• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat online!

Va doresc la toti un An nou fericit si implinit, cu sanatate si de toate bune, sa auzim cu totii de cat mai bine, fara probleme si fara griji! Noroc si realizari frumoase in toate! La multi ani!

Vezi atașament 2
 

Atașamente

  • 2016-680x365.jpg
    2016-680x365.jpg
    61,2 KB · Vizualizări: 1
La multi ani tuturor cu multa sanatate si impliniri sufletesti si materiale si va doresc sa aveti parte de un an cat mai bun posibil, cu tot ce va doriti voi sa aveti parte mai frumos, mai bun, mai util si mai tot ce mai tine din sfera lucrurilor benefice pentru om si natura! La multi ani, din nou! :)

35m3wrb.jpg
 
La multi ani! Bine v-am regasit in 2016. S-aveti un an nou frumos si implinit, cu impliniri pe toate planurile.
 
La multi ani ! Sa aveti un an plin de realizari,de sanatate si de bucurii.Sa fiti iubiti!
Si sa avem un an fara cutremure majore:)
 
Dragilor, eu maine plec la munte la zapada, ca vine si mai multa zapada acum. Revin pe 6 ianuarie seara, dar o sa mai apar online dimineata mai devreme si seara mai tarziu. :D Nu va dati huta in lipsa mea. :))
 
La multi ani aniversatilor de azi, Ioane, Ionele si Ioni, Ioani...!
 
Vad ca cinema m-a acuzat ca as fi isteric, postand acelasi mesaj in 2 topicuri diferite. Vedeti, eu am "alergie" la niste chestii":
-la fatalismul mioritic pagubos si la cei care il promoveaza, sub pretextul ca gata, vine Cel Mare si o mierlim cu totii, nu scapam;
-la previziuni apocaliptice vehiculate aproape zilnic in spatiul public, de n ani, desi se vede ca nimic nu se confirma si ca orice abordare rationala putea arata foarte clar ca nu erau motive sa se confirme;
-la persoane care invoca, direct sau indirect, "clarvazatori", "numerologi", "vizionari" si alte asemenea;
-la tot ce nu e fundamentat pe fapte concrete.
Imi rezerv dreptul de a critica si combate la fel de ferm ca si pana acum aceste lucruri, chit ca le place sau nu unora. Nu imi place ce vad pe Mobotix, da, uitasem, sunt foarte "alergic" si la prostiile de acolo.
 
Cred ca stiu de la ce mi se trage acuzatia ca as fi isteric. Am criticat dur, pe grupul de pe facebook, o postare a unei persoane care a dat un material in care nu stiu ce mare numerolog ne avertiza ca vine marele cutremur. Da, oameni buni, la chestii din astea sunt chiar "rau", nu am de ales. De aici ideea ca GeoX "cel plin de el" ar fi, cica, isteric. Bine ca nu sunt isterici cei care profetesc cutremure apocaliptice, ei sunt mielusei, ce sa spun!
 
Iata postarea din grupul nostru de pe facebook:

https://www.facebook.com/groups/cut...=1681812835432502&notif_t=group_comment_reply

Da, am fost dur, dar nu imi voi schimba atitudinea fata de prostiile alea. Daca se vine cu "argumente" de genul , atunci taxez sever, imi pare rau, dar nu imi schimb abordarile doar ca sa "dea bine" si sa nu calc pe nimeni pe bataturi. Sunt o persoana mai incomoda asa, dar de la unele lucruri nu fac rabat.
 
Vedeti, luna viitoare implinesc 10 ani de cand activez pe acest forum. M-am inregistrat in seara zilei de 11 martie 2006, la 5 zile dupa cutremurul vrancean de magnitudine ML=5,1 din 6 martie 2006. In cei 10 ani trecuti de atunci, mi-am facut prieteni foarte dragi aici, dar si alt fel de "prieteni", stiti la ce ma refer. Sunt extrem de intransigent pe unele chestii, si nu am de gand sa imi repudiez abordarile doar ca sa fiu mai "comod" si sa nu ma doara capul. Cica sunt arogant si isteric. Daca eu sunt isteric, dragilor, oare aia de pe mobotix care debiteaza zilnic diverse prostii cum sunt ? Cum sunt cei care propaga zvonuri aberante si invoca clarvazatori, numerologi si alte asemenea chestii ? Detest fatalismul de orice fel, si taxez pe cei cu astfel de atitudini. Am fost acuzat si ca provoc panica in populatie, cunoasteti deja cine m-a acuzat, nu mai reiau detaliile.
Vedeti, mie mi-ar fi fost mult mai usor sa nu ma bag, scapam de diverse infierari de la unii si altii, aveam viata mai usoara inclusiv in virtual. Insa nu regret ca m-am bagat, iar ceea ce spun nu este teatru ieftin sau justificare/aparare la un anume atac. Aveam de gand sa fac un astfel de comentariu, ca un fel de bilant al celor 10 ani de cand activez aici. Vreau sa spun ca nu ma voi schimba, voi continua sa fiu la fel de transant si sever cu unele lucruri, pentru ca e nevoie ca cineva sa o faca. Prea se debiteaza prostii in spatiul public. Am criticat si INFP-ul in multe randuri, stiti bine ca am fost foarte sever si in aceasta directie, cine parcurge forumul poate vedea acest lucru. Si am explicat motivele criticilor pe care le-am formulat. Am fost sarcastic cateodata si in aceasta directie. Deci cand am ceva de obiectat, o fac si gata, asta e situatia. Si o voi face si pe viitor, vreau sa stiti acest lucru.
 
buna dimineata,
Nu ma asteptam la un raspuns si apreciez si ca inca nu am fost data afara.
Totusi trebuie sa remarc ca referiririle sunt numai la cei care invoca numerologia, clarviziunea etc. Or, mesajul meu nu avea legatura cu asa ceva, ci cu cei de pe acest forum, care nu am vazut sa invoce astfel de chestiuni si la atitudinea fata de cei care sunt oameni coerenti, doar ca indraznesc sa contrazica, pana ajuns sa nu mai scrie deloc.
Cineva care invoca rigoarea si precizia, ar trebui sa raspunda la obiect si nu prin conducerea raspunsului in alte sfere menite sa abata atentia de la ceea ce s-a invocat. Asta e poate aspectul pe care il hulesti atat de mult la o parte a presei dar si la anumite persoane - rastalamcirea faptelor :)
In orice caz, multumesc chiar si asa pentru raspunsuri, nu voi mai aduce in discutie asa ceva, consider ca am zis ce a fost de zis.
O zi buna!
 
Oamenii scriu si in functie de timpul disponibil. Nu toata lumea are mereu timp sa scrie zilnic. Pot face referiri la useri care scriau foarte des in anii 2006-2008, pe urma au aparut din ce in ce mai rar, mai intra pe chat din cand in cand, doar cand e un eveniment si cand e ceva notabil de spus. Si totusi, userii respectivi nu sunt dintre cei cu care m-am contrazis eu. Pot sa dau exemple, dar nu este cazul. Hai ca dau: EarthQuake, cu care aveam dezbateri bune si lungi acum aproape 10 ani, si care apare acum foarte rar, din motive care nu tin de "istericalele" lui GeoX. El scria adevarate romane la diferite topicuri. Sau Iepurila sau multi altii. D
 
Si da, sunt intransigent si fata de argumentatiile care cauta anomalii seismice in orice variatie de seismicitate. Asta e, fiecare cu ale lui. Taxez si lucrurile neclare si care sugereaza, direct sau indirect, o iminenta catastrofa, desi am tot repetat ca de peste 15 ani am vazut mereu variatii de activitate seismica si ca nu sunt concludente.
Critic sever si abordarile pur energetice cu ce se acumuleaza si se elibereaza in Vrancea, pentru simplul motiv ca din diverse declaratii publice s-a ramas cu impresia ca mai multe cutremure mici si medii descarca Vrancea si scapam de un cutremur mare. Nu e asa, si de aia si reactionez la abordarile strict energetice. Si da, arogantul de mine a cam demonstrat ca pentru Vrancea nu e adevarat ca mai multe seisme mici elibereaza energia unui cutremur mare. Deci am motivele mele pentru care combat unele idei.
 
Alta chestie la care eu reactionez foarte aspru, si lumea stie asta, este invocarea unor asa-zise blocaje cand trec 4-5 zile fara cutremure cu magnitudini de peste 2,5 grade. Cineva care intra aici pentru prima data si vede, citez, "este blocaj in Vrancea", si care este si mai slab de inger, asa, poate trage concluzii gresite, cand de fapt nu e vorba de nimic serios. Imi ajunge ce vad zilnic pe mobotix, aberatii de felul "aoleo n-a mai fost nici un cutremur deci sigur crapa acum"...sau situatiile in care avem cate 3-4 cutremure intr-o zi, care de asemeneni nu pot fi considerate, in majoritatea cazurilor, alarmante. Deci sunt cateva lucruri la care reactionez, nu pot sa le trec cu vederea.
 
Back
Sus