• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Oare treaba asta arata ca procesul seismogenetic vrancean "inclina" oarecum spre Muntii Buzaului ? Nu e usor de spus, stim ca ultimul cutremur important de acolo a fost cel din 1986. In 2004 am avut pe nord, nord-est, apoi au venit moderatele de pe centru din 2005, 2009 si 2013. Sunt in dilema, totusi. :45::45:
Sa vedem ce se va intampla in lunile urmatoare, repet, eu nu ma astept la un cutremur prea mare totusi, daca e sa vina ceva (in afara de un eventual moderat de 5,5 grade).
 
Cine ar putea sa stie. Probabil ca nici macar Vrancea nu s-a hotarat inca. Incluzand si cutremurul din 6 octombrie 2013 avem cinci cutremure peste 4 la Pietrele Insirate, doua langa Gura Teghii, doua langa Nehoiu si cate unul la Nereju si langa epicentrul din 1977.
 
Iar au inceput disperatii sa se agite ca sunt 5 zile fara cutremure. Saracii de ei, au probleme la mansarda. Saptamana trecuta am avut un 3,9 la SIRIU urmat la cateva zile de un 3,8 la PIETRELE INSIRATE, da-o incolo de treaba. Sunt tot felul de sonati, cica bate vantul prin pamant si alte tampenii de genul asta...redusi complet. Cam multi nebuni...:unsure::109::109: Da, e un nu stiu cine care pretinde ca ondulatiile de pe seismograma arata ca si cum bate vantul prin pamant. Saracul, e dus cu sorcova, e din ala tralala =)) =)) =)) =)).
Mare scofala, ce sa spun, 5 zile fara 2,5+. Cate perioade din astea au mai fost si ce s-a intamplat ? E si daca mai vine un 4+ pana la sfarsitul lunii ce mare chestie ? Oricum am avut deja un 4,6 pe 3 aprilie. Cutremurele astea nici nu descarca Vrancea, dar nici nu au musai o semnificatie deosebita pe termen scurt. Mai sunt totusi variatii, in decembrie 2013 de exemplu magnitudinea maxima s-a limitat la 3,9. Asa ca nu e obligatoriu sa mai fie.
Oricum micile pauze nu au intotdeauna aceeasi semnificatie, la fel cum numarul mai mare de cutremure nu anunta neaparat cine stie ce grozavie.
Mai degraba eu urmaresc micile variatii, mai rapide sau mai lente, intre clustere, adica modul in care se succeda evenimentele intre gruparile epicentrale/hipocentrale de la NEHOIU-SIRIU, GURA TEGHII, PIETRELE INSIRATE (pe limita dintre judetele Vrancea si Buzau). Nu ca ar fi neaparat semnificative pe termen scurt.
Cum spuneam, 5 zile de relativa acalmie nu au nici o relevanta, ramane de vazut mai degraba daca mai misca un pic in ultima saptamana din aprilie, ma refer la ceva usor simitibil. Nu cred in ceva mare chiar acum, totusi.
 
Lumea se mira de aceste pauze seismice care apar uneori. Sau de perioadele cu activitate seismica vranceana mai bogata. Nu intotdeauna au aceeasi semnificatie, si una si alta. Uneori preceda un cutremur perceptibil, alteori nu, nu e asa usor de spus. S-a mai intamplat sa fie pauze relativ lungi la cutremure de 2,5+, de 7-10 zile, fara sa se intample nimic deosebit, activitatea se reia treptat cu seisme mici, de pana in 3-3,5 grade. La fel, pot fi perioade cu activitate mai ridicata care sa alterneze cu perioade mai calme. Eu sunt mai rezervat de felul meu tocmai pentru ca nu se pot trage concluzii sigure numai din analiza unor astfel de perioade. Trebuie vazut si contextul, sigur ca, in ciuda unor regularitati absolut remarcabile in activitatea seismica vranceana, pot sa apara si surprize. Dupa cum bine spunea anterior real, Vrancea face ce face si gaseste ea niste chestii cu care sa ne surprinda, mai mult sau mai putin, iar cazul seismelor subcrustale din judetul Prahova este doar un exemplu minor. In plus, sa nu uitam ca traversam perioada aprilie-mai, perioada in care, din anumite motive, Vrancea...mai scoate cate ceva moderat asa. Nu se intampla asa intotdeauna, ramane de vazut ce va fi pana la sfarsitul lui mai. Singurul lucru in care sunt mai sigur e ca nu prea sunt sanse de cutremur major (MGR strict mai mare de 7,0) in viitorul apropiat, respectiv in acest an, cel putin nu fara un "anume ceva" cu un anumit timp inainte. In rest, zic si eu ca in cazul de "pana in 7,0" se poate intampla orice, adica e totusi prematur si chiar nerealist sa spun ca "sigur nu va fi nici un cutremur anul asta". Inca nu s-a terminat anul 2014, nu uitati ca trebuie sa ajungem in perioada octombrie-noiembrie, care iarasi e cu un oarecare schepsis pentru Vrancea.
Pana atunci, sa ne bucuram de aceste sarbatori, in liniste si, speram, si cu vreme buna. Ca ne-a cam chinuit din punct de vedere meteo, patimi, nene...
 
Legat de pauza din Vrancea si de mica activitate seismica reinceputa la Galati, as zice asa: pauza se poate opri in urmatoarele zile printr-unul sau mai multe cutremure vrancene de magnitudini pana la 4,4-4,8 grade (poate si mai mici), eventual si unul de 4,8-5,0 grade, desi nu poate fi exclusa o prelungire urmata de producerea unui alt cutremur moderat de magnitudine 5,5. Pentru ceva mai mare as vedea mai probabil sezonul de toamna, perioada octombrie-noiembrie. Vrancea poate face si surprize, desi nu ma astept totusi la ceva major acum. Oricum, am zis ca perioada 2013-2014 e optima pentru cutremure de 5,5+, Vrancea este predispusa la a da astfel de seisme, si dupa cum am vazut cu totii, un prim cutremur s-a si produs pe 6 octombrie 2013. Eu sper totusi ca daca e sa fie ceva anul asta, sa nu treaca de 6,0 grade, adica sa nu ajunga la 6,5-6,7. Nu ca ar fi grav, dar de regula un cutremur vrancean de magnitudine care depaseste bine 6,0 (de exemplu care se apropie sau atinge 6,5), venit dupa o pauza relativa de cel putin 20-25 de ani (au trecut aproape 24 de ani de la cel din 1990) poate deschide o serie intinsa pana la 10-15 ani, vezi exemplele:


1790-1793-1794-1802-1812-1821-1829-1838;
1868-1880-1893-1894-1896-1903-1904-1908-1912;
1934-1940-1945;
1977-1986-1990


Cutremurul din 2004 nu se pune, a fost la limita lui 6,0 si am scapat bine atunci, fiindca si contextul extern ne-a fost extrem de favorabil, datorita cutremurului major din 2003 de pe Dorsala Carlsberg care a directionat efectele mai intense spre est, reactiile din Vrancea din 2004-2005 fiind semnificativ mai slabe.
Deci sper ca nici in 2014 sa nu treaca de 6,0 MGR, astfel incat inceputul unei eventuale serii sa se amane din nou pana dupa 2017-2018.
 
Ei, gata pauza. A venit din capatul nord-estic, palierul superior de adancime. Asta nu inseamna ca nu mai poate veni un 4+ spre sfarsitul acestei luni sau la inceput de mai. Totusi ma mira un pic ca lipsesc cutremurele de 4+ langa NEREJU, de obicei pe acolo erau destul de dese. Toate cutremurele de 4+ din ultimele luni au fost oarecum concentrate spre sud-vest in Muntii Buzaului, la limita dintre Buzau si Vrancea (PIETRELE INSIRATE) si a fost ceva si pe capatul de nord, nord-est. Oare cele de la PIETRELE INSIRATE "tin locul" celor de la NEREJU ? Asta ma mira putin.
 
De fapt, ar fi cutremurul din 24 februarie, desi e ceva mai la nord:

24.02.2014 00:22:53 UTC 45,72N 26,68E 106 km ML=4,4

In rest, luand in considerare si perioada incepand cu 6 octombrie 2013, ramane aceeasi concentrare spre PIETRELE INSIRATE, la limita dintre judetele Vrancea si Buzau. Sunt foarte curios sa vedem cum continua. Pana acum am avea 5 cutremure de magnitudini peste 4,0 langa PIETRELE INSIRATE. Ma asteptam totusi sa apara mai des chiar langa NEREJU mai pe centru, centru-est asa, cum se intampla si in alti ani. Sa vedem cum se termina aprilie si cum incepe mai.
 
Pauza seismica a luat sfarsit. Vrancea si-a reluat activitatea in ritmul ei mediu, ritm care insa mai poate admite totusi anumite variatii.
 
Acuma sa vedem... A fost deocamdata un singur 3... Eu insa cred ca saptamana asta vom mai avea un 3,5-4 ca urmare a recentelor miscari din Turcia, Iran etc. Sa vedem daca va fi asa sau daca intram iar intr-un calm relativ...
 
A fost si in dimineata asta unul, probabil de 3,2-3,4 grade. Asteptam sa vedem datele.

Mda, a fost mai sus si mai mic, totusi.
 
02.04.2014 07:30:42 UTC 45,73N 26,66E 132 km ML=3,1
03.04.2014 12:38:57 UTC 45,47N 26,40E 124 km ML=4,6 I0=IV
05.04.2014 19:39:04 UTC 45,84N 26,75E _83 km ML=2,5
06.04.2014 21:40:35 UTC 45,41N 26,28E 128 km ML=2,9
07.04.2014 02:27:00 UTC 45,45N 26,41E 118 km ML=2,8-2,9
07.04.2014 12:59:53 UTC 45,50N 26,29E 108 km ML=3,9 I0=III
08.04.2014 01:43:32 UTC 45,72N 26,67E _74 km ML=2,8
09.04.2014 16:29:28 UTC 45,63N 26,61E 126 km ML=2,9
10.04.2014 08:06:07 UTC 45,67N 26,61E 127 km ML=3,4
11.04.2014 20:33:55 UTC 45,63N 26,45E 150 km ML=3,8 I0=II
12.04.2014 11:55:31 UTC 45,64N 26,64E 133 km ML=2,7
12.04.2014 19:27:59 UTC 45,70N 26,62E 138 km ML=2,8-2,9
13.04.2014 06:07:05 UTC 45,37N 25,98E 131 km ML=3,4
13.04.2014 06:53:15 UTC 45,88N 26,63E _66 km ML=2,6
21.04.2014 18:50:49 UTC 45,85N 26,85E _93 km ML=3,0
22.04.2014 09:06:33 UTC 45,72N 26,59E _81 km ML=2,9


Reluarea activitatii s-a facut din extremitatea de nord-est, azi a luat-o usurel pe centru mai pe la vest de NEREJU, sa vedem daca si cand merge mai departe spre sud-vest. Va trece pe la PIETRELE INSIRATE sau ajunge direct la GURA TEGHII ? N-as crede sa sara direct la NEHOIU, mai degraba ar trebui sa treaca prin clusterele intermediare pana sa ajunga in capat. Se vedem...:45::45::45:
 
GeoX a spus:
Pauza seismica a luat sfarsit. Vrancea si-a reluat activitatea in ritmul ei mediu, ritm care insa mai poate admite totusi anumite variatii.

mrh... incepusem sa ma entuziasmez putin si chiar speram sa stea putin baba la cutie. 2 saptamani de liniste ar fi fost cu adevarat palpitante... mai ales in conditiile in toata zona Mediteraneana a fost scandal.

In vizita la rude, eram bagat in pat, liniste totala, undeva la cucuietii din deal in BT si deodata pocneste dulapul fara nici o provocare (din ala teapan, din lemn masiv care rezista si daca vine apocalipsa). Asteptat sfertul academic, intrat pe EMSC, vazut cutremur, culcat la loc.

De la acest nou ciclu seismic nu imi doresc decat un seism comparabil cu cel din Octombrie 2013 ca sa verific daca am prins cum trebuie mobila in pereti (chiar vreau sa vad daca se mai aude ceva troncanind prin casa). :))
 
Danezia...:

1. Cred ca pocnitul mobilei a fost de la un cu totul alt motiv! Consider ca in Botosani este imposibil sa se simta un 3! Mai ales unul la 93 km...

2. Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample... Dar nu cred ca la un 5 vei afla cat de bine ti-ai ancorat mobila. Eu nu-ti doresc sa afli prea curand daca ai ancorat mobila cum trebuie... Desi mobila e ancorata, vezi ca mai sunt si alte pericole: obiecte, bibelouri, geamuri etc...! Si nu uita ca sunt zone in care oamenii ar cam trebui sa-si "ancoreze" casa. Ca tu sa afli daca ai ancorat bine, altii ar avea viata lor si a familiilor puse in mare pericol...

Asadar, sper sa pastrezi doar in teorie dorinta cu mobila ancorata!
 
Cutremurul ala de 3,0 din Vrancea nu putea sa se fi simtit. :p Nici macar in Vrancea nu se simte.
Cat despre un 5,5, nu sunt sanse sa desprinda mobilierul :p ...la intensitate V sau V-VI pe scara Mercalli pot fi doar usoare deplasari de obiecte suspendate. Ar trebui o intensitate de minim VI-VII asa, sau chiar VII, ca sa miste ceva.
Oricum nu vine intotdeauna cand il astepti...
 
stef30 a spus:
Danezia...:

1. Cred ca pocnitul mobilei a fost de la un cu totul alt motiv! Consider ca in Botosani este imposibil sa se simta un 3! Mai ales unul la 93 km...

2. Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample... Dar nu cred ca la un 5 vei afla cat de bine ti-ai ancorat mobila. Eu nu-ti doresc sa afli prea curand daca ai ancorat mobila cum trebuie... Desi mobila e ancorata, vezi ca mai sunt si alte pericole: obiecte, bibelouri, geamuri etc...! Si nu uita ca sunt zone in care oamenii ar cam trebui sa-si "ancoreze" casa. Ca tu sa afli daca ai ancorat bine, altii ar avea viata lor si a familiilor puse in mare pericol...

Asadar, sper sa pastrezi doar in teorie dorinta cu mobila ancorata!

Ster & Geox. Nu am zis nici o secunda ca s-a simtit cutremurul, nu s-a auzit nimic, nu am simtit nimic altceva. Pur si simplu a pocnit fara motiv mobila exact in minutul magic (m-am uitat la telefon sa vad cat e ceasul si apoi am comparat cu emsc-ul). Era liniste perfecta, la cucuietii din deal... conditii perfecte pentru ca un sistem instabil aproape de punctul critic (mobila respectiva)... sa reactioneze la zvacul din Vrancea.

In legatura cu testarea :) cred ca nu m-am facut bine inteles: in octombrie nu m-am ridicat din pat din cauza miscarilor (nu erau cine stie ce) ci pur si simplu pentru ca mobila mea moderna si zvelta troncanea zgomotos (intrase intr-un fel de rezonanta dubioasa care m-a enervat si speriat in acelasi timp).

Cand vine vorba de vrancea chiar imi doresc seisme cat mai dese si moderate. 1868-1912 a fost o perioada grozava pentru Romania. S-au mai spart cateva farfurii, ceva pagube la case vai de capul lor insa am fost protejati prin simpla frecventa sporita a cutremurelor moderate. Inca imi doresc sa cred ca 1977 a fost un fel de 1802 prin efecte si ca dupa 86 si 90... urmatorul seism vrancean de adancime va fi un esec (la fel ca si 1868). Din pacate sunt din ce in ce mai putine sanse pentru asa ceva.
 
Hmmm...fiind liniste ma voi incumeta eu sa vorbesc. Am vazut agitatie astazi si pe mobo si pe alte site-uri unde scriu toate privighetorile patriei. Nu cred ca ce a fost astazi este alarmant... 3 microseisme e o nimica toata! Si nu ma leg de cele din Hunedoara, alea nu au treaba...! Strict Vrancea! Cine stie cate zeci si zeci or fi zilnic acolo la zeci de km...! Dar nu pot fi inregistrate la asa adancimi...

Ce mai, au fost 3 MICROseisme de 2,x si 1,x. Eu nu vad ca fiind ceva alarmant...! Trebuie sa mai fie si de astea.
 
Ei, au fost niste cutremure crustale la Ramnicu Sarat, dar si niste microseisme pe mai multe zone mai sus. Sa vedem, Vrancea oricum mai are hachite in perioada aprilie-mai, se stie asta. Anul asta mai poate veni 5,5+, nu spun ca sigur vine, dar nici ca se poate exclude asa ceva. Chiar daca am avut 5,0 pe 29 martie.
 
Asa e, dar alea de 1,x nu cred ca pot fi luate in seama... Totusi sunt prea mici. Daca ar fi fost de 2,8...3...etc era altceva...
 
Depinde si de localizare, iar asta e important si pentru crustale. Stii doar ca exista niste legaturi intre subcrustale si cele crustale. Oricum, Vrancea are anumite obiceiuri in perioada aprilie-mai, chiar daca nu se repeta mereu:


28 aprilie 1999 magnitudine 5,7
6 aprilie 2000 magnitudine 5,5
24 mai 2001 magnitudine 5,5
14 mai 2005 magnitudine 5,6
25 aprilie 2009 magnitudine 5,7
1 mai 2011 magnitudine 5,4


Sa vedem daca face o "schema" din asta si anul asta. Sau poate mai la toamna, depinde, nu poti sa fii sigur.
 
Back
Sus