• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizoare seismice

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Despre sistemele de avertizare seismica.
 
Multumim foarte mult, si asteptam in continuare aceleasi observatii, pareri, comentarii si informatii utile si interesante pe care ni le dai, precum ceea ce ai postat acum.
Cred ca revin eu cu intrebari legate de sistemul de avertizare pentru tsunami. Se ia in considerare doar sursa seismica de la est de Shabla, sau si alte surse potentiale din bazinul Marii Negre, nordul Turciei, Crimeea ? In cazul sursei Shabla, care ar fi intervalul de timp intre producerea seismului si sosirea unui eventual val seismic la Mangalia, de exemplu ?
 
Pentru o intelegere mai buna a mecanismului care se utilizeaza in proiectul Marinegeohazard va pot pune pe moment la dispozitie citeva informatii in fisierele atasate.
Cred ca(parere propie) mai bine va punem la dispozitie unele informatii oficiale decit sa incerc eu sa improvizez raspunsuri care uneori pot fi subiective.
 

Atașamente

  • Hazard Natural Evenimente Tsunami ?n Marea Neagr?.doc
    243 KB · Vizualizări: 6
  • marinegeohazard-interviu-ro-dr-ing-Constantin-IONESCU (2).pdf
    410,8 KB · Vizualizări: 3
  • Mecanisme non seismice de declansare a valurilor tsunami in Marea Neagra.pdf
    112,5 KB · Vizualizări: 2
Uau! Buna ziua si bine ai venit!
Interesante ambele proiecte prezentate, atat DACEA cat si MARINEGEOHAZARD.
Interesant pana la Dumnezeu si Roeduseis. Desi eu blamam INFP-ul ca nu face educatie, se pare ca acesta face. Insa o face foarte timid, fara sa spuna mare lucru despre aceste proiecte, nici chiar pe site-ul propriu.
In alta ordine de idei, eu personal sunt adeptul transparentei. Iar daca mos Ghorghe, ce locuieste in aria cuprinsa de DACEA sau de MARINEGEOHAZARD vrea sa fie informat de seism respectiv de tsunami, INFP sau gestionarii acestor proiecte trebuie sa ofere o solutie. Gratuita sau nu, este mai putin important, dar aceasta trebuie sa fie disponibila. Sa nu uitam ca nu doar obiectivele industriale importante pot fi un risc ci si chiar o centrala de apartament. Iar daca mos Ghorghe vrea ca centrala lui sa se opreasca inainte de seism, sa se poata face asta.
Din punct de vedere tehnic nu este nici imposibil, nici chiar dificil de facut (cum lasa sa se inteleaga asta intr-o luare de cuvant, un nene de la ISU la http://www.fabricadebani.ro/news.aspx?iid=43899 )
Referitor la roeduseis, ideea este grozava, zic eu, dar nu pot spune mai multe despre ea, deoarece habar nu am ce presupune. Site-ul de prezentare este foarte sumar la capitolul detalii, iar materialele prezentate nu le vad disponibile pentru download niciunde. Sau nu le-am gasit eu.

Una peste alta, proiectele prezentate sunt niste idei grozave. Dar sufera de lipsa de transparenta, de lipsa de informare si de ceea ce se numeste "customer oriented".
Din punctul meu de vedere, INFP-ul si angajatii sai ar trebui sa se comporte ca si cum ar trebui sa "vanda" munca lor populatiei, facand totul ca sa aibe cat mai multi "clienti".
Multumesc si sper ca nu am fost foarte dur.
 
bogdan a spus:
Uau! Buna ziua si bine ai venit!
Interesante ambele proiecte prezentate, atat DACEA cat si MARINEGEOHAZARD.
Interesant pana la Dumnezeu si Roeduseis. Desi eu blamam INFP-ul ca nu face educatie, se pare ca acesta face. Insa o face foarte timid, fara sa spuna mare lucru despre aceste proiecte, nici chiar pe site-ul propriu.
In alta ordine de idei, eu personal sunt adeptul transparentei. Iar daca mos Ghorghe, ce locuieste in aria cuprinsa de DACEA sau de MARINEGEOHAZARD vrea sa fie informat de seism respectiv de tsunami, INFP sau gestionarii acestor proiecte trebuie sa ofere o solutie. Gratuita sau nu, este mai putin important, dar aceasta trebuie sa fie disponibila. Sa nu uitam ca nu doar obiectivele industriale importante pot fi un risc ci si chiar o centrala de apartament. Iar daca mos Ghorghe vrea ca centrala lui sa se opreasca inainte de seism, sa se poata face asta.
Din punct de vedere tehnic nu este nici imposibil, nici chiar dificil de facut (cum lasa sa se inteleaga asta intr-o luare de cuvant, un nene de la ISU la http://www.fabricadebani.ro/news.aspx?iid=43899 )
Referitor la roeduseis, ideea este grozava, zic eu, dar nu pot spune mai multe despre ea, deoarece habar nu am ce presupune. Site-ul de prezentare este foarte sumar la capitolul detalii, iar materialele prezentate nu le vad disponibile pentru download niciunde. Sau nu le-am gasit eu.

Una peste alta, proiectele prezentate sunt niste idei grozave. Dar sufera de lipsa de transparenta, de lipsa de informare si de ceea ce se numeste "customer oriented".
Din punctul meu de vedere, INFP-ul si angajatii sai ar trebui sa se comporte ca si cum ar trebui sa "vanda" munca lor populatiei, facand totul ca sa aibe cat mai multi "clienti".
Multumesc si sper ca nu am fost foarte dur.
 
Si inca o chestie.
Fotonsas-ul ofera oricui doreste sa plateasca avertizoare seismice si serviciul de avertizare in timp real, atat pe avertizoarele respective cat si pe o aplicatie de smartphone, dar la cerere parca sunt disponibile automatizari care sa opreasca apa/gaze/curent electric, etc.
Cat ar fi de dificil pentru INFP sa faca asa ceva?
 
Nu sint chiar nou pe acest Forum!
Mi se par pertinente observatiile facute de Dv si modul de exprimare nu ma impresioneaza deoarece am vazut si mai "duri", dar inca odata incerc sa ma fac inteles ca reactiile de acest tip sint urmarea unor frustari si lipsei de informatii in ceea ce priveste activitatile unor institutii specializate dar care este nevoita sa lucreze si sa concureze in cistigarea unor finantari cu cei din afara.
Nici proiectul pe educatie si nici Marinegeohazard nu sint inventiile noastre.Sint proiecte si Sisteme de alarmare care functioneaza in exterior si pe care noi doar le-am adaptat la necesitatile si oportunitatile noastre.
Dupa cum bine a-ti remarcat "mos Gheorghe" ar putea fi alarmat in timp util...dar care va fi reactia lui?!
In Romania nu exista, sau abia incepe sa functioneze o infrastructura care poate prelua semnalul seismic de la noi -ISU, autoritatile locale, etc.
Problema este si va fi inca o perioada de timp instruirea si coordonarea reactiei populatiei la dezastre naturale.Aici nu mai trebuie sa continui pentru ca aveti deja unele sectiuni foarte bune in Forum si chiar am fost placut impresionat de acuratetea informatiilor.
Atacul Dv a fost dirijat intr-o directie gresita! Poate chiar din cauza unor reactii ca acestea INCDFP-ul a fost mai putin transparent. Exista foarte multe proceduri bine gandite si la care se apeleaza in caz de dezastru. Daca s-au inceput si programe de instruire a populatiei rezulta ca lucrurile incep sa se dezvolte pe amanunt.
Dar aceasta sectiune nu este problema INCDFP-ului.Proiectele de instruire si informare trebuie sa plece de la nivelul institutiilor de invatamant. Prin roeduseism noi am declansat actiunea. Pentru o mai mare intelegere intrati pe http://www.bgs.ac.uk/schoolseismology/schoolSeismology.cfc?method=viewLatestQuake, si inchipuiti-va scolile din Romania peste citiva ani?!
Asa se poate invata corect despre seisme. INCDFP poate asigura buna functionare a sistemului si service.
Revenind la "mos Gheorghe" de exemplu daca presupunem ca locuieste intr-o localitate de pe Litoral el va fi instruit in ceea ce are de facut nu numai pentru el si familia lui, dar el poate fi un coordonator pentru persoanele care sint in zona lui de actiune in acel moment.
Daca in viitor la sosirea pe litoral veti participa citeva ore la un curs de supravetuire tinut de "mos Gheorghe" sa nu va suparati!
Si o informala luare in evidenta este necesara pentru ca dupa un dezastru la locurile de refugiu sa se poata face o evaluare.Va urma


Verdes Ioan a spus:
Nu sint chiar nou pe acest Forum!
Mi se par pertinente observatiile facute de Dv si modul de exprimare nu ma impresioneaza deoarece am vazut si mai "duri", dar inca odata incerc sa ma fac inteles ca reactiile de acest tip sint urmarea unor frustari si lipsei de informatii in ceea ce priveste activitatile unor institutii specializate dar care este nevoita sa lucreze si sa concureze in cistigarea unor finantari cu cei din afara.
Nici proiectul pe educatie si nici Marinegeohazard nu sint inventiile noastre.Sint proiecte si Sisteme de alarmare care functioneaza in exterior si pe care noi doar le-am adaptat la necesitatile si oportunitatile noastre.
Dupa cum bine a-ti remarcat "mos Gheorghe" ar putea fi alarmat in timp util...dar care va fi reactia lui?!
In Romania nu exista, sau abia incepe sa functioneze o infrastructura care poate prelua semnalul seismic de la noi -ISU, autoritatile locale, etc.
Problema este si va fi inca o perioada de timp instruirea si coordonarea reactiei populatiei la dezastre naturale.Aici nu mai trebuie sa continui pentru ca aveti deja unele sectiuni foarte bune in Forum si chiar am fost placut impresionat de acuratetea informatiilor.
Atacul Dv a fost dirijat intr-o directie gresita! Poate chiar din cauza unor reactii ca acestea INCDFP-ul a fost mai putin transparent. Exista foarte multe proceduri bine gandite si la care se apeleaza in caz de dezastru. Daca s-au inceput si programe de instruire a populatiei rezulta ca lucrurile incep sa se dezvolte pe amanunt.
Dar aceasta sectiune nu este problema INCDFP-ului.Proiectele de instruire si informare trebuie sa plece de la nivelul institutiilor de invatamant. Prin roeduseism noi am declansat actiunea. Pentru o mai mare intelegere intrati pe http://www.bgs.ac.uk/schoolseismology/schoolSeismology.cfc?method=viewLatestQuake, si inchipuiti-va scolile din Romania peste citiva ani?!
Asa se poate invata corect despre seisme. INCDFP poate asigura buna functionare a sistemului si service.
Revenind la "mos Gheorghe" de exemplu daca presupunem ca locuieste intr-o localitate de pe Litoral el va fi instruit in ceea ce are de facut nu numai pentru el si familia lui, dar el poate fi un coordonator pentru persoanele care sint in zona lui de actiune in acel moment.
Daca in viitor la sosirea pe litoral veti participa citeva ore la un curs de supravetuire tinut de "mos Gheorghe" sa nu va suparati!
Si o informala luare in evidenta este necesara pentru ca dupa un dezastru la locurile de refugiu sa se poata face o evaluare.Va urma


Intre INCDFP so FOTON exista o mare diferenta.Ei sint o societate privata care pot face ceea ce vor si populatia de asemenea poate achizitiona de la ei cite aparate vor.
INCDFP este o institutie de Stat care a facut toate demersurile si detine patente de inventie pentru ceea ce spuneti DV.
Aici exista o problema: Ca sa dezvolti o linie de fabricatie pentru echipamente antiseismice trebuie bani, subventii si desfacere garantata!!!
INCDFP nu poate vinde aceste produse. Poate propune proiecta si urmari fabricatia produsului.
INCDFP garanteaza acuratetea semnalului de alarmare in termenii contractuali dar nu vinde nimic.Doar pune la dispozitie in baza unei legi in vigoare.
Inainte de a mai face astfel de afirmatii va rog sa studiati statutul institutiilor de stat si legile di Romania.MULTUMESC.
 
Ioan,
Imi cer scuze daca postarile mele au sunat ca un atac. Nu am dorit asta, desi, asa cum spui si tu, lipsa unei transparente si a unor informatii ma fac sa ma simt frustrat. Si, din punctul meu de vedere, este normal.
Am apreciat pozitiv faptul ca tu personal vii si incerci, atat cat poti, sa compensezi aceasta lipsa de informatii. De aici si acel "Uau!" de la inceput.
Insa, revin si incerc sa cristalizez un punct de vedere format in cativa ani de munca in domeniul privat (probabil si de aici avem puncte de vedere diferite). INFP (sau INCDFP) trebuie sa iasa din palatul de clestar si sa inceapa sa traiasca in lumea reala. Trebuie sa inteleaga ca doar colaborarea cu alte organe si institutii aflate si ele "in palatul de clestar" nu vor duce niciodata la schimbarea opticii cu care este privit. Trebuie sa devina "customer oriented".
Intamplarea face sa fiu la curent cu punctul de vedere "in caz de cutremur nu putem avertiza iminenta lui, ci ajutam la indepartarea efectelor", punct de vedere adoptat de ISU, INFP si de alte organe si organisme locale. Cum sunt si la curent cu faptul ca populatia este tratata ca un tot, nu sunt tratati indivizii ce o compun (este cinica dar adevarata zicala cu "daca moare un om este o tragedie, daca mor 1000 este o statistica"). Nu zic ca nu este un punct de vedere constructiv, insa parerea mea este ca daca un singur individ se poate salva datorita informatiilor privind iminenta unui seism (chiar cu 20 de secunde inainte) si o singura proprietate este salvata, se justifica.
Si cam atat cu filosofia pentru ca discutia va deveni in curand sterila.
Intradevar, INFP detine patentele sistemului de alarmare dar cam atat. Este similar cu "eu am inventat roata si am patentat-o, dar nu ma apuc sa fabric roti. Pot insa garanta ca rotile sunt rotunde si se invart". Si imi amintesc de o vorba spusa de un amic de-al meu american, ce suna ceva de genul "voi romanii sunteti foarte diferiti. Faceti demonstratii de inteligenta, inventati fel de fel de lucruri insa nu aveti pragmatism. Nimeni nu se intreaba "OK, dar la ce-mi foloseste?""
Trimiterile la statutul INFP si la legile din Romania sunt putin... trase de par. Daca nu ma inseala memoria, INFP este regie autonoma. Si are voie sa desfasoare activitati comerciale. daca nu este asa, imi cer scuze anticipat.
Si revenind la faptul ca INFP nu poate produce si vinde avertizoare, imi vin unele idei. Cum ar fi o SC terta ce se ocupa de productie si desfacere. Oare in aceasta situatie INFP ar fi deschis la colaborari?
 
Verdes Ioan a spus:
....
Dar aceasta sectiune nu este problema INCDFP-ului.Proiectele de instruire si informare trebuie sa plece de la nivelul institutiilor de invatamant. Prin roeduseism noi am declansat actiunea. Pentru o mai mare intelegere intrati pe http://www.bgs.ac.uk/schoolseismology/schoolSeismology.cfc?method=viewLatestQuake, si inchipuiti-va scolile din Romania peste citiva ani?!
........

Hm.....mira-m-as.
Pai daca INCDFP nu organizeaza/impune si coordoneaza cu materiale si metodologie nu cred ca dascalii tineri au idee ce-i cutremuru prea des, nici ce sa faca pe cand cutremurul se petrece.
Elevii nici atata.
Oricum disciplina in scoli (vezi momentu pauzei cel mai elocvent ca moment de exprimare libera) e deja la nivel de viral youtube, asta asa ca daca e sa ne gandim la momentul de cutremur fiecare face ce-l duce capu si pe mine sincer ma ingrijoreaza analogia cu vraistea posibila la panica.
Un timp in urma am mai comentat acest aspect da fusei trimisa la ISU, parca, si orisicum asta mi se parea o tampenie.
ISU pe linia lui sa ne zica ca cum se face acasa la pe timp de noapte nu in scoli, acolo e momentu training si poate ajuta ISU sa gestioneze pe nea ala cum ii ziceti.
Proiectul asta din link e o idee buna dar sufera de lipsa de existenta deocamdata.
Eu me gandesc numa la perioada 2013 (iaca)...2017 cincinal de impliniri marete macar vrancene, daca se misca corpu subdus maine intre 8 si 18 ????!???
Mi-as dori ca INCDFP sa faca un proiect de impunere la programu scoala a unei ore de seismologie (iaca imbinand utilu cu placutu daca colecteaza macar o compunere de la elev ca cum as face eu la cutremur sau cei aia ar putea face o documentare statistica pe nivelu de pregatire http://www.cutremur.net/board/images/smilies/bigsmile.gif ). Si cred ca macar cu un mass mailing sustinut de un anunt din partea MEN, roedu, tot ar fi un bun inceput sa faca ceva.
Sau macar sa puna niste postere de bugetar la intrarea scolilor din zone de risc.
Hm, sunt multe de spus da scolile in anii urmatori, in sistemu nostru din romania, nu crez ca au multe sanse.
PS is din Ploiesti (la sub 20 sec de baba vr), am copil in cls.VI acu si chiar ma intereseaza sa stie ce sa faca la scoala si nu numa el cu colegii de prin jur. Cel putin aici la noi si cu avertizoru pus pe tabla si tot n-ai sanse sa iesi in curte.
Nu-i atac asta, doresc numa mai multa sustinere in caz ca in scoli.

Editat de GeoX pentru a asigura o minima citibilitate.
 
bogdan a spus:
Ioan,
Imi cer scuze daca postarile mele au sunat ca un atac. Nu am dorit asta, desi, asa cum spui si tu, lipsa unei transparente si a unor informatii ma fac sa ma simt frustrat. Si, din punctul meu de vedere, este normal.
Am apreciat pozitiv faptul ca tu personal vii si incerci, atat cat poti, sa compensezi aceasta lipsa de informatii. De aici si acel "Uau!" de la inceput.
Insa, revin si incerc sa cristalizez un punct de vedere format in cativa ani de munca in domeniul privat (probabil si de aici avem puncte de vedere diferite). INFP (sau INCDFP) trebuie sa iasa din palatul de clestar si sa inceapa sa traiasca in lumea reala. Trebuie sa inteleaga ca doar colaborarea cu alte organe si institutii aflate si ele "in palatul de clestar" nu vor duce niciodata la schimbarea opticii cu care este privit. Trebuie sa devina "customer oriented".
Intamplarea face sa fiu la curent cu punctul de vedere "in caz de cutremur nu putem avertiza iminenta lui, ci ajutam la indepartarea efectelor", punct de vedere adoptat de ISU, INFP si de alte organe si organisme locale. Cum sunt si la curent cu faptul ca populatia este tratata ca un tot, nu sunt tratati indivizii ce o compun (este cinica dar adevarata zicala cu "daca moare un om este o tragedie, daca mor 1000 este o statistica"). Nu zic ca nu este un punct de vedere constructiv, insa parerea mea este ca daca un singur individ se poate salva datorita informatiilor privind iminenta unui seism (chiar cu 20 de secunde inainte) si o singura proprietate este salvata, se justifica.
Si cam atat cu filosofia pentru ca discutia va deveni in curand sterila.
Intradevar, INFP detine patentele sistemului de alarmare dar cam atat. Este similar cu "eu am inventat roata si am patentat-o, dar nu ma apuc sa fabric roti. Pot insa garanta ca rotile sunt rotunde si se invart". Si imi amintesc de o vorba spusa de un amic de-al meu american, ce suna ceva de genul "voi romanii sunteti foarte diferiti. Faceti demonstratii de inteligenta, inventati fel de fel de lucruri insa nu aveti pragmatism. Nimeni nu se intreaba "OK, dar la ce-mi foloseste?""
Trimiterile la statutul INFP si la legile din Romania sunt putin... trase de par. Daca nu ma inseala memoria, INFP este regie autonoma. Si are voie sa desfasoare activitati comerciale. daca nu este asa, imi cer scuze anticipat.
Si revenind la faptul ca INFP nu poate produce si vinde avertizoare, imi vin unele idei. Cum ar fi o SC terta ce se ocupa de productie si desfacere. Oare in aceasta situatie INFP ar fi deschis la colaborari?
 
Va salut!
Va pun la dispozitie o inregistrare de pe B1TV unde Directorii nostri incearca sa explice cite ceva din ceea ce vorbim noi.
http://inregistrari.b1.ro/view-10_Feb-2013-talk_b1_weekend-117.html - intrati din partea a doua de la ora 19.00.
Sint pusi in situatii uneori penibile si in fata unor invitati care nu au ce cauta acolo. Nu s-a incercat niciodata sa se faca o emisiune serioasa si tehnica.
TVR care este televiziunea noastra nationala nici nu se gandeste ca ar putea sa faca o emisiune despre ceea ce vorbim noi.Toti vor senzationalul.Daca s-a produs un cutremur semnificativ este plin de televiziuni in curtea INCDFP si la Statiile mari precum Vrincioaia si Eforie.
In momentele in care toti angajatii trebuie sa execute anumite proceduri ei vor interviuri si emisiuni in direct.
Asa cum bine stiti sistemele de alarmare reactioneaza la o evaluare automata a seismului in primele momente, care nu este deosebit de precisa pentru ca avem nevoie doar de date sumare. Imediat dupa, se calculeaza manual si rezultatele devin precise. Interventia si mediatizarea datelor intermediare duce uneori la confuzii. Mai intervine si problema care uneori este vizibila, ca reporterii de teren sa nu aiba nici cele mai elementare cunostinte de fizica sau seismologie si atunci intrebarile care incearca sa le puna sint confuze. Purtatorul de cuvant a INCDFP-ului nu le este sufiicient si incearca sa vorbeasca cu orice persoana le iese in cale.A-ti vazut si DV ce brambureala iese uneori.
In alta ordine de idei toata Cercetarea di Romania depinde de unele evaluari facute de Autoritatea Nationala pentru Cercetare Stiintifica - ANCS- http://www.ancs.ro/.
Pragmatismul pe care il invocati depinde de birocratia din Romania si de multiplele schimbari care au avut loc la varf. Am patit si noi la fel cu toti cei care au incercat sa acceseze proiecte. Cofinantarea este doar un vis frumos care se ideplineste foarte rar.
Nu incercam sa invocam legislatia.Dorim doar sa evidentiem faptul ca nu sintem total independenti.
In ceea ce priveste comunicarea INCDFP este de mult racordata la realitate(apropo de palatul de clestar?!)si incearca prin toate mijloacele sa se implice dar pana la modul "customer oriented" este cale lunga.
Trebuie sa stiti ca in paralel cu cele doua proiecte DACEA si MARINEGEOHAZARD este in desfasurare un proiect chiar de comunicare si schimburi de expierenta ESNETVezi atașament 2 (fisier atasat). Dupa cum vedeti s-a inceput o actiune de informare si instruire, dar care ulterior ar trebui preluata de catre alte institutii.(asa cum arata o organigrama dintr-un fisier atasat).Aici treaba merge foarte greu.De ce?


Continuand subiectul despre ESNET
http://www.blacksea-cbc.net/index.p.../311005/file/20120806 Priority 2 ESNET 80.pdf
Proiectul este in derulare si actiunile din Romania se petrec la Observatorul Seismologic Dobrogea.
I-mi pare rau ca nu pot sa va descarc mai multe fisiere si poze dar am spatiul limitat.
 

Atașamente

  • Imagine001.jpg
    Imagine001.jpg
    450,4 KB · Vizualizări: 60
Ioan,
Multumesc mult pentru informatii. Ajuta foarte mult si sunt greu de gasit pe net, daca nu stii ceea ce cauti. Cred ca ar fi un mare pas in fata daca s-ar gasi si pe site-ul INFP.
Apropo de jurnalisti, ai mare dreptate. Dar, si este doar o idee, INFP-ul nu ofera acreditari? Ceva de genul "mai nene, de la televiziunea Y, Xulescu are habar ce vorbeste despre seisme. Sa-l acreditam pe el, astfel incat televiziunea Y sa-l trimita doar pe el la interviuri".
 
Am vazut si eu filmul. Ce treaba aveau invitatii aceia acolo? Si de ce puii mei se baga in seama pe subiecte pe care nu le inteleg?

Mi-am amintit de o chestiune, apropo de posibilitatea tehnica de a transmite alerte. In SUA exista un serviciu radio, NOAA Weather Radio, ce alerteaza prin radio in caz de catastrofa, poporul. Se dau atat alerte regionale dar si alerte nationale si in scenarii apar si cuvantari ale presedintelui in caz de razboi sau atac.
Pagina oficiala este http://www.nws.noaa.gov/nwr/
 
Incepand cu minutul 1:34:00 Marmureanu are o atitudine ciudata.
Prezinta triunghiul vietii al lui Doug Copp ca fiind grozav. Insa imi aduc aminte de asta http://www.incerc2004.ro/Files/Extras din carte.pdf si nu pot face decat sa ma ingrijorez. Daca un inginer constructor care mai este si directorul onorific (sau ce functie mai are) al INFP sustine balaria asta, eu nu mai zic nimic...
 
eu cred ca ancs a fost infiintat special pt a pune bete in roate celor care vor bani pt proiecte...
 
Sunt multe piedici in Romania din acest punct de vedere. Si eu lucrez in cercetare si m-am confruntat cu tot felul de chestii in legatura cu depunerea de proiecte, tot felul de chichite...nu mai zic.
 
Si atunci ce facem? Punem mainile pe piept si spunem "nu se poate"?
 
Back
Sus