• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (7)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Multam, multam :worthy: Voi pune niste poze, aveti putintica rabdare, n-am asa timp la dispozitie. Am treaba cu succesiunea :ack:
 
Sorine, daca vrei un sfat privind succesiunea sau mostenirea, da-mi un PM sau E_Mail, m-am izbit de prea multe ori in viata de acest lucru, ca sa las pe altii sa greseasca si sa cheltuie banii de mai multe ori!
 
Multumesc DG. Am depus deja actele, maine avem infatisarea si dezbaterea efectiva. La noapte vine si Cristina din Belgia, iar maine la 10 jumate ne ducem toti la notar.
 
Buna ziulica/seara la toata lumea :worthy:
Da, DG, am fost azi la notariat, am semnat mai multe documente si declaratii de acceptare a succesiunii, a ramas ca luni vom primi certificatele de mostenitor. A trebuit sa punem si ultima pensie a tatalui meu pe succesiune; el nu a mai apucat sa-si ridice pensia pe aprilie, si desi am depus cereri la Casa de Pensii, si acei nenorociti de contopisti ne-au promis ca vor livra ultima pensie cuvenita, pe aprilie, dar nimic !! :ack: :ack: :ack: E culmea, fratilor, o femeie de la un ghiseu mi-a spus ceva, iar tipa de la ghiseul vecin, situat la 4 metri de celalalt, a cotcodacit cu totul altceva !!! Un abuz grosolan al acelor fiinte nenorocite, formate in epoca de aur !! :ack: :ack: :D Daca ar fi dupa mine, i-as da afara pe toti, i-as trimite sa munceasca pe camp, manati din spate cu biciul, si as aduce functionari japonezi sau canadieni, care sa inlocuiasca pe acele specimene formate intr-o epoca depasita ! :47:
Vroiam doar sa va spun ca voi mai pleca din Bucuresti si saptamana viitoare, de marti pana sambata, ca sa incerc sa profit cat de cat si de ultima saptamana de concediu, fiindca ma asteapta o perioada mai dificila, niste examene si interviuri pentru inscrierea la doctorat si alte alea :17:
 
E culmea, fratilor, o femeie de la un ghiseu mi-a spus ceva, iar tipa de la ghiseul vecin, situat la 4 metri de celalalt, a cotcodacit cu totul altceva !!! Un abuz grosolan al acelor fiinte nenorocite, formate in epoca de aur !! :worthy: :ack: :ack: Daca ar fi dupa mine, i-as da afara pe toti, i-as trimite sa munceasca pe camp, manati din spate cu biciul, si as aduce functionari japonezi sau canadieni, care sa inlocuiasca pe acele specimene formate intr-o epoca depasita ! :ack:

Eu nu te stiam asa rau!!!
 
Pe fiintele alea le-as concedia fara drept de apel, le-as da afara imediat daca as putea !!! Dar, sunt resemnat cu ideea ca sunt contopistele romane tipice...:worthy:
 
In orice caz, prestatia functionarilor publici romani este o rusine mondiala ! Si, personal, nu vad decat o solutie, foarte drastica, ce e drept: sa fie dati toti afara, si in locul lor sa importam functionari japonezi sau canadieni ! E boala de nervi, nu altceva, contactul cu aceste \"entitati\" biologice numite functionari publici romani. De fapt, le zic \"lucruri biologice\" sau \"semi-biologice\", nu merita atributul de \"fiinta\". :worthy: :ack: :ack:
 
Sorine calmeaza-te, nu-mi vine sa cred ca esti tu! Sint si alte metode de a-i pune la punct pe functionarasi.
 
:worthy: Sorine, stai calm...
Ca sa se schimbe ceva, trebuie sa dispara generatia actuala, asa ca...
Nu poti sa-l inveti pe un om in 20 de ani sa munceasca... Parca atatia au trecut din 89...
 
Problema e urmatoarea: in Romania, cand e vorba sa ti se dea un drept cuvenit, te sacaie pana iti da boala de nervi, astfel incat, de sila, sa renunti sa-ti mai ceri ceea ce ti se cuvine. Daca e sa-ti ia ceva, te haituiesc pana in gaura de sarpe, te urmaresc sa iti goleasca buzunarele pana la ultima centima ! Parca vad ca o sa o lalaie in continuare. Nu vreau sa dau ceva la functionari numai pentru a ne primi ceea ce e drept, ceea ce suntem indreptatiti sa obtinem ! Nu vreau sa dau mita pentru asa ceva, vreau sa ni se rezolve problema ! Atat !
 
20 de milioane (2000 lei noi) ma costa procedura de succesiune la notariat. Inmormantarea m-a costat vreo 20 si ceva de milioane.
Nu sunt dispus sa dau nici unui functionar nici un cent pentru a rezolva ceea ce trebuia sa rezolve pana acum. De asta spuneam ca aceasta adunare de contopisti publici e alcatuita, in general, din indivizi irecuperabili. Si ca ar fi de dorit sa aducem oameni din tari cat de cat civilizate, Suedia, Canada, Japonia etc. Evident, e o figura de stil, pana la urma, o exprimare metaforica, dar tot sunt nervos.
 
ar fi de dorit sa aducem oameni din tari cat de cat civilizate, Suedia, Canada, Japonia etc. Evident, e o figura de stil, pana la urma, o exprimare metaforica, dar tot sunt nervos.

So, la ce ti-a folosit sa te umpli de nervi??? Ti s-a rezolvat problema??? Garantat nu!!! Mai bine te duci si-i vorbesti frumos unei persoane care pare mai inteligenta, ii tragi un zimbet i te uiti direct in ochi si ii faci eventual un compliment. A! si nu uita sa pari relaxat! La mine chestia asta merge intotdeauna, am rezolvat pina si probleme cu fiscul ...:worthy:
 
Anda, trebuie sa-ti spun ca, pana acum, am fost destul de rabdatori cu trepadusii de la Casa de Pensii si, respectiv, contopistii de la CEC. Ne-au tot repetat ca sa stam acasa, ca vine postasul si aduce pensia, ca sa fie neaparat cineva acasa, ca altfel o pierdem. E, am asteptat pana ni s-au lungit urechile. Ne-am interesat din nou la Casa de Pensii, au inceput sa se contrazica intre ei, cica ar fi livrat pensia la CEC, aia cica ar fi returnat-o, ca iar trebuie sa facem cerere, desi actele necesare le-am depus din prima saptamana din mai, imediat dupa inmormantare. Nu, ca sa asteptam, acum au dat-o ca sa facem succesiunea, desi pentru ultima pensie nu era necesar acest lucru. Problema e ca vreau sa o mai scot pe mama din casa, sa o duc undeva la munte saptamana viitoare, sora mea pleaca si ea cu copiii in Delta, nu va ramane nimeni acasa, si evident ni se va pretexta ca, dat fiind ca nu am fost gasiti, am pierdut dreptul la ultima pensie, si ca trebuie sa redepunem actele.
Este absolut evidenta nu numai incompetenta si indolenta, ci si nerusinarea si reaua credinta. Strategia acestor trepadusi este clara: ne amana si ne umplu de nervi, doar-doar om renunta la aceasta \"pretentie\", in conceptia lor. Este evident ca nu e numai un cerc vicios si o banala incompetenta, ci o feroce rea-credinta si rautate a acelor nenorociti.
 
tocmai de-aia trebuie sa rezolvi cu cineva care poate face asta, nu sa te lupti cu sistemul...ca oricum nu schimbi nimic:harhar:
 
Neata lumeee :ack: :worthy:
Dupa cum va spuneam, voi lipsi si saptamana viitoare, de marti pana sambata, o sa o duc si pe mama undeva la munte, la aer, sa ne mai linistim un pic dupa atata agitatie. Daca e ceva din cale-afara (ceea ce nm-as crede sa se intample, dar, in fine, Mama Natura e mare, si mereu surprinzatoare :ack:), putem comunica prin SMS...Vodafone sa traiasca :ack: In rest, voi incerca sa imi petrec ultima saptamana de concediu cat mai bine cu putinta...:ack:
 
Du-te linistit, odihnesteste-te, relaxeaza-te, noi raminem pe baricade. Daca se intimpla ceva te anunt:D :worthy: :ack:
 
Anda...banane in shotbox :ack: :ack: o portie cat pt o saptamana :ack: :worthy: :ack: :ack:
 
Anda...banane in shotbox :ack: :ack: o portie cat pt o saptamana :D :worthy: :ack: :ack:

shoutbox de unde??? eu nu-l gasesc desi alex zice ca e pe acolo pe undeva. stii ca eu sint omul cu probleme...:47: :ack:
 
Dreapta sus, link-ul \"shoutbox\"...
 
Shoutbox-ul a fost deactivat pana cand or a fie rezolvate problemele de compatibilitate cu noua versiune de forum. :worthy:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus