• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Hai ca am plecat acasa...:harhar::harhar::hypocrite:
DACA MISCA, FITI PE FAZA, ca de obicei...:harhar::harhar::biggrin::hypocrite:
 
Stau si ma gandeasc si tot nu reusesc sa inteleg un lucru. De ce nu pot fi oamenii astia pragmatici sa separe rubrica de buletine in doua: un tabel pentru EVENIMENTE LOCALE SI REGIONALE (cutremure din Romania si din imediata vecinatate a granitelor, deci de prin vecini, Bulgaria, Serbia, Ucraina s.a.) si TELESEISME (cutremure departate). Ar fi mai practic, nu ar mai fi nevoiti sa tot scoata asa des cutremurele romanesti de la BULETINE, ci doar sa actualizeze si sa revizuiasca eventual daca anumite valori s-au recalculat. Ce-o fi asa filozofie naucitoare ??? :harhar::worthy::harhar::biggrin::hypocrite:
 
Vedeti ca am actualizat buletinul pentru ziua de ieri, cu o serie de microseisme crustale din Vrancea, produse in Campia Siretului Inferior si in zona Ramnicu Sarat.
 
In buletinul pentru ziua de ieri, am pus si datele furnizate de IRSA, in paralel, pentru grupul de cutremure crustale vrancene produse in arealul FOCSANI-RAMNICU SARAT-MUNTII BUZAULUI. E bine sa avem si datele lor, si le punem in paralel. :hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
 
Datele pentru seismul de azi de la ora 0h07min GMT sunt inca indisponibile, ca de obicei. Promptitudine, deh...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
Practic, din localizarile date de IRSA pentru secventa de seisme crustale vrancene de ieri vedem ca epicentrele corespund destul de bine cu cele date de INFP. Intai s-a produs un cutremur in Campia Siretului Inferior (in triughiul FOCSANI-LIESTI-GALATI), pe urma s-au produs 2 seisme succesive in zona RAMNICU SARAT (mai riguros vorbin, intre FOCSANI-RAMNICU SARAT), pentru ca ultimul seism din secventa sa se produca la SV fata de miscarile initiale, si anume in Muntii Buzaului. Deci \"s-au mutat\" (au migrat) de la NE catre SV. Toate evenimentele din secventa au fost superficiale, crustale, localizate intre 5-35 km adancime.
 
Asadar, apelam si la CONCURENTA INFP-ului !!! :hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar::harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Salutare Alty...:smile::harhar::harhar: Hai ca te-am vazuut...:harhar::harhar::harhar:
Ce mai faci ? N-ai mai fost demult pe aici, asteptam sa ne mai povestesti si tu cate ceva...:hypocrite::hypocrite::biggrin:
 
Salve, am remarcat ca exista ceva activitate seismica...ca nu m-am cutremurat eu:whistling:, ci unii de pe la televiziuni...ca sa citesc ca nu-i Vrancioaia ci Braila:wink:, deh, nici MamaNatura nu stie ce mai face:unsure:
 
Pai Alty, ar trebui sa stie Stim-Noi-Cine ca ar trebui numai ca Stim-Noi-Cine de fapt nu stie ceea ce ar trebui sa stie...:harhar::biggrin::harhar::smile:
A zis ca Vrancea si 80 km adancime, cand de fapt a fost cu totul altceva. Pai, nota bene: un cutremur de 4,7 la 80 km adancime SE SIMTEA la Bucuresti, NU TRECEA CHIAR NEOBSERVAT, mai ales ca era seara, lumea era pe acasa, la masa, in pat, ...:hypocrite::biggrin::harhar::harhar:
 
Draga... pai ce sa facem si noi daca nu avem cutremure de 4,5+ in Vrancea... Ca sa nu se creeze paniq si histeria pompam unu\', ashea, mai tras din condei...:hypocrite:

Citam din clasicii in viata:
\"Mircea, fa-te ca lucrezi!\"
 
Pai daca nu s-a indeplinit norma la cutremure, trebuie s-o traga nitzel din condei, asa, o trasatura mica acolo...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Din buletinul de azi vedem ca s-a produs iarasi un cutremur minor in Carpatii Orientali, in zona Toplita-Vatra Dornei. Am mai spus, cred, ca aceste cutremure din Carpatii Orientali nu sunt o noutate, nu reprezinta ceva neobisnuit, ceva iesit din comun. Este o fractura crustala majora, din Bucovina pana in Vrancea, si in lungul acestei falii se produc destul de des seisme. Falia este activata de miscarile de coliziune intre cele 2 unitati tectonice pe care le delimiteaza (le separa). Placa est-europeana se bate \"cap in cap\" cu microplaca intracarpatica (transilvano-panonica), si aceasta \"bataie\" determina, evident, activitatea seismica semnalata in lungul Carpatilor Orientali. Deci nu trebuie sa ne miram ca vedem destul de multe cutremure in lungul Carpatilor Orientali. Falia este una importanta, care in trecutul geologic a jucat un rol esential, intrucat lantul de munti vulcanici de pe ramura vestica a Carpatilor Orientali se pare ca \"urmareste\" tocmai traseul acestei falii. In literatura de specialitate ar fi referita sub numele de FALIA CARPATILOR ORIENTALI.
 
Neatza la toata lumea. Care mai sunt noutatile? Vad ca lancezeste treaba pe aici de ceva vreme. Parca s-a luat dupa Vrancea. A intrat in concediu prelungit .:hypocrite:
 
Neata Razvan. Pai daca nu sunt cutremure cine stie ce, nu avem ce comenta...:biggrin::harhar::harhar::hypocrite: Sa nu fim totusi nerabdatori...:harhar::harhar::harhar:
 
Ooo nici vorba. Nu am nevoie de brek-dance cu tot cu bloc. Prefer sa dansez eu pe un teren \"fix\" decat sa danseze terenul cu mine. Si nici asa. Nu prea imi place sa dansez de obicei. :hypocrite:
 
Totusi un vals dragut nu strica...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
Hmm, vad persoane noi pe aici... Oare este de unde cred eu? Ma intreb cu ce s-or incalzi acolo in varf de munte pe frigul asta.:hypocrite: Chiar mi s-a facut un dor de mers la munte...
 
Razvan, si eu am pofta de mers la munte. Prefer muntele, ca principiu...:biggrin:
Intr-adevar, e cazul sa spunem bun venit la toti noii membri, si trebuie sa notam ca in ultimele zile au tot venit, la gramada...:hypocrite::hypocrite:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus