• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
dimensiune din ultimii ani. Practic, se pare ca pana in 2027 nu ar trebui sa se mai apropie de noi un asteroid atat de mare cum este TU24. Asteroidul va trece maine pe langa noi, si, evident, va pleca mai departe continuandu-si parcursul celest prin spatiul cosmic...
Aici imi permit sa te contrazic. Pana in octombrie 2007 se spunea ca pana in 20027 nu se va intampla nimic. Si iata ca a fost 2008. Mai avem in 2048, pentru cei mai logevivi dintre noi :hypocrite: pe 2007 KV184 cu un dimaetru de minim 130 de metri, probabil un maxim de 300 de metri, viteza de deplasare de aprox 15km/s, distanta de apropriere de terra la trecere de doar 4879 km (adica intra in atmosfera). O data ce intra e clar. Pe scala Torino are valoare 1.
Evident o sa fie retrogradat la 0, insa e ceva relativ. Suntem de abia la inceputul studiilor pe tema asta, e ceva nou si evident mi se pare imposibil ca daca maine se afla ca un asteroid cu un diametru de 16km va intra in coliziune cu pamantul, brusc nasa o sa gaseasca o solutie, chiar daca am avea si un an la dispozitie.
 
Solutia va fi :D
Scoatem preotii sa :unsure: :unsure: , poate, poate, scapam :hypocrite:
Oricum, dupa cum ne arata experienta, nu vom fi informati oficial decat cind problema e prea mare ca sa mai fie musamalizata. Asta ca \"sa nu se creeze panica\" (prietenii stiu de ce).
 
\"Sa nu se creeze panica\"....:D :ack: :ack: De unde imi suna cunoscut ??? :hypocrite: :unsure: :unsure:
 
Sintagma e foarte cunoscuta. Este lait-motivul tuturor incompetentilor (ca sa folosesc un cuvant usor) care nu fac nimic pentru a informa si educa populatia, iar cand se trezesc cu o problema, o musamalizeaza.
In astfel de momente chiar imi este dor de vremea impuscatului, cand, de bine de rau, populatia era instruita, erau adaposturi, era echipament de protectie (pentru populatie), erau exercitii, etc.
 
ieri seara spuneam de tu24 care traverseaza magnetosfera terrei, sa fie o pura coincidenta cu vrancea azi? tu24 o sa iasa din zona de interes pe 5 februarie :hypocrite:
 
nu pot spune cu certitudine... poate fi, sau poate fi doar efectul cresterii activitatii seismice in zona noastra: turcia, grecia, bulgaria...
 
Totusi, era de asteptat sa se produca un cutremur in Vrancea cu magnitudinea mai mare sau egala cu 4,0 pe scara Richter. Un astfel de seism nu mai avusese loc din 22 septembrie 2007, si era timpul sa se sfarseasca \"pauza\". Cred ca nu vom mai avea \"pauze\" chiar atat de lungi, cred ca vom vedea seisme de magnitudine peste 4,0 aproape lunar, intr-un ritm specific Vrancei. Asa ca nu as corela cutremurul de azi cu trecerea asteroidului. L-as corela mai degraba cu seismele din Turcia, din Kirgistan, din zona Tibetului...au fost miscari usoare si moderate pe \"centura mediteranean-transasiatica\", activitati care au precedat acest cutremur de azi. Suntem totusi pe influenta predominant asiatica, e normal sa se mai si miste.
 
Buna dimineata la toata lumea si bun venit printre noi celor care s-au inscris in ultimele zile :hypocrite:
 
Salutare, salutare...:D :ack: :ack:
Pai Alex, e bine ca vine lumea la noi. Sa vezi \"distractie\" la primul cutremur de 5 si ceva, o sa fie trafic ridicat...:hypocrite: :unsure: :unsure:
 
Am infiintat sectiune speciala pentru riskzone si am pus acolo forumul cu \"alte dezastre\"
 
Vedeti ca la topicul Imagini, schite, figuri, adica aici, am pus niste imagini care contin harti cu izoseiste generice pentru cutremure vrancene importante. Hartile prezinta izoseistele generice pentru urmatoarele cutremure vrancene:
-cutremur vrancean de magnitudine 7,7-7,8 (maximul posibil, similar cu seismul din 26 octombrie 1802);
-cutremur vrancean de magnitudine 7,4 (similar seismului din 10 noiembrie 1940);
-cutremur vrancean de magnitudine 7,2 (similar cutremurului din 4 martie 1977);
-cutremur vrancean de magnitudine 7,0 (de tipul celui din 31 august 1986).
Desigur, este vorba despre izoseiste generice, fiindca in distributia efectelor unui cutremur conteaza mai multi factori. Este vorba despre figuri cu caracter orientativ, evident.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus