• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Ok. Atunci o sa reiau ce am scris un pic mai devreme aici. In week-endul asta voi atasa 2 imagini cu faliile regionale din sudul si estul tarii. Este vorba de fracturi mai importante, cu extensie regionala, nu si de mici falii locale. Si, in baza acelor imagini, sa vedem cu care falii se pot corela activitatile seismice din ultimele saptamani. Am avut, de fapt, mai multe grupuri distincte de seisme: unul localizat intre Focsani-Ramnicu Sarat (cam pe la mijlocul distantei), un alt grup de seisme la nord-nord est de Focsani, in arealul Marasesti-Odobesti-Tecuci-Adjud cu extensie la nord pana in Podisul Barladului, precum si un cluster seismic localizat de la Buzau pana la Ramnicu Sarat. Interesant e sa vedem care ar fi faliile cu care ar putea fi corelate aceste clustere seismice.
 
Site-ul INFP este din nou inaccesibil. Totusi, e bine ca exista alternativa privata. IRSA este alternativa privata la INFP, deci nu suntem chiar descoperiti, adica nu suntem chiar in pom, in aer sau cum vreti sa ii ziceti...:biggrin::harhar::harhar::harhar::harhar::hypocrite::hypocrite:
 
Neplacut, dar si site-ul nostru a fost inaccesibil in mod sporadic in aceasta seara. Serverul este aproape complet configurat numai ca anumite setari de securitate au necesitat restartarea serverului.
 
In caz ca mai apar situatii temporare in care serverul care gazduieste cutremur.net este indisponibil, a fost creat, ca rezerva, un grup Google in care putem posta mesaje. E vorba de o rezerva, evident, pentru eventualele perioade de indisponibilitate temporara a site-ului cutremur.net. Sa retinem, asadar, adresa grupului de la Google, asa cum am specificat-o intr-un topic dedicat: http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=519
Deci, daca se intampla ca temporar cutremur.net sa fie indisponibil, si exista evenimente demne de comentat, putem folosi acest grup creat de Alex.
 
Site-ul INFP este, ca de obicei, inaccesibil, asa cum este normal pentru o institutie de interes national, strategic, care se respecta....:biggrin::harhar: Problema este urmatoarea. Cei de la INFP au copiat modelul nostru de chestionar si indeamna lumea sa vina sa completeze chestionar online, cica sa poata sa realizeze hartile de hazard seismic pentru teritoriul tarii. Da, nene, dar cum sa vina lumea sa le completeze chestionarul online, de vreme ce site-ul INFP merge din ce in ce mai prost ???? :harhar: Voi nu vedeti o anumita contradictie aici ? Ce parere aveti de asta ? :hypocrite:
 
Site-ul IRSA (Institutul Roman de Seismologie Aplicata, privat) are, de astazi, un \"look\" nou, mai prietenos cumva, in raport cu atmosfera sarbatorilor de iarna. Dar, ceea ce este cel mai important, este functional. Din nou, sincere felicitari pentru IRSA, care, iata, este pe cale sa detroneze INFP-ul ! :hypocrite::harhar: Hai IRSA, so pe ei ! :biggrin::harhar:
 
In orice caz, este bine ca exista aceasta alternativa privata la INFP, o optiune viabila in ceea ce priveste informarea opiniei publice despre evenimente seismice chiar si de magnitudine mica. IRSA este inclusa in cadrul retelei de supraveghere seismica care transmite date la EMSC, la Strasbourg, deci este viabila. Bravo lor ! :harhar::wink:
Acum, trebuie sa recunosc, tot multumita INFP existam si noi. Fiti atenti. Dansii au copiat de la noi modelul de chestionar si indeamna lumea sa completeze chestionarul online al lor. L-au copiat de la noi, ce mai calea-valea ! :hypocrite::biggrin: Nu degeaba i-am surprins pe aici, pe la noi, citind de zor. EarthQuake, sa stii ca nu glumeam chiar deloc cand spuneam ca am prins pe aici vizitarori \"speciali\"....:biggrin: Repet: au copiat de la noi modelul de chestionar ! Ce ziceti de asta ???:harhar: Problema cu chestionarul lor e ca vor ca oamenii sa introduca date personale. Noi nu pretindem informatii private ale userilor, care isi pot introduce in mod anonim impresiile de la seismele precedente. Eu sunt de parere ca oamenii, in general, sunt mai reticenti atunci cand li se cere sa isi dea date personale, care ar putea fi folosite in scopuri care ar putea sa nu le fie prea clare. De aceea, nu cred ca solicitarea chestionarului INFP ca cei care completeaza cu impresii de la seisme sa isi dea si nr. de telefon si diverse alte informatii personale, va conduce la un mare succes al chestionarului lor. Nu e vorba ca aplic principiul SA MOARA CAPRA VECINULUI, totusi eu cred ca reticenta oamenilor fata de introducerea unor date personale este un fenomen real.
 
Se pare ca nu au mai fost probleme cu serverul. Daca ati mai detectat intreruperi sau sunt momente cand site-ul nu se incarca scrieti aici. Ma intereseaza si daca se observa vreo diferenta fata de cum mergea inainte si cum merge acum.
 
Si inca o intrebare: are INFP dreptul de a detine informatii personale? este operator de date cu caracter personal?
 
Nicaieri in site-ul lor INFP nu declara ca este operator de date personale. Nu cumva acest lucru inseamna ca detinerea de catre ei a datelor cu caracter personal este ilegala? Chestionarul acela, in sine, este ilegal si cine completeaza datele personale acolo trebuie sa inteleaga riscurile pe care si le asuma.
 
Mie mi se pare incorect sa obligi oamenii sa isi introduca date personale daca vor sa completeze chestionarul. Cum spuneam, aceasta cerinta va determina o reticenta, o anumita rezerva, mai ales in Romania. Lasand la o parte ca dumnealor s-au inspirat clar de la noi, au vazut ca avem chestionar, hop si ei sa nu se lase mai prejos ! :hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
Site-ul infp este din nou indisponibil. De fapt, sa nu ne ascundem dupa deget: este NORMAL si FIRESC ca site-ul INFP sa functioneze prost. Asta e starea normala, starea logica...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
Da, fratilor. Este ora 9:41, diminata, si site-ul INFP a picat din nou. Aceasta este NORMALITATEA...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Va pun o intrebare, la care va invit sa raspundeti pe toti cei care intrati aici. Chiar va rog sa va dati cu parerea.
Intrebarea este urmatoarea:

Vi se pare firesc ca site-ul unui institut seismologic cu caracter national, cu rol strategic, sa aiba tot timpul probleme de disponibilitate ? Cum apreciati acest lucru?

Astept parerile voastre. Sunt curios ce parere aveti despre o astfel de situatie.
 
Vi se pare firesc ca site-ul unui institut seismologic cu caracter national, cu rol strategic, sa aiba tot timpul probleme de disponibilitate ? Cum apreciati acest lucru?
Sorin, ca ceva este putred si in Romania sunt sigur!
Din trei una, ori le-a taiat cineva subventia, ori sunt atacati sau cel mai grav incearca sa ascunda ceva!
 
Am mai spus-o. La partea de comunicare, de interfata cu exteriorul, lucrurile scartaie. Imi pare rau, nu vreau sa viu asa rau doar de placere, dar cand cineva cauta site-ul institutului seismologic national for autorizat, subordonat unei institutii guvernamentale (AUTORITATEA NATIONALA PENTRU CERCETARE STIINTIFICA), si in multe randuri il gaseste indisponibil, mai ales in ultimele saptamani, dar in schimb gaseste fara probleme blogul lui Ioan Istrate, pai ce sa mai zica lumea ???? Ce mai poate crede lumea ??? Blogul lui Istrate e disponibil in conditii bune, 24h/24, maine-poimaine isi face si domnul Hancu Vergil site, iar site-ul INFP (repet, singura institutie oficiala, cu caracter national, in domeniul seismologiei) e mai tot timpul indisponibil. Stii, DG, e o vorba: conteaza nu doar ce produci, ci si cum iti vinzi marfa, sau, mai bine zis, cum comunici cu exteriorul. Aici e problema...:hypocrite::unsure::biggrin:
 
Daniel, bun venit pe forum...:harhar::biggrin::harhar::hypocrite:
Acum, uite care e problema. De ce va merge asa prost site-ul ?? Pot sa iti spun ca oameni cat se poate de rezonabili m-au intrebat pe mine (ca si cum eu as stii !!! :harhar:) de ce nu merge site-ul vostru, de ce are perioade atat de dese de indisponibilitate. Mi-au zis-o in fata: e mai accesibil blogul lui Istrate decat site-ul vostru !!! Pai ce sa zica lumea ??? :harhar:
 
Revenind la cele seismice, sa observam ca in ultima vreme, in zona Indoneziei, activitatea seismica s-a mutat, in mare masura, catre sud-vest, dincolo de Java, si spre Banda Sea, deci pe sectorul australian si la contactul dinspre Pacific. Nu, nu cred ca vor disparea cutremurele acolo, in Sumatra vor mai fi cutremure de 5-6-7 grade, dar inclin totusi sa cred ca probabilitatea unui alt mega-seism de circa 8-9 grade in zona Sumatrei se reduce. Totusi, s-a rupt destul pe acolo in perioada 2004-2007, au fost o multime de cutremure si, nu-i asa, mai sunt si altii pe lista, altii care asteapta si asteapta...:hypocrite::harhar::biggrin: Sa nu fim egositi...:harhar::harhar:
 
Acum cei de la IRSA sunt in urma, nu au pus datele despre seismul vrancean de ieri, pe site-ul lor, desi le-au trimis la EMSC. Or fi intrat in concediu de sarbatori ? :hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus