• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Na ca a picat si site-ul IRSA...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar: Mare minune e si netul asta...:harhar::harhar:
 
Incet, incet, creste numarul de cutremure in Turcia, atat in vestul Turciei, cat si in centrul si estul Turciei. N-ar fi deloc exclus ca in urmatorii ani sa se produca si seisme mai puternice in Turcia. Cutremure de peste 6,0 nu au mai fost cam demult in Turcia, si nici in Iran, si eu nu cred ca vor trece 10 ani fara seisme majore in Turcia sau/si Iran sau/si Hindu Kush-Pamir-China. E o centura seismica importanta, si nu e plauzibil ca aceasta \"centura\" sa \"taca\" 10-15 ani.:biggrin::hypocrite::harhar:
 
:angel:Eu cred totusi ca primele seisme mai importante (M > 6-7) de pe \"centura\" vor avea loc nu in Turcia, ci in Iran sau/si in Muntii Hindu Kush. Nu spun ca sigur asa va fi, dar intuitiv ma gandesc ca placa Iraniana este impinsa direct, din spate, de placa Indiei. Pe de alta parte, tot \"madam Indiana\" are un colt ciudat, un fel de \"pinten\" orientat direct spre Muntii Hindu Kush. Practic, Iranul si Hindu-Kush-ul ar fi primele \"tinte\" ale lu\' madam Indiana...:biggrin::harhar::harhar: Desigur, s-ar putea sa nu fie asa, s-ar putea sa inceapa, in anii urmatori, direct cu Turcia...:hypocrite::whistling: Dar eu cred ca e mai probabil sa inceapa cu Iranul sau/si cu Hindu Kush-ul.
Apropos de Hindu Kush. E foarte interesant ca in zona aia se produc in special seisme cu focare la adancimi de 100-300 km. Sunt cutremure intermediare sau subcrustale.
 
Mea culpa, fratilor ! :harhar::hypocrite::harhar::hypocrite: Am uitat de China !!! Pamir-Tibet-China ! Cred ca \"madam Indiana\" ar putea mai intai sa se ocupe de China, sa-i rezolve pe chinezi intai. :harhar::harhar::harhar: Fiindca nici in China nu au mai fost cutremure mari cam de multisor...:hypocrite::whistling::wink::unsure: Asa ca ar fi posibil ca madam Indiana sa treaca intai la rezolvarea chinezilor...are \"musterii\" pe la chinezii...:smile: Ceilalti \"clienti\", mai tarziu un pic...:biggrin::17:
 
Cat priveste pe asa-zisii profeti, ei nu exista doar la noi. Sa ne amintim ca acum vreo luna-doua, un pretins medium brazilian ar fi prezis ca pe 23 decembrie 2007 (adica azi) in Sumatra se va produce un cutremur cu magnitudinea de 8,5 grade pe scara Richter !!!! :hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar: Presa internationala l-a mediatizat pe respectivul \"profet\" (care, nu-i asa, aplica sloganul SFARSITUL E APROAPE !!! POCAITI-VA !!! :harhar::harhar:...asa cum mai fac unii si pe la noi, fel de fel de mistici si tot felul de zanatici :harhar:), si publicau titluri de-o schioapa INDONEZIA SE PREGATESTE DE UN NOU MEGA-CUTREMUR !!! :harhar:
Ce e drept, au fost ieri 2 cutremure pe acolo, unul de 5,8 (sic !!!! :smile:) si alt cutremur de 5,0 grade, normale totusi. A incurcat cifrele domnul medium din Brazilia, si a gresit si ziua, l-a dat pe 23 in loc de 22 ! Deh, se mai inseala domnii profeti si mediumuri si alte asemenea specimene...:wink:
 
Da, o sa continui un pic ideea, in legatura cu asa-zisii profeti, mediumi si alte asemenea specii...:hypocrite::harhar: Si pe la noi sunt, ce e drept, tot felul de indivizi, cu iesiri din astea misticoidale, atinsi cumva pe undeva, care vin si iti racnesc in fata ca SFARSITUL E APROAPE si POCAITI-VA !!!! :biggrin::harhar::harhar::harhar: Evident ca ma stric de ras pe socoteala lor, probabil ca nu e vina lor ca sunt atinsi pe undeva...:harhar::harhar::harhar:
Nu ma refer doar la alde istrate sau hancu. Mai sunt si altii/altele. Poate ca nu e vina lor. Poate ca e vina celor care le mediatizeaza elucubratiile si aiurelile !
 
Si fii atent, andy. Indivizi de teapa lor pretind ca \"aud voci\" !!!!! :hypocrite::biggrin::biggrin::biggrin::harhar::harhar: Eu le-as sugera sa se duca la un ORL-ist, fiindca probabil au acufene...:harhar::harhar: Sa ii consulte si sa le dea un tratament adecvat...:harhar:
 
Eiii, iaca a trecut ziua de 23 decembrie si nu s-a produs nici un cutremur de 8,5 grade in Sumatra !!! :harhar::harhar::harhar: Pe mine nu m-a amuzat neaparat zicerea asa-numitului medium brazilian (nu e vorba ca as lua in seama asa ceva, Doamne-fereste ! :hypocrite::hypocrite::biggrin:), cat faptul ca diverse publicatii au mediatizat aiureala, si anuntau ca autoritatile indoneziene se pregatesc, cica, sa faca fata mega-seismului din 23 decembrie 2007 !!!!! :harhar::harhar: M-am stricat de ras ! :harhar::biggrin:
Mega-seismul nu s-a produs, si, de fapt, asa cum am mai spus mai demult, nu cred ca vor mai fi prea curand mega-seisme de 8-9 grade in zona Sumatrei. Sigur, ar mai putea fi seisme de 5-6-7 grade, dar unul de 8,5 grade nu mai e probabil sa se produca, foarte curand. Mai pot fi seisme \"dincolo\", pe placa Australiana si spre Pacific, Papua Noua Guinee, Sulawsi, Banda Sea...Dar in Sumatra, cum spuneam, nu prea cred ca vor mai avea loc mega-cutremure ! Motivul l-am mai spus, si se bazeaza pe urmatorul lucru: cutremurul din 26 decembrie 2004 a rupt zona cu incepere din nordul Sumatrei (ruptura propagandu-se pe o lungime de aproape 1000 km spre nord, pana in zona ins. indiene Nicobar-Andaman); pe de alta parte, urmatoarele mega-cutremure (din 28 martie 2005 si 12 septembrie 2007) au rupt sectoarele sudice ale faliei din zona Sumatrei (sectoare ramase \"blocate\" la 26 decembrie 2004). Practic, s-a cam rupt ce era de rupt, asa ca alte cutremure de peste 7,8-8 grade nu ar mai putea avea \"surse\" pe falia de langa Sumatra, ci in alte locuri. Or fi cutremurele creaturi ciudate si imprevizibile, dar totusi energia necesara unor noi mega-seisme in zona nu se poate acumula chiar asa. Cutremurele care au urmat celui din decembrie 2004 au detensionat, practic, portiunile ramane \"nemiscate\" la 26 decembrie 2004. Vom mai vedea, in zona, cutremure de 5-6 grade, chiar si de 7 pe scara Richter, dar ceva de 8-9 grade nu prea mai are potential. Nu prea e posibil ca 10 ani la rand, in aceeasi zona, fie ea de subductie sau nu, sa se produca cutremure de 8,5 grade. Nici chiar asa...desi stim ca tectonica asta a placilor si manifestarile ei sunt extrem de complicate...
 
Cred ca ati vazut anuntul EMSC: site-ul EMSC va fi indisponibil intre 26 si 28 decembrie, din pacate...:biggrin::harhar::harhar: Asta e, n-avem ce face...:hypocrite:
 
Asadar, incepand de azi, site-ul EMSC va fi offline pana vineri 28 decembrie, spre seara. Motivul ar fi un upgrade major la infrastructura providerului lor de Internet. Speram totusi sa il faca mai repede, astfel incat site-ul EMSC sa redevina disponibil mai devreme...:hypocrite::biggrin::unsure::harhar:
 
Pentru perioada cat EMSC este indisponibil, putem gasi lista de cutremure recente, reprezentate si pe o harta, la adresa pe care am postat-o aici
 
Au mai avut cei de la emsc o intrerupere de genul asta, parca acum 2 ani, nu-i asa?
 
Au mai avut anumite perioade de cateva ore pana la o zi in care site-ul era indisponibil, si de fiecare data se anunta dinainte perioada in care era posibil ca site-ul sa nu fie accesibil. Oricum, si de data asta, au anuntat cu mai multe saptamani inainte ca in perioada 26-28 decembrie site-ul va fi indisponibil, si isi cereau scuze pentru inconveniente, precizau ca era vorba de un upgrade major la nivelul infrastructurii furnizorului lor de acces la Internet. :hypocrite: Asa da ! :biggrin::harhar::wink:
 
EMSC este din nou online !!!!!!
:harhar::biggrin::harhar::biggrin::hypocrite::hypocrite:
Asa zic si eu promptitudine si eficienta ! Asa da ! Sa ia lectii cine trebuie ! :harhar::harhar::harhar:
Au zis ca va fi indisponibil din 26 decembrie ora 7GMT pana la 28 decembrie ora 17GMT. Iata ca indisponibilitatea a fost sensibil mai scurta, fiindca a inceput cu cateva ore mai tarziu si s-a terminat cu multe ore mai devreme decat era prevazut. Asa da ! :biggrin::clapping: Cineva, Stim-Noi-Cine, trebuie sa ia lectii de transparenta si eficienta. Ia ziceti voi, cine trebuie sa ia lectii ???
 
Foarte prost merge astazi site-ul INFP ! De dimineata merge tot mai greu, se vede treaba ca gafaie si e in stare de insuficienta....:hypocrite: :biggrin: :harhar: Pe site-ul IRSA intru in 5 secunde, pe al INFP stau mai bine de 15 minute si nimic...:harhar: IRSA le-a dat clasa, ce mai...:harhar: :harhar: :smile:
 
Cu alte cuvinte, concurenta e deasupra lor si ii depaseste, de departe...:hypocrite: :biggrin: :harhar: :harhar: :harhar:
 
E clar, IRSA a luat fata INFP-ului, ce mai calea-valea...:hypocrite: :biggrin: :harhar:
In conditiile in care site-ul IRSA nu prezinta, sistematic, problemele de disponibilitate ale site-ului INFP, e clar ca de acum inainte trebuie sa consideram IRSA drept principal furnizor de informatii seismice pentru Romania. Promptitudinea spune totul. :harhar: Nu au asemenea probleme ca ale INFPulu. Se cunoaste profesionismul, ce mai...:harhar:
 
Nu am vazut, la site-ul IRSA, probleme de disponibilitate atat de pronuntate ! Imi pare rau, dar asta e realitatea. De ce IRSA este capabil(a) sa asigure o disponibilitate buna a site-ului lor ??? De ce ???? De ce ????? :hypocrite: :biggrin: :harhar: :harhar:
 
Va dati seama ca site-ul INFP va fi mort, disparut in neant, chiar si dupa un seism vrancean moderat, de numai 5,5-6 grade pe scara Richter ?? :hypocrite: :biggrin: :harhar: Sa nu va asteptati ca, daca simtiti un cutremur de acest tip, sa gasiti imediat disponibil INFP...:smile: :wink: Va fi mort in primele 6-12 ore de la cutremur, cel putin...:harhar: :harhar: In orice caz, intr-o astfel de situatie, eu voi intra direct pe IRSA, nu mai stau de vorba, ce mai calea-valea...:harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus