• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat online!

Prezentarea a fost ok, am terminat si cu asta. :D 3 prezentari in doua luni, e destul de mult pentru mine. Maine mergem la plaja la Perissa, abia astept sa inot. Si poimaine dimineata la fel. Pe seara merg din nou la Oia, probabil cea mai frumoasa localitate de pe insula. Am mai fost si ieri in finalul excursiei.
Ei, recunosc ca am fost oarecum impresionat la popasul pe vulcan (de fapt vizita la craterele de pe Nea Kameni). Vulcanul este intens monitorizat, deoarece este activ, chiar daca doarme acum. Ultimele eruptii dateaza din 1926 si 1950. Culmea e ca dupa eruptia din 1950, in 1956 s-a produs marele cutremur de 7,7 grade care a afectat grav Santorini si alte insule din grupul Cicladelor.
Voi incerca sa mai ajung la vulcan si sa stau mai mult, macar 2-3 ore, nu in limitele de timp impuse pentru grupul organizat. Sigur, craterele nu par spectaculoase, in orice caz nu par a avea maretia/semetia Vezuviului. Dar sa ne gandim ca tot ceea ce formeaza actuala Caldera, nu doar insula Nea Kameni, ci toata "caldarea" provine din stravechea insula mare care a fost distrusa de megaeruptia exploziva din 1450...i.H.
 
Azi am fost la plaja la Perissa, in sfarsit am inotat si eu, nu am mai facut-o de 2 ani. :D Este o plaja cocheta, nu e prea scump, cel putin nu mi s-a parut, comparativ cu alte locuri de plaja mai frecventate pe aici.
 
Am facut o schimbare de program. Merg azi din nou la Nea Kameni si seara la Oia. Maine poate mai merg din nou la plaja la Perissa.
 
Azi am facut o noua excursie la vulcan. Vulcanul de pe Nea Kameni este unul activ totusi,desi e adormit de la ultima eruptie din 1950. Camera magmatica se afla la o adancime de cca. 3-5 km !!! Fantastic, nu ?
 
Bine v-am regasit!
Am fost internat 3 zile in Bucuresti pentru un control in urma operatiei, totul este OK!
Citostaticele si-au facut datoria cu brio, am fost programat la alt control peste 3 luni!
Intre timp, de teama proliferarii, voi face niste RMN_uri si CT_uri!
Asta ca sa stau linistit si eu si voi!
 
Bine ai revenit DG, va fi bine si mai departe, cam asa simt eu. ;)

Ei, gata acum. Ca orice lucru frumos, trebuie sa se si termine. Sejurul se apropie de sfarsit. Azi am mai fost la o plaja mai mica, dar decenta, la Monolithos. Maine seara plecarea spre Atena, cu o noapte la un mic hotel aproape de aeroport. Dupa care, in dimineata urmatoare, decolarea spre Romania. A fost grozav, conferinta, foarte bine, am vazut si locuri noi, am mers pe vulcan de doua ori! Nu m-am suit pe catar, asta e acum, poate altadata. :D
 
DG, ma bucur ca totul e bine! te pup cu drag
 
Merci, Anda!
Bogdan, daca a vazut ca lipsesc, m-a sunat la spital!
 
In seara asta, sejurul se incheie. Am fost si la conferinta, am si vazut cate ceva. Plecarea din Santorini seara tarziu, cu inoptare la un motel din Atena, apoi maine dimineata destul de devreme plecarea spre Bucuresti. Asta a fost, ca orice lucru frumos, se termina repede. Am facut o multime de poze, pe facebook am pus doar o mica parte dintre ele. A meritat efortul. Nu m-am cazat la hotelurile din partea vestica, unde e extrem de scump, dar am reusit sa gasim ceva rezonabil pe la marginea estica a orasului Fira. Sigur ca am avut ceva de mers de la hotel pana la cel in care s-a tinut conferinta.
Ce sa mai zic, ca impresii personale: frumos, impresionant vulcanul, chiar daca nu are, aparent, semetia Vezuviului. Am fost chiar de doua ori la vulcan (pe insula Nea Kameni), prima data in excursie cu participantii la conferinta, iar a doua pe cont propriu.
Si inca ceva: eu am muncit un an intreg ca sa pot face asa ceva. Eu nu sunt gigi becali sa ma scald in cine stie ce averi, cum s-ar crede la prima vedere. Am scris articole pentru conferinte, am muncit chiar si in afara sarcinilor de servici, fiindca stiti doar ca eu lucrez in cercetare si asta spune tot. Dar a meritat sa strang totusi din dinti, mai ales ca de asta s-a bucurat si cineva foarte foarte drag mie. :25::25:
 
Buna dimineata. Aseara am zburat de la Santorini spre Atena, am dormit vreo 4 ore si ceva la un hotel din Atena, acum sunt pe aeroport la Atena si astept imbarcarea, plecarea este curand. Sunt oarecum cheaun dupa 4 ore de somn. Cred ca voi dormi un pic in avion. Pe curand.
 
Am ajuns si eu in tara pe la 10 si ceva. Dimineata eram cheaun, am dormit doar vreo 4 ore si ceva la un hotel din Atena, cam la 25 km de aeroport. Sigur, as fi putut ramane in aeroport, dar am preferat sa avem cate un pat si sa atipim macar cateva ore.
Ce sa zic, pe moment, decat ca a trecut prea repede. Alte impresii, mai la rece, zilele urmatoare. Impreuna cu ceva poze la sectiunea de poze.
 
Multumesc. Sa vad daca pot gasi ceva la munte saptamana viitoare pentru cateva zile, desi sunt slabe sanse acum.
 
Azi am fost la Bucuresti si m-am intors, am fost la oncologie pentru trimitere la SANADOR la CT ( abdomen si pelvis), am fost programat saptamana viitoare! Doamne ajuta!
 
Suntem alaturi cu tot sufletul si iti tinem pumnii.
 
GATA!
Am fost sunat de SANADOR si programat la CT marti 5 August la orele 11,00am.!
Surprinzator pentru mine este faptul ca rezultatul se trimite in plic direct medicului oncolog!
 
Iti tinem pumnii, DG!

In alta ordine de idei, eu sunt pentru cateva zile la munte la Sinaia, doar e ultima mea saptamana de concediu. Revin sambata. Sper sa prind, in functie si de starea vremii, o excursie la lacul Bolboci.
 
Maine plec in excursie, care include lacul Bolboci si pestera Ialomitei. Nu am timp sa intru dimineata pe aici, doar dupa ce revin. :D
 
Back
Sus