• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Avand in vedere ca nu se intampla nimic site-ul asta se apropie de faliment :hypocrite::harhar::biggrin:
 
Va reamintesc ca saptamana viitoare voi lipsi pentru cateva zile. Voi fi offline in perioada 15-18 noiembrie, fiindca ma duc la Iasi la o conferinta la care urmeaza sa ma produc public, adica sa prezint rezultatele proiectului nostru cu telemonitorizarea medicala si teleservicii medicale, asa ca voi fi super-busy in acele zile. Si, cum spuneam, voi disparea de pe interval...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Stiti deja unde sa va uitati, acolo, la Bulletins. Macar o data sau de 2 ori pe zi sa aruncati o privire si sa notati. Andy o va face de regula seara sau in timpul noptii.
Cum spuneam, eu voi pleca joi 15 noiembrie si voi reveni duminica 18 noiembrie, si in aceasta perioada voi fi in Iasi. Conferinta este pe 16-17 noiembrie, nu stiu inca ziua in care voi fi \"programat\" sa expun, in orice caz va mai rog sa-mi tineti pumnii, fiindca ma incearca totusi un anumit trac...:hypocrite::hypocrite::biggrin:...Se apropie...:harhar::hypocrite::harhar::harhar:
 
Sorine, n-ai nici o grija. Ma voi ocupa eu de updates, o sa le fac de 2 sau 3 ori pe zi.
 
Multumesc...:hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
Ar fi culmea sa prind la Iasi un cutremur de 5-5,5 grade la 135 km adancime, la etajul 10 al hotelului in care voi fi cazat...:harhar::biggrin::harhar::wink:
 
Adica ar trebui sa-l simti din plin :biggrin: Faci corespondenta telefonica de acolo :hypocrite: Faci si poze cu telefonul mobil si le bagam pe site :harhar:
 
:hypocrite::hypocrite::biggrin:
E si daca e noaptea ??? :harhar::harhar::harhar:
Mai haios ar fi sa se intample in timpul conferintei, sa vedem cum reactioneaza invitatii. Avem oaspeti si din afara, inclusiv italieni...:harhar::harhar::harhar:
 
Multumesc...:hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
Ar fi culmea sa prind la Iasi un cutremur de 5-5,5 grade la 135 km adancime, la etajul 10 al hotelului in care voi fi cazat...:harhar::biggrin::harhar::wink:

Lasa cutremrele astea naibii. Concentreaza-te acolo ca sa iti iasa bine daca zici ca ai si trac. Toata ziulica esti cu gandul la cutrmure. Nu e bine... :harhar:
 
Sorin va fi vedeta :biggrin: Tot incerc sa mi-l inchipui cum ar fi sa-l vedem la decernarea premiilor Oscar, cand zice chestiile alea cu \"Multumesc familiei care m-a sustinut si a fost alaturi de mine, precum si prietenilor de pe cutremur.net\" :harhar::harhar::hypocrite:
 
Da\' am glumit...nu iti inchipui ca la prezentare ma gandesc la cutremure...:hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite: Am mai avut prezentari, totusi. Chiar asta primavara, in mai, la Mangalia...Nici chiar asa...:harhar::hypocrite::harhar:
 
Ca sunt eu o fire mai emotiva, e altceva. Ce e drept, acum, e greu sa nu ai un pic de emotii sa vezi audienta aia in sala de conferinta si diverse persoane punand intrebari care mai de care mai...:biggrin::hypocrite::hypocrite:
 
Corect, nu trebuie facut varza si amestecata datele despre cutremure cu diverse comentarii asupra lor. Mea culpa...:hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
 
Ok. La sectiunea de discutii (Diverse) voi crea un topic \"Comentarii despre seismele zilnice din Romania\" unde putem discuta despre micile cutremure care au loc in mod curent in Romania.
 
In aceasta seara, am cautat pe net si am descarcat un catalog de cutremure din Turcia, acoperind perioada 2100 i.H-2004. Am cautat sa vad ce seisme majore s-au produs in Turcia in perioada 1800-1802, deci putin inainte de Cutremurul cel Mare din Vrancea. Din acest foarte consistent catalog rezulta clar ca in perioada 1796-1803 IN TURCIA NU S-A PRODUS NICI UN CUTREMUR MAJOR. Ceea ce arata ca lucrurile sunt mai complicate. Voi pune la topicul de Linkuri utile adresa paginii de unde puteti descarca arhiva de cutremure din Turcia.
 
La topicul Linkuri utile, aici , am pus un link catre pagina de unde se pot accesa buletinele mai vechi. Vedeti ca in pagina index de buletine se afla 3 rubrici: A, M si linkul catre pagina cu buletinele curente. Putem vedea si buletine incepand din luna iulie 2007.

Eu voi lipsi in a doua jumatate a acestei saptamani. Plec joi dimineata, se pare ca trenul pentru Iasi pleaca la 6 dimineata...:harhar::harhar::harhar::sad:, si voi reveni in Bucuresti duminica noaptea pe la 12 (adicam in noaptea de duminica spre luni)...:harhar::smile::sad:
Nici o grija, nu misca baba Vrancioaia cat timp lipsesc...:biggrin::harhar: Voi fi in Iasi, cum spuneam...:hypocrite:
 
Intrerbare nelegata de dezastre:
stie cineva daca metroul circula la ora 5, ca sa pot ajunge pana in 5 jumate-6 fara 25 la gara ???
Teoretic voi comand aun taxi, dar ma indoiesc ca va nimeri la mine, e o intortocheala de strazi, nebunie. Macar sa prind un taxi in statia de troleibuz, la 76. Din pacate, trenul pleaca la 6.00 din Bucuresti spre Iasi, asa ca am posibilitati limitate. :hypocrite::unsure::harhar::biggrin:
 
Ideea e ca daca reusesc sa iau metroul de la 5 si 10, sa zicem, de la Tineretului, voi ajunge in timp rezonabil la Gara. Dar problema e cu taxiul. Si cu santierele astea din Bucuresti, nu stiu cum va ajunge la Gara de Nord maine...:hypocrite::unsure::biggrin:
 
Am inteles totusi ca metroul circula pe la 5, deci nu ar fi probleme sa ajung la gara. Totusi trebuie sa nu astept jumatate de ora la metrou...:hypocrite::unsure:
 
Vedeti ca am creat un topic nou cu lista seismelor din Romania produse in iulie (magnitudine mai mare sau egala cu 2,0). O voi completa dupa ce ma intorc de la Iasi, cand voi crea cate un topic separat cu liste de seisme pentru august, septembrie, octombrie...Asa ca in afara de lista de cutremure curente, zilnice, din Romania, sa putem avea o privire de ansamblu pentru lunile anterioare. Listele se bazeaza pe o compilatie a datelor publicate de INFP si IRSA acoperind seismele produse in Romania si in imediata vecinatate a granitelor noastre.
 
Oki.E timpul sa va spun la revedere pentru niste zile de acum incolo. :hypocrite::hypocrite::harhar::rolleyes: Pana luni nu mai apar pe aici, deoarece maine plec la Iasi la o conferinta, asa ca voi fi offline in perioada imediat urmatoare, mai exact incepand de maine pana duminica seara. :biggrin: Alex, nu mai e nevoie sa te uiti chiar mereu la Bulletins, fiindca am gasit pagina index, am semnalat-o si la topicul LINKURI UTILE. Pe pagina index de buletine gasim buletine seismice si mai vechi decat cele afisate in mod curent. Asa ca nu pierdem nimic, si eventual, daca Alex, nu ai timp, o sa le pun eu cand ma intorc.
Gata. Cum vorba lunga e saracia omului, ma opresc deocamdata aici, si va spun PE CURAND ! :harhar::rolleyes: Nu misca ea baba Vrancioaia cat sunt eu la Iasi ! :harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus