• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizare in caz de cutremur din Vrancea

Iepurila

New member
Înscris
21 Mar 2013
Mesaje
182
Scor reacție
0
Unda seismica face cam cu 20-30 de secunde mai mult pana in Bucuresti decat pana la suprafata in Vrancea.
Este foarte simplu de construit azi un sistem de avertizare.
Elemente necesare:
 
Stiu. Nu poti sa culegi informatia de pe drum. Trebuie sa cumperi dar trebuie sa platesti mai mult decat te-ar costa un sistem al tau. Este cumva ilegal sa construiesti asa ceva din cauza ca un sistem bazat pe acelasi principiu functioneaza?
Mai banuiesc ca daca stii adresa si parola, poti sa afli de la Fotonsas. Dar ei, evident, nu vor...:))
 
Trebuie sa cumperi dar trebuie sa platesti mai mult decat te-ar costa un sistem al tau.
Te sfatuiesc sa te mai uiti o data la preturi si sa cauti pe net cat costa un accelerometru Kinemetrics... cred ca iti scapa ceva :))
 
:ack:Va faceti de cap fara Dodo?
Faceti seismografe si mie nu imi spuneti?
Daca e sa ma iau dupa seismomentrul meu personal azi sigur se misca Vrancea.Am avut o durere de cap ingrozitoare si luna are un halou oarecum colorat.Un fel de curcubeu in culori pale.:))
 
Iepurila a spus:
Unda seismica face cam cu 20-30 de secunde mai mult pana in Bucuresti decat pana la suprafata in Vrancea.
Este foarte simplu de construit azi un sistem de avertizare.
Elemente necesare:
 
Un fel de curcubeu in culori pale.:))
Refractia luminii in particulele de apa din aer :)):harhar::))

Cred ca o retea de acest gen se poate opera cu mai putin de 1000$ / luna. Poate chiar mult mai putin de 1000$.
Mie nu imi e clar de ce va mai agitati, cand exista deja nu una, ci, din cate stiu, 2 astfel de retele: FotonSAS si a INFP-ului. :))
 
FotonSAS are oferta, mai draga :)) Adica platesti si iti iei beeper, nu conteaza cine esti, daca ai bani de abonament si vrei sa-ti iei nu te impiedica nimeni :)):harhar:
 
Mie nu imi e clar de ce va mai agitati, cand exista deja nu una, ci, din cate stiu, 2 astfel de retele: FotonSAS si a INFP-ului. :))
Pai Fotonsas e scump si INFP nu stiu. Nu ma intereseaza accelerometrul Kinemetrics. Cine vrea performanta sa utilizeze Fotonsas. Daca vrei un aparat care doar sa te anunte ca a fost cutremur mediu sau puternic te poti descurca cu ceva mai simplu.
Ce nu imi este clar este unde gasiti voi un om in Vrancea dispus sa tina calculatorul 24/7.
Eu nu stiu cum sa gasesc. Am incercat si am constatat un dezinteres total. Ce cred e ca exista insa destui care au facut deja asa ceva. Problema e cum gasesti pe cei care deja au facut asta, dar nu la nivelul Fotonsas sau INFP. Eu nu caut sa vad seismograma pe net inaintea cutremurului desi ar fi interesant.
 
Am o idee. Fac o lista cu adrese IP publice din zona epicentrala si le dau periodic ping. Daca dintr-o data cad multe, e clar. Vine! Nu mai trebuie nici seismometru, nici binevoitori.
Bineinteles ca nu e sigur. Mai cad si fara cutremur, chiar si la un cutremur de gradul 7 e foarte posibil sa nu cada toate. Pot sa nu cada imediat.
Trebuie studiat la cate calculatoare poti da ping in 5 secunde fara sa floodezi, cat de fiabil e sistemul in asteptarea cutremurului, daca te lasa ISP-ul, etc.
 
Si de unde esti tu sigur ca vor cadea? :)) Poate ca netu\' o sa mearga perfect :))
 
Am o idee. Fac o lista cu adrese IP publice din zona epicentrala si le dau periodic ping. Daca dintr-o data cad multe, e clar. Vine! Nu mai trebuie nici seismometru, nici binevoitori.
Bineinteles ca nu e sigur. Mai cad si fara cutremur, chiar si la un cutremur de gradul 7 e foarte posibil sa nu cada toate. Pot sa nu cada imediat.
Trebuie studiat la cate calculatoare poti da ping in 5 secunde fara sa floodezi, cat de fiabil e sistemul in asteptarea cutremurului, daca te lasa ISP-ul, etc.

Pe principiul asta mai bine iei 2 cartele dialog , 2 telefoane si suni de pe unu pe altul ... Daca nu rezulta inseamna ca s-a intimplat ceva grav. Sau e craciun ,sau e anul nou , sau , sau , sau :))
 
Si de unde esti tu sigur ca vor cadea? :)) Poate ca netu\' o sa mearga perfect :))
Nu o sa mearga perfect la toata lumea
Daca au UPS?Ce te faci?
N-au toti. E scump.
Pe principiul asta mai bine iei 2 cartele dialog , 2 telefoane si suni de pe unu pe altul ... Daca nu rezulta inseamna ca s-a intimplat ceva grav. Sau e craciun ,sau e anul nou , sau , sau , sau :))
E mai ieftin la Connex, te costa numai 3.33$/luna. Legi un seismometru la un telefon (Cum, nu stiu. Trebuie studiat) si te suna daca e cutremur. Dar iese din discutie ca e clar single user. Fiecare trebuie sa-si traga telefonul lui.
 
Este cumva ilegal sa construiesti asa ceva din cauza ca un sistem bazat pe acelasi principiu functioneaza?

Nu este ilegal. Spre exemplu daca ai piesele necesare si daca te pricepi poti sa-ti construiesti singur un aparat de radio, fara ca asta sa fie ceva ilegal.
 
Sa inteleg eu de aici ca daca fac un \"S.C. Urechea pe Pamant S.R.L.\" care furnizeaza, contra cost evident, abonatilor informatii online despre cutremure, Fotonsas nu are ce sa-mi faca?

Nu voi face ca n-am chef de bataie de cap, n-am relatii in Vrancea, n-am bani de investit. Sa faca altii.

Da, stiu, merge si fara relatii. Te duci la un ISP din Focsani si montezi acolo 3 accelerometre de 10$ la un calculator, site-ul tot acolo, dai si banul ca altfel nu se poate si astepti sa pice. Nu internetul, ci banii. Cine plateste da o parola pe baza careia poate fi informat. Ar putea fi facut pe categorii: anunt da/nu, gradul, seismogramele, statistici, etc. Gratis, doar gradul si intarziat cu 1 minut.

Se zice ca noi romanii suntem speriati de cutremure. Nu s-ar zice. Eu constat mai degraba dezinteres, nepasare. Poate e mai bine asa. Dar asta inseamna si ca daca as face asa ceva, riscul sa nu primesc cati bani trebuie sa dau e mare.
 
Fotonsas nu are monopol pe domeniul asta. Poti fara nici o problema sa iti faci propria firma care sa furnizeze alerte in caz de cutremur, si sa incasezi bani pentru chestia asta (evident, toate incasarile trebuie declarate, platit impozit, etc.). Problema este ca deja exista o firma care ofera astfel de servicii, iar tu ca sa rezisti ar trebui sa vii cu un pret mai mic, care nu se stie daca ar putea sa-ti sustina financiar afacerea, fiindca nu foarte multa lume este interesata de subiectul asta.
 
Este ceea ce vreau eu sa fac la vara in Vrancea :)) Si nu numai circuitele alea, intreaga documentatie despre banda VLF de pe www.vlf.it e interesanta, cu mai multe variante de antene si receptoare radio, variante pe care le voi construi, si bineinteles pune in practica :))
 
Back
Sus