• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
azi a fost un 3,8 la 138 de km, dar pe 30.01 am mai avut la aprox 136km unul de peste 4, estimat de irsa la 4,8
Daca mai apar pe aceeasi adancime punem un pariu? ultima oara s-a rupt la 131 in 1986. Insa nu ma grabesc cu comenariile, dar este interesant de observat ce se intampla acolo
 
azi a fost un 3,8 la 138 de km, dar pe 30.01 am mai avut la aprox 136km unul de peste 4, estimat de irsa la 4,8
Daca mai apar pe aceeasi adancime punem un pariu? ultima oara s-a rupt la 131 in 1986. Insa nu ma grabesc cu comenariile, dar este interesant de observat ce se intampla acolo

Carol, crede-ma ca dupa activitatea din ultima perioada de la palierul ala si eu stau cu ochii pe datele de la EMSC ca pe butelie. Maine o sa imi fac un pic de timp sa centralizez datele din ultima perioada pe etajul asta de adancime si sa le compar cu cele de dinainte de 86 si 40 sa vad daca e vreo asemanare.

Oricum, ramane valabil: in caz de zgaltzaiala, care apuca sa intre primul pe net sa puna aici in forum informatii cat mai rapid. Eu oricum stau cu telefonul la indemana si daca e ceva incep sa filmez imediat.:hypocrite:
 
Revolutie sa fie, dar sa stim si noi :unsure:
Oricum, de cand am inceput sa citesc, forumul e din ce in ce mai bun. Saru\' mana echipei pentru asta.
In alta ordine de idei, parca undeva spuneati ca aveti o relatie buna cu IGSU. Puteti obtine (si posta) locatia adaposturilor Protectiei Civile si a locurilor de adunare in caz de dezastre? Ma gandesc ca sunt informatii utile...
Eu le-am dat mail, acum ceva timp, si mi le-au spus pe cele apropiate de mine.

Bogdan

Bogdan, e buna ideea, o sa incep de luni sa dezmortzesc contactele si sa vad ce pot sa aflu. Referitor la revolutie, e vorba de reorganizarea subiectelor si sectiunilor forumului, incerc sa gasesc o solutie cat mai eficienta :hypocrite:

Apropo\', cine gaseste mesaje din forum cu fisiere atasate care nu functioneaza, faceti click pe semnul acela de atentie (semn de exclamare in triunghi galben) si raportati la moderator mesajul respectiv, sa reparam attachment-urile. Stiu ca e problema la topicul cu Carlton, inca sap sa vad pe unde gasesc pdf-ul ala sa-l re-atasez.
 
eu nu am nevoie de telefon, am camerele de supraveghere de pe exterior si interior :hypocrite:
 
In cazul asta poate ajungem la o intelegere, in caz de zgaltzaiala imi dai si mie inregistrarile video? :unsure::hypocrite: please, please, pretty please :unsure::ack:

P.S. Mie mi-a murit camera video, s-a stricat ceva la mecanismul de incarcare a casetei, si pana imi cumpar alta (vreau sa-mi iau prin toamna una HD) ma folosesc de un Nokia N95... filmeaza acceptabil, 25 fps la 640*480 pixeli, e ok pentru pus pe net :D
 
Pana una alta... am mai pus o caramida la http://www.riskzone.info si l-am facut sa arate un pic mai frumos. Aruncati si voi un ochi sa vedeti cu ce mi-am pierdut eu noaptea si dupa aia va astept cu comentarii aici.
 
Neata lumeee....:wink: :unsure: :D :smile:
Vad ca ati dat petrecere aici, demult nu a mai fost atata veselie... :ack: :ack: Semn bun, semn bun, zic eu...:hypocrite:
Acu\' m-am sculat si eu, am fost azi-noapte la 4 la aeroport cu sora mea si cu baieteii ei, asa ca nu prea mi-am facut somnul...:unsure:

Pana una alta... am mai pus o caramida la http://www.riskzone.info si l-am facut sa arate un pic mai frumos. Aruncati si voi un ochi sa vedeti cu ce mi-am pierdut eu noaptea si dupa aia va astept cu comentarii aici.

Da, arata mai bine noua forma a site-ului \"mama\" (sau poate \"tata\" al cutremur.net :smile:). Am aruncat o privire chiar acum...

Stiu ca e problema la topicul cu Carlton, inca sap sa vad pe unde gasesc pdf-ul ala sa-l re-atasez.
Alex, inca nu am gasit textul cu Carltonul, voi mai explora si azi...:ack: Sper sa gasesc macar varianta .doc si ti-l trimit asa.

Legat de cutremurele din ultima vreme, nu cred totusi ca e iminent un seism de 6,7+ in perioada imediat urmatoare. Deocamdata, diferite prognoze plaseaza un astfel de seism in intervalul 2011-2015 (Dumitru Enescu) sau 2010-2013 (Mircea Radulian); in ceea ce priveste magnitudinea acestui seism, aceleasi prognoze (studii) se refera la 7,0-7,2 (Enescu) sau 7,3+/-0,4 (Radulian). In ceea ce priveste adancimea focala, e un consens asupra faptului ca ruptura va fi undeva intre 120-160 km adancime, dar nu e clar daca cedarea va incepe la circa 125 km adancime sau la 145 km adancime. :ack:
 
Alex, ti-am trimis pe mail, atasat, fisierul cu textul despre Carlton, vezi ca e scris cu diacritice (e un .doc).
 
Neata carol...:unsure:
Lume multa in dimineata asta, pe forum...:hypocrite: :unsure: :D
 
neatza:biggrin:
Chiar daca nu va fi o chestie importanta in Vrancea, astea mici sunt totusi un precursor la un mic cutremur pe aici in sensul bun al cuvantului
Extrem de interesant cel din dimineata asta, e 4,2 probabil ca irsa il va cota putin mai sus, la un 4,3-4,5. Deci am avut pana acum la zona 130 acum ne mutam ceva mai sus cu un precursor micut cu doar 15 minute inainte. Eu unul as spune ca probabil vom avea ceva micut si la 90km, insa vrancea e cat se poate de treaza. Cum este extrem de impredictibila sa o urmarim in continuare. Chiar daca infp-ul nu da multe informatii, totusi stim exact ce se petrece acolo, putem vedea in timp real, ceea ce era imposibil in 77-86-90, Internetul si senzorii foarte performanti ne arata un mecanism greu de ghicit. Apoi avem un forum unde putem discuta toate astea. :hypocrite:
 
Da carol, nu mai suntem chiar in situatia din 77-86, avem totusi surse de informatii mult mai accesibile. Netul sa traiasca, si impreuna cu el forumu si bossu\' Alex ! :hypocrite: :unsure: :unsure:
In ceea ce priveste sursele de informatii seismice, in afara de INFP, sa tinem cont si de IRSA, de EMSC...Putem vedea cand apare o accelerare mai pronuntata. Avum avem o usoara intensificare a activitatii in Vrancea, nu e alarmanta, ne putem astepta doar la cutremur de vreo 5 grade.
 
Bun venit noilor membri inregistrati ! :D :hypocrite: Crestem, crestem...:unsure: :unsure: :ack:
 
Salutare Bogdan...:unsure: Dupa cum vezi, azi e iar forfota pe forum...:D :hypocrite: :unsure:
 
Neata.
Dap, forfota mare :hypocrite: Membri noi :unsure:
A, btw Alex, buna schimbarea de pe riskzone :unsure:

Bogdan
 
ma bucur ca va place :hypocrite:
 
Ma uitam la ala micu\' a lu\' Google, si cica \"Viewing No Permissions Page\". Asta chiar e tare:biggrin:

Bogdan
 
da, nu s-a logat, si de-aia :hypocrite:
 
Ok. Fiindca ceasurile sunt inaintate, e tarziu pt mine :hypocrite: :unsure: :unsure:, eu ies...:ack: :ack: Va doresc o seara si o noapte buna si linistita la toata lumea...:ack: Inchei cu indemnul: DACA MISCA, FITI PE FAZA...:D :ack:
 
Foarte multi Guest ... In permanenta.
Oare de ce nu se inregistreaza si nu intra si ei in discutii?

Bogdan
 
Salutare Bogdan...:ack:
Pai ce sa zic, poate unii prefera doar sa citeasca, sa se documenteze...:hypocrite: :unsure: :unsure:
Desi sunt convins ca la primul cutremur care va fi simtit la Bucuresti si in alte orase mari de mai multa lume (ma refer la un cutremur vrancean cu magnitudinea peste 5,0), va fi trafic mare, nu gluma...:ack: :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus