• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:rolleyes:GeoX face nani?:harhar: Poate e in Vrancea ca sa studieze \\"stomacul\\" babutei:harhar:
Cert este ca inca putem dormi linistiti, Vrancea nu are de gand sa se agite. O va face dar cand?:ack:

Dodo, de ce ti-e frica nu scapi, retine asta :unsure::harhar::unsure: Si banuiesc eu ca baba ne pregateste, poate chiar la anul, o cantare zdravana de s-o tinem bine minte :worthy::harhar: Sa te tii \"cantare\" ce ne zice baba poate chiar in 2007, n-ar fi exclus ! :harhar::rolleyes::angel:
 
Cum ar fi sa isi piarda vocea din motive de ...guturai?
 
Cum ar fi sa isi piarda vocea din motive de ...guturai?

Deocamdata maraie in surdina, dar la un moment dat o sa urle si o face pe Dodo sa zboare din cuibusor....:harhar::harhar::harhar::harhar::unsure:
 
Dodo nu zboara deoarece nu are parasuta:ack:
 
Dodo nu zboara deoarece nu are parasuta:ack:

Totusi, precum vedem, ratzushka Dodo are aripioare deci in mod natural ar trebui sa zboare. :harhar: Ca de aia da tot timpul din aripioare pe forum :harhar::harhar: O ratzushka dolofana cu cioc incovoiat :unsure::harhar::unsure:
 
Esti invidios?:harhar:
Tu nu ai nici macar cioc asa ca de aceea te iei de mine. :harhar:
 
Esti invidios?:unsure:
Tu nu ai nici macar cioc asa ca de aceea te iei de mine. :worthy:

dolofana ratzushka, dolofana bine :harhar::harhar::harhar: unde-ti sunt suratele ? Au disparut inca din secolul 17 :unsure::harhar:
 
:ack:Foarte bine:ack:
Am \"pile\" dincolo:hypocrite:
Tu nu aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:harhar:
 
Acuma, lasand gluma la o parte, parerea mea e ca sunt sanse tot mai mari sa ne bubuie Vrancioaia in 2007 ! :angel::unsure::ack::harhar::harhar: Singura mare incertitudine e cat de mare va fi. Tot sper sa scapam cat de cat usurel, un cutremur de 6,9-7,0 nu ar fi grav, ci doar ceva sperietura si avarii moderate, dar nu efecte catastrofale de amploare. Din pacate, s-ar putea totusi sa ne pomenim cu o belea mare de tot.
Vedem ce se intampla la est de noi. Sunt cutremure mici, dar care apar in succesiuni, ceea ce sugereaza o crestere continua a presiunii exercitate de miscarea placii tectonice Asiatice, de la est catre vest. Nu vreau sa cobesc deloc, nu sunt un cobe, dar lucrurile stau destul de prost, ca pespectiva. Putem sta relativ linistiti anul asta, dar la anul cred ca trebuie sa fim pregatiti pentru orice. :ack::worthy::unsure:
 
vom vedea ce va fi la anul. sa mai traim pana atunci.
 
Problema este destul de grava.
Personal eu nu cred ca vom scapa doar cu un seism pana in 7.
Cred ca v-a fi de mare ampoare, si cu efecte destul de grave.:harhar:
Si nici nu cred ca o sa fie in 2007, ci mai degraba anul acesta pana in sarbatori. Mai traim si mai vedem.:harhar:
 
Sorinas, eu imi mentin parerea ca anul asta ne pasuieste, dar la anul ar trebui sa ne cam asteptam la un cutremur important (cu magnitudine foarte probabil peste 6,7 grade, ramane de vazut cat de mare). Repet o idee importanta: marimea viitorului cutremur vrancean semnificativ va depinde de DIMENSIUNEA VOLUMULUI LITOSFERIC IN CARE SE CONCENTREAZA TENSIUNILE, deci de cat de mare e volumul in care stressul atinge un nivel critic. Este foarte important acest lucru. Vom vedea.
 
Eu le-am mai povestit si parintilor mei de perspectiva unui cutremur mare si nu au parut prea speriati. Adica, au luat o mina mai ingrijorata pe parcursul subiectului insa dupa aia, au trecut linistiti la altele. Ei sunt de parere ca da, un cutremur de peste 7 grade ar face multe victime insa totusi, nu ar darma tot ce ar intalni in cale si ca majoritatea
 
Pai, Raluca, ce sa zic, e clar ca nu are rost sa ne imbolnavim de nervi. Cutremurul e, oricum, o fatalitate care, vrem-nu vrem, se intampla. Fara un cutremur semnificativ mai devreme sau mai tarziu nu scapam ! :unsure::unsure: Bine macar ca ne gaseste un UE :harhar::harhar::harhar:
Pe de alta parte, omul obisnuit cam traieste de azi pe maine, cel putin in Romania. Ce va fi peste 6 luni sau 1 an nu prea conteaza. Putina lume, cel putin in Romania, se gandeste asa, in perspectiva.
 
Numai un nebun nu a simtit '77., scuze. Cand te muta cutremurul dinloc sivalureste podeaua ori estibeat ori nebun. Vorbesc de Bucuresti!
Calm downca parintii tai au dreptate. Nu va imaginati ca dupa un seismde 7.4R in Bucuresti e teren arabil.
GeoX degeaba ma stresezi cu "DIMENSIUNEA VOLUMULUI LITOSFERIC IN CARE SE CONCENTREAZA TENSIUNILE" deoarece atata timp cat nu se poate calcula si nu putem avea date nu ma intereseaza! Este o chestie total neimportanta atata timp cat nu se poate calcula.
Ceva de genul "depinde cate mere intra la placinta". Pai daca nustii cate sunt necesare ca sa bubuie placinta, soiul, culoarea, etc ...de ce imi spui?
 
Daca tot te iei atata de mine, pe viitor nu voi mai reproduce nimic din ceea ce am mai citit. :harhar::ack: Carcotaso !! Ba ca scriu prea mult, ba ca nu stiu ce, ca nu poti tu sa citesti, etc,etc. M-ai innebunit, nu altceva ! Orice as face, nimic nu e bine. Bine, Dodo, pe viitor ma multumesc sa admir peisajul ! :unsure: Poti sa fii multumita ! :unsure: N-o sa-mi mai auzi gura.:harhar:
Evident ca nu se poate masura la mm...sunt doar aprecieri, estimari. Bazate pe ce s-a constatat in cazul cutremurelor anterioare. Dar oricat ai carcoti tu, e logic ca pe masura ce zona tensionata e mai mare, cu atat este mai mare posibilitatea ca seismul sa fie mai mare.
 
pai spune date!:harhar:
spune cat e nu filozofii:ack:
cat trebuie sa fie ca sa bubuie 7R?
despre asta e vorba. concret. date nu o sa si depinde de..pai de ce depinde? de ceva care nu stim?:harhar:
tu esti un carcotas suparacios.:unsure:
 
Dodo, eu nu lucrez la INFP sa am acces la toate tainele lor. Ce am facut a fost sa reproduc anumite pareri, aprecieri, consideratii ale unor cercetatori care si-au publicat studiile in reviste de specialitate. Ei au studiat cutremurele din 1977,1986,1990 si chiar 2004. Au analizat distributia spatiala si in timp a replicilor, mai bine zis a activitatilor post-soc, si, pe baza acestei distributii, au stabilit (cu aproximatie) amploarea zonei in care s-a produs ruperea. Repet, pe baza distributiei pe verticala, si chiar pe orizontala a replicilor (cutremure mici care trebuie sa apara exact in zona in care a avut loc ruptura principala), ei apreciaza, cu aproximatie, dimensiunea sau extensia volumului focal care a acumulat tensiuni si care, in consecinta, a generat socul principal. Pe de alta parte, inaintea cutremurelor mai importante apar anumite anomalii de activitate seismica, exact in volumul focal al viitorului cutremur. Cu alte cuvinte, anomalia apare in zona in care viitorul cutremur isi va avea hipocentrul. Ei cred ca, in functie de dimensiunea acestei zone, deci de ordinul de marime (cu aproximatie) al zonei in care se manifesta anomalia (lacuna), se poate face o presupunere asupra ordinului de marime al viitorului cutremur.

Pe scurt, Dodo: dimensiunea (pe verticala si chiar orizontala) a zonei in care se manifesta anomalia seismica sugereaza (cu rezerva unor erori inerente) ordinul de marime al viitorului cutremur.

Si inca ceva, Dodo: nu imi cere mie cifre. Nu cunosc chiar toate secretele seismologilor, te rog sa ma crezi. Nu sunt chiar in relatie de tip tet-a-tet cu domnul Marmureanu sa imi zica dansul mie cine stie ce filozofie ! :unsure::harhar:

P.S: Daca mai zici ca iar am scris mult si nu poti citi, ma sui pe pereti !!! :worthy::ack::angel::unsure: Nu te obliga nimeni sa citesti ce scriu...:harhar:
 
Mai pe sleau: daca domnul Marmureanu si colegii dansului au ajuns la concluzia ca actuala anomalie seismica se manifesta intr-un volum mare, cu extindere mare pe verticala si chiar pe orizontala, atunci viitorul cutremur important ar putea fi foarte mare, in jur de 7,5 grade. Daca volumul in care se manifesta anomalia seismica e comparabil cu ce s-a observat in 1977, atunci viitorul cutremur nu va fi mai mare decat cel din 1977. Daca anomalia constatata e in volum mai mic, atunci e un cutremur ca in 1986 sau 1990. Cam asa se pune problema, draga Dodo. Dar, repet: nu imi cere mie cifre. Nu lucrez la infp sa le stiu eu toate secretele.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus