• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:ack:evident ca nu sta in vacanta la conferinta. ajunge si el la casa lui sa pape si sa faca nani cu gainile:harhar:
Ori apare ca un vampir zguduit pe seara ori maine:hypocrite:
A uitat sa imi dea programul complet:harhar:
 
Vad ca nu-s noutati semnificative.
Baba e in concediu!
Oare pana cand? (cred ca-l termina curand):harhar:
 
Sa nu zicem hop... sa speram doar ca nu se trezeste brusc si cu zguduieli prea mari...
 
Vad ca nu-s noutati semnificative.
Baba e in concediu!
Oare pana cand? (cred ca-l termina curand):harhar:
Credeti ca e posibil sa se produca un cutremur tip 1940/1977 asa, fara ceva agitatie inainte?
 
Ola-laaaaa :harhar:
Am revenit si eu, obosit nevoie-mare, toata ziua la conferinta la Crown Plazza (de fapt, un fel de work-shop organizat de Nortel :harhar::unsure:). Dodo, observ ca n-ai prea fost cuminte in lipsa mea, ai fost guresa ca de obicei :unsure::harhar: Ce triluri ai scos !!!!
L-am vazut si eu pe Marmureanu pe Antena 3; oricum nu ma asteptam sa mai zica noutati. A zis cu o saptamana inainte la ce trebuie sa ne asteptam, porumbelul a zburat (era sa zic Dodo a zburat :worthy::harhar:), cine a avut urechi de auzit si a fost pe faza, a prins \"pleasca\" :ack:
Cand va veni Cel Mare nu stim sigur. Cred ca de la anul incolo, insa, ne putem astepta la orice, asta e situatia, sa fim realisti. Dar cum pana atunci mai e, repet indemnul de a nu ne imbolnavi de nervi. Mai ales ca, de regula, cutremurele vrancene puternice sunt precedate de anumite amplificari ale activitatii seismice, uneori sesizabile (perceptibile), alteori doar inregistrate instrumental. Si abia atunci am putea sa fim ingrijorati. Deocamdata, activitatea seismica vranceana se mentine la acelasi nivel foarte scazut, la fel ca in ultimele 6 luni jumate, ceea ce inseamna ca baba inca face nani si doar mai scoate cate un marait in surdina, sforaind dusa...Vom vedea ce va mai fi, asa ca, fratzilor, sa fim vigilentzi ca de obicei.
Gata pt azi, e timpul sa merg la culcare si sa las Pasarea Maiastra Dodo sa cante trilul pe care il stie ea mai bine :angel::harhar:
 
sorinas a spus:
Vad ca nu-s noutati semnificative.
Baba e in concediu!
Oare pana cand? (cred ca-l termina curand):harhar:
Credeti ca e posibil sa se produca un cutremur tip 1940/1977 asa, fara ceva agitatie inainte?

Asa cum spune si GeoX in postul anterior, si toate statisticile de pana acum ,inaintea oricarui seism vrancean important, este anuntat de intensificari ale miscarii tectonice, deci trebuie mai intai sa percepem ceva activitate , iar apoi probabil v-a fi ceva mai important!
(scuzati exprimarea, m-a bruiat baiatul meu care butona si el de zor!):harhar:
 
De acord cu voi. Eu monitorizez zilnic USGS si EMSC. Fac refresh mai tot timpul ca sa vad daca misca si postez. GeoX e si el pe faza, asemeni si Alex. Daca vom observa multe seisme mici pe acelasi etaj cred ca ar fi bine sa ne vedem la un suc pe terasa:harhar: chiar daca afara va fi zapada.
Momentan e liniste asa ca putem "sforai" cat vrem:harhar:
 
aproape ca nici nu ai ce sa monitorizezi ca de la un timp s-au imputinat si seismele intre 2-4 grade.

in ritmul asta mai are putin si da faliment baba :harhar:
 
aproape ca nici nu ai ce sa monitorizezi ca de la un timp s-au imputinat si seismele intre 2-4 grade.

in ritmul asta mai are putin si da faliment baba :harhar:


EarthQuake, sa nu cumva sa dam noi faliment dupa aia, ne face baba arsice...:harhar::harhar::unsure:
 
Dodo, explozia aia nucleara nu cred ca poate influenta cutremurele din zone indepartate. Cel mult activitatea microseismica locala. Apropos, in discutia de la Antena3, s-a ridicat la un moment dat problema cum se diferentiaza pe seismograme un cutremur tectonic natural de o explozie subterana. E simplu: in cazul unei explozii subterane, unda P are cea mai mare amplitudine, apare ca un impuls brusc si apoi forma de una arata o atenuare rapida. In cazul unui cutremur natural, unda primara are o amplitudine mai mica, si e urmata intotdeauna de o amplificare vizibila pe forma de unda de pe seismograma. Diferenta de timp intre P si S depinde de adancimea focala, de locatia in care se inregistreaza sosirea undelor...
 
Observ ca distanta dintre hipocentrele ultimelor 2 cutremure este sub 4 km. Sa insemne asta ceva? :harhar: :harhar:
 
a fost si astazi un mic seism:hypocrite:
Momentan nu e roi asa ca putem cuminti in culcus:rolleyes:
 
Acum l-am vazut si eu pe asta micu :harhar: pe EMSC si-am venit sa vad ce mai ziceti. O sa ma uit mai des in seara asta.. sa vad daca mai apar si altele :harhar:
 
Pana una alta sunt Breaking News pe CNN. Un avion mic a lovit o cladire de locuinte din NY.www.gfxworld.info
 
Sau.. un elicopter. Nu prea se potrivesc stirile intre CNN si FOX, dar cred ca pana la urma ajunge si la noi versiunea adevarata
story1502nycfirewnywux0.jpg
 
Se pare ca a fost totusi un avion mic. Sper sa nu fie un atentat si sa inceapa \"hora\" ca in 11 sept.:harhar:
Pana acum pare a fi accident.
 
Asa , sa vedem ce avem aici, deloc miscare suterana, baba doarme dusa si Doamne fereste sa aiba vreun cosmar ca e vai de noi!!!:harhar:
 
e in vacanta de studii si de nastere:harhar: mai la vara vine:harhar:
 
:harhar: GeoX face nani? :harhar: Poate e in Vrancea ca sa studieze "stomacul" babutei:harhar:
Cert este ca inca putem dormi linistiti, Vrancea nu are de gand sa se agite. O va face dar cand?:unsure:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus