• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce carti mai citim ?

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Ce va place sa cititi ? Ce gen de literatura, mai exact ? SF, politiste, beletristica ?
Eu citesc cam din toate aceste genuri, dar pe moment ma \"concentrez\" pe o carte de eseuri ale lui S. Hawking (celebrul fizician), legate de Einstein dar si de alte lucruri...:hypocrite: :unsure:
 
In ultimul timp am citit Neagu Djuvara. Explicatiile lui mi se par logice si Istoria capata sens. Niciodata nu am inteles de ce trebuia sa retin tot soiul de ani, cand se putea invata atat de placut materia asta.
Si din cand in cand ma mai apropii de Nicolae Densusianu, care la randul lui are niste explicatii logice. Iar ca urmare a explicatiilor pe care le da in carte, m-am apucat sa citesc si DEX-ul in cautarea cuvintelor cu etimologie necunoscuta. Foarte placuta activitatea. Mai ales ca pot trage si niste concluzii: toate cuvintele cu origine necunoscuta pot fi incadrate in categorii legate de activitati (oierit, olarit, culesul plantelor, pescuit...).
 
Am cumparat recent o carte foarte draguta, scrisa de un tip din Timisoara, foarte destept si fin, a activat si in presa, Marius Ghilezan. Cartea se numeste HOTIA LA ROMANI, si e scrisa intr-un stil sarcastic, dar fin in acelasi timp. Intepator, dar in acelasi timp, cu atingere pe niste lucruri cat se poate de reale. Legate de inclinatia naturala a romanilor spre furaciune, inselaciune, invidie...Nu e vorba numai de chestia cu \"sa moara si capra vecinului\", sau de predispozitia spre barfit, sau de curiozitatea bolnavicioasa a babelor semidocte care le place sa se amestece unde nu le fierbe oala...=)) =)) =))
In esenta, accentul e pus, cum spuneam, pe predispozitia ancestrala a romanului la a fura, la a lua de la altul pe motiv ca \"ce e al tau e al meu\" si tot asa. Ca \"de ce altul are si eu sa nu am\", etc. Tonul, cum spuneam, este unul sarcastic, dar fin, in acelasi timp (ceea ce pare oarecum paradoxal). Autorul analizeaza, intre altele, o formula cu care unii parinti (in principal, din mediul rural) isi lauda copilasii: Ce \'ot e al meu\"!!! :p :p Ca si cum, smecheria si hotia ar fi calitati pozitive. Iata si un citat:

\"Niciunde in lume mamele nu-si dezmiarda copilul cu alintul <<Ce \'ot e>>. In familiile romanesti, in prima etapa de viata, micutului i se recita poezia:<<Catelus cu parul cret/fura rata din cotet (=)) :55: )/si se jura ca nu fura,/dar l-am prins cu rata-n gura>> :55:. La gradinita sau seara, inainte de culcare i se citesc povesti, balade, legende in care eroul principal e hotoman de cai, de inimi, de fete, iar \"nasolul\" e urat, gras, dar cu punga plina.\"

V-o recomand calduros,fiindca, indiferent daca suntem sau nu de acord cu tot ce scrie, autorul este foarte fin si pune niste probleme intr-un stil extrem de amuzant, dar si patrunzator, stil care ne mai descreteste fruntile si ne mai relaxeaza...=)) ;)

Autor: Marius Ghilezan
Titlu: HOTIA LA ROMANI
Editura: RUNA-Grupul Editorial CORINT
Anul aparitiei: 2008
 
Ctesc in paralel si alternativ:
John Grisham=Nevinovatul, si
Nelson DeMille=Coasta de aur
Si la fal vad alternativ, functie de timp filmele:
Dark Storm, si
Death Race.
 
Eu sunt cu niste manuale de tamplarie. Si cu niste manuale de specialitate. Se pun?
 
Eu mi-am adus aminte de o carte mai veche de care am uitat si atunci cand am citit-o prima data nu am avut mintea de acum ;)
Se numeste Vraciul (profesorul Wilczur) de T.D Mostowicz
 
S-a făcut, s-a făcut şi film. Eu printre picături citesc \"Steaua Pandorei\", apărută la Tritonic.
 
Cartea lui sever (Bucurestiul si seismele, Ed. Fundatiei Culturale Libra, 2008) poate fi gasita la Libraria Eminescu.
 
Ioan Istrate - Stiri din Viitor
.
.
.
.
.
.
.
.
Glumeam, desigur. Citesc pentru scoala: Morometii.
 
eu tocmai am primit cadou Umberto Eco - Istoria Uratului si Jose Saramago-Toate Numele. Cred ca ma apuc de Eco. Mai am pe lista Arhipeleagul Gulag.
 


Bucurestii mahalalelor sau periferia ca mod de existenta
de Adrian Majuru

[attachment=3473:200907/post_1636_1247138101_a02c8d05fe1f338856b8765f230290d1.attach]

Nota mea pentru cartea document: 10

\"Istoria urbanistică a Capitalei interesează dintotdeauna, dar a venit, poate, vremea să ne întrebăm ce dădea viaţă clădirilor şi străzilor care şi-au schimbat, arareori întîmplător, înfăţişarea. Ce poate fi acest Bucureşti apărut din comerţul unui tîrg sezonier şi din interesul unor domnitori de a spori veniturile visteriei? Cum poate fi sufletul marelui oraş născut din puzderia de mahalale (în jur de 120 menţionate în documente) apărute haotic şi mulţimea pestriţă venită de pretutindeni să se aşeze aici?\"

Ce se găseşte aici sau un cuprins
• Bucureştii sau dintr-o mahala în alta
• Mahalaua Colţei sau o veche periferie-tip
• Cartierul Dămăroaia sau vîrstele periferiei recente
• Mahalaua Calicilor sau periferia de pretutindeni
• Hilariopolis sau mariajul extremelor
• Străinii şi modernizarea Bucureştilor sau periferia tolerată
• Bucureştii ca \"arenă a hetairelor\" sau periferia defulată
• Bucureştiul bolnav şi nebun sau periferia subterană
• Capitala \"ţării lui Hübsch\"


cuprinde 280 pagini + 32 de pagini foto hîrtie specială - pret: 35 lei
Se poate comanda prin posta, cu plata ramburs.
Editura Compania - Bucuresti.
Home page: http://www.compania.ro/index.php?id=94
Catalog carti: http://www.compania.ro/index.php?id=33#c230


Nota mea pentru editura / calitate produs, 10.


! posibil epuizata !
Contact, modalitate comanda, stare stoc: E-mail : [email protected]

 


Cronica Bucurestilor
intocmita, din document si sentiment,
de Gheorghe Parusi
[attachment=3474:200907/post_1636_1247138693_439768327da5ca81440bb61d9baf50b7.attach]



Cîteva secole de viaţă bucureşteană palpită aici graţie documentelor. O iscusită alegere a montat cronologic secvenţe suculente ale traiului din marele oraş. Ies la iveală casa, biserica, familia, portul, ceremonia, limba, petrecerea, precum şi ecoul evenimentelor ţării în existenţa localnicilor. Prin ocheanul sutelor de viniete întrezărim împletirea de rural şi urban, de Orient şi Occident, creşterea tîrgului, scăderea vegetaţiei, perpetuarea moravurilor. O selecţie complementară de amintiri şi evocări dă glas unui adevărat « club » al celor ce-şi iubesc fără măsură oraşul de naştere sau de adopţie.


450 de imagini
312 pagini,
din care 1 caiet
de fotografii color
şi
2 caiete
de fotografii
alb-negru
40 lei


Se poate comanda prin posta, cu plata ramburs.
Editura Compania - Bucuresti.
Home page: http://www.compania.ro/index.php?id=94
Catalog:http://www.compania.ro/index.php?id=33#c205


Contact, modalitate comanda, stare stoc: E-mail : [email protected]

 


Cronologia Bucurestilor
(20 septembrie 1459-31 decembrie 1989)
Zilele, faptele, oamenii Capitalei de-a lungul a 530 de ani

de Gheorghe Parusi
[attachment=3475:200907/post_1636_1247139418_479bc42d8ceb69a070b7ab7ca8d443e5.attach]



De la povestea şoselelor la cea a iluminatului, de la arheologie la şcoli, de la lucrări publice şi raţii la meserii şi etnii locuitoare, de la temperaturi-record la primari şi ocupaţii străine, de la A la Z, tot ce înseamnă moment, gest, nume sau loc memorabil pentru viaţa Capitalei preţ de mai bine de cinci secole se găseşte AICI. Această « biblie » a existenţei bucureştene, realizată din surse sigure şi complet repertoriate, încrucişează axa timpului cu cea a temelor, astfel încît nici o căutare documentară şi nici o curiozitate întîmplătoare să nu poată rămîne fără răspuns.


896 pagini de text
24 pagini de fotografii
hîrtie specială
indice de nume
indice tematic
bibliografie
90 lei


! posibil epuizata ! - intreaba!
Se poate comanda prin posta, cu plata ramburs.
Editura Compania - Bucuresti.
Home page: http://www.compania.ro/index.php?id=94
Catalog: http://www.compania.ro/index.php?id=33#c171
Contact, modalitate comanda, stare stoc: E-mail : [email protected]

 


Bucuresti - arhipeleag
Demolarile anilor \'80 : stergeri, urme, reveniri
de Cristian Popescu
Cu colaborarea lui Adrian Majuru
Editor Adina Kenereş
[attachment=3477:200907/post_1636_1247139856_da4eb62a190cbce4059dfcdc9b7e4d86.attach]


În 424 de imagini, romanul-foto al schimbării şi neschimbării Capitalei în ultimii douăzeci şi ceva de ani. În cîteva texte, repere istorice şi detalii de viaţă urbană. Comparaţii necesare pentru a trăi şi a visa în Bucureşti.


112 pagini
pe hîrtie speciala
424 de fotografii
album cartonat
45 lei
Editura Compania - Bucuresti.


- epuizat -

 
eu am gasit azi prin birou manualul asta [attachment=3537:200907/post_543_1247238512_285962ac9e1efdee91ad91bf2c9b1c24.attach]
nu mi-a venit sa cred ca e din 1947 si facut dupa editia a 27-a!!! a celui german...[attachment=3538:200907/post_543_1247238608_42f9a44b618df560695a7241e612842f.attach]
fara sa vreau, ma intreb cind o fi aparut prima editie???
aici am incercuit unele exprimari care azi sint desuete...[attachment=3539:200907/post_543_1247238710_5c635b21bd2a3a65b19cd0fd0f86c3b3.attach]
m-am uitat in fuga pe el dar pare extrem de interesant :))
 
Jihadul butlerian.
ca tot is luptacioasa :))
dune seria noua
 
Ar fi interesanta si o pararere persoanala a ceea ce cititi. Nu de alta, dar de regual review-urile sunt cosmetizate. Daca as avea si input-ul vostru poate m-as apuca si eu sa le citesc.
 
Back
Sus