• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Perioada 1999-2004 nu a fost deloc dubioasa. A confirmat regularitatea de succesiune a seismelor de magnitudini 5,5+, maxime singulare sau multiple repetate la 4-5 ani. Asa a fost dupa 1977, exceptand intervalul de lungime 2 x 4,5 1990-1999. Este usor de observat ca marele cutremur din 1977 a a avut ca efect, intre altele, regularizarea maximelor relative de 5,5+ (singulare sau multiple), cu aparitie cvasi-regulata la interval de 4-5 ani sau, eventual, multiplu de aceasta perioada (cazul 1990-1999).
Iata maximele de 5,5+ post-1977:


1981 5,5 MAXIM SINGULAR
1985 5,6 1986 7,0 1987 5,5 MAXIM TRIPLU
1990 6,7 6,1 MAXIM DUBLU
1999 5,7 2000 5,5 2001 5,5 MAXIM TRIPLU
2004 6,0 2005 5,6 MAXIM DUBLU
2009 5,7 MAXIM SINGULAR
2013 5,5 2014 5,7 MAXIM DUBLU (pana acum)


Este foarte clar ca activitatea dintre 1999-2004,2005 nu a fost deloc dubioasa, dimpotriva, a confirmat regularitatea pe termen lung in succesiunea maximelor vrancene de 5,5+.
In plus, avem succesiunea in pozitiile epicentrelor:

1990 capatul de NE
1999 capatul de SV
2000 centru-nord
2001 centru-vest
2004 capatul de NE
2005 centru-vest
2009 centru-est
2013 centru
2014 capatul de NE crustal dar aproape de discontinuitatea Mohorovici, in crusta inferioara


Ce urmeaza acum e discutabil. In orice caz se remarca baleierile intre capete, NE-SV si, respectiv, SV-NE. Tranzitia 1990 NE-1999 SV a fost foarte lenta, intr-adevar, fara un maxim pe centru la mijlocul intervalului. Dar apoi lucrurile au revenit la normal prin tranzitia 1999 SV-2004 NE. Absolut nimic dubios. Ceva foarte normal pentru Vrancea. Doar cunoastem aceste baleieri intre capete, e fenomenul tipic pentru Vrancea. Intrebarea e, fireste, ce urmeaza acum ? Oare mai vine un cutremur moderat pe centru ? Si daca da, vine de la PIETRELE INSIRATE sau, oricum, de pe centru-vest si de la o adancime foarte mare, de 140-150 km ? Sa vedem.
 
Situatia oarecum mai anormala a fost cea din intervalul 1990-1999, cand a lipsit maximul relativ de la mijloc, maxim care ar fi trebuit sa apara in subperioada 1994-1995. De ce s-a intamplat asa, este totusi greu de spus. Sa nu uitam ca a fost o pendulare NE-SV (1990, 1999) fara trecere pe clusterul central, trecere care ar fi trebuit sa aiba loc in 1994 sau 1995. Dimpotriva, in 1994-1995 am avut chiar un minim relativ de activitate vranceana, cu o pauza fara cutremure de 4,0+ intre 18 octombrie 1994 si 9 martie 1995. Magnitudinea maxima a seismelor din perioada 1994-1995 a fost de 4,7-4,8 grade. Cu MAXIMUL TRIPLU 1999-2001, Vrancea a revenit de fapt la normal. Observam ca dupa MAXIMUL TRIPLU 1999-2001 a venit direct cutremurul de 6,0 din 27 octombrie 2004. Oare MAXIMELE TRIPLE ar fi cele care "anunta" un viitor cutremur vrancean de magnitudine 6,0+ ? Eu astept cu interes sa vad daca Vrancea ne da si in 2015 un cutremur moderat de 5,5+, fiindca in acest caz am avea din nou MAXIM TRIPLU. Mai sunt si multe alte motive pentru care ma intereseaza extrem de mult cutremurele vrancene cu magnitudini ML de la 5,5 in sus. Cutremurele de 5,5+ sunt de fapt cele mai interesante, nu flecustetele de 4,0-5,0. Ele au un potential mai ridicat de a destabiliza cate ceva, de a transfera tensiuni semnificative intre clusterele de focare adanci, de a induce reactii in clustere vecine si chiar de a amplifica anumite tensiuni, actionand ca declansatori pentru cutremure mai puternice. Plus ca, de obicei, mai ales dupa 1977, aceste cutremure se repeta foarte regulat.
 
Legat de secventa de cutremure mici crustale din 2-3 iunie 2015, remarc faptul ca a inceput si s-a terminat (aparent) printr-un microseism din Subcarpatii Buzaului, zona BERCA: a plecat din zona Vulcanilor Noroiosi si s-a intors in zona Vulcanilor Noroiosi.


02.06.2015 20:27:50 UTC 45,28N 26,70E adancime 40 km ML=1,1
Obs.: microseism crustal in Vrancea: Subcarpatii Buzaului, zona BERCA (judetul Buzau)

02.06.2015 20:35:44 UTC 45,65N 27,25E adancime 30 km ML=1,5
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI (judetul Vrancea)

02.06.2015 20:38:08 UTC 45,63N 27,29E adancime 3 km ML=1,4
Obs.: microseism crustal (superficial) in Vrancea: zona FOCSANI (judetul Vrancea)

02.06.2015 20:54:18 UTC 45,50N 27,11E adancime 18 km ML=2,1
Obs.: seism minor crustal in Vrancea: zona FOCSANI-SIHLEA-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

02.06.2015 20:55:22 UTC 45,41N 27,03E adancime 26 km ML=1,6
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (judetul Buzau)

02.06.2015 20:59:36 UTC 45,54N 27,20E adancime 15 km ML=1,6
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

02.06.2015 21:07:05 UTC 45,50N 27,15E adancime 15 km ML=1,9
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI-SIHLEA-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

02.06.2015 21:08:12 UTC 45,50N 27,15E adancime 15 km ML=1,9
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI-SIHLEA-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

02.06.2015 21:10:30 UTC 45,50N 27,10E adancime 22 km ML=1,4
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI-SIHLEA-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

02.06.2015 21:13:54 UTC 45,40N 26,97E adancime 34 km ML=1,2
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (judetul Buzau)

02.06.2015 21:16:23 UTC 45,37N 26,96E adancime 33 km ML=1,1
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (judetul Buzau)

02.06.2015 21:30:25 UTC 45,75N 27,16E adancime 59 km ML=1,2
Obs.: microseism crustal/subcrustal in Vrancea: zona FOCSANI-ODOBESTI (judetul Vrancea)

02.06.2015 21:31:23 UTC 45,49N 27,10E adancime 18,8 km ML=2,4
Obs.: seism minor crustal in Vrancea: zona FOCSANI-SIHLEA-RAMNICU SARAT (judetul Vrancea)

03.06.2015 10:21:24 UTC 45,44N 27,10E adancime 17 km ML=1,6
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (limita judetelor Buzau-Vrancea)

03.06.2015 13:21:52 UTC 45,53N 27,17E adancime 23 km ML=1,6
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona FOCSANI-RM.SARAT (judetul Vrancea)

03.06.2015 16:04:44 UTC 45,42N 27,13E adancime 4 km ML=1,4
Obs.: microseism crustal (superficial) in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (limita judetelor Vrancea-Buzau)

03.06.2015 17:24:11 UTC 45,39N 27,07E adancime 13 km ML=1,3
Obs.: microseism crustal in Vrancea: zona RAMNICU SARAT (judetul Buzau)

03.06.2015 17:59:40 UTC 45,33N 26,75E adancime 28 km ML=1,7
Obs.: microseism crustal in Vrancea: Subcarpatii Buzaului, Nord-Est BERCA (judetul Buzau)



Imi este greu sa spun ce inseamna asta. Probabil sunt niste tensiuni pe partea Buzaului, ce sa zic. Mai vedem, in orice caz a fost o secventa interesanta, care a activat epicentre multiple in fata Curburii Carpatice, pe directia tangenta tipica NE-SV.
 
GeoX a spus:
Imi este greu sa spun ce inseamna asta.
Ce sa fie, ce sa fie?... Ai 12 microseisme intr-o ora, pe luna plina, fara sa fi avut loc mai inainte un soc principal primar. Incepe sa se miste deci ceva nou.
 
Activitatea crustala din 2-3 iunie nu pare a avea semnificatii pe termen scurt. Oricum nu cred in ceva major foarte curand. Dar nu as exclude un cutremur moderat in august sau mai degraba in octombrie-noiembrie.
 
Iata ca, dupa foarte multe chinuri, a venit si un 3,9 de pe langa GURA TEGHII. Sa vedem daca, in buna traditie a Vrancei, acest cutremur mai deschide o serie de alte evenimente de magnitudini peste 3,5 sau chiar peste 4,0, oricum mici. Cam asa face Vrancea, dupa o pauza ceva mai lunga, vine un 3,9 ca din senin si, dupa el, urmeaza o serie de alte cutremure de 3,5+ sau chiar peste 4,0-4,5 grade. Asteptam urmatoarele 10 zile-2 saptamani asa.
 

15.06.2015 20:30:01 UTC 45,82N 26,78E _88 km ML=2,7
16.06.2015 05:54:05 UTC 45,71N 26,58E _88 km ML=3,2
16.06.2015 15:06:41 UTC 45,66N 26,57E 131 km ML=3,0
16.06.2015 23:18:49 UTC 45,52N 26,33E 142 km ML=3,6


Iata balansul tipic NE-SV. Era de asteptat sa vina ceva spre SV, pe langa GURA TEGHII. Matusa Gura, Raluca! :p :p Cand iti spuneam eu aseara ca vine matusa...deh! =)) :D


[Position: Admin] GeoX
a inceput aseara in NE la Naruja, a continuat dimineata la vest de Nereju, a continuat in seara asta mai spre Pietrele Insirate, iar acum...atentie se inchid usile Urmeaza statia: GURA TEGHII )

16/06/2015 20:27
[Position: Admin] GeoX
merge metodic, de la NE spre SV, balansul tipic

16/06/2015 20:26
[Position: Admin] GeoX
urmeaza...cine oare ? Pai cine credeti ? Matusa Gura, fireste
 
E de notat ca aceasta baleiere NE-SV s-a manifestat cu magnitudini in crestere de la NE la SV si cu o evolutie destul de rapida. De obicei, baleierile NE-SV sunt mai "blande" si mai "lente" comparativ cu baleierile SV-NE, de data asta a fost un pic altfel, in sensul ca magnitudinea cutremurului de la capatul de SV a fost mai mare decat a cutremurului initial de la capatul de NE; de asemenea evolutia a fost destul de rapida pentru acest tip de baleiere.
 
Ce-mi place stiinta asta :) Nimic nu e sigur aici, in general concluziile le tragem dupa, mai ales cand tiparul e schimbat.

Surpriza de proportii ar fi sa vina ceva destul de mare si in timp foarte scurt. Atunci pica toate presupunerile facute despre activitatile exterioare care sunt linistite acum. Bineinteles daca ar fi sa se intample se vor trece la evenimentele externe din anii apropiati (care au fost puternice in pct de interes) si tot se va trage o concluzie. Colac peste pupaza ar fi sa vina si un dublet la o zi distanta fata de alta. Atunci vor fi alte teorii ...

E din ce in ce mai greu oricum cu teoriile.

E o sg teorie si BUNA: are Vrancea un "Zgomot" personal dedus din activitati in scoarta post eveniment, dar cum Vrancea ofera si surprize mai mici sau mai mari intotdeauna va da peste cap toate teoriile emise. Sceptici vor exista tot timpul.

Problema cea mai mare este si va ramane si mai repet: Suntem pregatiti? Raspunsul e simplu: NU!
(nici din pct de vedere tehnic, infrastructura, mental, avertizoare, etc). La ETC includ tot serviciul umil de ambulante si pompieri al oraselor mari, care abia (x10) vor reusi sa stinga un incendiu mai mare izbucnit intr-un loc in caz de ceva. Vezi cazurile din Centrul Capitalei plus alte zeci din tara. Sa nu uitam de ex nr de ambulante si masini de interventie din: Marasesti, Tecui, Birlad - orase cheie.

Deci varza totala :)

Aici trebuie sa stam sa facem calcule, analize, petitii si sa punem osul la treaba ca si comunitate. La teorii mai putin, parerea mea :)

Atat timp cat nu ne "pedepseste" Vrancea cu ceva major e ok insa si cand o va face, nu va urma nici un tipar.
 
Am tot spus ca seismele mari vin in niste contexte, care contexte se intind nu pe 3 zile, ci pe intervale de luni sau chiar cativa ani. Tensiunile externe nu se propaga instantaneu si nici la intervale fixe. Si nu incerc sa ajustez lucrurile doar ca sa imi fie mie favorabil, ca sa fie foarte clar acest lucru, vorbesc romaneste nu turceste sau chinezeste.
Asta e, mai mult nu se poate. Pana una alta, am avut pana acum 25 de ani la dispozitie, deci chiar nu avem dreptul sa ne plangem, sa ne punem poalele in cap si sa dam vina pe natura, cand ea, saraca, ne-a tot pasuit.
Las la o parte ca de 11 ani incoace tot anunta unii cutremure apocaliptice in Vrancea, din 2005 incoace ar fi trebuit sa se produca vreo 10 cutremure de 7+ si 400 de cutremure de 6+. Si nimic. Deci lucrurile sunt mai complicate.
 
Cine se asteapta ca fix la n zile dupa evenimente majore din Asia sa urmeze si la noi ceva greseste fundamental. Punct. Cand o sa acceptati ca exista o variabilitate a fenomenului ? Ce-o fi asa complicat de inteles ?
 
Pai in 25 de ani ce a miscat societatea romana la nivel de individ, in ceea ce presupune a lua atitudine, daca cretinii care ne conduc nu fac nimic?

Am stat oricum cu degetul in nas si nu am facut nimic. Infrastructura - ciuciu, logistica pentru interventii adecvata - ciuciu, consolidari - ciuciu. Astea se puteau face demult daca eram uniti si bubuiam Alesii!

Stii zicala aceea, Unde nu-i cap vai de picioare sau intr-un final Scapa cine poate!

Asa va fi si la noi.

PS: E posibil sa treaca si 38 - 40 de ani de la evenimentele din 1990 si sa nu se intample nimic. Au fost perioade in Vrancea cu pauze si mai mari. Doar ca atunci nu exista acest trust media care sa puna in evidenta toti alarmistii.

Cert e ca nu tb lucrat la teorii, ci la atitudine si rezultate in teren. De teorii si aplicatii are cine sa se ocupe, ca vb aceea se hraneste din bani publici si proiecte POSDRU sau sub noua lor forma. Nu doar gazul, apa, lumina sunt importante sa se inchida in momentul 0, nu doar prietenii si politicienii trebuie sa aibe gratuit pagere, avertizoare montante in case sau aplicatii platite din bani publici in telefon. Restul populatiei conteaza. Daca e haos dupa si crapa multi, economia nu mai duduie, tunuri nu se mai pot trage, bani la buget nu mai vin.

Am sa bat apa in piu ptr aceste lucruri pana cand Vrancea va crapa :). Atitudinea civica la noi pentru lucrurile care se doresc bune in aceasta tara e 0.

Vezi miscarile de strada unde au participat colosalul nr de 300 de persoane acolo, 100 acolo (asta in orasele mari) care au incercat sa rastoarne un Guvern prin numarul lor. La fel vezi si mobilizarile uriase impotriva defrisarilor etc etc.

Ne meritam soarta, pentru toate problemele din aceasta tara!

D.p.m.d.v. poate sa vina orice din Vrancea si oricand. Nu-mi fac griji daca, crap! Are cine sa puna pamant peste mine! Problema e ce se intampla dupa un eveniment mare si cum va reactiona populatia la problemele care sunt mai importante. Daca va sta in acelasi suc propriu, ciclul se va relua.

Have a nice day!
 
Lcro77 a spus:
Pai in 25 de ani ce a miscat societatea romana la nivel de individ, in ceea ce presupune a lua atitudine, daca cretinii care ne conduc nu fac nimic?

Am stat oricum cu degetul in nas si nu am facut nimic. Infrastructura - ciuciu, logistica pentru interventii adecvata - ciuciu, consolidari - ciuciu. Astea se puteau face demult daca eram uniti si bubuiam Alesii!
...
Ne meritam soarta, pentru toate problemele din aceasta tara!

D.p.m.d.v. poate sa vina orice din Vrancea si oricand. Nu-mi fac griji daca, crap! Are cine sa puna pamant peste mine! Problema e ce se intampla dupa un eveniment mare si cum va reactiona populatia la problemele care sunt mai importante. Daca va sta in acelasi suc propriu, ciclul se va relua.
Epoca in care cei cu pile la CC reuseau sa-si consolideze blocul a trecut; noua forma de proprietate privata in cote-parti face imposibila continuarea consolidarilor. Probabil s-a ajuns si la concluzia ca efectele relativ incerte ale unor eventuale consolidari nu ar justifica o cheltuiala atat de mare. Pare cinic, dar asta e: conteaza mai mult costurile materiale decat cele umane.
Ce se intampla dupa? Pai hai sa ne amintim de 1977, cand oricum capacitatea de reactie (macar ca utilaje si efective disponibile) era incomparabil mai buna. Dupa haosul initial, incepe spectacolul obscen al politicienilor "implicati in actiunile de salvare", apoi corul vaicarelilor din presa, continuat si lungit cu apa pana cand interesul cititorilor scade. Apoi romanii revin la modul traditional-fatalist-mioritic de a privi problemele tehnice, inclusiv la superficialitatea si amatorismul in construirea de cladiri. Intre timp, unii fac afaceri cu ajutoarele din strainatate deturnate, iar aparatul de stat se bucura ca are un nou pretext prin care sa justifice de ce lucrurile merg prost in Romania. Societatile de asigurari vor reusi cumva sa fenteze pe cei mai multi potentiali beneficiari de despagubiri. Toate astea s-au intamplat si in 1977. Vor fi schimbari decisive in structura pietii imobiliare. In caz ca va fi ceva de calibru 1802, economia si civilizatia posibil sa ajunga la nivelul statelor asiatice sarace. Fiind tara de risc ridicat cu cele mai multe blocuri pe cap de locuitor, oricum nu va fi bine.
 
Televiziunile titreaza "Romania zguduita de 4 cutremure". Q.E.D. :devil::devil::devil::devil:
 
Romania "zguduita" de un cutremur de 2,8 grade....la mintea cea redusa a ziaristilor =)) =)) Maimutele si maimutoii din presa nu se lasa.
 
Pana una alta, sa vedem daca reuseste pana la urma baba V. sa ne dea un 4,0+ luna asta. S-a cam lasat asteptat, ultimul cutremur de magnitudine peste 4,0 a avut loc la 29 martie, ML=4,9. Nu este totusi cel mai lung interval fara cutremure de 4+, a se vedea cazul 3 aprilie 2014-24 august 2014, de exemplu.
 
Precizari:

1. Eu nu bagatelizez riscul seismic, nici pomeneala de asa ceva. Ideea e ca, din 2006 si pana acum, am tot vazut perioade ale Vrancei cu mai multe, si, respectiv, mai putine cutremure. 2006 e anul in care activez aici. De fapt eu observ Vrancea inca de dinainte de 2000. Deci am avut multe ocazii sa ma ambalez crezand ca gata, e clar, vine ceva mare. Nu s-a intamplat nimic, Vrancea a avut variatii de activitate dar nu a venit nici un cutremur mare. Resping orice repros pe tema asta, eu sunt mai prudent si mai rezervat in a formula aprecieri de genul "sigur vine un cutremur semnificativ". Si nu e o culpa in asta.
2. Da, ma pasioneaza cutremurele ca fenomen, incerc sa inteleg ce se intampla acolo jos la Curbura, imi dau cu parerea de amator, dar nu fac predictii seismice!!! Pasiunea pentru cutremure si chestiile legate direct si indirect e mai veche la mine, dateaza din 1986, imediat dupa acel seism de la sfarsit de august, dar pe vremea aceea cu greu puteam gasi surse documentare disponibile. De abia dupa 1990 am inceput sa adun, si am tot adunat, e drept, destule surse.
3. Scopul nostru este, in primul rand, acela de a tine la zi niste informatii despre cutremure, cu toate aspectele lor, nu sa convocam mitinguri si alte forme de protest. Va asigur ca fiecare dintre noi, cei care administram site-ul si forumul, avem grijile noastre, preocuparile noastre personale si profesionale, iar timpul disponibil pentru lucruri "extra" este foarte limitat, asta e situatia.
4. Tin sa multumesc foarte mult colegilor de forum cu care mai am schimburi de idei pe teme seismice, lui real32 care m-a ajutat sa inteleg multe lucruri care tin de tainele Vrancei, dar si altora care, e drept, nu prea au mai fost activi in ultima vreme, desi in anii 2006-2010 aveam discutii frumoase si palpitante, scriam adevarate romane pe forum la diferite topicuri.
 
Eu trebuie sa-i multumesc lui GeoX pentru ca a stiut sa ne introduca - aproape pe toti - in tainele seismologiei si a reusit sa ne capteze atentia pentru acest domeniu atat de interesant. Apoi incet-incet, discutand tot felul de fenomene si dezbatand evenimentele in amanuntime cred ca am reusit impreuna chiar sa descifram unele mistere ale Vrancei care pare o zona seismica aparte cu o multitudine de caracteristici specifice.
 
Ce se poate spune e ca exista o alternanta a perioadelor de intensificare a activitatii seismice cu perioade de calm relativ, atat la nivel micro, cat si macro. Am spus mereu asta, la topicul cu maxime si minime.
La nivel macro avem succesiunea a doua tipuri de perioade:
a) perioade cu activitate intensa, in care se produc:
-cel putin 2 cutremure de magnitudini MGR 6,5-6,7+ la un interval mai mic de 14-15 ani, si unul sau ma multe cutremure de magnitudini in jur de 6,0-6,2 la interval mai mic de 10 ani

b) perioade de stabilitate relativa, in care se produc:
-doar cutremure moderate de magnitudini 5,5-5,7 si, eventual, cate un cutremur de magnitudine in jur de 6,0, cu intervale mai lungi de 10 ani intre evenimentele de magnitudini 6-6,2.

Eu cred ca e destul de evident in ce perioada ne-am aflat dupa 1990 pana acum. In cei 25 de ani trecuti de la ultimul cutremur puternic din 30 mai 1990 (MG=6,7), in Vrancea s-a produs un singur seism de magnitudne 6,0 la 27 octombrie 2004, eveniment departe de clasa celor puternice.
Cred ca aceasta alternanta de perioade din cele 2 tipuri este destul de evidenta.
 
Sa vedem daca reuseste totusi baba sa ne dea un 4,0+ acolo, un fleac oricum. Nu este totusi cel mai lung interval fara cutremure de magnitudini 4,0+. Anul trecut am avut un interval de 4 luni si 20 de zile fara cutremure vrancene de magnitudini de la 4,0 in sus. Acum sunt doar 2 luni si vreo 20 de zile asa...:45: Nu e chiar excesiv. Ultimul cutremur a fost cel de 4,9 grade din 29 martie. Ne da acum sau ne amana pentru sesiunea de RE-RE, adica de la jumatatea lui august incolo. Ne vedem bronzati la toamna ? :D :D
 
Back
Sus