• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (3)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
EVIDENT CA AU FOST 2 SEISME CACI MADAM VRANCEA NU POATE ALTFEL:ack:
Afara ploua cu bulburuci si cred ca babeta si-a scuturat umbrela:ack: de 4.8R.
Ar fi culmea sa o apuce nabadaile fix acum cand vin sefii de stat si de guvern la Bucuresti. Ar fi o intampinare destul de neplacuta pentru francofoni:ack:
 
mai degraba cred ca cele 2 seisme din zona tadjikistanului au miscat si vrancea, dar ramane sa vedem ce va mai fi 2-3 saptamani de acum incolo, desi daca a este precursor se poate produce oricand un seism mai mare.
 
Interesant e ca pana acum INFP nu e emis nici un comunicat oficial, am cautat pe websiteurile agentiilor de presa romane si nu apare nimic ! :harhar: Doamne-fereste, nu invoc teoria conspiratiei, as fi ultimul care as face-o. Dodo sigur ar face-o :unsure::harhar::unsure: Nu-i asa, Pasare Maiastra Dodo ? :worthy::harhar: Dar ramane faptul ca atare, ca nu e anuntat nicaieri pana acum.
Mai e un lucru interesant. Ca alte agentii seismologice il crediteaza cu o adancime in jur de 120 km, deci ar fi totusi in \"etajul\" 110-130 km !!!!
:harhar::ack: Acest lucru este foarte interesant, intr-adevar. Dar sa nu ne pripim si sa asteptam ultima revizuire a EMSC, in mod sigur va mai fi o revizuire, dupa ce recalculeaza si primesc datele finale de la centrele mai apropiate.
Eh, EarthQuake, ce dragutza e luna OCTOMBRIE, nu-i asa ?? :angel: Draga de ea...:ack:
 
Pe mine m-a trezit cutremurasu... am deschis ochii si ceasul era 8:45... am asteptat un pic sa vad ce se mai intampla insa in afara de niste zanganeli de pe la mobila nu s-a mai intamplat nimic...
Ajunsesem sa cred ca mi s-a parut :unsure: desi ar fi fost ciudat sa ma trezesc la ora aia din proprie initiativa, ca abia aveam 2-3 ore de somn...

Acu s-o gasit, cand sunt singurica acasa... :harhar:
Sa speram ca.. o sa fie bine, intr-un fel sau altul :harhar:
 
s-a produs si sambata, si acum sunt ocupate toate agentiile de presa de la noi cu summitul de saptamana viitoare, plus alte stiri mai importante si probabil de aceea nu au anuntat nimic. poate anunta maine sau poate nu mai anunta deloc, mai ales ca seismul nu s-a simtit. poate doar in zona epicentrala sa se fi simtit usor.

legat de adancimea la care a avut loc, inclid sa cred ca s-a produs pe la 130+Km, cum sustine EMSC.
 
Pe mine m-a trezit cutremurasu... am deschis ochii si ceasul era 8:45... am asteptat un pic sa vad ce se mai intampla insa in afara de niste zanganeli de pe la mobila nu s-a mai intamplat nimic...
Ajunsesem sa cred ca mi s-a parut :unsure: desi ar fi fost ciudat sa ma trezesc la ora aia din proprie initiativa, ca abia aveam 2-3 ore de somn...

Acu s-o gasit, cand sunt singurica acasa... :unsure:
Sa speram ca.. o sa fie bine, intr-un fel sau altul :harhar:

in sfarsit si o persoana care l-a simtit :harhar:
 
Nu doar ca l-am simtit dar m-a si trezit din somn :harhar:

Uof, uof... :harhar:
 
Nu imi dau insa seama cum s-a simtit in Bucuresti. Pana acum nimeni nu am auzit sa spuna ca l-au simtit. Cert este ca oricum, a fost sambata dimineata, oamenii stiind ca au liber au stat noaptea pana tarziu, si normal ca au dormit si nu au simtit nimic.

Referitor la stiri, a dat Realitatea de dimineata, dar la jurnalele din timpul zilei nu a mai zis nimic de cutremur.

Reactie oficiala, as paria ca nu o sa existe din partea INFP-ului. Secretomanie comunista, de parca nu ar fi platitzi din banii nostri. Se bat cu pumnii in piept ca si-au deschis sedii noi si au aparatura, si colaboreaza cu americanii... dar nu vedem nici un rezultat in ecea ce priveste o mai buna informare a populatiei in ceea ce priveste domeniul in care activeaza dansii... Desi ei pentru populatie ar trebui sa lucreze, mai ales ca fiecare dintre noi da bani pentru ei...
 
Nu imi dau insa seama cum s-a simtit in Bucuresti.

Nu stiu daca avea vreo legatura cu faptul ca eu am spus ca l-am simtit, insa precizez ca nu stau in Buc, ci in Galati :harhar:
 
Sunteti culmeaaaaaaaaaaaaaaa:ack:
Ati ciripit fara mineeeeee:ack:
Profitati ca sunt busy si va faceti de cap? Ati citit de afurisitul de vulcan din Italia? Ne face statui pe toti daca erupe! Vrancea e mic copil.
Logic ar fi sa se fi simtit un seism de 4.8 R daca erai in relax. Sorinsov makanea de zor dimineata si ma bombarda cu mesaje ca s-a zguduit singurel de parca eu sunt stalp de telegraf ca sa il sustin:ack:
 
Am cautat pe net pe diverse forumuri sa vad daca a scris cineva ca ar fi simtit cutremurul. Din ce am gasit vreo doi din Galati au zis ca l-au simtit, iar o persoana din Bucuresti a simtit o miscare scurta, de vreo secunda, insa atat si nimic mai mult.
 
Eu nu l-am simtit. Vad ca sorin doarme in front si nu mai ciripeste nimic nou:harhar:
 
Eu nu l-am simtit. Vad ca sorin doarme in front si nu mai ciripeste nimic nou

Cine vorbeste de \"ciripit\" ?? :harhar::harhar: Dodo, ia vezi ca acum iti leg pliscul...:unsure::harhar::unsure: Asa ca nu vei mai scoate decat niste caraieli infundate :worthy::harhar::angel:

Inca nu au dat revizuirea finala, o sa mai fie in mod sigur o revizuire a EMSC, cred ca vor mai modifica un pic si adancimea si magnitudinea. Datele finale sunt trecute cu rosu de regula, asa ca tb. sa mai asteptam un pic. Initial, ieri dimineata, la 9 si 10 cand m-am uitat, indicau o adancime de 125 km, pe urma, pana sa apuc sa il postez pe forum l-au facut 150 km adancime, mai tarziu l-au revizuit la 133 km, dar inca nu e ultima revizuire. Da, i-am bagat sms lu\' Pasarea Maiastra Dodo care dormea in front ca o gaina motzata in loc sa se agite, sa caraie si sa dea din aripioare :ack: Pana acum n-au fost replici. Prin \"replici\" inteleg cutremure minore care apar la aceeasi adancime cu cea a primului seism.
Din ce am discutat cu cineva din \"miezul evenimentelor\", am inteles ca s-a simtit prin Vrancea si sudul Moldovei, dar spre Muntenia a fost mult mai atenuat decat era normal pentru o magnitudine de 4,7-4,8 ! Sigur, adancimea a fost maricica, 125-130 km plus sau minus cativa km, dar orisicum, alte cutremure de 4,7-4,8 produse la aceeasi adancime au putut fi simtite mai bine in Bucuresti (intensitate III-IV pe scara Mercalli) si in sud-estul tarii. Se pare insa ca ieri intensitatea la Bucuresti a fost de numai II, cel mult II-III pe scara Mercalli.
Ori faza maxima a fost scurta, ori atenuarea undelor seismice a fost mai mare decat de obicei, ceea ce este plauzibil totusi. Din ce cauza atenuarea a fost mai mare decat normal...nu stiu, nu eu sunt in masura sa explic, pot eventual sa palavragesc, adica sa imi dau cu parerea, mai mult nu. Dodo e ciripitoarea-sefa, de fapt. :ack:
Unele studii seismologice sugereaza ca atunci cand undele seismice emise de o sursa (zona focala) traverseaza un volum litosferic foarte tensionat, puternic comprimat, atunci ar fi posibile modificari ale atenuarii undelor seismice la suprafata, ceea ce ar face ca seismul sa fie resimtit chiar mai slab. E doar o teorie, nu eu am emis-o, ci seismologi, deci persoane de specialitate.

Asa ca, draga Dodo, fii pe faza te rog si nu mai dormi in front ca o gainusa :8:)
 
Au facut modificari ieri Emsc. Au dat 155km, apoi 132 iar in final 133. Era de 4.6 si a ajuns 4.8R
Si daca te intereseaza Dodo nu dormea ci studia fenomenul in somn:harhar:
 
Au facut modificari ieri Emsc. Au dat 155km, apoi 132 iar in final 133. Era de 4.6 si a ajuns 4.8R
Si daca te intereseaza Dodo nu dormea ci studia fenomenul in somn:harhar:
Pai n-ai ciripit tu cu plisculetzul propriu ca dormitai dusa printre huhurezi ? :harhar::harhar:
 
Eu nu dormitam, nu pricepi ca studiam undele seismice pe unde \"ultra scurte\"?
Ouf ouf
 
Eu unul nu l-am simtit deloc, e drept si pt faptul ca eram cufundat adanc in somn :harhar:, dar nici cei treji la ora respectiva pe care i-am intrebat nu au simtit nimic.
Dar nu-mi fac griji si nici tu dodo sa nu-ti faci ca vine si seismul acela pe care-l vom simti si in somn.:harhar::harhar::unsure:
 
Aiurea, asta crezi tu Earthquake. In 2004 desi eram in pat, ma pregateam sa fac nani, nu am simtit nici o unda seismica. La inceput am crezut ca e furtuna afara si zangane tabla de la geam.
Daca dormeam crezi ca ma trezeam? Nu prea cred. Cel mult se putea agita catelul care oricum nu pricepea de ce fac instructie cu el la miez de noapte.
Asa sensibil este la cutremure ca se invartea ca fraierul dupa mine si eu il trageam de urechi sa vina la adapost( zona sigura din casa desi totul e beton armat)
 
ma refeream la un posibil seism mai maricel, in jur de 6.5 grade.

dar seismul din 31 mai 1990 (cel de noaptea) nu l-ai simtit ca avut 6.1 aproape de 6 cat cel din 27 octombrie 2004 ?
 
L-am simtit din plin deoarece abia venisem acasa. Nu am ratat seismele mari. La cel din \'77 chiar m-am trezit.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus