• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (8)

carol, presupun ca pagerul nu a sunat la cutremur, nu?
gx, care ar fi magnitudinea maxima ,eventual intensitatea unui cutremur crustal in zona unde a avut loc cel de ieri?
 
Magnitudinea maxima este in jur de 4,0 pe scara Richter, corespunzand unei intensitati in zona epicentrala de IV grade pe scara Mercalli. Un cutremur asemanator cu cel de ieri s-a produs la 20 aprilie 1977 la sud-est de Bucuresti, la o adancime de 11 km; seismul din 20 aprilie 1977 a avut magnitudinea 3,8 pe scara Richter. Cutremure mai slabe (sub 3,5 grade pe scara Richter) au mai fost in jurul Bucurestiului, in sudul Campiei Romane.

Sistemul de avertizare este destinat exclusiv cutremurelor adanci din Vrancea, care au alte caracteristici fata de cele superficiale.
 
Pe 22.06.2009 Old DG implineste 2 ani de cand s-a logat prima oara, de fapt sunt trei daca socotim si anul comun celor doua siteuri!
Nu o fi el prea tare in cutremure , dar se bucura ca este aici, alturi de voi si cred ca este legatura dintre credinta si stiinta, ca un fel de contrabalansare a siteului!
Cat ma vor tine puterile si echipamentul voi cauta sa intru zilnic si sa postez pe aria mea!
Sa fiti sanatosi si iubiti toti!
 
:(:)clapping::green: la cit mai multi ani pe aici, DG!!!!!!!!!!!!!!! ne bucuram ca esti cu noi :40::55::40::55::):38::worthy:
 
La Multi Ani, bre.
Si sa stiti ca sunt NEGRUUUUUUUUU
Astazi am reusit, mi-am convins nevasta si mi-am luat harpon... Prima victima a fost aratatorul de la mana dreapta, cand l-am armat :(( In rest, pesteeeeee... Fac mai multa treaba cu harponul decat cu undita, asta e clar...
 
La multi ani DG! Observ ca si eu am depasit un an de cand intru pe aici, desi contributia mea e firava :((
 
simbata vreau sa ma duc la Colti (BZ) ca sa vad muzeul chihlimbarului. cei care stiti cite ceva despre asta imi puteti da niste sfaturi? :((
 
anda: nu, nu a sunat, pana la urma a fost mic
m-as fi mirat sa sune, nu pt magnitudine ci fiindca nu era cutremur de vrancea si nu l-ar fi putut detecta sistemul IRSA
 
anda, ai mai fost la colti?

Editat: adaugat \"mai\" care imi scapase :((
 
Pe 22.06.2009 Old DG implineste 2 ani de cand s-a logat prima oara, de fapt sunt trei daca socotim si anul comun celor doua siteuri!
Nu o fi el prea tare in cutremure , dar se bucura ca este aici, alturi de voi si cred ca este legatura dintre credinta si stiinta, ca un fel de contrabalansare a siteului!
Cat ma vor tine puterile si echipamentul voi cauta sa intru zilnic si sa postez pe aria mea!
Sa fiti sanatosi si iubiti toti!

La cit mai multi ani !:((
 
simbata vreau sa ma duc la Colti (BZ) ca sa vad muzeul chihlimbarului. cei care stiti cite ceva despre asta imi puteti da niste sfaturi? :((
Pe drumul Buzau-Brasov, pe valea Buzaului, de la Patarlagele este un alt drum spre Colti!
Acolo poti vedea Muzeul Chihlimbarului si Pesterile cu desene rupestre!
 
sever e mai tare ca marmureanu, nu se lasa intrerupt de moderator :(( :green: :)
 
Gasim pe undeva inregistrarea?
Ca eu soileam pe un sezlong, cu un Amstel la ora aia...
 
asa ne spuna el cum se numea emisiunea, ca s-o cautam :((
 
Back
Sus