 
nu merge....Alex, nu te mai agita,. lasa sa vedem daca mai raporteaza cineva problema asta. multumesc pentru suport :113:

LE:
uff...credeam ca nu mai pot edita..

ok. am incercat logat-nelogat de pe alt calc, cu IE -FF. De cite ori intru nelogat , e OK. Cum ma loghez, gata joaca....nu mai merge . La fel se intimpla si pe calc-ul de pe care lucrez in mod normal. Am folosit chiar si retele diferite.(chiar daca nu are importanta)
 
Back
Sus