• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Uite, andy, eu chiar acum imi pun YM-ul 9, chiar daca e beta inca. Incearca si tu...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
Carol, eu am crezut ca te-ai referit la Alexe Emil. Dansul a aruncat la un moment dat o jignire gratuita la adresa tuturor membrilor de aici. De altfel si pe forumul de la computergames se tot lauda si arunca anumite epitete celor care nu ii impartaseau ideile.
 
pai am facut upgrade la YM. nu inteleg cum nu ma vezi cand eu te vad iar eu sunt available
 
Alty, esti on ? Ziceai ca intri in seara asta...:harhar::biggrin::harhar:
Iepurila a pus deja seismul din ins. Martinique, si intr-adevar ceea ce e interesant la acel cutremur este adancimea mare la care s-a produs, undeva in jur de 140-150 km. :harhar::hypocrite:
 
dupa o lunga \'tresarire\' de cateva zile babutza vrancioaia a adormit. Noi ii uram somn usor :harhar:si sa nu se trezeasca pre puternic:biggrin:
 
Alty, esti on ? Ziceai ca intri in seara asta...:harhar::biggrin::harhar:
Iepurila a pus deja seismul din ins. Martinique, si intr-adevar ceea ce e interesant la acel cutremur este adancimea mare la care s-a produs, undeva in jur de 140-150 km. :harhar::hypocrite:

Din pacate abia astazi am putut intra on-line. Am primit (pe filiera franceza) cateva remarci legate de comportamentul celor din zona. O persoana decedata (din cauza de infarct), cativa raniti, persoane care au iesit pe geam...chestii dintr-astea. Ce n-am aflat, nici n-am scotocit cu atentie, oare zona este predispusa unor miscari telurice regulate? Parca a mai fost ceva similar acum mai bine de o 100 de ani!!!
 
Iata aici niste comentarii despre seismul din Martinica. Se pare totusi ca a fost vorba despre un cutremur de subductie. Acest lucru era sugerat si de adancimea mare la care s-a produs, de 145 km.
 
Fiindca Sihast/Lime se referea la declaratiile dnului Marmureanu, nu pot insa sa nu remarc ca nu stiu pe ce se bazeaza dansul cand a afirmat clar, transant, in ultimul an, ca viitorul cutremur major vrancean (indiferent ca va fi in 2011 sau in 2021), va fi mai mare decat cel din 1977 ! Oare pe ce se bazeaza, totusi ? Eu credeam ca in astfel de amanunte nu poate exista certitudine. Da, e de asteptat sa avem un cutremur de magnitudine 6,7+ in urmatorii 5-10 ani, cu aproximatie. Dar ca e musai sa fie peste 7,2 grade, asta nu inteleg...:hypocrite::biggrin::unsure:
 
este vorba despre un cutremur cu adancime de 150km. Fiecare adancime in Vrancea are un maxim. Pe baza rupturilor la diferitele adancimi se poate preconiza o pacoste. Marmureanu stie ce spune, ar zice mai multe, insa nu are cum din doua motive: unul este k nu e lasat si al doilea este unul personal, nu are nicio legatura cu alarmarea populatiei sau alte chestii de genul
 
Se pare ca fiecare dintre etajele de adancime implicate, de-a lungul timpului, in generarea seismelorm vrancene puternice (M > 6,7) , are particularitati proprii, deosebite de cele adiacente. Acest lucru a fost observat si in ceea ce priveste directivitatea predominanta, adica legat de efectele mai grave intr-o directie sau alta (fie spre NE, pe axa Focsani-Iasi-Chisinau, fie spre SV, pe directia Bucuresti-Zimnicea-Sofia). Acum ar trebui sa urmeze, iarasi, un seism de tip \"moldavic\", spre deosebire de tipul cutremurului din 1977, care a fost \"valah\", deci cu directivitate predominanta spre Muntenia.
 
De 2 zile, site-ul infp se incarca foarte greu. Stau cate 2-4 minute sau mai mult sa intru pe el. Prin ce mister, insa, IRSA are un site care se incarca imediat, nu stau minute bune sa astept ??? :harhar::unsure::harhar::hypocrite::biggrin:
 
Da, e foarte slab. Si pe buletine se intra greu...:biggrin::harhar::ack: A mai incercat cineva ? Ca nu cred ca e de la mine, pe alte site-uri intru f. bine. Alex ? :hypocrite:
 
La fel, cred ca daca erau pe dialup le mergea mai bine. Ce vrei, profesionisti! :biggrin::harhar::harhar::hypocrite::harhar::harhar::smile::16::wink::17:
 
Foarte slab merge site-ul infp. Imi pare rau, dar e o realitate cat se poate de obiectiva. Cica suntem in societatea informationala !!!! :harhar::wink: Asa sa fie, oare ??? :harhar::hypocrite: Cred ca cineva trebuie sa ia lectii de la colegii de la IRSA. :harhar::harhar: Aia macar sunt constienti de importanta asigurarii disponibilitatii site-ului ! Nu am vazut astfel de caderi, persistente, la cei de la IRSA ! Bravo IRSA, bravo FOTONSAS ! :biggrin: Nu credeam sa ajung vreodata sa spun asa ceva, si nu vreau sa le fac neaparat reclama, dar REALITATEA OBIECTIVA este ca site-ul IRSA este mult mai robust, mai fiabil, decat al INFP ! Fara nici o suparare. Cand constatam frecvente probleme de disponibilitate la site-ul unui institut national, de importanta strategica, nu putem sa ramanem nepasatori ! :harhar::smile::ack:
 
Si fiti atenti ce reprezentare grafica a activitatii seismice ne dau cei de la IRSA ! Ia uitati aici: http://www.fotonsas.ro/infoirsa/mag_map.html

BRAVO IRSA ! Bravo Institutul Roman de Seismologie Aplicata !!! :harhar::biggrin::harhar::harhar::hypocrite::clapping:

Apreciez ca, virgula, CONCURENTA INFP-ULUI merita toate felicitarile ! :harhar:
 
Asa cum spuneam, IRSA calculeaza magnitudinea seismelor folosind si amplitudinea maxima de pe seismograma, ceea ce corespunde conceptiei originale a lui Richter. INFP calculeaza o magnitudine locala (???!!) bazata pe moment seismic. Problema e ca magnitudinea de moment seismic este mult mai dificil de calculat, iar pentru seismele mici si moderate se pare ca nici nu este relevanta Mw. EMSC pune Mw doar pentru cutremurele mai importante (6-7+). Pai cum poti tu calcula marimea dislocatiei in zona focala pentru un microseism sau pentru un seism minor de abia perceptibil ??? :biggrin::unsure::harhar::unsure:
In plus, magnitudinea bazata pe amplitudinea maxima nu satureaza decat la valori in jur de 8 grade pe scara lui Richter si Gutenberg. Or, in conditiile in care Vrancea nu poate da seisme cu magnitudinea mai mare de 7,8-8 (maximul teoretic posibil), rezulta cu claritate ca magnitudinea bazata pe amplitudine nu este depasita si \"rasuflata\" pentru seismele vrancene, ci poate fi considerata, in continuare, foarte buna ! :hypocrite::hypocrite:
 
Salutare Alty. :harhar::harhar: Ce mai faci, ce mai zici ? Da-da, te-am vazut...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
da, infp se misca foarte greu. Avand in vedere ca atat miniserverul mobotix cat si serverul lor web se misca greu e probabil de la conexiune care e gatuita pe undeva. In ultimele zile am mai intalnit diverse gatuieli. Deh ceva servere microsoft pe la mijloc si asta e rezultatul.
Sper ca se va rezolva in cateva zile totusi ca e jale.
Practic poate fi vorba de un troian DoS care pur si simplu gatuie conexiunea aia complet.
 
Migrarea site-urilor s-a terminat. Din pacate se pare ca un numar foarte mic de mesaje (4-5) publicate in cursul zilei de astazi s-au pierdut.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus