• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Iepurila, cutremurele foarte slabe din Romania (evident, o parte a lor), respectiv cele cu magnitudinea M<2,0 (oricum, nu toate, repet, doar o parte !) sunt afisate aici: http://www.seismo.ethz.ch/redpuma/redpuma_ami_list.html
Am pus acest link la sectiunea Linkuri utile, pagina a 2-a.
Nici eu nu cred ca vor fi cazuri de colaps (prabusire) total(a) la cladirile din ultimii 20-30 de ani, daca nu au defecte ascunse (din executie) sau din cauza unor modificari ulterioare. Dar trebuie sa retinem ca la un cutremur de 7,2-7,5 grade pe scara Richter vor aparea, inerent, avarii structurale mai mult sau mai putin severe. Adica, mai crapa un perete, cade un plafon, cad fragmente de zid, cade tencuiala, se sparg geamurile, si, mai ales, cad scarile. Retineti acest aspect ! Nu se darama blocul in integralitatea lui, dar cad scarile !!! Marmureanu a spus o chestie mai demult. Anuma, ca nici o scara de bloc nu e proiectata cum trebuie, si in mod inevitabil scara va ceda prima ! Aceasta afirmatie a facut-o inca de acum cativa ani. E lucru cunoscut, de fapt. Scara este primul element vulnerabil la blocurile de locuinte, cel putin in Romania asta e situatia. De aceea se recomanda sub nici o forma sa nu fugiti pe scar ain timpul cutremurului. Pana te dezmeticesti, te prinde unda S taman pe scara, se rupe casa scarilor, cad scarile dar apartamentul ramane intact, eventual doar cu ceva daune, mobilier rasturnat. Dar: oricum, te poti proteja mai bine in apartament, decat pe holul blocului, pe scara. Ganditi-va totusi ca si in situatia in care nu se darama scarile, din cauza miscarilor puternice de balans ale cladirii, va pierdeti echilibrul si cadeti pe scara !!!!! Un alt motiv sa nu fugiti pe scara. Teoretic, daca esti la parter sau la etajul 1 ai putea incerca, daca esti sprinten. Dar totusi nu e recomandata parasirea cladirii in timpul cutremurului. Repet, e important: blocul, ca atare, nu cedeaza, dar se darama scara!!!!!!!!!!!!!!!
 
Peretii de BCA sau de umplutura vor crapa dar noi discutam de structura blocului. Eu despre asta spun ca este proiectata sa reziste la 8R!!!
Vor cadea televizoare, se sparg lustre, cad biblioteci, obiecte suspendate, vaze, etc dar daca sunt ancorate bine nici ele nu cad.
O sa fie o salata orientala in camara din cauza borcanelor dar nu cade blocul!
Cine alearga pe scari sa aiba in vedere ceva: isi asuma riscul sinuciderii!
In caz de seism fugi sub o grinda, langa perete de rezistenta sau langa lift.
 
In proiectarea constructiilor se ia in calcul, din cate stiu, intensitatea macroseismica maxima pe care o poate atinge un seism intr-o anumita zona de interes. Deci intensitatea pe scara Mercalli. Fiindca si pentru harta de microzonare seismica a Bucurestiului tot valorile de intensitate sunt avute in vedere. Un cutremur cu o anumita magnitudine poate avea intr-o zona o anumita intensitate, iar in alta zona alta intensitate. In plus, fiecaruio grad de intensitate ii corespunde o anumita acceleratie maxima a miscarii terenului.
8R poate sa insemne foarte bine magnitudinea moment Mw sau magnitudinea undelor superficiale Ms...
 
Baba V. joaca tzurca pe la adancimi de 70-100 km, dar monstrul Cel Mare si Rau sforaie mai jos, la adancimi de 120-160 km....:harhar::harhar::harhar::harhar:
 
asa face la un timp. vom vedea cesi cum. inca e liniste.
 
Pai, Dodo, stim cum face: se misca sus si crapa jos ! Asa face madam Vrancea, asta e...:harhar:
 
Oricum, eu ma mentin la parerea mea, care am spus-o cu cateva pagini in urma.

Cat despre constructii, vor rezista cele care au fost bine proiectate, executate si intretinute.

Conform articolului de ieri din \"Cotidianul\", probabil ca multe cladiri clasificate cu risc seismic ridicat se vor prabusi,la un eventual seism peste 7 si este posibil sa se prabuseasca sau sa se deterioreze destul de grav si cladiri de constructie mai noua, adica dupa seismul din 77, multe din ele au suferit modificari sustantiale \"prin grija proprietarilor\" la diferite elemente de siguranta .:harhar:
 
Deocamdata, nimic nu indica faptul ca anul asta se va produce un cutremur foarte mare. Cred ca se poate vorbi, mai degraba, de ceva in perspectiva, pe termen lung sau mediu, poate in 2007. Acum baba doarme dusa, si stim doar ca inainte de cutremurul major va trebui sa asistam la o amplificare progresiva a activitatii seismice, cu zile, saptamani, chiar 1-2 luni inainte incepe sa creasca considerabil activitatea.
 
In momentul de fata, activitatea seismica in Vrancea este scazuta, dar stationara. Da, de acord, se pregateste un cutremur important. Dar faptul ca se mentine inca stationaritatea arata ca nu trebuie sa ne temem pentru perioada imediat urmatoare, deci nu e cazul sa ne imbolnavim de nervi. Ca oricum nu ne foloseste la nimic. Un cutremur major nu apare, totusi, asa, chiar din senin, existe niste precursori. Dar, deocamdata, ce avem acum e un precursor pe termen lung sau mediu, in nici un caz pe termen scurt, si, in mod evident, inca nu e iminent un cutremur de magnitudine peste 7,0. Cum bine zicea EarthQuake, inca nu am ajuns \"pe marginea prapastiei\". Da, \"prapastia\" se contureaza oarecum la \"orizont\", dar inca nu suntem acolo...Asa ca eu dorm linistit noaptea, nu ma agit, nu am cosmaruri. Nu e cazul. Inca.
 
Eu cred ca exista sanse sa \"erupa\" ceva energie in alta parte. evident ca ne va afecta si pe noi dar sa zicem ca acesta energie se va injumatatii.
Refuz sa cred totusi ca Vrancea va bubui ca o bomba atomica fara elemente de avertizare( seisme adanci si maricele in estul Marii Negre, roi de mici seisme in zona Vrancei,etc)
 
Un cutremur elibereaza energia acumulata in structura geotectonica in care se produce. Eventuala influenta la distanta se refera probabil la dinamica efectiva a placii tectonice, nu la energia deja acumulata intr-o zona mai indepartata. Deci un cutremur din Indonezia, de exemplu, evident ca nu elibereaza energia acumulata deja in Vrancea. Repet, influenta eventuala se manifesta in dinamica placilor/microplacilor tectonice, care, evident, poate conduce la grabirea sau intarzierea producerii unui cutremur de o anumita magnitudine.
Da, in principiu ar trebui sa banuim cand lucrurile s-ar putea agrava pe termen scurt. Deocamdata Vrancioaia doarme, asa ca nu putem decat sa comentam perspectiva, eventual. Nimic mai mult.
 
Alex, felicitari pt noul \"look\" al cutremur.net :unsure::harhar::clapping:
Sa speram ca va fi apreciat si de noii useri care vin gramada. Desi tare ma tem ca ei se multumesc sa vizualizeze doar hartile. Macar sa ne zica si ei ceva...:harhar::wink:
 
Multumesc :harhar: Stai linistit ca in momentul in care ne vom zgaltai chiar si foarte putin o sa fie invazie aici pe forum si lumea o sa fie mai vorbareata. In alta ordine de idei incerc sa-mi fac timp sa transcriu marturia pe care o tot promiteam despre cutremurul din 1977 ca o voi pune aici.
 
Dragilor
Maine voi lipsi toata ziua, voi fi intr-o excursie in Arges, in principal la Curtea de Arges. De fapt, traseul include mai multe obiective religioase...e organizata de Patriarhie. Anuntz de acum ca voi fi absent maine, ca sa nu se sperie Dodo si sa ma dea disparut, cheama Politia, Doamne-fereste, cine stie ce-i trece prin capsor...:harhar::harhar::unsure:
Sunt perfect constient ca Dodoleana isi va face de cap profitand de absenta mea :unsure::harhar:..probabil tzopaieli, va sari tzontzoroiul, va incerca si o \"ca la Breaza\" sau, poate, se va prinde intr-o conga africana :worthy::harhar: Va specula momentul...
In fine, avand in vedere ca baba Vrancioaia inca doarme dusa, activitatea seismica e aproape pe ZERO, situatie extrem de rara, ce-i drept...nu sunt semne, totusi, de pericol imediat; evident, ar trebui totusi sa gandim un pic si in perspectiva. Mai vedem. Poate ma prinde un cutremur fagarasan pe acolo ! :harhar:
In fine, sper sa fiti cuminti...slabe sperante din partea Dodolenei, care se stie ca profita de orice, speculeaza si gaseste momente prielnice cu o abilitate fenomenala :angel::wink:
Ok, va zic Au revoir si numai bine, liniste, somn usor si belsug...
 
Drum bun si in caz de nevoie vei fi corespondentul nostru printre bolovanii fagaraseni:harhar:
Te asteptam cu vesti noi;)
 
Drum bun Sorin!
castello06.gif
 
Este frig, este frumos, face poze cu peisaje superbe de toamna, a vizitat manastirea Tismana siiiiiiiiiii:ack:nu ma lasa sa dorm:ack::harhar::harhar::unsure:
Cum face un popas cum zbangggg un sms in creierii noptii:ack:
Evident ca este vorba de zguduila plimbaret :unsure: alias GeoX :worthy:
 
Pai sa zici mersi Dodo ca se gandeste la tine si te anunta ca e bine...
Ca oricum n-ai fi putut dormi de grija lui :harhar:
 
:ack:Asa se gandeste? Ma trezeste cu noaptea in cap?:harhar:
 
Mi-e mila de saracii barbati
65.gif

Grea treaba sa satisfaci o femeie :harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus